Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Benzyna czy Diesel  (Przeczytany 22342 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Artur Pawłowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: Legionowo
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #75 dnia: Listopad 11, 2019, 18:42:21 »
... no a jakie jest Wasze zdanie dziś, po niemal 10 latach od powstania wątku :-) Piszcie, niech dyskusja rozgrzeje nas w ten jesienny zimny wieczór :-)

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #76 dnia: Listopad 11, 2019, 19:38:51 »
Moje Picasso robi dziennie 2x po 4-5 km więc dla mnie tylko benzyna. Ma instalację LPG, ale ona jest głównie do wypadów "do miasta" oraz tras i tam są duże oszczędności. Lokalnie żre zimą około 12-14 litrów benzyny na setkę, bo jeździ wiecznie niedogrzana, zatrzymuje się zanim nabierze optymalnej temperatury i minimum połowę tego dystansu (zależy jak silny mróz) jedzie na benzynie ;) Do tego warunki górskie, a jakoś temu autu to wszystko nie przeszkadza. Olej z filtrem co 15-20 tysięcy km i ogień! Diesel przy takich jazdach to finansowe nieporozumienie. No chyba, że w wersji bez dwumasy i filtra cząstek stałych ;)
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 29, 2019, 15:53:44 »
... Diesel przy takich jazdach to finansowe nieporozumienie. No chyba, że w wersji bez dwumasy i filtra cząstek stałych ;)


Mam właśnie takiego diesla i uważam, że do miasta też się nada.
Wyjeździłem nim już koło 13 000 km. od maja. Z tego około 5 000 km. po Krakowie. W mieście średnie spalanie na 100 km. to obecnie około 5,7 litra. Sprawdzone na 600 km. zrobionych tylko w mieście. Po 500 km. w mieście samochód zaczął zamulać. Po 600 km. wpadłem na pomysł, że trzeba go przegonić po trasie. Zrobiłem wycieczkę na A4 - jakieś 120 km. i wszystko wróciło do normy.
Wszystkie filtry i olej wymieniłem po 12 000 km.
Jak nie masz ciężkiej nogi i "zacięcia" rajdowca w wyścigu między światłami na skrzyżowaniach to uważam, że dielsel się nadaje i do miasta i na trasę.
Przez pierwsze 7000-8000 km. jeździłem spokojnie, bo cały czas się uczę (to mój pierwszy samochód). Przy spokojnej jeździe miałem średnie spalanie na poziomie 4,5 - 4,8 litra w cyklu mieszanym. Dynamiczna jazda podbiła średnią w okolicę 5,2 litra.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 30, 2019, 13:19:02 »
Wow, rozgrzał się wątek że hej! ;-)
Myśle że dziś to pytanie trzeba rozpatrywać również w kontekście tego, że najmłodsze egzemplarze będą ewentualnie z 2010 roku. Więc po mału warto najpierw patrzeć na stan ogólny auta a dopiero potem jaki silnik. Początki rdzy, ogólnie rozklekotanie nadwozia i podwozia. Stan elektryki i osprzętu silnika.

Od strony jezdnej te silniki są bardzo podobne, diesel może ciut słabszy, ale w codziennym użytkowaniu ta różnica nie jest duża. Diesel będzie ciut głośniejszy w kabinie, chociaż benzyna też jest słabo wyciszona. Diesel mniej spali, potencjalnie droższe naprawy, jeśli się sypnie. Benzyna łatwiejsza w obsłudze, prostu solidny silnik bez wynalazków. Seria TU potrafiła zacząć brać olej delikatnie, wtedy trzeba wymienić uszczelniacze (zdjęcie głowicy i wymiana uszczelki), czasem już po 150kkm. To raczej cecha silnika niż wada.

Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #79 dnia: Styczeń 01, 2020, 12:09:21 »
... Diesel przy takich jazdach to finansowe nieporozumienie. No chyba, że w wersji bez dwumasy i filtra cząstek stałych ;)



Mam właśnie takiego diesla i uważam, że do miasta też się nada.
Wyjeździłem nim już koło 13 000 km. od maja. Z tego około 5 000 km. po Krakowie. W mieście średnie spalanie na 100 km. to obecnie około 5,7 litra. Sprawdzone na 600 km. zrobionych tylko w mieście. Po 500 km. w mieście samochód zaczął zamulać. Po 600 km. wpadłem na pomysł, że trzeba go przegonić po trasie. Zrobiłem wycieczkę na A4 - jakieś 120 km. i wszystko wróciło do normy.
Wszystkie filtry i olej wymieniłem po 12 000 km.
Jak nie masz ciężkiej nogi i "zacięcia" rajdowca w wyścigu między światłami na skrzyżowaniach to uważam, że dielsel się nadaje i do miasta i na trasę.
Przez pierwsze 7000-8000 km. jeździłem spokojnie, bo cały czas się uczę (to mój pierwszy samochód). Przy spokojnej jeździe miałem średnie spalanie na poziomie 4,5 - 4,8 litra w cyklu mieszanym. Dynamiczna jazda podbiła średnią w okolicę 5,2 litra.

Pisałem, że nieporozumienie pod kątem tego, że FAP i dwumasa niekoniecznie lubią tzw. jazdy wokół komina, które przyspieszają ich zużycie, a wszyscy wiemy jakie są koszty ich napraw (a jeszcze dochodzi turbina).
Dynamika jazdy i spalanie - wg mnie tu HDi wygrywa nawet z LPG, ale tak jak wyżej Jacek napisał - to są już stare auta. Zaczynają generować coraz większe koszty utrzymania więc po co sobie ich dokładać?
Jestem na jednej Picasso-grupie na FB i jest tam gość, który podmienił sobie 1.8 benzyna na 2.0 zostawiając manualną skrzynię z 1.8 (podobno pasuje 1:1). Mówi, że to powinien być podstawowy silnik do tego auta, bo wreszcie to zaczęło jeździć ;)

Gdybym np. do pracy dojeżdżał te minimum 20-30 km w jedną stronę to bym kupił diesla. Moja poranna jazda to zwykle około 5 km do pracy gdzie po drodze zostawiam młodzież w przedszkolu. Do tego górska okolica. Wydaje mi się, że benzyny lepiej znoszą takie warunki.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #80 dnia: Styczeń 01, 2020, 13:07:38 »
... Diesel przy takich jazdach to finansowe nieporozumienie. No chyba, że w wersji bez dwumasy i filtra cząstek stałych ;)



Mam właśnie takiego diesla i uważam, że do miasta też się nada.
Wyjeździłem nim już koło 13 000 km. od maja. Z tego około 5 000 km. po Krakowie. W mieście średnie spalanie na 100 km. to obecnie około 5,7 litra. Sprawdzone na 600 km. zrobionych tylko w mieście. Po 500 km. w mieście samochód zaczął zamulać. Po 600 km. wpadłem na pomysł, że trzeba go przegonić po trasie. Zrobiłem wycieczkę na A4 - jakieś 120 km. i wszystko wróciło do normy.
Wszystkie filtry i olej wymieniłem po 12 000 km.
Jak nie masz ciężkiej nogi i "zacięcia" rajdowca w wyścigu między światłami na skrzyżowaniach to uważam, że dielsel się nadaje i do miasta i na trasę.
Przez pierwsze 7000-8000 km. jeździłem spokojnie, bo cały czas się uczę (to mój pierwszy samochód). Przy spokojnej jeździe miałem średnie spalanie na poziomie 4,5 - 4,8 litra w cyklu mieszanym. Dynamiczna jazda podbiła średnią w okolicę 5,2 litra.
...
Jestem na jednej Picasso-grupie na FB i jest tam gość, który podmienił sobie 1.8 benzyna na 2.0 zostawiając manualną skrzynię z 1.8 (podobno pasuje 1:1). Mówi, że to powinien być podstawowy silnik do tego auta, bo wreszcie to zaczęło jeździć ;)
...
Silniki 1.8 i 2.0 są niemal identyczne.(różnią się kilkoma drobiazgami) Dodatkowo można też troszkę wspomagać się z 2.2 16V z peugeota, jednak tam są większe różnice.
 1.8 16V na 2.0 16V zmienia się niemal Plug&Play to żaden wyczyn.

Offline artur wrona

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: starachowice
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #81 dnia: Luty 24, 2020, 16:39:44 »
Witam planuje kupic pikusia ale nie wiem z jakimsilnikiem ktory bedzielepszym wyborem na miasto podobno 1.8 lubia olej nie wiem czy to prawda a co sadzicie o 1.6 benzyna czy tez lubi olej lyknac
« Ostatnia zmiana: Luty 24, 2020, 23:25:51 wysłana przez Dariusz Kłeczek »

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #82 dnia: Luty 24, 2020, 19:02:04 »
Witam planuje kupic pikusia ale nie wiem z jakimsilnikiem ktory bedzielepszym wyborem na miasto podobno 1.8 lubia olej nie wiem czy to prawda a co sadzicie o 1.6 benzyna czy tez lubi olej lyknac a moze ktos ma do sprzedania xsare picasco
1.6 16V NFU oleju za specjalnie nie chcą brać... Musi być naprawdę zaniedbany żeby brał. Lubi tylko w okolicy 200-300 tyś km pokazać na zewnątrz olej uszczelką głowicy.

Offline artur wrona

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: starachowice
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #83 dnia: Luty 24, 2020, 19:41:25 »
dzieki za info a 1.8 duzu lykaja

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 069
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #84 dnia: Luty 24, 2020, 19:51:54 »
dzieki za info a 1.8 duzu lykaja
Zadbane prawie wcale nie łykają oleju...
 1.6 NFU jest silnikiem bardzo tanim w użytku jak i prostym w naprawach. -- To taki rozsądny wybór który nie powinien wyciągnąć z portfela dużo pieniędzy.
 Silniki z rodziny 1.8 - 2.0 16V są już wyraźnie droższe w eksploatacji. (Ale bez tragedii.) -- Mają też troszkę więcej dziwnych cech.  :D które mogą wyciągnąć trochę gotówki.
 Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że łatwiej o zadbane 1.6 niż o 1.8 czy 2.0 Dodatkowo 1.6 NFU można cały kupić w granicach 1000zł czego o 1.8 - 2.0 powiedzieć nie można.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #85 dnia: Luty 24, 2020, 21:42:44 »
Mam 1.8 z LPG. Przebieg 270 tysięcy km w tym coś chyba koło 110 na gazie jeśli dobrze pamiętam przebieg z dnia montażu instalacji  zapisany w książeczce serwisowej. Wciąga od 0,5 do 1 litra oleju na 4-5 tysięcy km w zależności od tego czy jest zima czy lato. 1.6 16V miałem w małej Xsarze. Przy około 220 tysiącach km, gdy ją sprzedawałem, nie brała oleju w ogóle, a jeśli brała to na tyle mało, że od wymiany do wymiany nie dolewałem (czyli 15-20 tysięcy km).
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #86 dnia: Luty 24, 2020, 23:27:14 »
Witam planuje kupic pikusia ale nie wiem z jakimsilnikiem ktory bedzielepszym wyborem na miasto podobno 1.8 lubia olej nie wiem czy to prawda a co sadzicie o 1.6 benzyna czy tez lubi olej lyknac
Bardzo proszę, abyś zwrócił uwagę na pisownię, oraz stosował znaki interpunkcyjne i polskie literki (ą, ę, ł, itp).
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #87 dnia: Luty 25, 2020, 18:45:54 »
Witam moze ktos chce.............
Wczoraj wyedytowałem Twój post z ogłoszeniem. Dzisiaj zamieściłeś je ponownie.
Otrzymujesz ostrzeżenie. Za kolejny wylecisz z forum.
PS
I nadal masz gdzieś swoją pisownię...
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline artur wrona

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: starachowice
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #88 dnia: Marzec 01, 2020, 11:34:31 »
A co sądzicie o picasco 2.0 90km hdi jazda przeważnie po mieście

Offline Dariusz Piekarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDI 90 KM Exclusive 2006
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #89 dnia: Marzec 05, 2020, 20:47:53 »
Po prawie 8000 km jazdy po Krakowie przez ostatnie 10 miesięcy, uważam, że miasto to nie jest naturalne środowisko diesla. Mam 1.6 hdi, 90 KM.
Jak go nie "przegonię" po autostradzie (obwodnicy) co 500 km, to zaczyna się zamulać. Sama jazda po mieście jest dynamiczna i przyjemna, a niskie spalanie też cieszy.

Offline artur wrona

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: starachowice
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #90 dnia: Marzec 06, 2020, 12:38:16 »
dzięki za info szukam własnie benzynki 1.6 bo 1.8 lubi sobie podobno łyknąć oliwy

Offline artur wrona

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 5
  • Posiadany samochód: nie posiadam
  • Miejscowość: starachowice
Odp: Benzyna czy Diesel
« Odpowiedź #91 dnia: Marzec 22, 2020, 16:23:16 »
Witam mam pytanie jest picasco na sprzedaż 1.8 bg podobno w stanie bdobrym ,oleju bierze ok.1litra na 3tyś 2003rok za 5800 do negocjacji , warto sie zainteresować czy nie za dużo bierze tego oleju i co jeszcze trzeba się spodziewać z ty silnikiem