Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania  (Przeczytany 4664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #25 dnia: Styczeń 30, 2021, 11:36:18 »
W samej skrzyni na 5 biegu też jakaś mało typowa nakrętka była... Jednak mam w mieście taki sklep ze dostaje takie rzeczy od ręki.

 Jak się pomyśli... To uchwyt do demontażu można wkręcić prawie w każdą skrzynię.  ;) BE4 jest dość lekka. Mogę ją sam wyjąć i włożyć, polecam jednak kogoś do pomocy.

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #26 dnia: Styczeń 30, 2021, 11:47:05 »


 Jak się pomyśli... To uchwyt do demontażu można wkręcić prawie w każdą skrzynię.  ;) BE4 jest dość lekka. Mogę ją sam wyjąć i włożyć, polecam jednak kogoś do pomocy.
Oczywiście że w każdą skrzynię da sie coś wkręcić ale chodzi o to, żeby to był środek ciężkości zebym mógł skrzynią równo odjechać od silnika i równo dołożyć - w tym przypadku skrzyni wisi równo. Nie wiem co to znaczy BE4, moja skrzynia to 20CN28 i po mimo, że mogę ją sam wyciągnąć z bagażnika i zanieść na warsztat to jednak nie wyobrażam sobie, żeby z takim klockiem manewrować w komorze silnika - no chyba że ktoś jest łysym karkiem który potrafi ciężar 30kg trzymać z wyprostowanymi rękoma pół metra przed sobą na wysokości klatki piersiowej...

Nie mam nikogo do pomocy więc zrobiłem belkę do podtrzymywania silnika i jednocześnie skrzyni biegów. Dzięki temu mogę spokojnie wyjechać skrzynią, opuścić na podłogę i wciągnąć nową bez siłowania się.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #27 dnia: Styczeń 30, 2021, 13:20:39 »
BE4 to rodzina małych 5 biegowych skrzyń. Montowana w autach o momencie obrotowym do 200niuta bez dwumasy. (Wyjątki są od tej zasady)

 Były jej dwie podstawowe wersje o różnych mechanizmach różnicowych. Oczywiście różniły się też przełożeniami wedle oznaczeń które podałeś.

 Większe skrzynie to rodzina ML5/6. Tej już sam nie podniosę. Specjalnie silny nie jestem, jednak BE4 z C5 wyrwałem sam.  ;) Ze względu na dzwon do silnika 2.0 waży nieco więcej jak taka z 1.6.

 Ogólnie wnętrzności skrzyń BE4 można dość dowolnie zamieniać między sobą.  ;)Tym sposobem w Xantii miałem skrzynie o przełożeniu na 5 z 1.9TD. Ogólnie to już na sumieniu mam kilka przełożeń wnętrzności takich skrzyń między sobą. Taką z połamaną obudową można stosunkowo tanio kupić, a tryby zwykle są dobre.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 30, 2021, 13:35:48 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #28 dnia: Styczeń 30, 2021, 14:39:17 »
No ok to dlaczego nie dokumentujesz tego w żaden sposób? Dlaczego za każdym razem trzeba wyważać drzwi które są otwarte?

Ta skrzynia którą mam na podmiankę nie wiem w jakim jest stanie. Wypłukałem ją benzyną i opiłków było sporo - to nie dobrze wróży aczkolwiek to chyba liche skrzynie. Po odkręceniu delka jest luz między zębny 5 biegu - w Polonezie skrzynia była bardziej "sztywna" a w tej francuskiej wszystko jest takie luźne. Jak uda mi się podmianka i w miarę będzie to chodziło to dobrze ale jak okaże się że łożyska są wysypane albo coś innego to będę reanimował tą starą.

W starej skrzyni prawdopodobnie uszkodzony jest synchronizator 1 biegu - przy niskich prędkościach wrzucenie jedynki kończy się zgrzytaniem - ale koniec końców wchodzi. Rozumiem, że mogę wymienić cały zespół pierwszego biegu od skrzyni z innego modelu?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #29 dnia: Styczeń 30, 2021, 15:19:57 »
Skrzynie BE4 rozbierałem już kilka lat temu.  ;)Już takiej w aucie nie mam. Przeszedłem na ML6. Mam trochę zdjęć z jej montażu.

BE4 grzebałem w czasach gdy użytkowałem Xantię... Wtedy zdjęcia robione telefonem to raczej był żart. Rozbierałem też sporo innych skrzyń i niektóre szczegóły mogą mi się mieszać. Nie mniej, synchronizatory powinny dać się przełożyć bez większych problemów.
 Nie należę też do osób które co chwila robią zdjęcia i wrzucają je na facebooki itp. Jak coś robię to robię a nie zdjęcia...

 Zastanawiam się jak zmielić łożyska w BE4 z 1.6 pod maską... Ona radzi sobie nawet z 2.0 RFK 177 koni. (Fakt że ledwo.) Tu chyba wychodzą przebiegi lub brak oleju.

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 30, 2021, 20:07:15 »
Fajnie wybrnąłeś :-) Nie mam facebooka ale nie mam nic przeciwko temu, że ludzie dzielą się relacjami ze samodzielnych prac - można się wtedy przygotować do jakieś czynności wykonując ją lepiej, dokładniej i czyściej niż okoliczni mechanicy którym się wiecznie spieszy.

Do do skrzyni - wygląda licho, małe łożyska, tryby, przesuwki wyglądają słabo. Kosz mechanizmu różnicowego jak w fiacie 126p. Myślę, że 70% zużycia skrzyni to wina użytkownika a reszta materiały wykonania i przebiegi. Przykładowo, skrzynia w fordzie sierra 1.6 na gaźniku o mocy 70 kilku koni może wytrzymać ciągły moment obrotowy na poziomie 220Nm co sprawia, że nawet przy ciężkim traktowaniu wytrzyma więcej niż silnik. Uważam, że skrzynie biegów tego typu co u mnie to najsłabsza strona tych samochodów. Czytając wypociny na forach mogę stwierdzić, że skrzynie w citroenach padały zawsze i padać będą. Ich zaletą jest to, że są małe, lekkie więc do kompaktowego samochodu jak ulał.


Może rzadka wymiana oleju? Z drugiej strony nie tylko użytkownicy Xsarek nie zmieniają olejów a jakoś skrzynie robią po 300koła przebiegu bez problemu. Sam w fiacie tipo '94 nie wymienialiśmy oleju przez 200tys i skrzynia chodziła jak marzenie.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 30, 2021, 21:51:24 »
Te skrzynie są jakie są... W Fiatach i Oplach niestety też były wpadki ze skrzyniami... Słynne M32. W Volvo mocniejszych też były problemy.
Osobiście skrzynię w Xantii załatwiłem przez brak oleju. Xantia była z 10-15 lat temu... A to właśnie wtedy najwięcej się bawiłem skrzyniami - w sumie przez swoją.  :D
 Ostatnio koledze na warsztacie trafiła się do rozebrania ML6 z Jumpera 2.2, stawiłem się wolnym czasem żeby pomóc.  ;) Obecnie z racji pracy raczej już nie grzebię w autach jak kiedyś. W sumie już i zdrowie nie pozwala jak kiedyś.
Same tryby w BE4 są wykonane z bardzo twardego materiału. Prędzej się ukruszy jak zedrze, (sam ukruszyłem ząbek kiedyś całkiem niedużą siłą przyłożoną w złym miejscu.) luz między zębami może wynikać z wyrobionych łożysk.

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 30, 2021, 22:35:29 »

U mnie też sprawa wygląda z mechaniką ale z racji rodziny :-) kiedyś potrafiłem w polonezie w jeden dzień zrzucić skrzynie i zamienić na inną w ciągu dnia albo w nocy wymienić silnik i rano pojechać do pracy.
Same tryby w BE4 są wykonane z bardzo twardego materiału. Prędzej się ukruszy jak zedrze, (sam ukruszyłem ząbek kiedyś całkiem niedużą siłą przyłożoną w złym miejscu.) luz między zębami może wynikać z wyrobionych łożysk.


Musiałbym rozebrać więcej skrzyń żeby mieć porównanie. Być może luz między zębny w trybach skośnych jest dopuszczalny. W mojej skrzyni po otwarciu dekla luz między zębny na 5 biegu jest i wydaje mi się, że jest duży - aczkolwiek nie mam doświadczenie żeby określić czy jest w normie czy nie. Łożyska natomiast są bez zarzutu. 

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 07, 2021, 15:08:35 »
Jestem już po operacji, sprzęgło i skrzynia wymieniona. Ogólnie to ktoś tam zaglądał bo pod dźwignę sprzęgła w skrzyni była podłożona duża nacięta nakrętka jako dystans. Stare sprzęgło było Valeo, nie wiem czy to pierwszy montaż. No i mam jeszcze problem, kupiłem 2L oleju według wytycznych i weszło całe 2L i brakło.

W samej skrzyni na 5 biegu też jakaś mało typowa nakrętka była...
Stara skrzynia 20CN28 miała nakrętkę koronkową z podkładką zagniataną a kupiona również 20CN28 miała już sześciokątną nakrętkę z nakładką blaszaną.

Zdjęć się nie da dodać to nie będzie

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Skrzynia biegów? Rzężenie podczas przyspieszania
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 03, 2021, 21:19:00 »
Hej, w starej skrzyni uszkodzone były pierścienie synchronizatora 1 i 2 biegu oraz być może łożysko walka sprzęgłowego (choinka) ale nie jestem pewien. Reszta łożysk wygląda bardzo dobrze.
« Ostatnia zmiana: Maj 04, 2021, 00:53:07 wysłana przez Dariusz Kłeczek »