Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego  (Przeczytany 3892 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patryk Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Skąd: DE
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 Hdi 2014
  • Zainteresowania: Motoryzacja
Panowie, jak w temacie, o co tu chodzi i czy jest się czym przejmować? Żadnych info w necie na ten temat  nie znalazłem.

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 15, 2017, 22:19:10 »
Kiedys był tu taki temat - Mój samochód zachamował sam- o ile dobrze pamietam ale żadnej konkluzji nie mozna było wynieść. Moja cytryna jest ze mną od około 2 lat kiedys jadąc z teściową z kościoła na wsi jest taka hopka raczej przesunięcie asfaltu nieprostopadle do jazdy i tam przy prędkości około 70km/h nagle auto spadło z obrotów i wyhamowało do około 20 km/h poczym juz normalnie reagowało. Po tej sytuacji poczulem wzrok siedzącej obok teściowej który sugerował kur..wa kto cie uczył jeździć. Od razu przypomniał mi sie stary wątek, tego samego dnia jako ze sprawa mnie dręczyła przejechałem hopke 3 razy i nic .... Ten przypadek podpial bym raczej pod dynamiczna kontrole stabilności.
Wracając do Twojego przypadku moze chodzi o funkcje wspomaganie nagłego hamowania jest to układ elektroniczny, nie miałeś okazji gdzieś kiedys depnąc ostro na peda hamulca?

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 15, 2017, 22:53:43 »
Hamowanie dynamiczne to jest hamowanie z użyciem alternatora, czyli część energii pojazdu zamieniana jest w prąd do ładowania akumulatora. Poczytajcie ten link http://tiny.pl/gdlc7 Ja nie wiem czy C5 jest takie mądre i ma ten system, ale mam takie złudzenie pamięciowe, że dawno gdzieś już o tym czytałem odnośnie C5. Jeśli tak by było, ten błąd dotyczyłby właśnie usterki układu odzysku energii przez alternator, w czasie hamowania silnikiem samochodu. Nie jeździłeś ostatnio gdzieś z większych górek, nie poniosło Cię na narty w Alpy?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2017, 23:05:50 wysłana przez Lech Sulikowski »
Pozdrawiam,
Lech

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 16, 2017, 08:04:14 »
W załączniku odpowiedz na pytanie co oznacza hamowanie dynamiczne. Wykorzystanie energii do ładowania podczas hamowania w citroenie nazwali GAP2

Offline Patryk Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Skąd: DE
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 Hdi 2014
  • Zainteresowania: Motoryzacja
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 16, 2017, 13:02:31 »
Waldemar znalazlem Twoją odpowiedź w temacie ręcznego elektrycznego:
Powiedzcie mi, jak działa elektryczny ręczny w naszych cytrynach?


Teoretycznie wiem - silnik elektryczny zaciąga linki, które hamują za pomocą klocków na tylnym kole.


Ale. Jadąc na śliskim i zaciągając (a właściwie załączając i trzymając) ręczny samochód nie zarzuca tyłem, nawet na zakręcie. Wczoraj zrobiłem próbę zatrzymania samochodu na śniegu za pomocą ręcznego i sprawdzenia śladów opon i ewidentnie zablokowane były wszystkie 4 koła. Domyślam się, że pompa ASR w jakiś sposób uruchamia wtedy również przednie zaciski hamulcowe - ale jak to jest rozwiązane? W sensie kiedy hamuje 4 a kiedy tylko 2 kołami?


W marcu jadę na przegląd rejestracyjny, to z ciekawości zaciągnę ręczmy również przy badaniu przedniej osi.
Bo robisz hamowanie dynamiczne, awaryjne, Hamowanie na 4 lub 2 koła zależy od prędkości pojazdu jakiej niepamiętam. Funkcja dynamicznego hamowania realizowana jest przez system dynamicznej kontroli stabilności ESP.

Ostatnio próbowałem właśnie zarzucić tyłem na parkingu, ale hamowały wszystkie 4 koła po zaciągnięciu ręcznego.
Może właśnie wtedy pojawił się ten komunikat?
Tylko czy trzeba go interpretować jako błąd układu podczas hamowania dynamicznego, czy raczej jako informacje, że takie hamowanie miało miejsce? Jak myślicie?

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 16, 2017, 15:24:15 »
Ja tez bawiłem się tym awaryjnym hamowaniem dynamicznym ale jeszcze nie ''zaglądałem'' we wnętrzności czy coś się zapisało, myślę ze nie. Być może miałeś jakiś szczególny przypadek, skasuj- obserwuj i może spróbuj jeszcze raz i koniecznie daj znać.

mati2642

  • Gość
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2017, 16:51:43 »
U mnie też po takich zabawach z recznym miałem taki błąd

Offline Patryk Jarosz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 165
  • Skąd: DE
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.2 Hdi 2014
  • Zainteresowania: Motoryzacja
Odp: [MKIII] Błąd C1545 ESP wykryta sytuacja hamowania dynamicznego
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 17, 2017, 23:06:21 »
Okej dzięki, będę obserwował.