Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych  (Przeczytany 3110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Stanisław Szewczuk

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroën C-Elysée 1.6 HDi Exclusive
  • Zainteresowania: YNWA
  • Miejscowość: Poznań
Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« dnia: Listopad 25, 2022, 16:26:05 »
Witajcie!


Pacjent to XSARA 1.4I SX 75KM z 2001 roku, oryginalny przebieg 79 tys. km. (auto po dziadku). Pasek rozrządu, alternator oraz pompa wody wymienione rok temu przy przebiegu ok 65 tys.


Mega dziwny problem pojawił się z nikąd, gdy zatrzymałem się na światłach awaryjnych by dolać płynu do mycia szyb... silnik chodził nierówno. Przy podniesionej masce bardzo słychać nierówną pracę silnika, ale wtedy jeszcze nie wiedziałem czym to jest spowodowane.


Ku mojemu zdziwieniu jest to reakcja silnika na włączone światła awaryjne, spróbowałem to nagrać na wideo, chociaż w aucie nierównej pracy silnika nie słychać, ale widać pływającą strzałke obrotów. Poza tym silnik działa jak szwajcarski zegarek. ihttps://youtu.be/A001k-xnSSU


Autem głównie jeździ żona do pracy i z powrotem, więc tych świateł awaryjnych raczej nie nadużywa, a ja wsiadam do tego auta bardzo rzadko, więc być może problem i pojawił się wcześniej, ale kobieta tego na pewno nie zauważyła...


Proszę doradzić co to może być i jak naprawić. Za rady "jedzić obserwować" dziękuję  ;D

Offline Arkadiusz Lipiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 234
  • Posiadany samochód: citroen C6 2010 ,citroen c4 1,6bluehdi
  • Zainteresowania: elektronika
  • Miejscowość: Żyrardów
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 25, 2022, 19:44:38 »
Zobacz czy podczas włączenia świateł awaryjnych nie siadły ci obroty może być problem z ładowaniem ,ewentualnie masy.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 075
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 25, 2022, 20:28:54 »
Czy przypadkiem światła w nocy nie "przygasają" w rytm obrotów silnika?
Ogólnie niektóre auta PSA miały taką przypadłość że tak objawiają się słabe świece zapłonowe.  :D Tak też w to nie mogłem uwierzyć.

Offline Stanisław Szewczuk

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroën C-Elysée 1.6 HDi Exclusive
  • Zainteresowania: YNWA
  • Miejscowość: Poznań
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2022, 18:15:20 »
Czy przypadkiem światła w nocy nie "przygasają" w rytm obrotów silnika?
Ogólnie niektóre auta PSA miały taką przypadłość że tak objawiają się słabe świece zapłonowe.  :D Tak też w to nie mogłem uwierzyć.
Światła nie przygasają, ale wczoraj żonie zgasł silnik na światłach. Ja dzisiaj specjalnie pojechałem autem na miasto, by wywołać ten problem i faktycznie zgasł mi podczas jazdy gdy przejeżdżałem przez spowalniacz. Odpalił bez problemu jak niby nic. Świece zapłonowe mówisz? A może alternator? Rok temu mechanik wymienił, ale na regenerowany... mowił że nie ma co przepłacać.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 075
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2022, 18:24:50 »
Przy takim przebiegu alternator? Podobno auta mało używane częściej się psują.

Ogólnie już na forum był przypadek że świece pomogły na przygasanie świateł. Ogólnie po tylu latach i tak je wypada zapewne wymienić. Warto spróbować.

Offline Paweł Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 61
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
  • Zainteresowania: Motoryzacja, elektronika
  • Miejscowość: B-tów
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2023, 12:38:59 »
Panowie, przeliczcie to. Awaryjne czyli 4 żarówki po 22W to jest 7A prądu. U mnie słychać nierówną prace silnika na awaryjnych i w poprzednich samochodach też były te efekty. Normalne że krokowy nie zareaguje tak szybko

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 075
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Nierówna praca silnika przy włączeniu świateł awaryjnych
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2023, 13:00:16 »
Panowie, przeliczcie to. Awaryjne czyli 4 żarówki po 22W to jest 7A prądu. U mnie słychać nierówną prace silnika na awaryjnych i w poprzednich samochodach też były te efekty. Normalne że krokowy nie zareaguje tak szybko
Bez przesady.... 7A to nie powód aby silnik to odczuwał jakkolwiek. Nawet stara Skoda Favorit z alternatorem Magneton 55A który nigdy nie był idealny nie miała z tym problemów.