Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi  (Przeczytany 5994 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
[MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« dnia: Wrzesień 02, 2012, 12:45:04 »
Witam serdecznie wszystki Panstwa .
Mam problem z moim lewym przednim zaciskiem ktory nie dziala jak powinien i za bardzo nie wiem co mam z nim zrobic i jak sie do niego zabrac. Podczas jazdy bardzo mi sie nagrzewa przednie lewe kolo i cos mi je blokuje po przejechaniu kilku kilometrow . Sprawdzalem reczny ktory nasmarowalem i rozruszalem i obecnie on dziala uwazam wlasciwie. Reczny widze ze odbija za kazdym razem i pracuje luzno i miekko ale nie wiem co moze byc przyczyna ze lewy zacisk tak mi to wyglada jakby sie blokowal i nie odbijal. Po lekkim obiciu go mlotkiem zacisk sie odblokowuje lecz nie do konca i po powtornym nacisnieciu pedalu hamulca ponownie sie on blokuje i sytuacja sie powtarza.Czy ktos z Panstwa moglby mi cos poradzic co poczac z tym moim problemem i jak go rozwiazac? Czy zaciski w Citroenie C5 2.0 hdi sa rozbieralne i czy mozna je naprawiac i regenerowac?
Pozdrawiam serdecznie wszystkich Panstwa forumowiczow i z gory dziekuje za wszelkie cenne wiadomosci i porady.

Offline Łukasz Kulik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 670
  • Skąd: Kozienice
  • Posiadany samochód: Citroen C5 mkI 3,0 v6 +LPG
  • Miejscowość: Kozienice
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2012, 14:44:37 »
Miałem to samo 2 lata temu. Rozbierałem , czyściłem, smarowałem itp- wszystko na nic. Dzwoniłem do serwisu z tym problemem i podobno stała wada w produkcji.
Wywaliłem ten zacisk i zamontowałem z MKII i działa do dziś.

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2012, 16:24:14 »
Cytuj

Łukasz Kulik napisał:
Miałem to samo 2 lata temu. Rozbierałem , czyściłem, smarowałem itp- wszystko na nic. Dzwoniłem do serwisu z tym problemem i podobno stała wada w produkcji.
Wywaliłem ten zacisk i zamontowałem z MKII i działa do dziś.


Od MkII zaciski pasują? Mnie czeka wymiana kompletu bo już mam dosyć ciągłego czyszczenia, smarowania i głaskania. Wystarcza na miesiąc a potem znowu to samo...

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2012, 16:26:07 »
Czy mam rozumiec ze zaciskow w Citroenie C5 nie naprawia sie i nie regeneruje? Czy nie ma zadnych zestawow naprawczych ktore by pozwolily na naprawe tego zacisku?

Offline Wojciech Maziarz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 118
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 Break mkI, 2.0i 16v + LPG
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2012, 21:31:41 »
Zestawy są, można kupić wszelkie uszczelki i zregenerować. Temat był już opisywany na forum. Przyczyną może być nieodbijająca dźwigienka (zatarta - do czyszczenia/smarowania), linka zapieczona w pancerzu, lub problem z samym zacisku. Żeby upewnić się, co jest przyczyną, podnieś autko wyżej, skręć kierownice w lewo i masz szybki wgląd. Jak zdejmiesz linkę ręcznego, możesz sprawdzić, czy chodzi ona luźno w pancerzu. Możesz też sprawdzić, czy dźwigienka po zwolnieniu hamulca ręcznego wraca do położenia końcowego. Metodą małych kroczków znajdziesz przyczynę... :)

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 02, 2012, 23:25:47 »
Sprawdzalem dzwigienke zacisku recznego i ona chodzi luzno i linka w pancerzu tez chodzi luzno i dzwigienka wraca do polozenia takiego jak powinna. Problem jest wtedy kiedy jade i przejezdzam jakies ok 10 kilometrow i uzywam hamulca noznego naciskajac pedal wtedy bardzo grzeje sie lewe przednie kolo. Wyglada na to ze tlok ktory jest w zacisku nie wraca do polozenia wlasciwego i dociska wciaz klocki ktore tra po tarczy. Za bardzo nie wiem jak sie za to zabrac i ni wiem jak sa zbudowane zaciski w Citroenie C5. Czy ktos z panstwa moglby mi podpowiedziec jak ten problem usunac i jak sie za to zabrac? Co bedzie mi potrzebne aby ta usterke naprawic? Prosze o rade i pomoc. Jakie sa te zestaw naprawcze i gdzie je mozna nabyc?
Pozdrawiam serdecznie i z gory bardzo dziekuje.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 873
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2012, 09:22:45 »
Ty masz nie problem z ręcznym tylko z nożnym hamulcem. Z reguły problemem są zanieczyszczone/skorodowane prowadnice klocków. Jak klocek nie siedzi luźno w gnieździe to po hamowaniu go nie odbija. Trzeba wyjąć klocki i porządnie wyczyścić prowadnice w zacisku z góry i dołu tak aby klocek po włożeniu (z jednej i drugiej strony) przesuwał się luźno. Jesli blacha klocków jest skorodowana to też ją trzeba przeczyścić. Jeśli klocki chodzą lekko w prowadnicach a i tak nie odbija to chyba układ jest zapowietrzony lub jest problem z tłoczkiem, wtedy trzeba by go częściowo wypchnąć i zobaczyć czy nie jest skorodowany i nie ma zanieczyszczeń pod osłoną gumową. Najlepiej wymyć wszystko wd40. Jeśli chodzi o uszczelki to są zestawy naprawcze.

Offline Andrzej Grzybowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2003r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2012, 12:21:25 »
Tak jak w tym wątku zostało napisane,  przyczyną mogą być:
-  zacierające się linki ręcznego,
-  zatarty (nieodbijający) mechanizm ręcznego w zacisku,
-  korozja lub brud na tłoku zacisku i tłok się nie cofa po hamowaniu,
-  zapieczone w jarzmach  klocki hamulcowe.

Ja po podobnych problemach i wyczyszczeniu i przesmarowaniu zacisku  nie mam już kłopotu.  Wszystko działa jak należy. Zestaw  naprawczy do jednego zacisku kosztuje ok 25 - 30 zł.  
Temat był już wielokrotnie poruszany na forum więc nie będę go powielał. Sprawa nie jest trudna do zrobienia.  Jeśli nie znajdziesz tematu na forum to napisz  do mnie na maila ,  podam nr telefonu i  wyjaśnię jak się zabrać do tej naprawy.

Offline andrzej klepacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 272
  • Skąd: czestochowa
  • Posiadany samochód: citroen c5 2.0 hdi
  • Miejscowość: czestochowa
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 03, 2012, 16:42:34 »
Witam serdecznie
Panie Andrzeju prosze o kontakt do Pana .
Pozdrawiam serdecznie .

Offline Andrzej Grzybowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2003r
  • Miejscowość: Sosnowiec
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2012, 17:24:42 »
Wysłałem na maila.

Offline Konrad Urbański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 137
  • Skąd: okolice Kórnika
  • Posiadany samochód: jest C3, były: C5 MK1, Xsara MK1, Xantia MK1
  • Miejscowość: okolice Kórnika
Re: [MK 1] Blokujacy sie zacisk w Citroenie C5 2.0 hdi
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2012, 17:41:34 »
Cytuj

Łukasz Kulik napisał:
Miałem to samo 2 lata temu. Rozbierałem , czyściłem, smarowałem itp- wszystko na nic. Dzwoniłem do serwisu z tym problemem i podobno stała wada w produkcji.
Wywaliłem ten zacisk i zamontowałem z MKII i działa do dziś.


He, he, stała wada...
I u mnie po kilku wizytach w ASO chcieli mnie namówić na wymianę zacisku.
Pojechałem do "normalnego" mechanika "z dziada-pradziada" ;-) .
Zrobił swoje i zapomniałem o problemach z hamulcami...