Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie  (Przeczytany 2855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mieczysław Dąbrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 HDI C5 III 2.0 HDI AUTOMAT
Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« dnia: Listopad 27, 2018, 21:16:04 »
Witam,Koledzy przeglądam forum może nieuważnie ale proszę o pomoc. Auto C5 MK3 163KM 2.0 HDI 2010 automat zabawa podobna zaczyna się w drugim C5 MK3 140 manual Ze schematów klimatronik identyczny
Wygląda to tak. Klimatronik ustawiony na 21 AUTO ruszamy zaczyna grzać czasem normalnie coraz cieplej, czasem od początku ostro jedziemy i po 15 20 min zaczyna się ochłodzenie regulacja tj podnoszenie temp nie wiele pomaga przez chwilę ciepło potem ponownie chłód Auto nie ma cz. temperatury w środku jak to było w MK1 czy MK2jest tylko cz. nasłonecznienia podmieniany kilkukrotnie bez efektu cz. temperatury parownika raczej działa DB brak błędu. Klapy chodzą jak trzeba przy testowaniu ręcznym wszystko ok. Wyczyszczony panel klimatyzacji.  wyczyszczone wtyczki wymieniony termometr zewnętrzny
Zabawa latem odwrotnie (zimno na starcie a potem coraz cieplej)Serwisy w okolicy się poddały ( zresztą autoryzowany jeden padł drugi nie ma pomysłu )Proszę o podpowiedź ja już nie mam pomysłów

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 256
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 27, 2018, 22:03:32 »
W obu autach to samo?
Aż niemożliwe. Ale wiesz że klimatronik tak działa... Że ustawiasz 21 stopni na początku grzeje na max a później stopniowo zmniejsza grzanie gdy zbliża się do ustawionych 21 stopni. Podobnie sprawa się ma z chłodzeniem.
Nie wiem czy C5 X7 ma. Ale powinno mieć czujniki temperatury w każdym z tuneli stref nawiewu.

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 27, 2018, 22:26:25 »
Z po co ustawiasz na AUTO, ja ma ustawione na 24 stopnie jak jest zimno, a jak ciut cieplej to 22 i w aucie jest ciepło, czasem za ciepło.
Pozdrawiam

Offline Michał Budzisz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 64
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: BMW 120D e87 LCI, C5 X7 2011 Exclusive Tourer 2.0 HDI 163KM AM6
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2018, 23:49:16 »
Przy włączonym AUTO w każdym aucie klima tak działa. Ma jak najszybciej osiągnąć wartość zadaną, a gdy temperatura się zmienia i zbliża do zadanej siła nadmuchu się zmniejsza. W trakcie jazdy raz dmuchnie zimnym raz gorącym żeby wyrównać temperaturę.

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 28, 2018, 10:09:04 »
Dokładnie, dlatego nazywa się klimatronik
Pozdrawiam

gienas

  • Gość
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2018, 11:29:12 »
Ale nie powinien działać tak odczuwalnie.
 Klimatronik w trybie auto działa z czujnikiem czystości powietrza i być może on ( czujnik ) powoduje takie zamieszanie. Może obie klimy napełnione gazem zamiast czynnikiem...

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 636
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 28, 2018, 15:48:29 »
Coś mi się wydaje, że ten czujnik jakości powietrza to ma wpływ tylko na sterowanie obiegiem - wewnętrzny/zewnętrzny.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Mieczysław Dąbrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 HDI C5 III 2.0 HDI AUTOMAT
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 28, 2018, 23:02:56 »
Dzięki za podpowiedzi ale spieszę wyjaśnić:
Autka nie mają czujników jakości powietrza. Swój użytkuję od 4 lat i przejechałem nim 100Kkm a problem zaczął się w zeszłym roku Climatronikiem jeżdżę od 14 lat wcześniej C5 MK2 i takich cyrków nie było To nie jest tak że coś się wydaje przy -10 czujesz w środku jak jak by ktoś w ogóle wyłączył ogrzewanie z kratek wali zimnem.
Po to mam klimatronik aby mi regulował ( utrzymywał stałą temperaturę w aucie )W MK2 czy w MK1 wystarczyło wyczyścić czujnik temperatury i było OK ta franca takowego nie ma. Nie ma na schematach servicecitroen.com i tu jest problem bo nie wiem co się dzieje nie potrafię zrozumieć zasady działania tego cuda w tym modelu. Jak Citroen sobie wymyślił kontrolę temperatury wnętrza przy braku czujnika temperatury. CO się zepsuło.

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 28, 2018, 23:13:03 »
Zamiast czujnika temperatury masz czujnik nasłonecznienia...
Było nie tak dawno obszernie na ten temat, wraz z objaśnieniami jak to działa (lub nie działa).
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Mieczysław Dąbrowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0 HDI C5 III 2.0 HDI AUTOMAT
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 29, 2018, 00:27:05 »
kolego Dariuszu proszę o podpowiedz jak dotrzeć do tego wątku jeśli to nie problem poproszę o link ja przez hasło "czujnik nasłonecznienia" nie trafiłem na te dyskusję.Co prawda testowałem już trzy takie czujniki i bez poprawy Usłyszałem też teorię że należy wymienić panel sterowania bo sfilcował się algorytm ??? ?

Offline Krzysiek Morowiec

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 595
  • Skąd: Śląsk
  • Posiadany samochód: był totalny zamulacz Citroen C4 GP 1.8 LPG, SUPER Peugeot 508 2.0 HDI a jest C5 AirCross 2.0 blueHDI
  • Miejscowość: Śląsk
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 29, 2018, 00:38:01 »
I o ile mnie pamięć nie mili bierze temp z czujnika zew temp.

Wysłane z mojego ONEPLUS A6003 przy użyciu Tapatalka


Offline Mariusz Jastrzębski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 425
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer, ekskluzywne 2.0 HDi, ASB, 163KM; SAAB 9-5, 2.0t, 190KM
  • Miejscowość: Wrocław
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 29, 2018, 02:59:13 »
Tu na forum napisano, że od ok. 2010r zamiast klimatyzacji z czujnikami temperatury powietrza jest: "klimatyzacja z logiką opartą na czujniku temperatury płynu chłodzącego".
http://klubcytrynki.pl/forum/index.php?topic=108222.msg1082613#msg1082613

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 636
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Problem z utrzymaniem temperatury w aucie
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 29, 2018, 16:56:00 »
To też nie jest tak do końca, bo faktycznie zniknęły czujniki temperatury, ale... sterowanie temperaturą od samego początku oparte było na czujniku nasłonecznienia. Czujniki, które zniknęły były w kanałach i nie wnosiły w zasadzie zbyt wiele informacji (co najwyżej potwierdzenie prawidłowego ustawienia klap mieszalnika + stopień nagrzania auta na postoju - resztę dało się wyliczyć i bez nich, na podstawie informacji dostępnych z innych czujników - temperatura płynu chłodniczego, czynnika klimatyzacji na parowniku oraz temperatury zewnętrznej).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?