Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie  (Przeczytany 597943 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Bieniek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GP Exclusive 2012, 2.0 HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2125 dnia: Listopad 13, 2019, 12:51:50 »
najprawdopodobniej przez wymianę oleju

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2126 dnia: Listopad 13, 2019, 14:12:12 »
Ok. Czyli sterownik dokonał kalibracji elektrozaworów.
W tej procedurze ważna jest temperatura oleju podczas kalibracji. Wg opisu powinna być taka jak przy pomiarze poziomu czyli około 60 stopni.

Offline Łukasz Bieniek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GP Exclusive 2012, 2.0 HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2127 dnia: Listopad 13, 2019, 14:33:43 »
Czyli co teraz najlepiej zrobić? Spróbować jeszcze raz wyzerować licznik przez naprawa-wymiana oleju, czy też wprowadzić ręcznie 0. Korci mnie żeby wprowadzić wartość w liczniku np. ok 2 mln i sprawdzić jak będzie zachowywać się skrzynia.
Ostatnio przeprowadziłem też adaptację skrzyni procedurą opisaną na forum (wachlowanie przełożeniami r-n-d) i przez 2 tygodnie było o wiele lepiej (wyczuwalne były jedynie sporadycznie delikatne szarpnięcia przy redukcji z 2 na 1). Niemniej teraz szarpnięcia powróciły i są mocno wyczuwalne. Dodatkowo pojawił się efekt opóźnienia podczas ruszania, czego wcześniej nie było. Wszystkie objawy występują na zimnym silniku.

Offline Paweł Podolak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: LHR
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.7 HDI EXCLUSIVE
  • Miejscowość: LHR
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2128 dnia: Listopad 13, 2019, 19:22:31 »
Wstawiałem u siebie różne wartości licznika zużycia i nie odczułem żadnych zmian. Natomiast przy objawach jakie opisujesz, zrobiłbym diagnostykę silnika. Ma on duże znaczenie dla pracy skrzyni
Den Haag  Lexia/Diagbox

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2129 dnia: Listopad 13, 2019, 20:09:42 »
ja spróbowałbym naprawa-wymiana oleju przy temperaturze oleju 60 stopni.
Jeszcze powiedź jak wyglądała wymiana oleju. Statyczna, dynamiczna ile litrów itd.

Offline Łukasz Bieniek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GP Exclusive 2012, 2.0 HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2130 dnia: Listopad 13, 2019, 21:13:29 »
Olej wymieniałem dynamicznie, przelane ok. 12-14 litrów, aż olej był różowy. Po wymianie skrzynia zaczęła przeciągać biegi. Po podpięciu do kompa i kliknięciu wymiana oleju, praca skrzyni się poprawiła. Niestety licznik zużycia oleju nie został odczytany. Niemniej po tym zabiegu skrzynia pracowała dobrze, zdarzały się czasami delikatne szarpnięcia. Po ok. 15 tys. km z ciekawości podmieniłem olej statycznie ok 3 litrów i był on dość ciemny. Licznik zużycia oleju cały czas wskazywał wartość 0. Od dynamicznej wymiany przejechałem 30 tys. km i praca skrzyni niestety się pogorszyła (mocne szarpnięcia przy redukcji z 2 na 1).

Co do samego silnika to zauważyłem, że zarówno po wymianie elektrozaworu turbosprężarki jak i aktualizacji sterownika silnika w ASO, skrzynia pracowała bardzo dobrze (brak szarpnięć), niemniej po ok 2 tygodniach wszystko wróciło.
Dodam, że do tej pory z silnikiem nie miałem prawie żadnego kłopotu.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 885
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2131 dnia: Listopad 14, 2019, 09:16:57 »
Po wymianie dynamicznej w krotkim czasie należy ze 2-3 razy wymienić olej statycznie, bo nowy olej rozpuszcza cały syf, który był w skrzyni i może dojść do uszkodzenia zaworów. Proponuje ze 2-3 wymiany statyczne w przeciagu 1000km, aby pozbyc się tego, co zostało wypłukane z zakamarków skrzyni. Licznik możesz sobie ustawić na 70k jednostek i zobaczyć czy to coś poprawi. Jeśli nie będziesz jeździł dynamicznie, z reguły w lecie na autostradach, gdy jest wysoka temperatura i olej w skrzyni osiąga ponad 90C to licznik nie ruszy. Licznik jest ścisle zależny od temperatury oleju i ktoś o tym już chyba pisał w tym wątku.

Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2132 dnia: Listopad 14, 2019, 10:29:49 »
Po wymianie dynamicznej w krotkim czasie należy ze 2-3 razy wymienić olej statycznie, bo nowy olej rozpuszcza cały syf, który był w skrzyni i może dojść do uszkodzenia zaworów. Proponuje ze 2-3 wymiany statyczne w przeciagu 1000km, aby pozbyc się tego, co zostało wypłukane z zakamarków skrzyni.
Piszesz o tym z dużą dozą pewności, nie chce wyjść na tego, który Cię neguję albo czepialskiego ale skąd masz takie informacje? Praktyka, teoria, czy po prostu własne rozkminy?

Offline Marcin Połomski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 183
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: C5 (X7)'08 Exclusive, 2.0 Hdi, BVA AM6
  • Zainteresowania: Elektronika, góry, historia dolnego śląska :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2133 dnia: Listopad 14, 2019, 10:39:11 »
Odpowiem w imieniu swoim i Artura również,  chyba się nie  obrazi:) Opinia bazuje na doświadczeniu własnym tj. Wlasnorecznym spuszczeniu, ocenie i wymianie oleju.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Floating on ;)

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 885
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2134 dnia: Listopad 14, 2019, 10:41:40 »
Wiele osób na forum citroena i peugeota po wymianie dynamicznej z tą skrzynią miało ten problem w tym również i ja. Jak tydzień po wymianie dynamicznej zajrzałem do oleju, to był tak samo czarny jak przed wymianą, chociaż  przez układ przeszło ponad 14L i w maszynie był już pomarańczowy na wyjściu. Po 2 wymianach statycznych zrobił się już lekko klarowny. Gdzies na forum są moje zdjecia jak wygląda nowy olej po 1000km przebiegu. W tym roku po 20k km wymieniłem jeszcze raz statycznie. Póki co szkrzynia chodzi bez zastrzeżeń a Ci co zmienili tylko dynamicznie mieli z reguły później duże problemy (po około 20-30k km), zwłaszcza jak dodatkowo była robiona płukanka. Oczywiście ważny jest stan skrzyni, ale jednak faktem jest, że olej po wymianie dynamicznej zawsze jest bardzo brudny po krótkim przebiegu i powinno się go wymienić. Jak ktoś wymieniał olej co 60k km to go to nie dotyczy, ale większość robiła pierwszą wymianę po 200k km, więc trochę syfu w skrzyni i filtrze się już odłożyło i sama wymiana dynamiczna tego nie wypłuka do końca.

Offline Łukasz Bieniek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4GP Exclusive 2012, 2.0 HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2135 dnia: Listopad 15, 2019, 07:13:01 »
Wczoraj korzystając z dostępności do lexii w liczniku zużycia oleju wbiłem wartość 100 000. Skrzynia nie szarpnęła ani razu. Mam nadzieję, że to rozwiąże problem.

Offline Stanislaw Korzan

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: wawa
  • Posiadany samochód: citroen
  • Miejscowość: wawa
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2136 dnia: Styczeń 16, 2020, 20:44:11 »
/czy da się zamienic eat6 na eat8 do 2.0 hdi 150KM?

Offline Michał Siwarski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: C5 x7 sedan 2.0hdi 136km automat, citroen c3 1.0vti 2014r.
  • Miejscowość: Ujście
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2137 dnia: Styczeń 21, 2020, 08:28:20 »
Dzisiaj mialem pierwszy od kupna C5 start na mrozie, chciałbym się upewnić, że wszystko działa jak powinno. Po starcie auto rozpedzalo sie bardziej ospale, i przy przyspieszaniu silnik pracował jakby na slizgajacym sie sprzęgle, buczenie na stalych, dość wysokich obrotach, a prędkość sie stopniowo zwiększała. Można to porównać z rozpędzaniem się na skrzyni bezstopniowej (CVT). Do tego po zdjęciu nogi z gazu na 4 biegu obroty spadły ponizej 1000, jak przy jeźdzcie <30km/h. W tym temacie chyba ktoś pisał, że na zimnym oleju skrzynia nie zapina lockupa, zeby szybciej rozgrzać olej. Czy opisane przeze mnie objawy to wskazuja wlasnie na jezdzie z napedem przekazywanym przez olej?

Hejka. Dołączam się do pytania, pon9eważ u mnie tak samo działa skrzynia. Gdzieś wcześniej czytałem ze jest to procedura nagrzewania oleju, ale czy ktoś to w 100% potwierdzi??

Offline Radosław Szewczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 245
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 3.0HDi AM6 2010r.
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2138 dnia: Styczeń 21, 2020, 09:31:03 »
Tak, przy niskich temperaturach po starcie ta skrzynia właśnie tak się zachowuje.

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka


Offline Włodzimierz Rogowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 221
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer 2.0HDI RHH 163km 2013r
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2139 dnia: Styczeń 21, 2020, 11:56:23 »
I ja to potwierdizłem u mechaniora - jest to zupełnie normalne. Jeśli skrzynia tak by się zachowywała przy wyższych temperaturach, albo po rozgrzaniu oleju, to by oznaczało, że lockup padł.

Offline Maciej Kniat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Posiadany samochód: C5 X7
  • Zainteresowania: Nic
  • Miejscowość: Kórnik
Problem ze skrzynią AM6 - szarpnięcie
« Odpowiedź #2140 dnia: Styczeń 26, 2020, 19:16:40 »
Witam, w zeszłym roku zmieniałem statycznie olej 4 razy. Z tego co pamiętam, zmieniłem licznik oleju, zrobiłem wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów, jest cały czas tryb adaptacyjny.  Było ok i jest ok, biegi jak na przebieg 186k zmieniają się prawidłowo. Przy przełączaniu na R, będąc na na pochyleniu lekko szarpnie (na płaskim nie) - podobno to normalne. Ale, problemem jest to, że przy zatrzymaniu np. na skrzyżowaniu i puszczeniu hamulca, samochód delikatnie ruszy i po chwili delikatnie szarpnie i jedzie dalej (bez wduszania pedału przyspieszenia). Drugi problem, że przy hamowaniu do 0 km/h i zatrzymaniu słychać taki lekki trzask khhyk. Przy każdym zahamowaniu, ew. szybkim dodaniu gazu (na trybie P lub N) do 2000 k obrotów i puszczeniu (jak obroty spadają).
taki sam dzwięk.

Wnioski ? Moje odczucie jest takie jakby coś się rozłączało, albo gdzieś był luz. Jakieś pomysł ? ktoś miał podobnie ?   

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2141 dnia: Styczeń 26, 2020, 20:10:19 »
Co to znaczy cały czas jest tryb adaptacyjny?
Szarpnięcia przy ruszaniu i hamowaniu do 0 to nie jest zmiana na 2 i redukcja 2-1? Przed wymianą oleju/zmianą licznika też tak było?

Offline Maciej Kniat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Posiadany samochód: C5 X7
  • Zainteresowania: Nic
  • Miejscowość: Kórnik
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2142 dnia: Styczeń 26, 2020, 21:18:39 »
Wymieniłem olej 1 raz, przejechałem około 100 km. Drugi raz tak samo, trzeci raz około 800 km. Na liczniku miałem 2800000. Zrobiłem na 500 000. Kliknąłem opcje wymiana oleju w skrzyni biegów. Teraz jest tak jak opisałem. Opóźnienie przy ruszeniu i delikatny trzask przy zejściach z obrotów. Jakby coś się wyłączało.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2143 dnia: Styczeń 27, 2020, 06:28:52 »
Jeżeli zrobiłeś w takiej kolejności jak piszesz to licznik masz skasowany, jeśli robisz korektę licznika to nie ma potrzeby klikania w wymianę oleju, a jeśli już klikniesz w wymianę to i tak później ręcznie musisz wprowadzić stan licznika bo po wymianie jest on skasowany.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2144 dnia: Styczeń 27, 2020, 07:11:12 »
Wpisz w licznik 2800000 jeżeli dobrze na tym jeździł. Jeżeli dałeś wymianę oleju na zimnym lub rozgrzanym oleju to też będą takie jaja.

Offline Maciej Kniat

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Posiadany samochód: C5 X7
  • Zainteresowania: Nic
  • Miejscowość: Kórnik
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2145 dnia: Styczeń 27, 2020, 07:46:47 »
Wpisanie licznika zmienia charakterystykę pracy skrzyni ?

Wydaje mi się, że kiedyś przełączałem skrzynię z jakiegoś trybu na adaptacyjny (po wymianie oleju) i teraz nie pamiętam jak to zrobiłem w jakich opcjach lexii  :P 

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2146 dnia: Styczeń 27, 2020, 08:00:06 »
Po każdej z wymian powinieneś zmniejszyć stan licznika o ok 40% (dokładnie ile nie pamiętam ale wielokrotnie było powtarzane w tym wątku)

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2147 dnia: Styczeń 27, 2020, 10:29:27 »
Te 40% to tak nie działa  :) Zwłaszcza, że układ czyści się powoli ja robiłem po 1000 km między wymianami.

Pełna adaptacja skrzyni to opcja 1 w naprawie czyli wymiana sterownika bez wymiany skrzyni.

Wymiana oleju to reset licznika i adaptacja samych elektrozaworów. Dlatego ważna jest temperatura oleju w tym momencie.

Offline Tobiasz Sabat

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 437
  • Skąd: podkarpacie
  • Posiadany samochód: c5 x7
  • Zainteresowania: marantz
  • Miejscowość: podkarpacie
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2148 dnia: Styczeń 27, 2020, 11:06:08 »
Ale tu nie chodzi o czystość układu tylko o to, że olej mówić kolokwialnie jest o 40% bliżej jakością do oleju świeżego.

Offline Tadeusz Garbacik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 700
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 HDI 204, P308 2.0 HDI RHR,
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Lubin
Odp: [MkIII] Skrzynia AM6 czasami szarpie
« Odpowiedź #2149 dnia: Styczeń 27, 2020, 14:28:37 »
Po nalaniu tak. Po jeździe jest wypłukiwany syf z konwertera i olej szybko traci swoje walory.
W każdym razie zmniejszanie licznika o 40% po pierwszej wymianie to nieporozumienie.