Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU  (Przeczytany 187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« dnia: Listopad 03, 2023, 17:34:18 »
Hej.

Poszukuję informacji, jaki konkretnie sterownik (numer) powinien pracować z automatyczną skrzynią biegów 4hp20 i silnikiem 2.9 ES9j4 190 KM w XMie.

Jeżeli ktoś ma takie auto i miałby chęć wykonać zdjęcie sterownika było by super.

Informacji potrzebuję, ponieważ gdy kupiłem samochód, był w nim zamontowany sterownik nie pochodzący z tego egzemplarza (opisany na obudowie markerem "v6") z pojazdu niewiadomego pochodzenia.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.





Offline Robert Siwiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 406
  • Skąd: Gończyce
  • Posiadany samochód: XantiaV6, C5V6 lift
  • Miejscowość: Gończyce
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2023, 17:02:00 »
U mnie leży sterownik 9633219880 (sprawny, wyciągnięty z mojej Xantii V6) . Możliwe że w XM-ie był taki sam (ta sama skrzynia 4HP20, podobna masa auta i okres prod) .
Jeżeli komuś się przyda, to jest do oddania .
Robert Siwiak
Xantia V6  (450kkm) , C5 V6 (240kkm)

Offline Krzesimir Dębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 469
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen CX 25 TRD 2, XM 2.0 TCT
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2023, 10:25:41 »
W Xantiach z pewnością jest inny sterownik, nie kojarzę numerów ale przerabiałem temat. Znajomy miał uszkodzoną skrzynię w XMie, kupił używkę z Xantii i po przełożeniu, skrzynia wchodziła w tryb awaryjny po próbie zapięcia czwartego biegu. Zacząłem drążyć temat i okazało się, że w Xantiowej skrzyni jeden tryb ma inną ilość zębów, tak więc i sterownik jest inny. Szczęśliwie po wymianie sterownika z oryginalnego XMowego na taki z Peugeota 406 wszystko wróciło do normy. Więc wnioski są takie, że zamiennie działają z XMa do 605 i z Xantii do 406, więc można żonglować całymi zestawami. Natomiast ciekawi mnie jak sytuacja z Renualt Safrane, Laguna i Espace. No i ta skrzynia siedzi jeszcze w Citroenie C8, czyli 806 i zdaje się Lancii Phedra.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 074
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 12, 2023, 12:05:00 »
W Xantiach z pewnością jest inny sterownik, nie kojarzę numerów ale przerabiałem temat. Znajomy miał uszkodzoną skrzynię w XMie, kupił używkę z Xantii i po przełożeniu, skrzynia wchodziła w tryb awaryjny po próbie zapięcia czwartego biegu. Zacząłem drążyć temat i okazało się, że w Xantiowej skrzyni jeden tryb ma inną ilość zębów, tak więc i sterownik jest inny. Szczęśliwie po wymianie sterownika z oryginalnego XMowego na taki z Peugeota 406 wszystko wróciło do normy. Więc wnioski są takie, że zamiennie działają z XMa do 605 i z Xantii do 406, więc można żonglować całymi zestawami. Natomiast ciekawi mnie jak sytuacja z Renualt Safrane, Laguna i Espace. No i ta skrzynia siedzi jeszcze w Citroenie C8, czyli 806 i zdaje się Lancii Phedra.
Czyli można założyć że sterownik z Xantii ze wsadem od XM ruszy.  ;)  Zapewne są zmienione ciut przełożenia, (przez co nie zgadzają się prędkości obrotowe czytane przez czujniki, głównie czujnik wyjścia ze skrzyni) nawet specjalnie mnie to nie dziwi.

 Trzeba tylko gdzieś odczytać wsad z z XM... Wątpię aby komuś chciało się aż tak wnikać żeby obliczyć i zmienić owe parametry w sofcie skrzyni.

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 472
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2023, 21:41:06 »
No to teraz dopiero jest zagwozdka skoro Krzesimir piszesz, że XM ma na pewno inny sterownik/soft.

Mam teraz w sumie 3 sterowniki do tej skrzyni. Do teraz byłem pewny, że każdy ma identyczne kluczowe numery, bo brałem pod uwagę numer zaczynający się od 0 260 i po znakach ZF oraz PSA, ale jednak są różnice w kolejnych. Pytanie, który konkretnie kod odpowiada za wersję softu.

Pierwszy, który był kupiony razem z autem jak pisałem wyżej - nie pochodził z niego, bo był opisany markerem "V6", więc ktoś już wymieniał na jakąś używkę - z czego nie wiem. Objawy: skrzynia pracuje na wszystkich biegach. Działa kick-down, tryb sport oraz zimowy. Miga wyświetlacz z aktualnym biegiem i jednocześnie śnieżynką i sportem.

Drugi kupiłem osobiście na znanym portalu - niby od Xantii V6, bo do XMa nie znalazłem. Założyłem. Po odpaleniu zero błędów, na postoju przeskoczyłem przez każde przełożenie dźwignią - nadal zero błędów. Ruszyłem kawałek by wyjechać z garażu - od razu wyskoczyło to samo, co na pierwszym sterowniku. Miga wyświetlacz z aktualnym biegiem, śnieżynką i sportem. Potwierdzało by to tezę, że sterownikowi nie zgadzały się prędkości na wałkach - może właśnie przez nieodpowiedni soft.

Teraz najciekawsze - mam już sterownik od Roberta Siwiaka z tego tematu - od Xantii V6 break. Założyłem. Odpaliłem auto - zero błędów. Przeskoczyłem każde położenie dźwignią przed rozpoczęciem jazdy - nadal zero błędów. Jazda - bez błędów. Przejechałem tak około 100km, by porządnie rozgrzać olej. Na początku delikatna jazda, potem już nie oszczędzałem sprzętu, pedał w podłogę itd by porządnie przetestować. Nadal zero błędów na wyświetlaczu. Po 7 latach w końcu mi nie miga ten cholerny wyświetlacz, chyba dlatego taką trasę zrobiłem, żeby się nacieszyć...

Niestety Lexią nadal nie mogę dostać się do żadnego z tych trzech sterowników. Na dziesiątki prób tylko raz udało mi się przejść do kolejnego menu, gdzie wybiera się np odczyt błędów, ale zaraz po próbie odczytania znów brak komunikacji. Nie pamiętam tylko przy którym wybranym modelu w lexii to zadziałało na chwilę, czy poprzez XMa czy Xantię. Nie wiem też, czy VIN dla lexii jest kluczowy, nie mam nic do podstawienia od jakiejś Xantii V6 niestety, żeby się upewnić.


W swoim czasie przemierzyłem wiązkę - jest ciągłość, więc powinna diagnostyka działać. Na ten moment nie mam jak sprawdzić co bolało poprzednie sterowniki.

Idzie zima, będę miał trochę czasu, to spróbuję się połączyć z tym na stole w domu, choćbym miał szukać pin po pinie i sprawdzając różne wersje lexii.
Zobaczę tez co tam siedzi w tych sterownikach, może była by możliwość skopiowania softu.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 595
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2023, 22:42:11 »
Dla Lexii VIN nic nie znaczy, dla użytkownika i operatora Lexii oznacza, że komunikacja z BSI jest prawidłowa (bo udało się odczytać) - jak mój pierwszy interfejs zaczął padać, to pomimo poprawnej pracy z C4 i C5 stara C2 na VAN VIN się pochwalić nie chciała... Z dalszych obserwacji zachowania Lexii, wybrany model auta (co oczywiste) oraz numer OPR (trochę mniej oczywiste) są w stanie zmienić dostępne opcje. Zmiana wersji Lexii (w moim przypadku DB, ale to mało istotne, bo w DB jest i Lexia i Proxia i DB, a C4 można i Lexią i DB traktować) znacząco wpływa na możliwy zakres diagnostyki (w DB mało się zmieniało w lexii im dalej tym biedniej - doświadczania z C4).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 074
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 13, 2023, 06:55:03 »
Skoro rzekomo sterownik z Xantii działa... Może skrzynie też ktoś zmienił wcześniej?

Offline Tomasz Strzelczak

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 1 749
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: BXy, C5 2.0 hdi bva am6, Xantia v6 do pracy Transit. Były Xantie, Bxy, AXy...
  • Miejscowość: Poznań, Sady
Odp: Automatyczna skrzynia biegów 4hp20 - numer sterownika ECU
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 18, 2023, 21:56:41 »
Ktoś wziął ode mnie kiedyś 4hp20 do jakiegoś Renault które też miało 4hp20. Po montażu brał również sterownik. Bez niego nie działało prawidłowo. Myślę że podmiany 4hp20 z sterownikiem z benzyn będą okej.
Posiadaczy i miłośników BX'a zapraszam na grupę Facebookową pod tytułem "Citroen BX klub Polska" :-)