Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 597945 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1950 dnia: Maj 23, 2019, 10:01:53 »
Mój błąd że ich nie zapytałem jak załączyli adaptacje skrzyni, ale w diboxie kliknięcie wymiana oleju chyba nie załącza adaptacji (a myślałem że tak jest) pojeździmy zobaczymy, jak narazie mam tylko problem z krótką 4.
po załączeniu 4 biegu zaraz załącza się 5 bieg dzieje się to na zimnym silniku, wystarczy że przejadę kilka kilometrów i odpalę ponownie samochód to krótka 4 już nie występuje, albo jak załączy się 5 bieg wcisnę mocniej gaz aby zredukował to też jest ok

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1951 dnia: Maj 23, 2019, 10:07:35 »
Krótka 4 minie po adaptacji,  miałem podobnie.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1952 dnia: Maj 23, 2019, 11:25:35 »
Problem nie dotyczy redukcji na 2, tylko przejścia z 2 na 3. Dzieje sie coś takiego, że skrzynia zamiast zmienić bieg na 3, to zwiększają się obroty i dopiero po chwili to robi, przez co jest takie odczucie jakby strzału ze sprzęgła, tak samo jakbyś dodał gazu wrzucił 3jkę przy 3 tysiącach i od razu puścił sprzęgło. Korekty liczniku u mnie nie zmieniły nic, fakt pierwsze zerowanie dużo poprawiło, ale od tamtego czasu licznik z 0 w ogóle nie ruszył, przestawiłem na losową wartość jak wcześniej pisałem 20.000, minął miesiąc też ani drgnął. Wymianę skrzyni sterownika chyba też już klikałem, w sumie nie zaszkodzi raz jeszcze i tak to niczego nie zmienia xd

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1953 dnia: Maj 23, 2019, 11:29:46 »
Problem nie dotyczy redukcji na 2, tylko przejścia z 2 na 3. Dzieje sie coś takiego, że skrzynia zamiast zmienić bieg na 3, to zwiększają się obroty i dopiero po chwili to robi, przez co jest takie odczucie jakby strzału ze sprzęgła, tak samo jakbyś dodał gazu wrzucił 3jkę przy 3 tysiącach i od razu puścił sprzęgło. Korekty liczniku u mnie nie zmieniły nic, fakt pierwsze zerowanie dużo poprawiło, ale od tamtego czasu licznik z 0 w ogóle nie ruszył, przestawiłem na losową wartość jak wcześniej pisałem 20.000, minął miesiąc też ani drgnął. Wymianę skrzyni sterownika chyba też już klikałem, w sumie nie zaszkodzi raz jeszcze i tak to niczego nie zmienia xd
Igor, możesz kombinować z licznikiem ale to o czym piszesz to już problem mechaniczny sterownika wg. mnie.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1954 dnia: Maj 23, 2019, 12:24:32 »
Ja gdzieś czytałem, że po wyzerowaniu licznika - skrzynia (sterownik) i tak sama robi adaptację...

Offline Marcin Winiarczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Posiadany samochód: Citroen c5 x7 2.0 HDI 163KM 2013r
  • Miejscowość: Lublin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1955 dnia: Maj 23, 2019, 12:34:38 »
I ja wam opowiem moją historyjkę dotyczącą tej skrzyni. Skrzynia działała ok ale postanowiłem zmienić olej, gdyż z tego co mi wiadomo nie był zmieniany. Przebieg 155tyś, zmieniłem olej statycznie 4 razy w odstępie co 500 km. Po każdej wymianie korygowałem licznik o czterdzieści kilka procent (przed pierwszą wymianą miał ponad czterysta tyś). Po ostatniej wymianie wpisałem zero i się zaczęło. Na ciepłym oleju wrzucenie D i szarpnięcie bardzo mocne, na R wszystko ok. Redukcję również z szarpnięciem. Już się przestraszyłem. Próbowałem wpisywać inne wartości licznika ale zachowanie skrzyni bez zmian. Wkoncu kliknąłem wymiana oleju i teraz każde wrzucenie na D czy R jest bezszelestne. Redukcję biegów też ok tylko po puszczeniu gazu na zimnym na biegach od 2 do 4 obroty spadają na jałowe.

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1956 dnia: Maj 23, 2019, 12:41:16 »
Dzieje sie coś takiego, że skrzynia zamiast zmienić bieg na 3, to zwiększają się obroty i dopiero po chwili to robi, przez co jest takie odczucie jakby strzału ze sprzęgła, tak samo jakbyś dodał gazu wrzucił 3jkę przy 3 tysiącach i od razu puścił sprzęgło.
No właśnie nie dokładnie o to chodzi, chociaż takie zjawisko również czasami występowało. Chodzi o to że przyspieszasz bardzo powoli na 2 biegu i przy około 1900 obrotów skrzynia wbija 3 bieg czuć mocne szarpnięcie i mamy od razu 1100 obrotów, bez tak jakby półsprzęgła. Przy dynamicznym przyspieszaniu nie da sië tego odczuć bo skrzynia zmienia biegi przy wyższych obrotach i przejścia są łagodne.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1957 dnia: Maj 23, 2019, 12:53:17 »
Od 3 biegu działa lock-up. Takie zachowanie to jego nieprawidłowa praca lub sterowania tym układem

Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1958 dnia: Maj 23, 2019, 14:27:04 »
Dzieje sie coś takiego, że skrzynia zamiast zmienić bieg na 3, to zwiększają się obroty i dopiero po chwili to robi, przez co jest takie odczucie jakby strzału ze sprzęgła, tak samo jakbyś dodał gazu wrzucił 3jkę przy 3 tysiącach i od razu puścił sprzęgło.
No właśnie nie dokładnie o to chodzi, chociaż takie zjawisko również czasami występowało. Chodzi o to że przyspieszasz bardzo powoli na 2 biegu i przy około 1900 obrotów skrzynia wbija 3 bieg czuć mocne szarpnięcie i mamy od razu 1100 obrotów, bez tak jakby półsprzęgła. Przy dynamicznym przyspieszaniu nie da sië tego odczuć bo skrzynia zmienia biegi przy wyższych obrotach i przejścia są łagodne.
Też tak miałam ale po załączeniu adaptacji znacznie się poprawiło, mam nadzieję że teraz będzie już tylko lepiej

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1959 dnia: Maj 23, 2019, 14:57:24 »
Od 3 biegu działa lock-up.
Od 2-giego....

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1960 dnia: Maj 23, 2019, 21:19:47 »
Od 3 biegu działa lock-up.
Od 2-giego....
Też już gdzieś czytałem że od drugiego. Alr gdyby to był problem w lock upie to na pozostałych biegach również... Najpierw zmienię olej. 5 litrów aisina już kupione, trzeba znaleźć tylko czas.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1961 dnia: Maj 23, 2019, 21:39:09 »
Potrzebna diagnoza pracy/współpracy silnika ze skrzynią....diagbox i szukamy...

Offline Michał Kacki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Posiadany samochód: citroen c5 x7 '10 2.0 HDI 163 BVA
  • Miejscowość: Pszczyna
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1962 dnia: Maj 23, 2019, 22:39:45 »
Gdzie niby tego w jakże intuicyjnym Diagboxie szukać?

Offline Igor niszczot

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: Reda
  • Posiadany samochód: C5 2.0 hdi 163km III
  • Miejscowość: Reda
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1963 dnia: Maj 23, 2019, 23:41:45 »
Dzieje sie coś takiego, że skrzynia zamiast zmienić bieg na 3, to zwiększają się obroty i dopiero po chwili to robi, przez co jest takie odczucie jakby strzału ze sprzęgła, tak samo jakbyś dodał gazu wrzucił 3jkę przy 3 tysiącach i od razu puścił sprzęgło.
No właśnie nie dokładnie o to chodzi, chociaż takie zjawisko również czasami występowało. Chodzi o to że przyspieszasz bardzo powoli na 2 biegu i przy około 1900 obrotów skrzynia wbija 3 bieg czuć mocne szarpnięcie i mamy od razu 1100 obrotów, bez tak jakby półsprzęgła. Przy dynamicznym przyspieszaniu nie da sië tego odczuć bo skrzynia zmienia biegi przy wyższych obrotach i przejścia są łagodne.
Dokładnie, niedokładnie, ale myślę, że obaj mamy to samo na myśli. A nie zauważyłeś problemu ze ślizganiem się sprzęgła? Bo u mnie jeszcze to dochodziło, teraz jest cieplej to oczywiście nic.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1964 dnia: Maj 24, 2019, 08:34:32 »
Gdzie niby tego w jakże intuicyjnym Diagboxie szukać?
Najprostsza podstawa to sprawdzenie pracy silnika bez błędów. Następnie nieprawidłowe działanie silnika (bez błędów) ale takie które jeszcze nie "ma objaw" dla kierowcy wpłynie na dane przesyłane do sterownika skrzyni. Czyli czujniki i elementy sterujące osprzętem silnika hdi, jesli mają "odchyły" od prawidłowości.... np czytana pozycja egr, czytana pozycja turbo itp...

Niestety zdalna diagnoza może daleko odbiegać od rzeczywistości, więc zalecam odwiedzić zakłady napraw skrzyni i prezentacje na żywo....co oni na to.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1965 dnia: Maj 24, 2019, 08:42:09 »
Napisałem do gościa z elektrody, który pisał o adaptacji skrzyni AM6. Okazuje się że nie ma Diagboxa a tą procedure wywołuje z interfejsu Launch lub Delphi.
Nie macie kogoś z ASO PSA kto wskazałby czy wymiana skrzyni nie uruchamia też procedury adaptacji?

Offline Zbigniew Iwanicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Posiadany samochód: Citroen c5 III 2.2HDI (204KM), C2 VTR 1.4 (8V) LPG
  • Zainteresowania: kino
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1966 dnia: Maj 26, 2019, 20:22:04 »
Szykuję się do wymiany oleju w mojej skrzyni i przeczytałem ten wątku oraz parę info z innych źródeł. Sądzę że jak zrobisz "wymianę oleju" w DB, to będziesz miał przy okazji info o wczytaniu ciśnień (pewnie domyślnych, czyli reset). Skrzynia się raczej sama adaptuje cały czas (uczy i koryguje ciśnienia), więc ten "reset" pewnie samoczynnie wymusi na niej adaptację. Do adaptacji pewnie wystarczy lekka jazda bez obciążania, tak aby automat miał okazję kilka razy pozmieniać biegi od 1 do 6 i 6 do 1... kilkukrotnie.

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1967 dnia: Maj 29, 2019, 12:46:23 »
Moim zdaniem do wywołania procedury adaptacji wystarczy:
1. wyklikanie zmiany oleju
2. wyklikanie wymiany skrzynie biegów bez wymiany kalkulatora
w starej lexii była opcja adaptacji ale jak kiedyś próbowałem to zrobić to wywaliło mi błąd ..... tylko nie pamiętam jakiej treści

Offline Zbigniew Iwanicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Posiadany samochód: Citroen c5 III 2.2HDI (204KM), C2 VTR 1.4 (8V) LPG
  • Zainteresowania: kino
  • Miejscowość: Koszalin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1968 dnia: Maj 29, 2019, 15:22:39 »
Raczej chyba "wymiana kalkulatora" a nie skrzyni (i przepisanie wartości licznika zużycia oleju) - wymuszone ponowne douczanie. Gdzieś na jakimś zagranicznym forum wyczytałem, że w Peugeot'cie masz do tego osobną opcję, a w cytrynie kasowanie licznika oleju automatycznie wymusza na nowo uczenie skrzyni.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1969 dnia: Maj 29, 2019, 15:25:34 »
Opcja wymiany oleju na pewno resetuje zapamietane nastawy bo u mnie po dynamicznej i zerowaniu licznika ( przez opcję wymiany oleju) skrzynka pracowała przez 1sze kilometry dość kwadratowo. Po jakimś czasie,  znów użyłem tej opcji i efekt był podobno. Kwadratowa praca do momentu adaptacji.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1970 dnia: Maj 29, 2019, 15:35:52 »
Raczej chyba "wymiana kalkulatora" a nie skrzyni (i przepisanie wartości licznika zużycia oleju) - wymuszone ponowne douczanie. Gdzieś na jakimś zagranicznym forum wyczytałem, że w Peugeot'cie masz do tego osobną opcję, a w cytrynie kasowanie licznika oleju automatycznie wymusza na nowo uczenie skrzyni.
Nie. Bo to kalkulator ma zapisane dane w pamięci nieulotnej. Więc jak wymienisz w teorii skrzynię pracujesz na starych nastawach bo zakładasz stary kalkulator.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka


Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1971 dnia: Maj 29, 2019, 20:22:12 »
A jak długo trwa adaptacja, i czy można gdzieś sie o tym dowiedzieć czy już się zakończyła czy jeszcze nie?
Ps.
u mnie kliknięcie wymaiana oleju faktycznie wyzerowała licznik i ustawienia ciśnień, ale nie zainicjowała adaptacji, nie wiem czemu tak.

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1972 dnia: Maj 29, 2019, 20:24:17 »
A w jaki sposob sprawdziles że się adaptacja nie rozpoczęła?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Mariusz Jędrzejak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Odolanów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0HDI 163KM
  • Miejscowość: Odolanów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1973 dnia: Maj 29, 2019, 20:29:00 »
nie sprawdziłem tego tylko powiedzieli mi to w serwisie i po ich załączeniu adaptacji skrzynia pracuje lepiej, tylko nie wiem kiedy adaptacja się zakończy
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2019, 20:45:31 wysłana przez Mariusz Jędrzejak »

Offline Jakub Nawara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 911
  • Posiadany samochód: C5 X7 163KM
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #1974 dnia: Maj 29, 2019, 21:49:16 »
Mariusz zadzwoń do nich i zapytaj. Jest to informacja za którą wielu Ci podziękuje.

Wysłane z telefonu przy użyciu Tapatalka