Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka  (Przeczytany 1966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Tenderenda

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Ogólna motoryzacja
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« dnia: Grudzień 28, 2020, 16:46:38 »
Witam, jestem tutaj nowy jak i stałem się szczęśliwym posiadaczem C5 2012r. Mam problem z lewym lusterkiem a mianowicie kółko trzymające szkiełko jest uszkodzone. Plastikowe elementy od szkiełka są całe natomiast kółko i poprzeczny plastik który mieści się w kółku (tam gdzie są silniczki) jest połamany, czy da się to przełożyć z innego lusterka, mam wrażenie że również jedna listewka z zębatka która jest zwarta z silniczkiem też jest ułamana. Przez to wszystko nie da się ustawić lusterka oraz szkiełko opada. Proszę o pomoc.
Ewentualnie czy ktoś po numerze VIN jest wstanie mi powiedzieć jakie lusterko będzie pasowało do mojego auta? W sensie kostka na ile PIN? I czy są 2 kostki czy też 1? Pytam bo spotykam się z przeróżnymi. Moje jest elektrycznie składane podgrzewane i fotochromatyczne.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 28, 2020, 19:53:26 wysłana przez Dariusz Kłeczek »

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 632
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2020, 18:49:46 »
2012 czyli bez pamięci, to kółko to element silnika sterującego położeniem lustra, ten sam mechanizm jest w lewym i prawym lusterku (część wymienna nr OE 6602 46)- kup sam mechanizm. 
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Maciej Tenderenda

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Ogólna motoryzacja
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2020, 23:24:06 »
Dzięki wielkie za pomoc właśnie nie mogę nigdzie na necie znaleźć tej części więc chyba zostaje ASO chociaż tam pewnie będzie cena z kosmosu. Myślisz że jak kupię jakiekolwiek lusterko (od 2008r wzwyż) to będzie się dało przełożyć ten mechanizm? Znasz może jakiś warsztat co by takie coś ogarnął? Widzę że nie dzielą nas wielkie kilometry dlatego też pytam :)

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 632
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2020, 00:00:58 »
Mechanizm jest dość standardowy i takie same były też w renówkach, fiatach... używka pewnie z 20 pln kosztuje, kupowanie kompletnego lusterka za 10x tyle jest trochę bez sensu, nawet na ali da się je znaleźć.

Na szybko na allegro za 40... ale lista modeli z tym mechanizmem jest imponująca...

wyjęcie mechanizmu regulacji jak masz odpięte szkło to jest moment... tu nie ma sensu szukać warsztatu.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Maciej Tenderenda

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Ogólna motoryzacja
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2020, 15:36:53 »
Jeszcze raz dzięki wielkie masz rację tak zrobię, tylko tam piszą że jak jest pamięć foteli to musi byc na 7 wtyczek- mam pamięć foteli ale lusterka się nie programują to pamięci fotela więc będzie standardowa wtyczka na 3 piny?

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 632
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2020, 16:00:46 »
Pamięć lusterek zniknęła z C5 w 2009r ja do swojego z 2010 dokładałem, wyjęcie tego napędu to zdjęcie szkła (jak zaczepy są uszkodzone, to jest to formalność) i 3 śruby - wyjmij popatrz możesz nawet numerki spisać i porównać ze zdjęciami na aukcjach/sklepach... będziesz miał pewność.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2020, 23:07:07 »
Jeśli masz pęknięty ten plasticzek w mechanizmie lusterka to pewnie ktoś próbował zdjąć szkło (może w celu montażu diody FAPu) a że nie chciały się odpiąć mocowania szkła to pękło w tym miejscu.
Potwierdzam że ten cały okrągły mechanizm sterujący szkłem jest dość powszechnym mechanizmem i tak np identyczny jest w Clio2ph2 z 2002r. - nawet numery takie same, dziś potwierdzone na własnej skórze ;)
Także zamiast szukać po ASO za miliony monet można poszukać sobie jakiejś używki z innego modelu.
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Jarek Malecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDi RHR
  • Zainteresowania: elektronika
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2020, 23:31:57 »
Część o podanym numerze można zakupić tanio z Chin (dostawa ASS dochodzi w 2-3 tygodnie), za założenie konta dostaniesz jeszcze zapewne kupon -2$  :D


https://aliexpress.com/item/1005001779139565.html

Offline Maciej Tenderenda

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Ogólna motoryzacja
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 31, 2020, 14:33:47 »
Witam, to prawda bo mam założone diody w środku lusterka, kupiłem mechanizm za całe 4 dyszki używkę, tak jak pisaliście dość powszechny produkt , rzeczywiście wiele filozofii nie było z wymianą - 3 śrubki i wtyczka teraz już wszystko działa poprawnie, pozdrawiam serdecznie!

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:28:16 »
Jeśli masz pęknięty ten plasticzek w mechanizmie lusterka to pewnie ktoś próbował zdjąć szkło (może w celu montażu diody FAPu) a że nie chciały się odpiąć mocowania szkła to pękło w tym miejscu.
Potwierdzam że ten cały okrągły mechanizm sterujący szkłem jest dość powszechnym mechanizmem i tak np identyczny jest w Clio2ph2 z 2002r. - nawet numery takie same, dziś potwierdzone na własnej skórze ;)
Także zamiast szukać po ASO za miliony monet można poszukać sobie jakiejś używki z innego modelu.
Musze poprawić swoje słowa: po dokładniejszym przyjrzeniu się sprawie mechanizm z Clio nie pasuje jednak idealnie, działanie takie samo w zasadzie, mocowanie szkła to samo ale jednak wymiary całej obudowy ma różne i lustro jest za głęboko oraz zakres ustawiania lustra inny.
To samo wyglada w przypadku mechanizmu C5 w polifcie i przedlifcie - w wersji przedliftowej jeśli traficie na silniczki z indeksowaniem/pamięcią to wtyczka jest inna (więcej pinów) i rozmiar obudowy też inny przez co oraz zakres działania inny. W polifcie obudowa jest dłuższa, kostka na 3piny i zębatki dłuższe przez co zakres ustawiania inny.
Dlatego nie wiem czy też wschodni przyjaciele sprzedając swoje mechanizmy uwzględnili te wszystkie parametry obudowy mechanizmu.


Reasumując nawet mechanizmy przedlift/polift C5 są różne, a tym bardziej z innego modelu mogą być różnice więc trzeba sprawdzać ;)
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 632
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2021, 17:55:11 »
Jeśli masz pęknięty ten plasticzek w mechanizmie lusterka to pewnie ktoś próbował zdjąć szkło (może w celu montażu diody FAPu) a że nie chciały się odpiąć mocowania szkła to pękło w tym miejscu.
Potwierdzam że ten cały okrągły mechanizm sterujący szkłem jest dość powszechnym mechanizmem i tak np identyczny jest w Clio2ph2 z 2002r. - nawet numery takie same, dziś potwierdzone na własnej skórze ;)
Także zamiast szukać po ASO za miliony monet można poszukać sobie jakiejś używki z innego modelu.
Musze poprawić swoje słowa: po dokładniejszym przyjrzeniu się sprawie mechanizm z Clio nie pasuje jednak idealnie, działanie takie samo w zasadzie, mocowanie szkła to samo ale jednak wymiary całej obudowy ma różne i lustro jest za głęboko oraz zakres ustawiania lustra inny.
To samo wyglada w przypadku mechanizmu C5 w polifcie i przedlifcie - w wersji przedliftowej jeśli traficie na silniczki z indeksowaniem/pamięcią to wtyczka jest inna (więcej pinów) i rozmiar obudowy też inny przez co oraz zakres działania inny. W polifcie obudowa jest dłuższa, kostka na 3piny i zębatki dłuższe przez co zakres ustawiania inny.
Dlatego nie wiem czy też wschodni przyjaciele sprzedając swoje mechanizmy uwzględnili te wszystkie parametry obudowy mechanizmu.

Silniczek jest rozbieralny i można sobie same mocowanie szkła podmienić albo silniczki... W innym wątku (przy okazji mojej walki z mechanizmem z indeksacją) pisałem, że zębatki z mechanizmu bez indeksacji są innej długości i nie pasują (ale zakres regulacji jest chyba taki sam, w innym miejscu są cięgna zaczepione). Mówienie o przedlift/polift przy napędzie szkła lustra jest pewnym nadużyciem, indeksacja zniknęła w 2009r (i była opcjonalna - zależna od pakietu wyposażenia) czyli na długo przed liftem... Silniczki bez indeksacji są ze sobą w pełni zamienne (ten sam numer części).
Cytuj
Reasumując nawet mechanizmy przedlift/polift C5 są różne, a tym bardziej z innego modelu mogą być różnice więc trzeba sprawdzać ;)
Dlatego też pisałem:
... wyjmij popatrz możesz nawet numerki spisać i porównać ze zdjęciami na aukcjach/sklepach... będziesz miał pewność.
Numery na obudowie jednoznacznie określają artykuł danego producenta - jeśli się zgadzają to musi pasować.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?

Offline Łukasz Modrzejewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 144
  • Posiadany samochód: C5 III (x7) 2012r. 2.0HDi 163KM Tourer Exclusive
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 09, 2021, 18:25:13 »
Zgadza się wszystko jest rozbieralne da się przełożyć jedno do drugiego (sam składałem jedno z dwóch), same silniczki są takie same, tylko np te z indeksacją mają dodatkowe zębatki pod dodatkowe ślimaki.
Ale rozmiary samych plastików są nieco inne (te koła co wchodzą jedno w drugie) i to mam wrażenie może zmieniać zakres ruchu lustra. Te metalowe dystanse przez które przechodzą 3śrubki też są różnej długości.


Co do samych liftów i przedliftów to może się trochę rozpędziłem bo faktycznie jeśli dany przedlift nie miał indeksacji i ma mechanizm na 3piny to powinien być identyczny jak w lifcie. Z tym że szukając lusterka jeśli nie wiemy ile kabli idzie do mechanizmu za lustrem to trudno ocenić czy dany mechanizm będzie pasować do naszego, a sprzedający używki nie są chętni do rozbierania lusterek ;)
Stąd moja sugestia że lepiej trzymać się swoich roczników(lift/przedlift) przy szukaniu części bo można się zdziwić ;)
C5 III (x7) Tourer Exclusive 2.0HDi 163KM —> 190KM/430Nm

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 632
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Lusterko lewe zewnętrzne uszkodzone mocowanie szkielka
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2021, 00:23:24 »
Niby tak... ale jak jest indeksacja to z automatu w lusterku masz +4 przewody więcej jako sygnał zwrotny z pozycji silniczków i to akurat nie jest tajną informacją i sprzedający zawsze się tym chwalą, lusterko jako całość zamiennie pasuje (do wersji bez indeksacji bez problemu założysz lusterko z indeksacją). Mechanizm w wersji z indeksacją ma wtyczkę 8 pin (czasami obsadzone jest 7 - wspólna masa dla obu silników tak jak w wersji bez indeksacji, w moich jest komplet 8, ale i tak masa jest zwarta na płytce). Wyjąć napęd popatrzeć na numery i kupić identyczny z fiata/renault/mitsubischi/vw... wybór jest duży ceny w zależności od popularności modelu znacząco różne.
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?