Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.  (Przeczytany 13204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zbigniew Sobieski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Tuszyn
  • Posiadany samochód: C5 III X7 2.0 HDi 136KM
  • Zainteresowania: Życie
  • Miejscowość: Tuszyn
Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« dnia: Kwiecień 16, 2019, 22:31:16 »
Koledzy.Pomóżcie ustalić przyczynę samoistnego włączania się tylnej wycieraczki.Gdzie szukać przyczyny ?Co sprawdzić by to włączanie wyeliminować.

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 425
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 16, 2019, 22:56:17 »
Ostatnio jak potrzebowałem rozpiąć wtyczkę od wiązki klapy okazało się, że przy próbie ponownego jej spięcia, samoczynnie włączała się wycieraczka. Kiedyś z powodu tej samej wtyczki miałem fałszywe komunikaty o otwartej klapie bagażnika. Może zacznij od niej? Chodzi o tę wtyczkę, które jest na środku tylnej szyby pod tapicerką.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 130
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 16, 2019, 23:34:04 »
Pomóżcie ustalić przyczynę samoistnego włączania się tylnej wycieraczki.
Jeśli przy cofaniu to sobie wyłącz w menu licznika
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Zbigniew Sobieski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Tuszyn
  • Posiadany samochód: C5 III X7 2.0 HDi 136KM
  • Zainteresowania: Życie
  • Miejscowość: Tuszyn
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2019, 00:10:29 »
Pomóżcie ustalić przyczynę samoistnego włączania się tylnej wycieraczki.
Jeśli przy cofaniu to sobie wyłącz w menu licznika
Niestety nie przy cofaniu tylko w czasie jazdy do przodu.

Offline Zbigniew Sobieski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 167
  • Skąd: Tuszyn
  • Posiadany samochód: C5 III X7 2.0 HDi 136KM
  • Zainteresowania: Życie
  • Miejscowość: Tuszyn
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 17, 2019, 00:11:57 »
Ostatnio jak potrzebowałem rozpiąć wtyczkę od wiązki klapy okazało się, że przy próbie ponownego jej spięcia, samoczynnie włączała się wycieraczka. Kiedyś z powodu tej samej wtyczki miałem fałszywe komunikaty o otwartej klapie bagażnika. Może zacznij od niej? Chodzi o tę wtyczkę, które jest na środku tylnej szyby pod tapicerką.
Dzięki.To już jakaś konkretna podpowiedż.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2019, 06:45:22 »
A ja stawiam na przełącznik pod kier.miałem to samo w poprzedniej cytrynie i po wymianie na inny problem znikł,teraz czasami wlączy mi się w obecnej ale od dłuższego czasu jest spokój jeśli się będzie powtarzać to też wymienię i powinno pomóc.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2019, 06:54:29 »
Mnie podobna dolegliwość  dopadła, po wyłączeniu i odrazu wyłączeniu wycieraczki- zamiast machnąć jeden raz robi to ze 4-5 razy i zatrzymuje się gdzie jej pasuje a nie w miejscu początkowym. Muszę sprawdzić pozostałe funkcji wycieraczki czy działają... Myślicie że problem może być podobny jak u Zbigniewa?

Edit. No i przyjrzałem się wycieraczce,  jedyne co mogę stwierdzić to że działa mechanicznie i tyle, nie działa czasówka, nie działa automatycznie przy cofaniu. Przekręcając manetkę wycieraczka się uruchamia na 4-5 machnięć i zatrzymuje się w różnych pozycjach.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 17, 2019, 15:06:50 wysłana przez Tobiasz Sabat »

Offline Łukasz Golba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Skąd: Mielec i okolice
  • Posiadany samochód: C5 Tourer 2.0 HDI '10, była Xsara I Break 1.4 '98
  • Miejscowość: Mielec i okolice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2019, 20:37:36 »
Ja też miałem taki przypadek jak Zbyszek opisuje, rozkręciłem nawet osłonę kierownicy i zdemontowałem przełącznik aby zrobić fotki etykiet wadliwego elementu. Prysnąłem sprejem do kontaktów, zamontowałem wszystko z powrotem. Od ponad miesiąca nie odnotowałem aktywności tylnej wycieraczki bez użycia przełącznika. Moja podpowiedz to sprawdźcie wtyczki w przełączniku wycieraczek.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 17, 2019, 21:14:35 »
Mnie podobna dolegliwość  dopadła, po wyłączeniu i odrazu wyłączeniu wycieraczki- zamiast machnąć jeden raz robi to ze 4-5 razy i zatrzymuje się gdzie jej pasuje a nie w miejscu początkowym.

Do sprawdzenia sygnał pozycji spoczynkowej z mechanizmu wycieraczki....oczywiście DB.
Manetkę też możesz "podglądnać"....

Offline Jacek Gajderowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 75
  • Skąd: Bogatynia
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Bogatynia
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 18, 2019, 03:20:02 »
Miałem to samo. Częsta przypadłość- u mnie pomogła wymiana włączników zespolonych pod kierownicą. Tylko jak będziesz szukał to znajdź z tym samym numerem co masz- są różne

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2019, 12:30:30 »
Mnie podobna dolegliwość  dopadła, po wyłączeniu i odrazu wyłączeniu wycieraczki- zamiast machnąć jeden raz robi to ze 4-5 razy i zatrzymuje się gdzie jej pasuje a nie w miejscu początkowym.

Do sprawdzenia sygnał pozycji spoczynkowej z mechanizmu wycieraczki....oczywiście DB.
Manetkę też możesz "podglądnać"....
Grześku kojarzysz może ścieżkę dostępu do tylnej wycieraczki?  Szukam ale nic co by było z nią związanego nie widzę.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2019, 13:23:27 »
Grześku ...
Nie pomogę, nie znam na pamięć....tylna wycieraczka jest obsługiwana przez BSI, więc w "podrozdziale" BSI, typu komfort, widoczność nalezy szukać "tylnej wycieraczki".

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 18, 2019, 17:00:32 »
Faktycznie jest, w bsi/test urządzeń wykonawczych/widoczność/sterowanie wycieraczka tylnej szyby- test wycieraczka robi minimalny ruch, dosłownie milimetr- i otrzymuje komunikat "aktywacja zakończona. Nie wykryto defektu" szukać problemu przy kierownicy?

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 18, 2019, 21:15:58 »
Poszukaj sprawdzania :
-stanu styku "stop" wycieraczki, czy aby nie jest cały czas zwarty/rozwarty...
- styku manetki wycieraczki tylnej


Offline Łukasz Michalak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer Exclusive 2.0 HDI 163 2010r.
  • Miejscowość: Kwiatkowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 23, 2019, 08:47:59 »
Mnie też dopadł niestety problem żyjącej własnym życiem tylnej wycieraczki...

U mnie najczęściej włącza się na nierównej drodze, kiedy autem zaczyna trochę trząść, i zawsze przy tym włącza się też spryskiwacz tylnej szyby. Czasem trwa to 2-3 sekundy, czasem ponad 10...
Od wiosny, od kiedy zrobiło się bardziej sucho, włącza się to cholerstwo co kilka kilometrów, zdążyłem już cały zbiornik płynu wypryskać na tylną szybę ostatnio.
Zimą włączało się naprawdę sporadycznie, teraz problem się mocno nasilił.

Zdjąłem tapicerkę tylnej klapy, rozpiąłem wszystkie wtyczki, popryskałem "Kontaktem", nie pomogło nic. Zresztą to chyba nie jest przyczyną, bo nie włącza się tylko wycieraczka, ale również jej spryskiwacz (chociaż o tyle dobrze, że nie jeździ na sucho po szybie).

Odkręciłem też obudowę za kierownicą, tam wchodzi po lewej stronie jedna kilku-pinowa wtyczka, dosyć luźna, wypiąłem, wpiąłem, efektu brak. Jeśli chciałbym wymienić cały zespół przełączników, jak się za to zabrać? Trzeba zdejmować kierownicę?

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 23, 2019, 10:26:51 »
Można bez ściągania kiery ale jest więcej gimnastyki i prawdopodobieństwo uwalenia czegoś.

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 23, 2019, 10:38:54 »
Manetki schodzą do góry.Kierownicy nie ruszamy.Miałem takie same objawy z tylną wycieraczką i winny był przewód,który przecięła rączka od regulacji wysokości kolumny kier.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 23, 2019, 11:16:40 »
Wyjęcie jest mniejszym problemem a niżeli wsadzenie tego przełącznika z powrotem,w poprzedniej cytrynie mech.wymianiał właśnie w ten sposób i widziałem jak się chłopina męczył bo nie było zbytniego pola manewru.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2019, 12:48:14 wysłana przez Henryk Guzicki »

Offline Łukasz Michalak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer Exclusive 2.0 HDI 163 2010r.
  • Miejscowość: Kwiatkowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:04:31 »
Więc zakładam, że potrzebuję jeden z takich przełączników: https://allegro.pl/listing?string=citroen%20c5%20x7%20PRZE%C5%81%C4%84CZNIK%20ZESPOLONY&bmatch=baseline-var-cl-n-aut-1-4-0313

Dokładny numer swojego pewnie poznam, jak go zdemontuję. Ja stanąłem na tym etapie, że odkręciłem od spodu obudowy kolumny kierowniczej dwa torxy 20, zdjąłem tą dwuczęściową obudowę, moim oczom ukazała się z lewej z tyłu wpinana w przełącznik wiązka. Próbowałem to jakoś dalej rozebrać, ale nie miałem pomysłu. Będąc na tym etapie, co trzeba zrobić dalej, żeby wyjąć ten przełącznik zespolony? Po prostu szarpnąć go do góry, po wcześniejszym odpięciu wiązki? Sprawdzę jeszcze na spokojnie, czy nie mam kabli przeciętych, ale ostatnio nie rzuciło mi się to w oczy.

EDIT: Znalazłem instrukcję na youtube, podejrzeć numer można ściągając obudowę plastikową (jest na górze, pod tą pianką widoczną na filmie). Ale sam demontaż wymaga ściągnięcia kierownicy, zgodnie z filmikiem. https://www.youtube.com/watch?v=hF7jDIDg3kQ
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2019, 12:18:52 wysłana przez Łukasz Michalak »

Offline Machoński Tomasz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 950
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus NX, był C5 X7 Exclusive Tourer 2.0 lpg
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 23, 2019, 12:35:34 »
Kilkukrotnie ściągałem przełączniki i zajmuje to góra 10 min.Kierownicy nie ruszamy.Przełączniki pasują zamiennie.Tzn.oba numery sie zamieniają.Oczywiście musi byc od takiej samej wersji kombi lub sedan a z lewej strony różnia się trybem AUTO.

Offline Łukasz Michalak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer Exclusive 2.0 HDI 163 2010r.
  • Miejscowość: Kwiatkowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 23, 2019, 14:12:40 »
Zamówiłem już manetki o takim samym numerze- pewnie za dwa- trzy dni podejdę z powrotem do tematu. Jak w takim razie można je zdjąć bez ściągania kierownicy? Wystarczy jakoś odkręcić te dwie śruby torx, które odkręcane są w szóstej minucie filmu przesłanego przeze mnie wcześniej? Dostęp jako taki tam jest po ściągnięciu samej plastikowej obudowy. Kable wokół kolumny mam na 99% w porządku, żaden nie przycięty, bo patrzyłem to chwilę temu jak sprawdzałem numer części.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 23, 2019, 14:18:58 »
Nie wiem czy te trzy wtyczki z kablami są na tyle długie żeby je wypiąć jak przełącznik będzie na zewnątrz.

Offline Rafal Kopyto

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 291
  • Skąd: Gent
  • Posiadany samochód: C5 III
  • Miejscowość: Gent
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 24, 2019, 10:13:22 »
Dobre. Od paru tygodni mam ten sam problem z tylną wycieraczką. Samoistnie się załącza razem ze spryskiwaczem. Póki co występuje to raz na kilka dni. Łukasz jak już to ogarniesz napisz proszę jak to rozebrać i wymienić no i czy wymiana przełącznika załatwia sprawę.

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 281
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 24, 2019, 10:39:02 »
U mnie występowało jeszcze jedno ciekawe zjawisko a mianowicie oprócz włączania się wycieraczki było brak podświetlenia tablicy rej.po przekręceniu manetki na światła oświetlenie ożywiało.

Offline Łukasz Michalak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 55
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Tourer Exclusive 2.0 HDI 163 2010r.
  • Miejscowość: Kwiatkowice
Odp: Samoistne włączanie się tylnej wycieraczki.
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 26, 2019, 20:33:06 »
Tomek, miałeś rację, dziś zabrałem się za wymianę i nie trzeba ściągać kierownicy :)

Trzeba odkręcić dwie śruby torx 20 od spodu plastikowej osłony kolumny, jeden z otworów widzicie poniżej, drugi jest symetrycznie. Przyda się do tego torx 20 w kształcie śrubokręta, śruby są głęboko, grzechotki z przedłużką i torxem tam nie wsadzicie:


Następnie po demontażu obu części plastikowej osłony przechodzimy do odkręcenia kolejnych dwóch śrub torx 20:





Potem wyciągamy cały panel do góry i w prawo, obracając go później, żeby naszym oczom ukazały się wtyczki z tyłu. Wtyczki wypinamy z pomocą małego śrubokręta, jak na zdjęciu poniżej.



Trzeba jeszcze wypiąć mocowanie wiązki od starego panelu (biała spinka na wcisk).

Montaż w odwrotnej kolejności. Od wymiany zrobiłem na razie kilkanaście kilometrów, ale póki co wycieraczka nie włączyła się, a jeździłem po drodze na której do tej pory włączała się zawsze.

Przy zakupie używanej części polecam zwrócić uwagę na to, czy wszystkie napisy na manetkach są na swoim miejscu (lubią się ścierać), a im ładniejsze manetki tym większe prawdopodobieństwo, że pochodzą z auta o mniejszym przebiegu. Te, które udało mi się kupić za 70 zł, chodzą z wyraźnie większym oporem i nie są takie "luźne" jak moje stare z przebiegiem 260kkm, więc mam nadzieję, że posłużą.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2019, 07:56:35 wysłana przez Łukasz Michalak »