Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje  (Przeczytany 8276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
[Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« dnia: Wrzesień 02, 2016, 21:05:03 »
Witam, kupiłem ostatjio Citroena C5 X7. Po zakupie pojawił się problem z jednym lusterkiem - miało opory przy składaniu się. Myślałem, że to dlatego, że samochód trochę czasu tał na placu. Udało się je rozruszać,nasmarować i przez pewien okres było OK. W chwili obecnej lusterko przestało się składać i rozkładać. Przy składaniu słychać przez chwilę pracę silniczka, ale efektu nie ma. Dodatkowo lusterko teraz znajduje się w pozycji niedokońca rozłożonej. Jakieś sugestie dotyczące usunięcia tego problemu?

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2016, 09:34:06 »
Drodzy forumowicze, czy ktoś z Was potrafi mi pomóc? Gdzie szukać przyczyny problemu? Może ktoś z Was dysponuje manualem jak rozebrać lusterko?

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2016, 08:31:02 »
Czy jest osoba, która potrafiłaby mi pomóc albo poratować jakimś manualem?

Offline Krzysztof Kreczko

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 395
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 mkII 1.8
  • Zainteresowania: podróże / fotografia
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2016, 09:24:25 »
Czy jest osoba, która potrafiłaby mi pomóc albo poratować jakimś manualem?


Tu jest jakiś manual (do znalezienia w zasadzie wystarczyła chwila) http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=92672.0

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2016, 13:45:01 »
Czy ktoś z Was gdzie dokładnie znajduje się silniczek odpowiedzialny za elektryczne składanie/rozkładanie lusterek?
Patrzyłem na stronie serwisowej, ale tam jest widoczny tylko jeden silniczek odpowiedzialny za regulację lustra.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2016, 20:06:33 »
A czy ta część jest naprawialna/wymienialna? Jak się do niej dobrać, czy po rozebraniu lusterka będę miał dostęp do tego silniczka?

Offline Tomasz Barczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 49
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III/X7 2010 2.0 HDI 163
  • Zainteresowania: Programowanie, strzelectwo rekreacyjne
  • Miejscowość: Katowice
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 24, 2016, 00:38:48 »
Jeśli masz HA+ i żona zaczęła się częściej malować podczas jazdy to będzie problem z pożyczeniem lusterka.
Znam temat i wiem co piszę.

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 27, 2016, 12:13:19 »
Kupiłem używane lusterko do swojego samochodu. Niestety nie udało się znaleźć lusterka w identycznym kolorze. W związku z tym mam pytanie: Czy jest możliwość, przełożenia wszystkich lakierowanych elementów ze starego lusterka, czy trzeba lusterko lakierować.
Tył obudowy oraz ramkę można zdjąć, ale jak wygląda z podstawą lusterka w której znajduje się kierunkowskaz? Czy obudowa tej podstawy jest również demontowalna?

Offline Paweł Kempiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 192
  • Skąd: Kalisz
  • Posiadany samochód: Był C5 Hatchback 2.0 Hdi 2003r; C5 Hatchback 2.0 Hdi 2007r, Excl. Jest: C5 X7 Tourer '10 2.0 163KM
  • Miejscowość: Kalisz
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 28, 2016, 09:29:43 »
Koledzy, czy ktoś z Was miał doświadczenie z rozbiórką całego lusterka i może się wypowiedzieć?

Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 425
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 27, 2017, 13:43:05 »
Dopiszę się, żeby nie tworzyć nowego wątku.
Temat dotyczy prawego lusterka. Po złożeniu nie chce się rozłożyć. Słychać przez moment pracę silniczka i tyle. Czasem jeśli ponownie złożę lusterka i spróbuję rozłożyć, to jest ok. Raczej nie jest to wina wiązki, bo w ogóle by nie działało. Mam wrażenie, ze lusterko po złożeniu nie osiąga jakiejś krańcówki i skoro nie wie gdzie jest, to się nie rozkłada. Próba złożenia (złożonego już lusterka) pomaga najechać na krańcówkę i dlatego potem się otwiera. Dobrze kombinuję?
Ewentualnie jak można to ustrojstwo doregulować?
_________________________
Odpowiadam sam sobie. Tak, wiem, zakrawa to na rozdwojenie jaźni :)
Lusterko rozbebeszone. Ku pamięci. Da się wymienić sam silnik od składania lusterek. Po zdjęciu obudów i demontażu z drzwi należy wcisnąć "kominek" robiący za oś obrotu (od góry widoczna nakrętka z dwoma wybraniami pod klucz kłowy) i dopiero wówczas obrócić. Po zluzowaniu sprężyny oś sama powinna się uwolnić. W moim przypadku podanie napięcia na płytkę PCB nie dawało efektu, natomiast bezpośrednie zasilenie silnika powodowało ruch - znaczy się uszkodzona elektronika.
Co więcej, silnik zatrzymywany jest przeciążeniem. Nie ma tam żadnych krańcówek itp.

Po wymianie stelażu lusterka (wraz z silnikiem) problem znikł. Lusterko elegancko składa i rozkłada się za każdym razem.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 09, 2017, 00:35:46 wysłana przez Mariusz Jastrzębski »

Offline Jan Malinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 091
  • Skąd: Jaworzno
  • Posiadany samochód: 2x C5 2.0 HDI (163KM), (180KM)
  • Zainteresowania: turystyka, podróże, muzyka dawna, technika/elektronika,...
  • Miejscowość: Jaworzno
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 01, 2021, 14:27:59 »
Chyba ten sam problem mnie spotkał.
Mechanicznie nic nie widać, aby było uszkodzone.
Podanie napięcia powoduje ok. jednosekundowy ruch silniczka.
Po tym - silniczek się zatrzymuje.
Z tego co widzę na silniczki jest płytka PCB z jaką elektroniką/sterowaniem.
Wynika z tego, że uszkodzona.
Lusterko ma 10 przewodów/pinów.
Z tego co widzę fabryczne to 8153SL.
Do kupienia na znanym serwisie.
Czy ktoś kupował te zamienniki?
Używka mnie nie do końca przekonuje...






Update...
Kupiłem jednak używkę.
Po porównaniu lusterek okazało się, że uszkodzona płytka elektroniczna silniczka.
Przełożyłem samą płytkę i na razie działa.
Układ składania lusterka - jak na zdjęciach poniżej...
W nowszych wersjach elektronika tych płytek jest bardziej uboga (jak na zdjęciu).
Dla starszej wersji nie zrobiłem zdjęcia - ale zawiera więcej elementów...
Zapewne w oszczędności poszli.
Nowa wersja to 2015, a starsza to 2012.
Być może to też było powodem awarii...






« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 20:16:24 wysłana przez Jan Malinowski »

Offline Jarosław Siemiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 240
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0 150/200KM 2015r
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: [Mk III] Lusterko boczne nie reaguje
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 24, 2021, 20:08:13 »
Proszę Państwa - czary  ;) .
Po zablokowaniu się lewego lusterka wyłączyłem w BD składanie automatyczne. Zakupiłem używkę i przełożyłem mechanizm obrotu. Lusterko zadziałało więc odblokowałem w DB składanie lusterek ale nie wystartowały automatycznie. Reagowały tylko na składanie ręczne więc na tym poprzestałem. Jeździłem tak ze 2 tygodnie. Dzisiaj zaskoczenie - wracam z pracy, zamykam auto z pilota i lusterka się złożyły. Teraz już działają prawidłowo. Czary prawda?
PS
Wczoraj mięło mi 16 lat obecności na forum cytrynki  ;D
Jarosław Siemiński Wrocław (192)
Citroen C5 X7 BlueHDI 2.0