Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKI] Sfery i lds w C5  (Przeczytany 15556 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
[MKI] Sfery i lds w C5
« dnia: Luty 03, 2008, 15:36:47 »
Witam,
Kiedyś ten temat był opisany na forum, ale po wymianie oprogramowania wszystko "wcięło."
Chciałem się zapytać o instrukcje wymiany płynu lds oraz sfer w c5.
Odnosnie sfer udało mi się znaleźć tylko opis do Bx oraz Xm - nie wiem czy to jest tak samo w C5.
Odnosnie lds znalazłem fabryczną instrukcje z opisami, ale wydaje mi sie to za łatwe:-)
Pozdrawiam
Artur

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2008, 16:05:04 »
Co konkretnie chcesz wiedziec?

  • Gość
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 03, 2008, 16:09:26 »
Wymiana sfer:autko podpompowac do maxa ,wszystkie kule poluzowac delikatnie, autko opuscic do maxa,odczekac z godzine by cisnienie calkiem spadlo,kule raz poraz szybko wymieniac tak aby uniknac czesciowego wycieku lds,autko odpalic i pompowac autko kilka razy do gory i na dol tak aby podbudowac cisnienie (kurek ze zbiornika lds musi byc odkrecony).
Wymiana lds proponowalbym w ASO bo calkowite spuszczenie jest niemozliwe ,bo po spuszczeniu okolo 2l pozostanie w ukladach.ASO stosuje wysysarke po drugie ciezko pozniej odpowietrzyc ten uklad,stosuja rowniez przyrzad podcisnieniowy.

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 03, 2008, 16:17:06 »
Cytuj

Zgodzaj Marek napisał:
Wymiana sfer:autko podpompowac do maxa ,wszystkie kule poluzowac delikatnie, autko opuscic do maxa,odczekac z godzine by cisnienie calkiem spadlo,kule raz poraz szybko wymieniac tak aby uniknac czesciowego wycieku lds,autko odpalic i pompowac autko kilka razy do gory i na dol tak aby podbudowac cisnienie (kurek ze zbiornika lds musi byc odkrecony).
Wymiana lds proponowalbym w ASO bo calkowite spuszczenie jest niemozliwe ,bo po spuszczeniu okolo 2l pozostanie w ukladach.ASO stosuje wysysarke po drugie ciezko pozniej odpowietrzyc ten uklad,stosuja rowniez przyrzad podcisnieniowy.
                                                                                                                                                                                                                                                                   Skad Ty masz takie instrukcje?  Przeciez to same bzdury!

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2008, 16:36:43 »
Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Odnośnie sfer to czy w momencie poluzowania ma być właczony silnik jak w np. Xm czy jest to niepotrzebne bo pompa w c5 jest elektryczna?
Odnosnie lds to w instrukcji którą znalazłem i która wygląda na serwisową bo jest dosyć szczegółowa i są tam pokazane narzędzia i rysunki nie jest napisane że trzeba spuszczać cisnienie z układu tylko po obnizeniu do dolnego położenia i odkręceniu zbiorniczka należy podnieść samochodód aby koła zwisały luźno i odpiąć dolny przewód lds z pompy. Pozniej jest napisane, że po napełnieniu układu należy za pomocą przyrządu (facom920) wytworzyc 0,5 bara cisnienia i uruchomić silnik a potem procedura odpowietrzania. Dziwi mnie, że nic nie piszą o wysysaniu, spuszczaniu cisnienia itp.

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2008, 17:02:13 »
Odkrecasz w dolnym polozeniu. Silnik nie pracuje. W C-5 tylne silowniki maja blokade ktora zabezpiecza je przed obracaniem przy odkrecaniu sfer. Poprzednie cytryny tego nie mialy, dlatego tylne sfery trzeba bylo odkrecac  pod cisnieniem (niebezpieczenstwo ukrecenia rurek itd.)  Co do reszty, to tak jak w instrukcji, a FAKOM mozesz zastapic gruszka od cisnieniomierza. Jeszcze jedno: Kola nie musza zwisac pod warunkiem, ze spuscisz reszte cisnienia przez odpowietrzniki na przedniej i tylnej osi.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 03, 2008, 20:43:47 »
Cytuj

Bohdan Gonczaruk napisał:
...Jeszcze jedno: Kola nie musza zwisac pod warunkiem, ze spuscisz reszte cisnienia przez odpowietrzniki na przedniej i tylnej osi.


...czyli jak zrobie to na opuszczonych kołach to reszta płynu powinna zejść samoistnie (bez spuszczania cisnienia, odsysania, etc,) ?

  • Gość
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 03, 2008, 21:30:14 »
Cytuj

Bohdan Gonczaruk napisał:
Odkrecasz w dolnym polozeniu. Silnik nie pracuje. W C-5 tylne silowniki maja blokade ktora zabezpiecza je przed obracaniem przy odkrecaniu sfer. Poprzednie cytryny tego nie mialy, dlatego tylne sfery trzeba bylo odkrecac  pod cisnieniem (niebezpieczenstwo ukrecenia rurek itd.)  Co do reszty, to tak jak w instrukcji, a FAKOM mozesz zastapic gruszka od cisnieniomierza. Jeszcze jedno: Kola nie musza zwisac pod warunkiem, ze spuscisz reszte cisnienia przez odpowietrzniki na przedniej i tylnej osi.


Niewiem o co ci chodzi??? ale twoja instrukcja ma te same zasady i nie gadaj ze pisze bzdury!!!
Autko do dolnego polozenia,odkrecamy sfery,wkrecamy nowe i autko do gory!!

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2008, 21:31:05 »
Ten sposob z wiszacymi kolami jest dobry przy wymianie sfer, ale do spuszczenia LDS lepszy jest sposob z odkreceniem odpowietrznikow bo wtedy z ukladu za pompa wyplynie najwiecej plynu. Podobny efekt mozna uzyskac przy pomocy Proxi ktora to ma mozliwosc otwarcia elektrozaworow powrotnych w BHI, ale to juz serwis. Jeszcze jeden sposob to oszukanie komputera przez podstawienie pod nadwozie klockow tak zeby sie oparlo ciut wyzej niz najnizsza pozycja. Ja tak robie ilekroc chce "spuscic cisnienie" bo nie trzeba wlazic pod auto...

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2008, 21:31:14 »
Jak to jest dokładnie. Podobno producent daje gwarancje na zawieszenie bezobsługowe 200 tys km lub 5 lat.
Co jeżeli przekroczymy któryś z tych terminów co należy zrobić. Czy obligatoryjnie zmienić LDS i wszystkie sfery?
Jeśli tak to co znowu mamy spokój na 200 tys lub 5 lat?
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 03, 2008, 21:37:05 »
To nie jest gwarancja tylko obietnica. A moja rada: nic nie wymieniac dopuki nie bedzie takiej potrzeby. Ja mam ponad 220tys i jak do tej pory poszla jedna tylna sfera.

  • Gość
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 03, 2008, 22:00:33 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
Cytuj

Bohdan Gonczaruk napisał:
...Jeszcze jedno: Kola nie musza zwisac pod warunkiem, ze spuscisz reszte cisnienia przez odpowietrzniki na przedniej i tylnej osi.


...czyli jak zrobie to na opuszczonych kołach to reszta płynu powinna zejść samoistnie (bez spuszczania cisnienia, odsysania, etc,) ?



Jesli odczekales ta godzine na opuszczonej dolnej pozycji to mozesz samochod podniesc na podnosniku i spokojnie wykrecac sfery (jesli posiadasz tylko cztery)Jesli masz szesc do pewnosci mozna spuscic cisnienie od srodkowych odpowietrznikach.Olej napewno bedzie delikatnie wyciekal.

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 04, 2008, 13:00:50 »
Cytuj

Zgodzaj Marek napisał:


Jesli odczekales ta godzine
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             A przez ta godzine, to pewnie plyn wyparuje...

  • Gość
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 04, 2008, 15:30:41 »
Cytuj

Bohdan Gonczaruk napisał:
Cytuj

Zgodzaj Marek napisał:


Jesli odczekales ta godzine
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             A przez ta godzine, to pewnie plyn wyparuje...



....z widoczna kultura!

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 04, 2008, 21:50:21 »
zdecydowałem sie pojechać z wymianą lds do serwisu, przy okazji sprawdzą wszystko  ;)

Offline Bohdan Gonczaruk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 599
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C-5 HDi 2.0 136KM
  • Zainteresowania: ciekawe rzeczy
  • Miejscowość: Krakow
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 04, 2008, 22:19:13 »
Szkoda, bo sam na pewno bys to zrobil dokladniej. Nie daj sobie nic wysysac ze zbiornika LDS-u. W zbiorniku jest system sitek, i calkowite oproznienie jest mozliwe tylko po zdjeciu weza ktory wchodzi do zbiornika od dolu pod nadkolem.

Offline Sławomir Majewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 47
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI SX Break, 2002r
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 05, 2008, 08:50:19 »
Ja wymieniałem LDS w serwisie i nic nie wysysają. Zdejmują koło, nadkole, odkręcają wlew do zbiorniczka zdejmują wąż i czekają aż zleci. Potem wlewają nowy LDS, nadciśnienie w zbiorniczku i po zawodach. Koszt w Białymstoku 120zł z własnym LDS. Ale po wymianie nie ma żadnej różnicy w czasie jazdy.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2008, 09:56:06 »
Cytuj

Sławomir Majewski napisał:
Ja wymieniałem LDS w serwisie i nic nie wysysają. Zdejmują koło, nadkole, odkręcają wlew do zbiorniczka zdejmują wąż i czekają aż zleci. Potem wlewają nowy LDS, nadciśnienie w zbiorniczku i po zawodach. Koszt w Białymstoku 120zł z własnym LDS. Ale po wymianie nie ma żadnej różnicy w czasie jazdy.


no to mnie pocieszyliście :|
nie wiem czy ta wymiana w takim razie ma jakis sens, cena lds w sklepie 47 Pln a w serwisie 77 - zero promocji póki co :-)

Sławek - ile lat i km miałeś wylatane na swoim?
Odnosnie kosztu wymiany to w Kielcach jest tyle samo.
Wymienić lds mógłbym sam, ale przy okazji chciałem sprawdzić ciśnienie w gruszkach - 40 pln/szt. Z drugiej strony na razie nie mam problemów i nie chciałbym po wizycie w serwisie nabyc ich droga kupna
 :-| ;-) ;)  :evil:

Offline Sławomir Majewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 47
  • Skąd: Choroszcz
  • Posiadany samochód: C5 2,0 HDI SX Break, 2002r
  • Miejscowość: Choroszcz
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 05, 2008, 11:00:22 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
Sławek - ile lat i km miałeś wylatane na swoim?
Odnosnie kosztu wymiany to w Kielcach jest tyle samo.
Wymienić lds mógłbym sam, ale przy okazji chciałem sprawdzić ciśnienie w gruszkach - 40 pln/szt. Z drugiej strony na razie nie mam problemów i nie chciałbym po wizycie w serwisie nabyc ich droga kupna
 :-| ;-) ;)  :evil:

5- latek i 110 tyś. przebiegu. W serwisie pytali po co wymieniam. Mówili coś o zmianie koloru LDS przy którym trzeba wymieniać, ale  ja wymieniałem wszystkie sfery i przy okazji LDS. Po wymianie okazało się że samochód jeździ i tłumi tak samo jak przed wymianą. Czyli zamieniłem dobre gruchy na takie same. Zresztą w serwisie przy okazji gratis sprawdzili wymieniane i są OK.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 05, 2008, 13:13:44 »
Ja mam 200 kkm i prawie 7 lat więc stwierdziłem, że lds mozna by wymienić profilaktycznie. Przy okazji chce aby mi najpierw sprawdzili gruchy bo nie chce tak Ty mieć dwóch kompletów :-)

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 05, 2008, 23:48:11 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
nie wiem czy ta wymiana w takim razie ma jakis sens, cena lds w sklepie 47 Pln


Total LDS w sklepie to kosztuje 36 PLN za litr. A jak ktos ma znizki w Intercars to zaplaci niecale 31 PLN.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 06, 2008, 09:14:26 »
Potrzebuję jedną sferę do C5 może być nawet pusta w celu testów nabijania gazem
Nie ma ktoś z was tabeli ciśnień co C5
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 884
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 06, 2008, 09:42:49 »
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
nie wiem czy ta wymiana w takim razie ma jakis sens, cena lds w sklepie 47 Pln


Total LDS w sklepie to kosztuje 36 PLN za litr. A jak ktos ma znizki w Intercars to zaplaci niecale 31 PLN.



Może u Ciebie tyle kosztuje, u mnie Intercars nie posiada w ofercie lds,
zamówiłem po 33 Pln z alledrogo, mam nadzieje, że dojdzie do wtorku,

  • Gość
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 06, 2008, 12:09:53 »
Total LDS w sklepie to kosztuje 36 PLN za litr. A jak ktos ma znizki w Intercars to zaplaci niecale 31 PLN.[/quote]


Może u Ciebie tyle kosztuje, u mnie Intercars nie posiada w ofercie lds,
zamówiłem po 33 Pln z alledrogo, mam nadzieje, że dojdzie do wtorku,[/quote]

Intercars posiada w ofercie Total LDS tyle ile tylko pragniesz. Jest faktycznie po 36,98, a nawet w formie KUP TERAZ po 35,12 :-)

Offline Sebastian Sobula

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: Janowice k. Krakowa
  • Posiadany samochód: Berlingo 1.6 VTS, 2005
  • Zainteresowania: Technika, motoryzacja, inżynieria materiałowa, elektronika
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MKI] Sfery i lds w C5
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 06, 2008, 14:40:25 »
Na orginalnych sferach jest nabita liczba np 25; 45 - moze to jest wartość ciśnienia w atmosferach....???
Na początku był AX  :-]
Było Saxo
Był C5 V6