Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jaka instalację gazową założyć ?  (Przeczytany 48443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Jaka instalację gazową założyć ?
« dnia: Maj 27, 2009, 22:46:37 »
Jaka instalacje gazowa polecie do cytynki 1.6 1996 ?? Na jaki spadek mocy musze sie przygotwac, Jaki jest tez koszt zalozenia takiej instalacji. Prosze takze o wypowiedz osoby ktore maja gaz na tym silnku:)

[color=009900]w razie potrzeb uzyskania informacji o instalacji LPG zalecanej do Twojego silnika, przeczytaj ten wątek i jeśli nie znajdziesz informacji spytaj. ~mrc[/color]

crprog

  • Gość
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 28, 2009, 10:05:28 »
Masz plastikowy kolektor, z tanszych polecał bym BLOS'a + instalke I gen + dobre świece + dobre kable i sprawna cewka oraz szczelny układ dolotowy.

Mam ten sam silnik tylko ze o pojemnosci 1.8i instalcej cala kompletna mam ale nie moge sie zebrac i pojechac zeby mi koles butle założył:/ jak zaloze dam znac jak sie sprawuje ;) ale z tego co wiem to najlepsze rozwiaznie poza sekwencja pozatym sekwencja podobno slabo sprawuje sie w ty ch silnikach i sa oczywiscie bardziej kosztowne i awaryjne :-)

  • Gość
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 28, 2009, 10:15:16 »
Ja słyszałem że ze względu na konstrukcje kolektrora, sekwencja nie do końca może zdać egzamin...
Wymaga to modyfikacji tegoż kolektora, stosują blaszki oddzielające wlot 1 i 2 oraz wlot 3 i 4
Chodzi o to że w momencie wtysku w 1wszy cylinder część gazu przedostaje się w cylinder drugi ( to samo właśnie jest z 3 cim i 4 tym)
Oczywiście tutaj jeśli gazownik kumaty to zrobi to bez problemu

Offline Michał Adamicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Niedługo Citroen ZX obecnie Vectra A
  • Zainteresowania: Informatyka F1
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 28, 2009, 11:46:54 »
A jaka wyjdzie cena takiej instalacji z blosem jak mamy plastikowy kolektor taniej niz sekwencja
AdAmIgO

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 28, 2009, 16:46:02 »
Cytuj

Michał Adamicki napisał:
A jaka wyjdzie cena takiej instalacji z blosem jak mamy plastikowy kolektor taniej niz sekwencja


Własnie tez mnie to interesuje. Czy te instalacje sa awaryjne. I na jaki spadek mocy trzeba sie szykowac w tej instalacji BLos. Slyszalem tak wogole ze blos jest niezgodny z prawem:)

Offline Michał Adamicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Niedługo Citroen ZX obecnie Vectra A
  • Zainteresowania: Informatyka F1
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 28, 2009, 17:29:36 »
a czemu ma to być nielegalne jest to moim zdaniem jak najbardziej legalna część instalacji LPG a spadek mocy w porównaniu do benzyny jest mniejszy owiele mniejszy od normalnej instalacji a jak wychodzi cenowo ?? Bo tego nie wiem
AdAmIgO

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2009, 18:08:22 »
Cytuj

Michał Adamicki napisał:
a czemu ma to być nielegalne jest to moim zdaniem jak najbardziej legalna część instalacji LPG a spadek mocy w porównaniu do benzyny jest mniejszy owiele mniejszy od normalnej instalacji a jak wychodzi cenowo ?? Bo tego nie wiem

W skrócie:
Skład mieszanki wg. przepisów ma być regulowany elementem elektronicznym, np. silnik krokowy, a BLOS robi to w pełni mechanicznie. Można sobie kłopotów zaoszczędzić montując atrapę krokowca, ale myślący diagnosta (nie stwierdzono w PL;)), czy Policjant i tak to zauważy.


BTW:
Krzysiek- LPG się montuje do silników w dobrym stanie, zrób pierwsze remont, później myśl o oszczędzaniu.
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2009, 18:12:02 »
Cytuj

Piotr Woźniak napisał:
Cytuj

Michał Adamicki napisał:
a czemu ma to być nielegalne jest to moim zdaniem jak najbardziej legalna część instalacji LPG a spadek mocy w porównaniu do benzyny jest mniejszy owiele mniejszy od normalnej instalacji a jak wychodzi cenowo ?? Bo tego nie wiem

W skrócie:
Skład mieszanki wg. przepisów ma być regulowany elementem elektronicznym, np. silnik krokowy, a BLOS robi to w pełni mechanicznie. Można sobie kłopotów zaoszczędzić montując atrapę krokowca, ale myślący diagnosta (nie stwierdzono w PL;)), czy Policjant i tak to zauważy.


BTW:
Krzysiek- LPG się montuje do silników w dobrym stanie, zrób pierwsze remont, później myśl o oszczędzaniu.


No remoncik bede robil na pewno:) A ile wyniesie taka instalacja??Jaki spadek mocy?? Bo jesli nie blos to sekwencja juz w pelni legalna tak?? Bo blos odpada skoro mam mandat dostac:)

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2009, 18:30:44 »
nie mandat. Dowód Ci zabiorą:) ale tak serio- nikt pod maskę nie patrzy jak cię złapią:)

Sekwencja od 2200 za "jakieś" KME (jak dobrze pójdzie), przez 2400-2700 (STAGG, BRC) do ok 3000 za Vialle i inne z najwyższej półki.

A spadek mocy... zależy, mozna nawet wzrost zrobić, ale to na LPI.
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Michał Adamicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Niedługo Citroen ZX obecnie Vectra A
  • Zainteresowania: Informatyka F1
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 28, 2009, 21:25:32 »
pisałem do firmy zakładajacej lpg BRC to do naszego silnika instalacja bedzie kosztowac 1800 sekwencja oczywiscie i zbiornik pod auto
AdAmIgO

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 28, 2009, 22:13:28 »
Cytuj

Michał Adamicki napisał:
pisałem do firmy zakładajacej lpg BRC to do naszego silnika instalacja bedzie kosztowac 1800 sekwencja oczywiscie i zbiornik pod auto

Za 1800 to najwyżej zwykły BRC Blitz (czy coś takiego) i to IIgen. Za sekwencję BRC 1 zamień na 2 (nie widziałem taniej niż 2500).

Jak rzeczywiście jest to sekwencja (prosiłbym Cię o jakieś dowody na to, np ich odpowiedź) to biorę 10 sztuk i zarobię sobie na tym:)
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 28, 2009, 22:39:34 »
Jeśli Michał podaje ceny instalacji bez montażu to cena jak najbardziej możliwa....
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

Offline Michał Adamicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Niedługo Citroen ZX obecnie Vectra A
  • Zainteresowania: Informatyka F1
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 28, 2009, 23:23:10 »
z montażem
AdAmIgO

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 29, 2009, 00:04:38 »
Cytuj

Piotr Woźniak napisał:
nie mandat. Dowód Ci zabiorą:) ale tak serio- nikt pod maskę nie patrzy jak cię złapią:)

Sekwencja od 2200 za "jakieś" KME (jak dobrze pójdzie), przez 2400-2700 (STAGG, BRC) do ok 3000 za Vialle i inne z najwyższej półki.

A spadek mocy... zależy, mozna nawet wzrost zrobić, ale to na LPI.


No tak tez pomyslalem ze nie patrza:) Ale wiadomo jaka policja nieraz jest upierdliwa:)

P.S. Np teraz musze jechac do zakladu ubezpieczen, aby zrobic rekakulacje skladki, poniewaz osoba od ktorej kupilem samochod miala 60% znizki ja nie mam zadnej a polisa wazna do konca lipca

  • Gość
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 29, 2009, 11:10:05 »
Oj to cie ładnie policzą :) Trzeba było brac kogoś ze znizkami na współwlaściciela to bys ubezpieczenie dużo taniej miał.

Offline Adam Czarnecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 421
  • Skąd: Opoczno/Łódź
  • Posiadany samochód: ZX break 2.0 16V
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Opoczno/Łódź
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2009, 11:19:41 »
ja mam sekwencje sprawuje się raczej bez problemów ale ustawić to nie było łatwo, za instalkę zapłaciłem 2100, co do kolektora to rzeczywiście jest krótki i jak będą w złym miejscu wężyki od wtrysków wpięte to będzie jeden z cylindrów podbierał gaz drugiemu ale jak się założy przy samej głowicy to jest ok
Pozdrawiam :-)
Adam Czarnecki, Opoczno, Łódź
C5 Break 3.0 V6 BVA 2003
ZX Break 2.0 16v (ex 1,6i) avantage 1994,
Lancia Delta HPE 1.8vvt 1997
Kawasaki GPZ500 1998
były:
ZX Volcane 1,9TurboD, Visa 17RD

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2009, 19:38:50 »
Cytuj

Adam Czarnecki napisał:
ja mam sekwencje sprawuje się raczej bez problemów ale ustawić to nie było łatwo, za instalkę zapłaciłem 2100, co do kolektora to rzeczywiście jest krótki i jak będą w złym miejscu wężyki od wtrysków wpięte to będzie jeden z cylindrów podbierał gaz drugiemu ale jak się założy przy samej głowicy to jest ok


I po tym zalozeniu jakie masz spalanie?? Jaki wyglada sprawa utraty mocy , przyspieszania itp. wyczuwasz cos??

P.S. Ta sekwencje jakies masz firmy?? To juz jest ta z najwyższej polki?

Offline Adam Czarnecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 421
  • Skąd: Opoczno/Łódź
  • Posiadany samochód: ZX break 2.0 16V
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Opoczno/Łódź
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2009, 22:19:19 »
spalanie wychodzi mi na gazie 10, utrata mocy czy przyspieszenia nie występuje(lub jak kto woli przeze mnie nieodczuwalna), co twoim zdaniem znaczy z najwyższej półki???, ja mam strasznie egzotyczną czyli unigas(isu mod 04) i działa, ważne żeby gazownik był trochę kumaty i nie spaprał roboty, no i żeby obsługiwała full grupę

ogólnie nie jest to tak łatwo zestroić ale już jak się uda to śmiga aż miło i jest praktycznie bezobsługowa, w przeciwieństwie do wszystkich instalacji starszego typu, które potrafia się rozregulować w każdej chwili i non stop trzeba w nich coś regulować czy poprawiać wiem co mówie bo instalka którą mam w delcie doprowadza mnie do szału, poza tym ceny sekwencji są na tyle niskie, że nie ma sensu czym innym sobie głowy zawracać
Pozdrawiam :-)
Adam Czarnecki, Opoczno, Łódź
C5 Break 3.0 V6 BVA 2003
ZX Break 2.0 16v (ex 1,6i) avantage 1994,
Lancia Delta HPE 1.8vvt 1997
Kawasaki GPZ500 1998
były:
ZX Volcane 1,9TurboD, Visa 17RD

Offline Krzysztof Gomoła

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Kielcza
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 TD wersja Furio (składak wczesniej 1,9 130KM) VW POLO 6N2 1,4 TDI
  • Miejscowość: Kielcza
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2009, 07:47:25 »
Krzysiek a masz auto ubezpieczone w PZU?? bo jesli tak to od 1 czerwca nie trzeba u nich przeliczać składki:) wiec jak dasz rade to to przeciągnij i zaoszczędzisz troszkę kaski:)
Gaz i do przodu>>>

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2009, 08:45:39 »
Cytuj

Krzysztof Gomoła napisał:
Krzysiek a masz auto ubezpieczone w PZU?? bo jesli tak to od 1 czerwca nie trzeba u nich przeliczać składki:) wiec jak dasz rade to to przeciągnij i zaoszczędzisz troszkę kaski:)


Nie mam ubezpieczone w HDI wczoraj bylem u nich nie beda mi przeliczac skladki mam tylko jezdzic z umowa kupna -sprzedazy i to wszystko zalatwi. Natomiast pytalem  przeliczenie ubezpieczenia na caly rok jak sie to skonczy i tak to wyglada:

OC- 2 raty po 320zł
AC- 2 raty po 380zł( wliczona w to jest amortyzacja czesci i dlatego zwyzka 50%-nie wiem czy to jest mi do konca potrzebne)
NW- 40zł na rok
Asistance- 60zł na rok

Obliczenie zrobione bez zadnych znizek aha i liczone przy wartosci samochodu z umowy 3500zł. Nie wiem jak zrobic z ta wartoscia samochodu skoro od momentu zakupu wlozylem np. 2200zl na felgi i opony wiec jak nie patrzec wartosc samochodu skoczyla do jakis 5500zł

Offline Krzysztof Gomoła

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Kielcza
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 TD wersja Furio (składak wczesniej 1,9 130KM) VW POLO 6N2 1,4 TDI
  • Miejscowość: Kielcza
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 30, 2009, 09:25:37 »
z wartością samochodu jest tak ze ubezpieczyciel ma swoją bazę samochodów, najczesciej eurotax i tam wpisując dane samochodu wyskakuje cena samochodu, np te Twoje 3500 zł:) ubezpieczyciel moze zmienić ta kwote ale tylko o 10% na wniosek własciciela pojazdu, co do Twojego ubezpieczenia to proponuje Ci zawrzeć umowę w PZU:) jako nowy klient dostaniesz zniżke nawet 20% a pakiet asistance masz za darmo w pakiecie OC+AC:) masz troche czasu wiec zastanów sie nad zmianą firmy ubezpieczeniowej:) ja polecam PZU:)
Gaz i do przodu>>>

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 30, 2009, 14:11:17 »
Cytuj

Krzysztof Gomoła napisał:
z wartością samochodu jest tak ze ubezpieczyciel ma swoją bazę samochodów, najczesciej eurotax i tam wpisując dane samochodu wyskakuje cena samochodu, np te Twoje 3500 zł:) ubezpieczyciel moze zmienić ta kwote ale tylko o 10% na wniosek własciciela pojazdu, co do Twojego ubezpieczenia to proponuje Ci zawrzeć umowę w PZU:) jako nowy klient dostaniesz zniżke nawet 20% a pakiet asistance masz za darmo w pakiecie OC+AC:) masz troche czasu wiec zastanów sie nad zmianą firmy ubezpieczeniowej:) ja polecam PZU:)


Nie wiem moze to glupie pytanie ale co myslicie o kupnie instalcji gazowej uzywanej z jakiegos rozbitka??

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 30, 2009, 15:40:28 »
Cytuj

Krzysztof Szymczak napisał:


Nie wiem moze to glupie pytanie ale co myslicie o kupnie instalcji gazowej uzywanej z jakiegos rozbitka??


Możesz kupić ale pytanie czy ktoś Ci to zamontuje i załatwi papiery na to??? Bo teoretycznie jest to operacja nielegalna
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 12, 2009, 22:14:28 »
Oki jesli chodzi o BLOSA to mam bedzie sie dobrze sprawowal z tym sinikiem i moze by nawet wzrost mocy:) Jaki blos polecacie i jaki bylby koszt:)

P.S. Bedzie to rozwiazanie przede wszystkim tansze o sekwencji i lepsze?

Offline michał Kamiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 958
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: peueot 205, 206 i 207
  • Miejscowość: Lublin
Re: Jaka instalacja gazowa do 1.6 XUP5J?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 13, 2009, 10:56:04 »
Ja bym pakował uzywke. Koszt instalacji 200-300zł+ blos 300zł + załozenie (jak ktoś nie umie) 100-150zł.