Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk I] Naprawiłem czujnik wysokości!  (Przeczytany 1161 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pioter Żytkiewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Mk1 2003 2.0 HDI break, BX 16 TRS 1991
  • Zainteresowania: Szerokie...
  • Miejscowość: Warszawa
[Mk I] Naprawiłem czujnik wysokości!
« dnia: Sierpień 08, 2016, 00:15:18 »
Witajcie!
Padł mi wczoraj czujnik wysokości frontu. Standardowe objawy. Komunikat, zero ruchu góra-dół,  brak autokorekcji na dzień dobry. Ponieważ w świecie panuje przekonanie, że to potencjometr, postanowiłem go zaatakować. Pomiary rezystancji przyniosły bardzo dziwne rezultaty, już przez kogoś w innym wątku opisane 1-3 -- 53ohm, a pomiędzy środkowym i skrajnymi odpowiednio 400-coś kohm i 300-coś kohm. Mówiąc krótko - nonsens. Zacząłem mieć złe przeczucie, że to jednak nie potencjometr. Przy pomocy noża podważyłem i zjadłem pokrywkę. W środku... czary-mary. (Załączę fotki, jeśli się uda.) Otóż jest to, zgaduję, czujnik pojemnościowy. Do ośki jest przyczepiony rodzaj  sprytnie wyprofilowanej antenki, która porusza się nad przedziwną matrycą połączeń które są podłączone do scalaka. Uwaga! Płytka łączy się z obudową i gniazdem zewnętrznym tylko poprzez sprężyste kontakty. Oczyściłem i przylutowałem je. Zero efektu. Próba druga: przetopiłem nóżki scalaka i wszystkie inne elementy. Znów porażka. W desperacji spróbowałem ostanią możliwość. Miedzianą szczotką na dremelce, wyczyściłem tak antenkę,  jak i punkty na matrycy.
Ta-da! Sukces! Na razie pół dnia, kilkanaście testów i działa. Jeśliby przypadkiem okazało się,  że sukces był pozorny, a rzecz ożyła samoistnie i całkiem przypadkiem po mojej ostatniej czynności - nie omieszkam was poinformować.
Pozdrawiam,
Pioter

Offline Pioter Żytkiewicz

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 Mk1 2003 2.0 HDI break, BX 16 TRS 1991
  • Zainteresowania: Szerokie...
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [Mk I] Naprawiłem czujnik wysokości!
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 08, 2016, 00:21:15 »
Coś nie wyszło z fotkami. Nie wszystkie poszły. Mam nadzieję, że tym razem się uda.
Pozdrawiam,
Pioter

Offline Rafał Krupiński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Skąd: Bretten
  • Posiadany samochód: Citroën C5 3.0i V6 Exclusive bj. 04/2002 210KM
  • Zainteresowania: Informatyka, Web
  • Miejscowość: Bretten
Odp: [Mk I] Naprawiłem czujnik wysokości!
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 08, 2016, 09:04:43 »
U mnie zas podmiana scalaka pomogla.
Citroën C5 3.0i V6 24v 210KM (ES9J4S) BVM 5 bj. 04/2002