Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Opony do Xsary na lato/wielosezon  (Przeczytany 6110 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Opony do Xsary na lato/wielosezon
« dnia: Styczeń 20, 2017, 22:04:28 »
Witam,
chciałbym się was poradzić w sprawie wyboru opon do cytryny. Auto kupione niedawno, siedzi na leciwych już zimówkach więc plan jest taki żeby na lato kupić nowe letnie a na zimę zimówki. Myślę obecnie nad Dębicą Presto HP ale coraz poważniej zastanawiam się czy nie wygodniej byłoby kupić jakieś porządne wielosezonówki typu Michelin CrossClimate (lepsze na lato) albo Goodyear Vector 4season. Tutaj plusem jest to, że nie trzeba 2 razy w roku zmieniać opon. Na plus Dębicy jest stosunek cena/jakość i fakt, że jest to sprawdzona opona - w najbliższej rodzinie 2 samochody na nich jeżdżą i sprawują się dobrze. Co o tym myślicie? Macie jakieś doświadczenia z oponami wielosezonowymi?

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2017, 23:19:32 »
Hej.
Nie wiem jakie są u Ciebie zimy ale u mnie są czasem dość srogie (śnieżne) i bez zimówek ani rusz. Też myślałem nad wielosezonowymi ale odpuściłem temat. Po prostu nie warto.
Co do opon na lato posiadam u siebie Dębice Presto HP i żałuję, że nie nabyłem przynajmniej Fuldy Eco co tam. Jeśli jeździsz jak typowy posiadacz Citroena czyli starszy pan z dorosłymi wnukami to takie Dębice Ci spokojnie wystarczą. Jeżeli czasem lubisz depnąć i szybciej wejść w zakręt to możesz się zdziwić na tych oponach (szczególnie na mokrym). Wziąłem te opony bo były najtańsze z możliwych, a jak wiesz, fabryczny rozmiar do Xsary jest irracjonalnie drogi. Za te Presto HP płaciłem 205 zł za sztukę (tyle ile za opony wysokiej klasy w ludzkim rozmiarze). Fuldy były po 240 zł za sztukę. O cenach Michelinów czy Goodyearów nawet nie wspomnę :) Aha, na polskich Presto HP auto dość dużo pali. A co ciekawe na zimówkach łyka mi nieznacznie mniej :)

Tak więc jak już zedrę te Dębice to na pewno nie kupię ich ponownie. Na zimę mam Klebery Krisalpy HP2. Na śniegu dobre, na mokrym, suchym i ubitym śniegu takie sobie. Fifty - fifty czy chciałbym je znów.
O tych Presto HP mówisz: https://images82.fotosik.pl/305/4598ac5b69b29227.jpg ?

W Xsarze miałem drzewiej na lato Klebery Dynaxery HP2. Ciche, fajne, na wodzie umiarkowane. Skończyły się z powodu wieku, nie zużycia.

A co bym wziął dla siebie teraz? Chyba zdecydowałbym się na Unroyale Rainsporty 3.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 21, 2017, 12:33:04 wysłana przez Marcin Mainek »
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 21, 2017, 16:14:51 »
Mieszkam w centrum kraju a ostatnio zimy są takie, że śnieg pojawia się może na parę dni. W tym roku wyjątek bo śniegu trochę posypało, ale drogi czarne, służby drogowe dają radę. Właśnie z powodu lekkich ostatnio zim zacząłem myśleć o wielosezonówkach. Zastanawiam się nad Presto HP bo zwykłe Presto potrafi kosztować 300 pln za sztukę więc w tej cenie można znaleźć coś lepszego. Styl jazdy mam umiarkowany, jak dziadek nie jeżdżę ale jak wariat też nie, lubię czasami pobawić się na zakrętach. Z drugiej strony nie chcę wydawać nie wiadomo jakich pieniędzy na opony bo nie robię wielkich przebiegów, po Polsce za dużo nie jeżdżę więc w codziennych warunkach nie potrzebuje nie wiadomo czego. Chciałbym wydać na opony 200-250 pln i też jestem zaskoczony, że 195/55/15 to chyba najdroższy rozmiar wśród tych popularnych (niektóre opony potrafią kosztować podobnie jak np. 205/50/17). W przypadku wielosezonówek mogę poświęcić więcej i dać nawet te 400pln na Michelina czy Goodyear ponieważ odpada mi kupno zimówek pod koniec roku i problem/koszty przekładania gum dwa razy w roku bo na razie nie mam drugiego zestawu felg. Warunkiem jest tylko to żeby te opony dawały przynajmniej przeciętny poziom bezpieczeństwa latem i zimą.

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 21, 2017, 16:15:13 »
U mnie na południu wielosezonówki nie mają szans. Zwłaszcza tej zimy doceniłem typowe zimówki. Mała X dostała w 2016 roku nowy komplet zimówek i letnich. Koszt w stosunku do wartości samochodu - sakramencki, ale małą X jeździ moja szanowna Małżowina z moją jeszcze bardziej szanowną córcią (level 11 miesięcy) i po prostu muszą mieć pewne opony. Nie mogę ryzykować, że będę w pracy, a w tym czasie moje dziewczyny gdzieś się zakopią w śniegu - dziecka w samochodzie nie zostawisz i nie pójdziesz szukać pomocy. Wiadomo, na zimówkach też się można zakopać, ale za to są większe szanse na wyjazd i w ogóle w śniegu jest lepsze prowadzenie.


Generalnie kupiłem to co było do tej pory, bo się sprawdzało czyli zima Dębica Frigo 2, 175/65 R14, a lato Barum Bravuris 3HM 195/55 R15. W ogóle ten letni rozmiar jest jakoś nienaturalnie drogi w porównaniu do innych wymiarów opon. Nie wiem czym to jest podyktowane.


Nie masz w profilu podanego miasta/wsi, w której mieszkasz. Jeśli to jakiś duży ośrodek miejski to w takich lokalizacjach zazwyczaj drogi są zimą super utrzymane. U mnie na wsi pod granicą słowacką czarne są tylko główne przelotówki. Reszta na biało.
Generalnie nie mam nic przeciwko uniwersalnym rozwiązaniom, ale akurat w przypadku opon bym się na to nie zdecydował.


Edit: w międzyczasie dopisałeś info o tym gdzie mieszkasz. Jeśli drogi masz super utrzymane, masz małe przebiegi i tylko po mieście i nie chcesz ładować dużej kasy w opony to może te wielosezonówki się sprawdzą. Ja mimo wszystko kupiłbym osobno zimówki i osobno letnie.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2017, 17:19:06 »
Michał no właśnie mieszkam w takiej miejscowości, gdzie drogi są zawsze dobrze utrzymane i dobrej jakości (w końcu najbogatsza gmina w kraju) i głównie w tych okolicach się poruszam plus jakieś wypady do najbliższego miasta czy do Łodzi/Warszawy. Zastanawiam się tylko czy wielosezony są cokolwiek warte zimą bo jak mam kupić taką oponę a okaże się, że zimą zachowuje się jak letnia to tylko kasa wyrzucona w błoto bo i tak będę musiał kupić zimówki. Nigdy nie miałem do czynienia z nimi więc staram się zebrać jak najwięcej informacji i opinii.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2017, 18:25:48 »
Według mnie tylko 2 komplety. Większość przebiegów robię na trasach między miastami. Uważam że porządne zimówki to jednak zimówki.


Aczkolwiek jeśli jeździ sie tylko wkoło komina głownie z miejskimi prędkościami po dobrze utrzymanych drogach to wielosezonówki mają sens. Zaznaczam że nigdy nie miałem wielosezonowych opon i gówno na ich temat wiem :). Więc może się okazać, że dobrze nadają się również na typowo zimowe warunki.


Ja mam oba komplety w rozmiarze 195/60/15, są tańsze i bardziej komfortowe niż oryginały. Według mnie to rozsądny kompromis pomiędzy 195/55/15 a 185/60/15.

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2017, 19:45:40 »
Opona wielosezonowa jest dla osoby, która na 100% nie wyjeżdża poza granice swojego dużego miasta. Każdy inny osobnik dla swojego i innych bezpieczeństwa powinien mieć dwa komplety opon. Sam myślałem, dumałem i zastanawiałem się czy nie nabyć opon całorocznych. Bo letnie Klebery wzięły się i skończyły, a zimowe Klebery także dogorywają (ale mimo zużycia po śniegu pod górę ciągnęły, aż łzy leciały). Summa summarum na lato mam nieszczęsne Dębice Presto HP, na zimę kupię Dębice Frigo HP2. O ile na lato polskie opony na D. są do duszy (na mokrym słabe, nie są w ogóle energooszczędne) to zimówki mają całkiem do rzeczy. Ale z własnego doświadczenia trwającego ostatni letni sezon, zwyczajnie Ci odradzam te gumy. Kup jakieś nie wiem... Fuldy, Klebery, cokolwiek byle nie te Dębice. Drogo ale cóż poradzić. Citroen przecież jest "tani" w utrzymaniu.
Za dwa miechy będziemy kupować coś do Clio II. Myślałem o wielosezonowych ale nie puszczę mojej żony w trasę na wynalazkach. Rozmiar tani, to można zaszaleć z kapciami na lato (wybór pomiędzy: Hankook KinergyEco K425, Fulda EcoControl, Uniroyal RainExpert 3).
Natomiast w maminym Clio IV na lato są Continentale ContiPremiumContact 5. Nie wiem ile w tym zasługi układu hamulcowego, nowej generacji ABS, a ile opon ale Renówka przy mocnym hamowaniu dosłownie staje w miejscu. Na zimę jest obuta w Nokiany WR D3.
Skoro masz dwie fajne dziewczyny to wystrzegaj się także wszelkich nalewek. Jakkolwiek doskonała by nie była taka opona to jednak jej baza ma spory przebieg i nigdy nie wiesz co się może stać...
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2017, 20:24:56 »
Opona wielosezonowa klasy premium w testach wypada lepiej niż średniej jakości zimówka. Sam mam obecnie wielosezonowe Vredesteiny i w porównaniu do zimowych Sava Eskimo 3, które miałem to nie ma porównania, oczywiście na plus dla całorocznych.

Obecnie jestem w górach. Ostatnio była gołoledź w Warszawie. Jeździłem po lodzie, po kopnym śniegu. Opona sobie radzi we wszystkich warunkach bardzo dobrze, i dużo lepiej niż zimówki które miałem.

W lecie też się sprawdza bardzo dobrze. Jeździłem w upały, z przyczepą kempingową, pokonuje też różne trasy. Nie widzę, żeby coś się złego z tymi oponami działo. A na pewno sprawdza się dużo lepiej niż tanie opony.

Technologia naprawdę poszła do przodu. Nie ma się co bać dobrych wielosezonówek.
Moje spalanie

Offline Mariusz Cylc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 485
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: XP05r 1,6 8v NFV
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2017, 22:29:16 »
Właśnie ze względu na zimową jazdę "w koło komina" jeżdżę (XP) na całorocznych Fulda MultiControl (całor.). Na razie jestem zadowolony. Po miejskich, świeżo zaśnieżonych górkach ciągną. Hamowanie na mokrym -OK. 

W Peug.405 XUD9(64KM :) rakieta, bez ABS) miałem letnie Dębica Pasio (L) - bardzo śliskie na mokrym asfalcie nawet latem. 
Zmieniłem na Uniroyal Rainexpert (L) - na mokrym o niebo lepiej. Zimą w mieście też dawały radę.
Części samochodowe (nowe), sklep Gdańsk Partyzantów26 tel. 58-3460257. pon.-pt. 9-17

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 22, 2017, 17:25:20 »
Z tego co widzę na necie to z wielosezonówek najbardziej polecane są Micheliny CrossClimate, Vredesteiny Quatrac i Goodyeary Vector. Patrząc po testach ADAC Micheliny dobrze sprawdzają się latem a gorzej zimą zaś Vredestein i Goodyear woli zimę. Jakbym miał kupić na razie same letnie to pewnie te Presto albo może Barumy Bravuris bo na więcej nie pozwoli mi budżet. Coraz bardziej skłaniam się do wielosezonówek, żeby pojeździć przyjnajmniej te 2 lata i w między czasie uzbierać kasę na drugi komplet felg i opony na każdy sezon.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 22, 2017, 18:32:52 »
Co do Vredków to jestem przekonany. Wcześniej miałem komplet zimowych Snowtrac 2. Po 9-ciu latach użytkowania pomimo dużej ilości bieżnika jak na przebieg, padło im hamowanie. Jak były okolice zera i mokry asfalt to strasznie się ślizgały, co dziwne w kopnym śniegu nadal były dobre (nie licząc zatrzymywania się) i wyciągały pod górę. Szybciej zużyły się opony jeżdżące na tyle, miejscami nie było już lamelek(nie wszystkie miały taką samą głębokość). Teraz mam Snowtrac 5 i Sportrac 5. Budzi we mnie zaufanie ta firma. Natomiast jako letnie miałem wcześniej Nokiany H. Po kilku sezonach zrobiły się zauważalnie śliskie nawet na suchym poniżej 10 stopni C. Co gorsze jedna opona z tego kompletu na czole złapała bulę. Jakby uzwojenie pękło czy coś. Puszczenie kierownicy skutkowało naglą zmianą pasa, i jazda powyżej stówy była ciężka, ponieważ telepało kierownicą. Nie wspominając o ryzyku związanym z ewentualnym pęknięciem tej opony. W Nokianach było odwrotnie niż we Vredersteinach, szybciej zużyły się przednie, i to w znacznej dysproporcji.


Swoją drogą jak już o oponach, zamienia ktoś miejscami co sezon? Bo niby producenci i zakłady wulkanizacji zalecają ale wydaje mi się, że mało to to robi.

Offline Marcin Mainek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 595
  • Skąd: Lublin
  • Posiadany samochód: Renault Mégane III
  • Miejscowość: Lublin
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 22, 2017, 19:53:23 »
Swoją drogą jak już o oponach, zamienia ktoś miejscami co sezon? Bo niby producenci i zakłady wulkanizacji zalecają ale wydaje mi się, że mało to to robi.

Masz na myśli zmianę przednie z tylnymi? Moje oponki są opisane i zawsze przednie lądują z tyłu i odwrotnie. Natomiast w piwnicy letnie stoją na bieżniku i co jakiś czas je obracam, żeby nie było jajo.
Moja ex-Xsara
Citroën Xantia 2.0 HDi  2012 - 2015
Citroën Xsara 1.6 16V  2015 - 2018
Renault Mégane III 1.6 16V  2018 -


Kiedyś wrócę do Cytryny

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 22, 2017, 19:57:26 »


.


Swoją drogą jak już o oponach, zamienia ktoś miejscami co sezon? Bo niby producenci i zakłady wulkanizacji zalecają ale wydaje mi się, że mało to to robi.


Każdy przyzwoity gumiarz to robi
Moje spalanie

Offline Jerzy Waszczur

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 158
  • Skąd: gdańsk
  • Posiadany samochód: V360GL'87 B200F 105kkm; AX10E'94 C1A 186kkm; ZX1.4i Premiere'93 KDX 218kkm; C15D'03 DW8B 215kkm;
  • Miejscowość: gdańsk
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 22, 2017, 20:51:49 »
Ja po wielu latach używania opon letnich i zimowych - przekonałem się do całorocznych  ;D
W BX-ie mam Goodyear Vector 5+ kupione kilka lat temu jako używane prawie nowe - po kilkudziesięciu tys.km nadal mają sporo bieżnika i co najważniejsze - nadal miękka niesparciała guma;
W tylnonapędowym volvo 360 mam od 3 lat kupione nowe całoroczne japońskiej produkcji Falkeny A200 - i po 20tys.km nadal jak nowe i miękkie, na ostrych zakrętach nawet przy dużej prędkości tył trzyma się jak przyklejony do asfaltu  :P

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2017, 21:01:05 »
Opony zamówione, wybór padł na Vredestein Quatrac 5 w seryjnym wymiarze :)

Offline Michał Majewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Skąd: Milówka
  • Posiadany samochód: C8 2.0 16V automat 2008 | Astra G 1.6 16V automat 2003
  • Zainteresowania: Wyceny nieruchomości, stary, stacjonarny sprzęt audio, amatorskie stolarstwo i kolej :)
  • Miejscowość: Milówka
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2017, 22:55:20 »
No i gitara. W Picasso mam "Vredki" Sportrac Giugiaro. Przyjemnie się na tym jeździ.
"Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Golfem"

Były: Xsara 1, Xsara 2, Xsara Picasso

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2017, 13:45:15 »
Opony zamówione, wybór padł na Vredestein Quatrac 5 w seryjnym wymiarze :)
Ja już na tych oponach mam za sobą sezon letni a teraz leci sezon zimowy, chociaż w ciut innym rozmiarze bo rozmiar seryjny w C4P. Ale jak na razie opony spisują się bardzo dobrze.
Moje spalanie

Offline Kuba Ciągło

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: Kleszczów
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V '01
  • Miejscowość: Kleszczów
Odp: Opony do Xsary na lato/wielosezon
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 05, 2017, 19:23:57 »
Gumy już leżą na aucie, trochę pojeździłem na suchym a dzisiaj spadł śnieg i wyszedłem się przejechać zanim odśnieżą. Oponki naprawdę dają radę nie udało mi się zerwać przyczepności chociaż starałem się posprawdzać trochę bardziej agresywną jazdę i mocniejsze hamowanie, także myślę, że zapowiada się dobrze. Pierwsze wrażenia pozytywne :)