Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni  (Przeczytany 4430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Okrynski Daniel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Posiadany samochód: Citroen C5
[MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni
« dnia: Maj 23, 2016, 15:34:34 »
Witajcie


Podczas wymiany oleju silnikowego zauważyłem, że moja skrzynia automatyczna się poci. Nie wiem od jakiego czasu, dlatego mogę domniemywać, że może być za mało oleju w skrzyni. I teraz kilka pytań do specjalistów. C5 2.0 HDI, 160KM,automat, 2010 r


1. Jaki olej na dolewkę ?
2. Czy jest jakaś miarka poziomu oleju czy tylko śruba kontrolna przelewowa na spodzie skrzyni ?
3. Olej dolewać na wyłączonym silniku czy na pracującym ?
4. Czy dolewać na rozgrzanej skrzyni czy na zimnej ?
5. Zakładając, że jedynym środkiem kontroli poziomu oleju jest wspomniana powyżej śruba, to oleju dolewać tak długo, aż zacznie się wylewać przez ową śrubę ?
6. Czy po dolaniu oleju, należy powachlować lewarkiem zmiany biegów przy odkręconej śrubie ?
7. Czy należy się przejechać i ponownie sprawdzić poziom oleju dolewając aż wycieknie ?


Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam


Offline Okrynski Daniel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Posiadany samochód: Citroen C5
Odp: [MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 24, 2016, 11:29:05 »
Cytat: Okrynski Daniel

VIN   VF7RWRHHA9L582917
Masz możliwość dekodowania mojego VIN

Jak większość tutaj :)

A skrzynia dla normy Euro5 więc olej AW-1 , np. że sklepu Opla :)


ten może być ? Spełnia normę JWS 3309
MOTUL Multi ATF

Offline Grzegorz Dec

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 124
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 2.2HDI 204 KM 2011, Citroen C4 B7 1.6 115 e-hdi 2014
Odp: [MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 24, 2016, 12:31:32 »
JWS 3309 jest dla normy EURO 4. A Ty masz: NORMA TECHNICZNA EMISJI SPALIN EURO 5

Offline Roman Łazuga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Zielonki
  • Posiadany samochód: c5
  • Miejscowość: Zielonki
Odp: [MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2016, 11:35:11 »
Witam
A jaki olej wlać do MK II ? Czy jest różnica i czy można oleje mieszać?( Bo piszecie o normach spalin ). Też chce dolać a nie chciałbym kupić czegoś nieodpowiedniego.

mjerz

  • Gość
Odp: [MKIII] dolewka oleju do automatycznej skrzyni
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2016, 12:23:55 »
A jaki olej wlać do MK II ? Czy jest różnica i czy można oleje mieszać?( Bo piszecie o normach spalin ). Też chce dolać a nie chciałbym kupić czegoś nieodpowiedniego.

A może najpierw jaka skrzynia... AM6? AL4? Albo chociaż jaki silnik to sami byśmy zgadli ;)

Jeśli AM6 (sześciobiegowa) to w Mk II nie było silników EURO5, więc lejesz JWS3309.
Jeśli AL4 to bodajże LT 71141. 

Mieszanie na swoje ryzyko, bo nikt nie wie jakie uszlachetniacze są dodawane do danego oleju (żaden producent tego nie podaje), więc po prostu nie wiadomo co się z czym będzie gryzło.