Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zakup c5 prosze o kilka porad  (Przeczytany 6089 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Zakup c5 prosze o kilka porad
« dnia: Listopad 05, 2018, 22:56:13 »
Witam chce kupic c5 mk2 i w zwjazku z tym mam pare pytan:benzyna?diesel?czego unikac?na co zwrocic uwage?bac sie automatu?cos takiego wpadlo mi w oko https://www.otomoto.pl/oferta/citroen-c5-2-0i-143km-exclusive-130tys-km-hak-piekny-warto-ID6BtQTz.html

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 06, 2018, 02:48:03 »
Warto. Jeśli planować zakup, to właśnie takiego, w wersji exclusive. Benzyna czy diesel - to raczej pytanie do samego siebie, co ci bardziej odpowiada, w tym modelu zarówno dwulitrowa benzyna jak i dwulitrowy diesel to godne polecenia silniki. Ten egzemplarz ma bardzo prosty czterobiegowy automat AL4 w innych markach znany też jako DP0, już dawno nie stosowany, ale na tamte czasy wielokrotnie modyfikowany i dopracowany przez producenta. Unikać to należy manuala z dwulitrową benzyną, wyje i ma za krótkie piąte przełożenie. AL4 ma dłuższe czwarte przełożenie niż manual piąte. Od przeznaczanej na zakup kasy wszystko zależy, ale moim zdaniem C5 w wersji po 2008r. czyli x7, jest dużo fajniejsze pod każdym względem - wygląd, wnętrze, właściwości jezdne, bo to już zupełnie inne auto, tylko nazwa została ta sama.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2018, 06:48:41 »
Bardzo fajna wersja wyposażenia co podałeś link. Ale i w tej cenie to można wymagać żeby pełna historia auta była.
Z rzeczy które powinieneś sprawdzić to głównie czy  przestawiając nawiew z ciepłe na zimne i z zimne na ciepłe zmienia się to we wszystkich kratkach i leci ciepłe lub zimne. Naprawa tego jest mocno kłopotliwa, a można zbić cenę auta jeśli nie działa prawidłowo. Umówmy się też że fakt benzyna ma dość krótką skrzynię manualną.... Ale do jazdy zgodnie z przepisami jest w zupełności wystarczająca i wygodna. Gorzej jak zamierzasz jeździć dużo autostradami, wtedy zaczyna ona robić się uciążliwa.Ta wersja C5 ma też dużo więcej miejsca w środku w porównaniu z C5 X7 ma też dużo prostsze zawieszenie. I w sumie tanie w wymianie elementów eksploatacyjnych.

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 06, 2018, 08:10:45 »
Cena za wysoka o jakieś 2-3 tys. zł. nawet biorąc pod uwagę przebieg zakładając, że jest prawdziwy. Zresztą przy tym silniku to przebieg 100 tys. a 200 tys. nie robi żadnej różnicy.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2018, 15:24:30 »
Jeśli jest prawdziwy, robi różnicę... O jakieś 10 wymian oleju które powinny się odbyć. A odbywa się zwykle 3-4 zgodnie z "zaleceniami". Problemem 2,0 16V jest zalecenie producenta wymiana oleju co 30 tyś km... Co jest dużo za dużo.Tylko z tą prawdziwością przebiegu w tym kraju... słabo póki co.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 16:10:35 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2018, 16:52:52 »
I z w/w powodów bym negocjował cenę o te 2-3 tys., aby realniejsza była.
Pisząc o przebiegu miałem na myśli tylko silnik. Lepiej mieć realne 250 tys. niż kręcone 100 tys. i cieszyć się z niskiego przebiegu. Silnik, stary, dobry, prosty to nie boi się 200 tys. nawet jeśli olej był co 30 tys. zmieniany.
Aha... bym zapomniał... w niektórych nowych autach zalecają wymianę co 50 tys., Dwie wymiany silnik przeżyje, a potem auto będzie już po gwarancji i to będzie problem klienta, a nie producenta.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 06, 2018, 17:19:41 »
Boi się wymiany co 30 tyś. Tu przykład http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=91865.50 Syf robi się okrutny, zapycha hydrauliczne popychacze. Niby poprawione są w silniku RFJ ale nagar swoje może zrobić. No i silniki te znane są też z tego że przy ostrym użytkowaniu potrafią sobie wypić trochę oleju... Co moim zdaniem swoje podłoża ma też w tych wymianach co 30 tyś. Jedne mniej inne więcej.
A kolejna sprawa w tych autach wnętrze świetnie się trzyma jeśli było zadbane. Widziałem C5 już kilka sztuk z przebiegiem 500+ tyś  ;) I poznać dało się jedynie po kierownicy, którą swoją drogą łatwo można zmienić.

Offline Leszek Gaj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Sawin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,2 HDI 2011 rok; Ford Ka 1,2 2009 rok
  • Zainteresowania: mechanika, turystyka
  • Miejscowość: Sawin
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 06, 2018, 17:28:07 »
Witam wszystkich na forum bo to moja pierwsza wypowiedź po dłuższej nieobecności. Kilka moich uwag to:
autko na zdjęciach bardzo ładne ale nie jest to wg mnie wersja wyposażenia exclusive ze względu na tapicerkę. W exclusiv jest ładniejsza i trwalsza, oglądałem przed zakupem C5 z przebiegiem 350 tys a tapicerka, podłokietniki i przyciski wyglądały jakby wyjechały wczoraj z salonu, czego nie da się powiedzieć o trochę niższym standardzie. Dlatego zwróć uwagę na zużycie podłokietników - ich zużycie świadczy o przebiegu, podobnie jak pokrycia przycisków sterujących szybami. Nie ma wyraźnego zbliżenia na kierownicę ale nie wygląda na 130 tyś, ma też jakoś strasznie wygniecione fotele, może to tylko takie ujęcia. Mój C5 przy zakupie miał na zegarze 230 tyś. a też w to nie wierzę bo w 2.0 Hdi była wymiana rozrządu przy 200 tyś. I nie sądzę że ktoś go wymienił i sprzedał auto do Polski... Jak oglądałem autka to w hatchbacku lubią im rdzewieć tylne klapy nad listwą ozdobną.
Mój jest w 6 cio biegowym manualu godne polecenia bo jednak ogranicza apetyt na paliwo w porównaniu z 5 tką.
Ceny części zamiennych do 1 Fla też są zupełnie przystępne biorąc pod uwagę klasę auta.
 Zgodzę się też z tym że cena lekko wygórowana ale może faktycznie po obejrzeniu na miejscu okaże się że jest w stanie perfekcyjnym i warto te 2 tysiące do niego dołożyć czego osobiście też jestem zwolennikiem
Wg mnie zawsze warto obejrzeć przynajmniej kilka aut danego modelu a nie decydować się na pierwsze jakie sobie upatrzyliśmy.
szmergiel13

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 06, 2018, 17:42:12 »
To jest Exclusive Tapicerka to welury (bardzo przyjemne w dotyku), i ona właśnie na zdjęciach tak wychodzi. W rzeczywistości zwykle wygląda lepiej.  I nie są wygniecione, ten wzór tak ma i jest to złudzenie optyczne. Kierownice bardzo nietrwałe były w tych autach i często są już obszyte na nowo. Popieram żeby obejrzeć kilka sztuk. Bo naprawdę będzie wtedy porównanie.A rdzę na klapach tylnych to widzę często w kombi...
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 17:52:21 wysłana przez Piotr Puścian »

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 06, 2018, 18:33:38 »
Tapicerka to konkretnie welur (boki) wraz z alcantarą (środek) - coś co jest już od kilku lat praktycznie nie spotykane w autach - wszędzie skrobidupka, albo eko skóra wykonana z butelek PET. Można ładnie uczesać, nie wsiadać do auta i nie będzie śladów widocznych na zdjęciach... tylko po co.
Ja mam prawie 250 tys. jakichkolwiek i śladów zużycia tapicerki czy też kierownicy brak.

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 06, 2018, 21:19:16 »
Taka jeszcze drobnostka mnie nurtuje. Tu auto z tego ogłoszenia nie ma przypadkiem kierownicy z przedlifta? Bo są dwa typy tych kierownic które różnią się naprawdę niewiele... Ale jednak. Chyba że ta była tylko w Exlusive.

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2018, 21:24:31 »
Dzwonilem do Citroena zeby uzyskac info na temat przebiegu akcji serwisowych itd oczywiscie nie podaja takich info(np toyota udziela bez zadnego problemu).w dwie strony mam ponad 500 km......chyba nie bedzie wyjscia

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2018, 21:33:22 »
Z ciekawości to jakie były różnice w kierownicach.
Rafał - w tamtych latach wiele firm nie miało ogólnoświatowej bazy o naprawach. Zdobądź od sprzedawcy VIN to Ci go rozkoduje i wszystko odnośnie wyposażenia będziesz wiedział.

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2018, 21:47:52 »
https://www.olx.pl/oferta/citroen-c5-lift-2-0benzyna-140km-exclusive-pelna-opcja-skory-xenon-pdcx2-CID5-IDsoIrz.html ten rowniez wpadl mi w oko.co to za brakujaca zaslepka?spryskiwacze reflektorow?widze ze w wielu autach ich nie ma

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2018, 21:48:33 »
Vin posiadam .podac tutaj?

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 06, 2018, 21:56:00 »
Vin wyslany w wiadomosci

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 049
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 07, 2018, 07:04:43 »
Z ciekawości to jakie były różnice w kierownicach.
Rafał - w tamtych latach wiele firm nie miało ogólnoświatowej bazy o naprawach. Zdobądź od sprzedawcy VIN to Ci go rozkoduje i wszystko odnośnie wyposażenia będziesz wiedział.
Przyjrzyj się ramionom kierownicy. Są wersje obszyte, a są że obszyte jest tylko koło kierownicy.

Offline Rafal Marcinkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Plock
  • Posiadany samochód: C5 mk2
  • Zainteresowania: Wedkarstwo
  • Miejscowość: Plock
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 07, 2018, 09:20:23 »
VF7RCRHRH76709173 pomoze ktos w rozkodowac?

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2018, 10:42:40 »
Przyjrzyj się ramionom kierownicy. Są wersje obszyte, a są że obszyte jest tylko koło kierownicy.


Faktycznie. Wersje pospolite z czarnymi listwami (jak zauważyłem na otom) mają obszyte tylko koło kierownicy, natomiast w wersji Exclusive obszyte są całe ramiona.

Offline Tomasz Mieszkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 44
  • Skąd: Pułtusk
  • Posiadany samochód: Citroën C5 X7 2.0 BlueHDi 180 KM
  • Miejscowość: Pułtusk
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 07, 2018, 14:09:27 »
VF7RCRHRH76709173 pomoze ktos w rozkodowac?
Wysłałem Ci na priv.

Offline Jarosław Rzeźnicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Racibórz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 tourer 2.0 16v/C5 x7 tourer 1.8 16v/C2 1.1 sx/C3 1.4 Control+
  • Miejscowość: Racibórz
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 07, 2018, 14:12:39 »
To i ja coś dorzucę od siebie. Mam obecnie dwie sztuki C5 II w kombi obie z EW10A, obie w manualu.Roczniki 2005 przebiegi 180tys.km i 215tys.km(autentyczne bo auta od nowości w rodzinie) Co do samego silnika to oprócz rzeczy eksploatacyjnych nie robione nic,są praktycznie bezobslugowe(olej wymieniam co 10tys.km)hydraulika nie ruszana od nowosci(jedynie wymiana lds) w tym z większym przebiegiem przy 190tys.km robiłem łożyska na tylnych wahaczach. W obydwu wymieniłem już prowadnice i linki ręcznego i po za tym rzeczy eksploatacyjne i żadnych absolutnie awarii czy większych napraw. Auto duże wygodne bardzo pakowne:) Niestety ma jeden ogromny minus o którym już wcześniej zostało napisane i jest to 5biegowy manual.Skrzynia jest głośna, mało precyzyjna(szczególnie wsteczny) no i przy 120km/h na tempomacie masz 3500obr.min powyżej 130 jest już w środku dość głośno i robi się średnio przyjemnie. No i jak dla mnie niestety jest to muł trzeba mu deptac żeby poszedł. Spalanie trasa nad morze (700km) tempomat na 120km/h i włączona klima 7,5l/100 miasto bardzo różnie. Na krótkich 9dcinkach w zimie nawet 12,5l/100.Ogolnie C5 super auto (jeżdżę jednym 7lat drugim 5lat)tylko ta skrzynia,wiec wydaje mi się że lepsza opcja do EW10A byłby automat.

Offline Jarosław Rzeźnicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 186
  • Skąd: Racibórz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 tourer 2.0 16v/C5 x7 tourer 1.8 16v/C2 1.1 sx/C3 1.4 Control+
  • Miejscowość: Racibórz
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 07, 2018, 18:30:09 »
Ten automat ciągnie obroty jeszcze wyżej bo ma 4 biegi,  dopiero w trasie 4 jest minimalnie dłuższa.  Proponuję wcześniej na spokojnie się przenieść tym automatem bo czytałem kilka opini użytkowników i też nie są specjalne zadowoleni z niego


Jeśli to Al4 ten sam co w Renault to miałem go w Lagunie 2 v6 i nie powiem złego slowa

Offline Piotr Starzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 413
  • Skąd: Sosnowiec
  • Posiadany samochód: C5 MKII PB 2.0
  • Zainteresowania: Brak
  • Miejscowość: Sosnowiec
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 07, 2018, 18:46:23 »
Tak przeżywając te skrzynie biegów to człowiek by nigdy C5 nie kupił.

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 07, 2018, 19:47:38 »
Ten automat ciągnie obroty jeszcze wyżej bo ma 4 biegi,  dopiero w trasie 4 jest minimalnie dłuższa.  Proponuję wcześniej na spokojnie się przenieść tym automatem bo czytałem kilka opini użytkowników i też nie są specjalne zadowoleni z niego


Jeśli to Al4 ten sam co w Renault to miałem go w Lagunie 2 v6 i nie powiem złego slowa
Ten sam, w Renault miał tylko inne oznaczenie: DP0 Tutaj https://tiny.pl/qknh3 można o tym automacie poczytać więcej, należy tylko dodać, że w skrzyni producent wielokrotnie wprowadzał ulepszenia i ta z X7 to już ostatnia wersja.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Zakup c5 prosze o kilka porad
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 07, 2018, 19:59:38 »
Tak przeżywając te skrzynie biegów to człowiek by nigdy C5 nie kupił.
I tu masz niestety rację. Moim zdaniem X7 ma niemal same zalety, ale mimo tego, gdybym miał kupować ponownie z taką sama skrzynią manualną - nigdy bym się na to nie zdecydował. Wycie potrafi naprawdę zniszczyć całą sympatię do auta, zwłaszcza jak dominuje nad wszystkimi dźwiękami. Ja trochę z tym powalczyłem: najpierw próby reklamowania, bo auto było nowe, potem olej syntetyczny, militec, w końcu profesjonalne wyciszenie przodu auta razem z nadkolami. Wszystko to były półśrodki, ale każdy z nich (z wyjątkiem reklamowania :) dał jakiś efekt, a suma tych efektów przekłada się na to, że jest w miarę znośnie.
Pozdrawiam,
Lech