Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Awaria 1.6 16V  (Przeczytany 844 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Muto

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso
  • Miejscowość: Kraków
Awaria 1.6 16V
« dnia: Październik 12, 2021, 07:57:42 »
W sobotę ruszając ze świateł usłyszałem z sinika dźwięk przypominający syknięcie, jakby uszło szybko powietrze. Silnik zaczął nierówno pracować by po kilku sekundach zgasnąć. Przy próbie uruchomienia słyszę pracujący rozrusznik ale nie kręci silnikiem. Co mogło się stać?
Pozdrawiam.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 052
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Awaria 1.6 16V
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2021, 08:32:42 »
W sumie wszystko.
 Wywaliło świecę? Uszczelkę pod głowicą? Pękł wał? Poszedł rozrząd? Trzeba zajrzeć pod maskę, inaczej będziemy zgadywać.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 081
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Awaria 1.6 16V
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 15, 2021, 19:57:53 »
Po pierwsze jeśli działa poprawnie rozrusznik, to silnik też się kręci. Jeśli działa tylko rozrusznik, to z reguły są to objawy uszkodzonego bendixu. Ale wtedy rozrusznik wyje charakterystycznie i nie przenosi napędu na koło zamachowe, dlatego silnik się nie kręci.
Po drugie w takiej sytuacji jeśli na prawdę blokuje się silnik, to z dużą dozą prawdopodobieństwa strzelił ci rozrząd. Nie wiem czy ten silnik jest kolizyjny ale zdejmij obudowę rozrządu i zobacz. W benzynie rozrząd często strzela na wolnych obrotach.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie