Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z ogrzewaniem  (Przeczytany 2188 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Robert Matusiak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bielawa
  • Posiadany samochód: Saxo
  • Miejscowość: Bielawa
Problem z ogrzewaniem
« dnia: Grudzień 03, 2019, 22:13:00 »
Mam problem z ogrzewaniem w xsarze II. Jest to wersja z klimą automatyczną. Nie można ustawić temperatury pośredniej, działa albo na max, albo wcale. Podłączylem lexię i zauważyłem dziwną rzecz a mianowicie pokrętło temperatury działa na odwrót, tzn. kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara w lexii parametr temperatura zadana zmniejsza się. Czyli odwrotnie niż opis na panelu. Kiedy robię test urządzeń wykonawczych parametr stan mieszania również pokazuje na odwrót, w lewym skrajnym położeniu, na niebieskim polu jest: bardzo gorący a na polu czerwonym: bardzo zimny. Auto jest po przekładce z anglika. Wygląda to na nieprawidłowe podłączenie panela sterowania. Ma ktoś schemat tej części instalacji. Może zdjęcie wtyczki?

Offline Mariusz Cylc

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 485
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: XP05r 1,6 8v NFV
Odp: Problem z ogrzewaniem
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2019, 22:56:52 »
... Ma ktoś schemat tej części instalacji. ...
Zdaje się, że to odpowiedni schemat. Wtyczka panelu klimy(39) jest czarna i dwunastostykowa:
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2019, 23:48:48 wysłana przez Mariusz Cylc »
Części samochodowe (nowe), sklep Gdańsk Partyzantów26 tel. 58-3460257. pon.-pt. 9-17

Offline Robert Matusiak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bielawa
  • Posiadany samochód: Saxo
  • Miejscowość: Bielawa
Odp: Problem z ogrzewaniem
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2019, 20:23:26 »
Dzięki za schemat.
Niestety kolory przepisów zupełnie inne niż w aucie.
Rozebrałem panel sterowania i okazało się, że ktoś tam poprzecinał ścieżki żeby zmienić kierunek. Po przywróceniu do stanu pierwotnego lexia pokazuje już właściwie, tzn. temperatura zadana zmienia się zgodnie z pokrętłem.
Natomiast ogrzewanie przy skręceniu temperatury na minimum, natomiast przy przekręceniu pokrętła na max w prawo leci zimne powietrze. Myślę, że klapa mieszająca powietrze zimne z ciepłym działa odwrotnie.
Pytanie, jak dostać się do tej klapki? Czy to na niej może być zmieniona polaryzacja?
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.

Offline Marek Ogrodowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 546
  • Posiadany samochód: xsara II 2.0 138 KM exclusive
Odp: Problem z ogrzewaniem
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2019, 22:11:52 »
Klapki poruszane są mechanicznie za pomocą linki. Może ktoś kto zadał sobie dużo trudu ze ścieżkami pokręcił coś z linkami a dokładniej z ich założeniem na panel sterowania. Może po prostu je pomylił bo są  dwie. Jeśli masz omomierz to sprawdź czy potencjometr od temperatury nie jest uszkodzony, bo może to uszkodzenie zaczęło niezrozumiały manewr ze ścieżkami.

Offline Robert Matusiak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Bielawa
  • Posiadany samochód: Saxo
  • Miejscowość: Bielawa
Odp: Problem z ogrzewaniem
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 10, 2019, 15:52:37 »
Klapka jest sterowana elektrycznie, silniczkiem. Poradziłem sobie zmieniając przewody w kostce silniczka. Niestety, dostać się tam nie jest łatwo, ale efekt osiągnięty.