Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: naprawa silnika wentylatora klimy 2.2 hdi  (Przeczytany 1502 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Darek Kędra

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 359
  • Skąd: Chrzanów
  • Posiadany samochód: bx1.6,bx1.9,c5 mk1 2001 SX, mkIII 2009 2,2 hdi
  • Miejscowość: Chrzanów
naprawa silnika wentylatora klimy 2.2 hdi
« dnia: Wrzesień 18, 2018, 21:33:57 »
chciałem sie podzielić moim doświadczeniem z padniętym wentylatorem klimy. Otóż nie działała mi klima tzn. działa na chwilkę a później się wyłączała sprężarka mechanicznie i klima nie działała. Problemem okazał się nie włączający się wentylator tzn. czasem się włączył a czasem nie. Skończyły się szczotki silnika. Po wymianie działa jak nowy i klima chłodzi  aż miło. Szczotki mają wymiar 8x7x18mm 4 szt. W silniku trzeba zdemontować dekielek od strony szczotkotrzymacza rozginając ostrożnie metalowe ząbki obudowy aby dostać sie do szczotek. Silnik 2,2 hdi 170km, przebieg ok 240 tys km. może komuś się przyda porada.

Offline Krzysztof Muzyka

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, 140KM, 2009 rok
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: naprawa silnika wentylatora klimy 2.2 hdi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2018, 22:26:38 »
Witaj,

Dzięki za poradę, u mnie szczotki tez się skończyły przez co mam różne problemy z wentylatorem tylko, ze  w silniku 2.0 HDI. Słyszałem jakieś opinie, ze szczotki są niewymienialne i jakimś modułem na wentylatorze przez co nie jest możliwa wymiana szczotek. Nowy wentylator kosztuje około 1400zl (zwykły wiatrak?, Ola la Boga!). Używka, około 500zl co i tak jest dość wysoką kwotą. Myślisz, że i w moim silniku można je wymienić? Pytam, ponieważ nie wiem jakie są różnice w budowie między naszymi silnikamim

Pozdrawiam,
Krzysiek



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Darek Kędra

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 359
  • Skąd: Chrzanów
  • Posiadany samochód: bx1.6,bx1.9,c5 mk1 2001 SX, mkIII 2009 2,2 hdi
  • Miejscowość: Chrzanów
Odp: naprawa silnika wentylatora klimy 2.2 hdi
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2018, 22:12:32 »
zapewne można wymienić. Konstrukcje raczej są podobne. Wentylator na osi silnika jest przykręcony nakrętką z lewym gwintem!!! Powalcz bo warto. w sumie to dość prosta sprawa jest tylko delikatnie rozginaj te blaszki trzymające dekielek silnika ten od strony szczotkotrzymacza. Moduł sterujący jest całością ze szczotkotrzymaczem i tu też ostrożnie demontuj go z wnętrza silnika. Zderzaka nie trzeba demontować całego, tylko zdejmij ten plastik ze zderzaka w którym jest zamontowane cięgno otwierania klapy silnika.