Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Lusterka zewnętrzne  (Przeczytany 7228 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Kruczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Lublin
[MkIII] Lusterka zewnętrzne
« dnia: Marzec 10, 2015, 22:49:22 »
Witam,
Mam problem z prawym zewnętrznym lusterkiem, podczas składania się lusterka przy zamykaniu auta składa się ono "za daleko", tzn. opiera się o szybę. Czy nie powinno być tam jakiejś blokady, aby lusterko zatrzymywało się np. 2 cm od szyby? Mam podejrzenie, że coś mogło się uszkodzić na mrozie (wcześniej było ok, zapomniałem napisać). Czy ma ktoś jakiś schemat budowy takiego lusterka i/lub podejrzenie co mogło się uszkodzić? Z góry dziękuję:)
c5 rządzi ;-)

Offline Bartosz Chwastek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: Lubsko
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 (2.0 benzyna+LPG) i MK3 2,0 HDI
  • Miejscowość: Lubsko
Re: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 10, 2015, 23:34:16 »
Tak jak podejrzewasz na mechanizmie lusterka jest taka malutka szyna (wgłębienie) która stanowi ogranicznik dla lusterka najprawdopodobniej ułamał ci się ten ogranicznik który w niej chodzi. Możesz się tam dostać po ściągnięciu obudowy lusterka, i dorobić niewielką blaszkę która będzie stanowiła tą blokadę bo klejenie nic ci nie da, Ja miałem taką sytuację ale w mojej wcześniejszej mk1. Do sztukowałem blaszkę mała śrubka i do tej pory działa jak należy, a też lusterko przy otwartej szybie wchodziło do auta :)

Offline Marcin Kruczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 11, 2015, 09:46:51 »
Dzięki, tak też myślałem... :) ma ktoś może pomysł jak to rozebrać żeby nie uszkodzić lusterka bardziej?
c5 rządzi ;-)

Offline Bartosz Chwastek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: Lubsko
  • Posiadany samochód: Citroen C5 MK1 (2.0 benzyna+LPG) i MK3 2,0 HDI
  • Miejscowość: Lubsko
Re: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 11, 2015, 10:31:58 »
odczep delikatnie szkło(plastik) lusterka odchyl w którąś stronę szkło i zobaczysz mocowanie sprężyny rozprężnej ściągnij ją,i będziesz miał wgląd na zaczepy obudowy zewnętrznej a jak już ją ściągniesz to zobaczysz co tam się stało, tylko delikatnie odginaj zaczepy bo lubią pękać.

Offline Marcin Kruczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Lublin
Re: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 12, 2015, 21:19:46 »
dzięki Bartosz... postaram się to ogarnąć w sobotę i nic nie popsuć:)
c5 rządzi ;-)

Offline Bartek Piechocki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 407
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Skoda Superb kombi 2.0 TSI 200 KM DSG
  • Miejscowość: Katowice
Re: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 17, 2015, 15:30:56 »
I jak Marcin, udało się?
Mam ten sam problem z lusterkiem po stronie pasażera.
Były: C5 MK1 2.0 16V, C5 MK2 2.0 HDi BVA i C5 MK3 2.0 HDi BVA. Jest: Skoda Superb kombi 2.0 TSI 200 KM DSG

Offline Rafał Osowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 sedan 140KM 2009 AL4
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 06, 2016, 15:29:20 »
Witam.
Zmierzyłem się z tym tematem osobiście. Sama wkładka lusterka jest mocowana na zatrzaskach i to jest najłatwiejszy moment. Więcej zabawy jest ze ściągnięciem obudowy (górna część). Ja zacząłem od strony okien i po około pół godziny ściągnąłem obudowę bez wyłamania jakiegokolwiek zatrzasku. Potem już łatwo ściągnąć pozostałe części, bo wszystko jest na wierzchu. Śrubka + nakrętka to według mnie najpewniejsze rozwiązanie. Poniżej zdjęcia lusterka po dokonaniu naprawy
https://drive.google.com/drive/folders/0BxiEA-phJTtRUUctMUJjMHJReHc?resourcekey=0-Mjs4GKKCn9MpzvRR4FfHVw&usp=sharing

EDIT
Jak widać ta naprawa nie wytrzymała nawet dwóch tygodni, do galerii dodałem zdjęcie z ułamanym elementem i oznaczyłem jako old03. Potem naprawiłem w inny sposób, tak by było to zdecydowanie trwalsze. Aby ułatwić innym osobom sprawę demontażu dokumentowałem całość podczas składania. Jeżeli ktoś będzie przeglądał zdjęcia od tyłu, to zobaczy po kolei w jaki sposób rozebrać lusterko znając położenie wszystkich zaczepów. U mnie ucierpiał jedynie zaczep na zdjęciu _011.jpg, został przytwierdzony klejem sekundowym
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2022, 21:04:21 wysłana przez Rafał Osowski »

Offline Leszek Wielańczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Płock/PL
  • Posiadany samochód: C5 MKIII sedan 2.0 HDI 2008r.
  • Miejscowość: Płock/PL
Odp: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 08, 2016, 18:09:09 »
Witam serdecznie. Podepnę się pod temat gdyż mam ten sam problem z zamykaniem się lusterka.Próbowałem rozebrać ale bardzo się bałem używać siły co by nie potłuc szkła(wiadomo 7 lat nieszczęść ;) ).Teraz moje pytanie: czy wystarczy "odpiąć" tą okrągłą sprężynę żeby szkło wyszło?Jestem laikiem i mam dwie lewe ręce  do precyzyjnych robót dlatego przepraszam za banalne pytanie.Dzięki z góry za zrozumienie i pomoc w rozwiązaniu problemu,pozdrawiam.

Offline Rafał Osowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2.0 sedan 140KM 2009 AL4
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [MkIII] Lusterka zewnętrzne
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 18, 2016, 16:16:22 »
Taka jeszcze uwaga co do wkręcenia wkręta:
_003.jpg - należy lusterko odchylić około 30 stopni od położenia "otwarte", ja miałem tam wycięcie na tyle że mogłem wkręcić wkręt. Niestety był nieco za długi, więc go wykręciłem, uciąłem i wkręciłem tak by nie poprzecinał kabli niepotrzebnie
_004.jpg - tak wygląda lusterko w pozycji "otwarte"
_005.jpg - tak wygląda lusterko w pozycji "złożone". Wyraźnie widać punkt oparcia oraz ciut poniżej wyłamany kawałek plastiku, gdzie wcześniej była zamocowana przeze mnie śruba z nakrętką