Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie  (Przeczytany 1420 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« dnia: Czerwiec 13, 2021, 14:49:09 »
Cześć,
Klimatyzacja jest szczelna (sprawdzone na 100% , przy wymianie czynnika po zaprzestaniu chłodzenia brakowało tylko 50g, i zostało uzupełnione), ale nie chłodzi. Ponieważ czynnika nie ubyło, to zakładam, że chłodnica i inne części są szczelne.Klimatyzacja chłodziła do początku czerwca (więc w upały również) i nagle przestała (tj. do zakończenia jazdy działała, po uruchomieniu samochodu rano już nie działała w ogóle).
Jeżeli włączę przycisk AC w klimatroniku to obroty silnika  idą lekko w górę (sprawdzone na biegu jałowym przy użyciu programiku na telefonie podłączonego przez ODBII bluetooth, nie mam obrotomierza na kokpicie). Więc sprężarka chyba załącza się. Zastanawia mnie jednak fakt, że po wyłączeniu przycisku AC obroty silnika nie spadaj (w dalszym ciągu sprawdzenie na biegu jałowym).
Czy da się sprawdzić przez ODBII co może być przyczyną ? Może jakiś czujnik pokaże dziwną wartość i da się z tego wyciągnąć wniosek co trzeba wymienić ? Lub czy może są inne testy, które można wykonać przydomowym sposobem, żeby ustalić co się zepsuło ?

Będę wdzięczny za konkretne wskazówki co można samemu sprawdzić, bo ze względu na wiek samochodu zastanawia mnie opłacalność naprawy.

PozdrawiamRadek

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 090
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2021, 15:28:39 »
Wypadałoby zobaczyć fizycznie czy zapina się sprzęgło na sprężarce i czy pracuje wtedy wentylator na chłodnicy.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2021, 11:36:50 »
Piotr napisał co należy sprawdzić i to zrób a jak to zrobić to:Podnieś maskę zlokalizuj sprężarkę klimatyzacji - jest napędzana paskiem osprzętu poniżej alternatora, uruchom silnik bez włączonej klimatyzacji i zaobserwuj koło na wale sprężarki. Zewnętrzna część napędzana paskiem oczywiście będzie sie kręcić - natomiast wirnik z widocznymi śrubami będzie nieruchomy - sprężarka  nie działa i tak ma być. Następnie włącz na klimatroniku klimę, i w tym momencie powinien być słyszalny delikatny klik i wirnik sprężarki powinien się kręcić. Napisz czy załącza się sprężarka po tym sprawdzeniu.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 090
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2021, 11:45:48 »
Jak ktoś chce coś sam sprawdzić zakładam że wiedzę podstawową ma... Faktycznie nie musi tak być. Dodam tylko od siebie jeszcze że ten "klik" włączenia sprężarki nie zawsze słychać.  ;) Czasami ktoś ustawi sprzęgło sprężarki tak na styk że nie będzie go słychać.

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 15, 2021, 13:27:26 »
Dziękuję za wskazówki. Popatrzyłem na sprężarkę. W zasadzie wyraźnie widać uzwojenie ale nie wiem jak powinien wyglądać wirnik. Coś co jest trudno widoczne kręci się cały czas na włączonym silniku. Ale to jakaś cześć sprężarki ledwie widoczna, głęboko w sprężarce,  widać tylko krawędź. Nie ma żadnej zmiany po wciśnięciu A/C . Nie ma też charakterystycznego kliknięcia które kiedyś było.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2021, 15:52:09 wysłana przez Radosław Wakuła »

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 15, 2021, 16:06:49 »
Czy jest coś co mogę sprawdzić przez ODBII ? Np.  wskazania czujnika ciśnienia czynnika ?
Jakimś darmowym programem na android.

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 17, 2021, 07:10:59 »
Spojrzałem jeszcze raz na wydruk napełnienia klimatyzacji. Nie wiem dlaczego, ale w zakładzie napełnili z 525g do 580g i powiedzieli ze tyle ma być. Tabele które znalazłem w Internecie pokazują od 625 do 725 g. czynnika.
Czy wiecie przy jakim braku czynnika przestaje działać klimatyzacha ?

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 17, 2021, 20:40:49 »
Po włączeniu A/C wiatrak na chłodnicy kręci się. Zwarcie pinu 1 i 4 na złączce czujnika ciśnienia czynnika (po lewej stronie chłodnicy) nic nie daje.
Idę do mechanika :-)

Offline Radosław Wakuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 2.0HDI 2002
Odp: Klimatyzacja szczelna ale nie chłodzi - sprawdzenie
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 23, 2021, 14:45:15 »
Złączka na przewodzie do cewki sprężarki była uszkodzona. Poszukiwanie usterki, wycięcie złączki, połączenie przewodów (bez złączki) - 250zl.