Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie  (Przeczytany 4236 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« dnia: Lipiec 09, 2011, 21:50:20 »
Witam
Problem uściślam: chodzi o to, że gorące powietrze leci tylko wtedy jak przekręcę pokrętło temperatury na czerwone pole (obojętnie czy włączona czy wyłączona klima). Pozostała regulacja niczego nie reguluje - brak temperatur pośrednich. Szukałem na forum i znalazłem tylko informację o tym, że w kanałach wentylacyjnych są dodatkowe czujniki. Mam pytanie w których kanałach? Czujnik za kratką koło zegara został wyczyszczony i mały wirniczek tam umieszczony się obraca.
Proszę o sugestie.

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 11, 2011, 20:04:19 »
Z moich poszukiwań na forum dotyczących temperatury odnalazłem następujące informacje:
*******
1) Ciepłę powietrze w kabinie otrzymujesz za pomocą nagrzewnicy powietrza umieszczonej " w desce". Krąży tam ciepła woda z silnika i oddaje ciepło powietrzu...
Porada - odpowietrzyć układ chłodzenia, źle odpowietrzony układ - pozostało powietrze w obwodzie nagrzewnicy - wrócić do mechanika i żądać poprawki.
Pytania:
1 a) Jak mogę odpowietrzyć układ chłodzenia? Przeczytałem na forum, że odpowietrzniki są trzy, jeden na obudowie termostatu, drugi na nagrzewnicy (nakrętka jak od wentyla) i trzeci na chłodnicy. Oraz znalazłem poradę:
nie wiem czy w x2 jest tak samo ale w 1 jest tak:
1 odkręcasz korek ze zbiorniczka wyrów.
2 odkręcasz odpowietrznik przed nagrzewnicą
3 odkręcasz odpowietrznik na chłodnicy
4 korek spustowy na dole chłodnicy i odpowietrznik przed termostatem u mnie jest śrubka na imbus po opróżnieniu układu zamykasz korek spustowy i lejesz płyn aż zacznie wyciekać z odpowietrzników. Zakręcasz. Odpalasz silnik ,niech się otworzy termostat dolewasz płyn do max. Nie mogę znaleźć termostatu w X1 TD. Po której stronie chłodnicy on jest patrząc od przodu na chłodnicę?
1 b) Jak odpowietrzyć nagrzewnicę? Czy to są aluminiowe rurki z zaworkiem (wygląda jak wentyl samochodowy) zaraz za silnikiem i one doprowadzają płyn do nagrzewnicy?. Czy ten zawór odpowietrza nagrzewnicę?

2.) Należy też sprawdzić czy linka na pokrętle ustawiania temperatury działa prawidłowo - u mnie w X1 ta linka kiedyś się zerwała. Kolejna sprawa to klapki, które kierują powietrze.
Pytania:
2 a) Jak dostać się do linki w X1. Czy demontuję półkę z pokrętłami? Jak to zrobić?
2 b) Jak dostać się do klapek kierujących powietrze?

3.) Pewnie któryś czujnik temperatury jest uwalony, możesz dobrym urządzeniem diagnostycznym wybadać który czujnik nadaje się do wymiany, a jest ich trzy lub cztery.
Pytania
3 a) Gdzie są te czujniki?

Pozdrawiam i dziękuje z góry za pomoc

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2011, 20:57:03 »
Cytuj

Piotr Leśkiewicz napisał:
2.) Należy też sprawdzić czy linka na pokrętle ustawiania temperatury działa prawidłowo - u mnie w X1 ta linka kiedyś się zerwała. Kolejna sprawa to klapki, które kierują powietrze.
Pytania:
2 a) Jak dostać się do linki w X1. Czy demontuję półkę z pokrętłami? Jak to zrobić?


Wyciągasz półkę pod pokrętłami (da się łatwo wyciągnąć). Wtedy masz całkiem niezły dostęp do tego, żeby sprawdzić czy kręcąc pokrętłem ciągniesz za linkę i czy ciągniesz do końca.


Cytuj

3.) Pewnie któryś czujnik temperatury jest uwalony, możesz dobrym urządzeniem diagnostycznym wybadać który czujnik nadaje się do wymiany, a jest ich trzy lub cztery.
Pytania
3 a) Gdzie są te czujniki?


Klimatyzacja manualna czy półautomatyczna?
 
Xsara
 

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2011, 21:17:21 »
Klimatyzacja półautomatyczna.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2011, 22:20:02 »
2 czujniki. Jeden jest w kanałach w okolicy dmuchawy - to czujnik antyzmrożeniowy do klimatyzacji (dostęp taki jak do dmuchawy). Bada temperaturę powietrza po schłodzeniu przez klimatyzację. Ja swego czasu jeździłem z wyjętym tym czujnikiem i ogrzewanie działało w porządku.

Drugi jest koło zegarka, są tam kratki za którymi jest wiatraczek zaciągający powietrze z kabiny do czujnika. On mierzy temperaturę powietrza w kabinie i jest odpowiedzialny za dobór temperatury przez komputer klimatyzacji.
 
Xsara
 

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2011, 23:15:11 »
Skoro pierwszy można wyłączyć i nie wpływa on na ogrzewanie to go eliminuję. Drugi wyczyściłem. Nawet go dzisiaj odłączyłem i manualnie ustawiłem temperaturę na 18, 22 i 26 stopni - nic się nie zmieniło - dalej było zimno. Ciekawostką jest to, że po odłączeniu tego czujnika i ustawieniu na nadmuch automatyczny, silnik nawiewu działał tak jakbym manualnie ustawił nadmuch na 2. Czy to jest normalne?

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 12, 2011, 22:21:56 »
Odpowietrzałem dziś nagrzewnicę - nie była zapowietrzona.
Zdemontowałem przód deski tak, że dostałem się do pokręteł sterujących nawiewem, temperaturą i prędkością wiatraka. Linki są zamontowane poprawnie. Pokrętło od temperatury podaje sygnał elektryczny - pomyślałem, ze może zepsuła się elektronika pokręteł. Pojechałem do punktu handlu używanymi częściami i podmieniłem na chwilę płytkę ze wszystkimi pokrętłami. Na podmienionej płytce też nie było temperatury pośredniej. W związku z tym ją wykluczam. Za pokrętłami w kanale doprowadzającym ciepłe powietrze jest czujnik ale nie mogłem go wyjąć. Przepływa przez niego ciepłe powietrze. Nie wiem czy ten czujnik jest ważny. Czy w ogóle te czujniki od automatyki są ważne bo przecież mogę manualnie nastawić określoną temperaturę czyli pomijam sterowanie automatyczne i jakieś urządzenie powinno podać pewną ilość cieczy na nagrzewnicę aby określoną temperaturę uzyskać. Chyba, że się mylę.
Proszę mi podpowiedzieć jakie urządzenie jest sterowane sygnałem z pokrętła temperatury, które odpowiada za  podawanie płynu na nagrzewnicę?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 12, 2011, 23:31:39 »
Z tego co pamiętam płyn w nagrzewnicy jest zawsze. Sterowanie polega na kierowaniu powietrza przez nagrzewnicę lub bez nagrzewnicy. Ja obstawiam problem z czujnikiem w kabinie. Ale to trochę takie ślepe strzały.
 
Xsara
 

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 13, 2011, 07:48:22 »
Ale jakie urządzenie kieruje powietrze na nagrzewnicę lub obok niej? Czy to jakiś silniczek krokowy, który reaguje na położenie pokrętła temperatury a następnie steruje on klapami?

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 20, 2011, 18:08:57 »
Witam. Podepnę się pod temat.
Mam Xsarę bez klimy i dziś wymieniłem filtr kabinowy tak jak mi sugerowano. Teraz opiszę moją sytuację:
1) Uruchamiam auto, załączam nawiew, pokrętło ustawione na polu niebieskim nawiew na kabinę - dmucha zimnym powietrzem.
2) Auto pracuje kilka minut, powoli łapie temperaturę, po przestawieniu na pole czerwone zaczyna dmuchać ciepłym powietrzem, po zmianie na pole niebieskie wraca nawiew zimny.
3) Kiedy auto łapie temperaturę (nawet 65*) i więcej a pokrętło jest ustawione nadal na polu niebieskim, z nawiewu zaczyna lecieć powietrze ciepłe.
4) Kiedy dojdzie do 90* dmucha gorącym.
5) Auto stoi np. pod blokiem na słońcu. Wsiadam do auta uruchamiam silnik i załączam nawiew. Dostaję w twarz bardzo gorącym powietrzem. Ruszam z miejsce, jadę np. w trasę czy miasto i mam nadal gorące powietrze...

Czy Wy też tak macie, jeżeli nie to gdzie szukać usterki? Jestem po wymianie filtra, bo parowały mi szyby oraz miałem średni nawiew. Teraz siła nawiewu się poprawiła aż "łeb" urywa :D ale nadal dmucha gorącym powietrzem.
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 21, 2011, 09:49:04 »
Nie wiem jak jest w Xsarze, w jednym z moich poprzednich aut była klapa przestawiana pokrętełem temperatury. Klapa ta odpowiadała za dopuszczenie powietrza zimnego z zewnątrz auta bez jego przepływu przez nagrzewnicę, która jednocześnie odpwoednio do ustawienia pokretła zamykała lub otwierała wielkośc przepływu zimnego powietrza także przez nagrzewwnicę.
Jeżeli tak samo jest w Xsarze to albo cięgno do tej klapy nieprawidłowo oddziaływuje na nią lub sama klapa lata sobie swobodnie w jakiś specyficzny sposób.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Piotr Leśkiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 1999 1.9TD
  • Miejscowość: Kraków
Re: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 24, 2011, 22:33:01 »
Odpowiadam Panu Wojtkowi.
Normalnie, tzn. dotychczas w aucie miałem tak, że nawet jeżeli po pierwszym włączeniu nawiewu dmuchało gorące powietrze to po chwili miałem już zimne (pokrętło ustawione na niebieski pasek). Ustawienia pośrednie również działały. Skrajne położenie (czerwona kreska) dawało maksymalnie ciepły nawiew.
Z moim problemem wybieram się do mechanika-elektryka. Jak tylko rozwiązany zostanie problem to opiszę usterkę.

Offline Mariusz Lubowiecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 02, 2021, 22:15:38 »
Witam wracam do tematu potrzebuje rozmiar wentyla do napalniania klimy czy to jest 12czy 13  uszkodził mi się zawór i ucieka gaz muszę wymienić ta część

Online Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 085
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Nie działa regulacja temperatury pośredniej w kabinie
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 05, 2021, 22:29:28 »
Podjedź do przyzwoitego serwisu klimy, bo maja zawsze takie rzeczy pod ręką i mogą taki zaworek wymienić bez odciągania czynnika, na napełnionym ukladzie. Kupowanie samodzielne jest bez sensu jeśli klima jest napełniona.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie