Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Klips / ślizg - podnośnik szyby  (Przeczytany 1376 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Klips / ślizg - podnośnik szyby
« dnia: Czerwiec 17, 2021, 13:13:32 »
Hej.

Mam kilka podnośników szyb do XMa + te, które są w samochodach i niestety w każdym z nich jest uszkodzony chyba najważniejszy element - klips, który przemieszcza szybę po szynie. Niestety albo nie ma albo ja nie potrafię znaleźć nowego takiego elementu. Są dwie aukcje z zestawami naprawczymi na znanym portalu aukcyjnym, ale po wysłaniu zdjęć moich podnośników sprzedawca stwierdził, że mam stary typ, do którego nie mają części, więc straciłem nadzieję :(

Macie jakiś patent na naprawę tego? Próbowałem to kleić poxipolem, ale jest to jakiś dziwny materiał, poxipol tego nie łączy w ogóle. Zresztą sam klej by pewnie tego nie utrzymał na dłuższą metę.

Zastanawiam się jeszcze nad drukiem 3d, ale to chyba w ostateczności. Wstyd jak nie wiem, bo obecnie zmuszony byłem podłożyć szybę kijkiem niczym w jakimś maluchu lata temu, żeby szyba nie spadła...  :'(
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 19, 2021, 14:57:55 wysłana przez Przemysław Wyderka »

Offline Kazimierz Rożek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: XM 2.5TD exclusive.
  • Miejscowość: Katowice
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 17, 2021, 20:20:37 »
Witam
Mam coś takiego, może Ci spasuje, ale wg zdjęć widzę różnice tego plastiku (lewe/prawe?)

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 18, 2021, 22:26:03 »
Ostatnio naprawiałem lewy i prawy podnośnik szyb. Zestawy kupiłem od tego sprzedawcy :
https://allegro.pl/uzytkownik/bibizibi?bmatch=cl-e2101-d3794-c3683-uni-1-4-0616
W zestawie jest ślizg linki, koło. Może i do Twojego coś znajdzie?

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 18, 2021, 22:44:05 »
Witam
Mam coś takiego, może Ci spasuje, ale wg zdjęć widzę różnice tego plastiku (lewe/prawe?)

Tak podnośniki występują w wersji lewy/prawy i klipsy niestety również.

@Mateusz Kaczorek
Właśnie z tym sprzedawcą rozmawiałem i po wysłaniu zdjęć moich podnośników stwierdził, że mam stary typ, do którego nie posiadają żadnych części zamiennych. Podobno w XMie występowały dwa lub trzy rodzaje podnośników (nie wiem czy chodzi o 3 różne wersje elektrycznych czy w to wlicza się też na korbkę).

Czy podnośniki, które naprawiałeś wyglądały tak jak mój na ostatnim zdjęciu z pierwszego posta? Z silnikiem z zanitowaną przekładnią?

Niby są różne typy, a ja mam wszystkie podnośniki elektryczne takie same, mimo, że 2 mam z XMa z 1999 roku, a resztę z MK1.

Offline Robert Mulewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 800
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Nissan Terrano 3.0, C4 1,6HDI coupe Były:MG TF 1.8 16v ,XM V6 Zender,Saxo VTS, Renault Laguna GT 2.0 16v. CX25TRD Turbo II 1987 oraz wiele innych citroenów
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2021, 08:49:29 »
.....drukarka3D ?.....
2,5 td-najgorszy parch wśród XM-ów

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2021, 14:53:06 »
Witam
Mam coś takiego, może Ci spasuje, ale wg zdjęć widzę różnice tego plastiku (lewe/prawe?)

Tak podnośniki występują w wersji lewy/prawy i klipsy niestety również.

@Mateusz Kaczorek
Właśnie z tym sprzedawcą rozmawiałem i po wysłaniu zdjęć moich podnośników stwierdził, że mam stary typ, do którego nie posiadają żadnych części zamiennych. Podobno w XMie występowały dwa lub trzy rodzaje podnośników (nie wiem czy chodzi o 3 różne wersje elektrycznych czy w to wlicza się też na korbkę).

Czy podnośniki, które naprawiałeś wyglądały tak jak mój na ostatnim zdjęciu z pierwszego posta? Z silnikiem z zanitowaną przekładnią?

Niby są różne typy, a ja mam wszystkie podnośniki elektryczne takie same, mimo, że 2 mam z XMa z 1999 roku, a resztę z MK1.
Ponoć 3 rodzaje samego elektrycznego są.
Niestety inny mam ślizg. Rocznik 2000. Silnik był zanitowany i nie mam 2wóch kółek prowadzących tylko 1 koło i 1 ślizg. Zerknę jeszcze na inne, które mam i dam znać. Nowsza wersja ślizgu nie wejdzie na starą prowadnicę?

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips - podnośnik szyby
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 19, 2021, 14:57:11 »
Niestety nie posiadam nowej wersji ślizgu żeby sprawdzić. Wszystkie podnośniki mam starego typu, nawet w aucie z 1999 roku.

Offline Mateusz Kaczorek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 406
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: XM 2.9V6 24v manual 2000r Exclusive 228KM, LPG , Orga:8578 ; CX Leader 2.5D 88r. ORGA 4369
  • Zainteresowania: hydro , muzyka
  • Miejscowość: Głogów
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 19, 2021, 20:34:05 »
Nowy slizg nie wejdzie w stara prowadnice. Roznia sie szerokoscia prowadnicy.

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 19, 2021, 20:38:55 »
Wielkie dzięki za pomoc   :)
Wygląda na to, że trzeba będzie jednak pobawić się drukiem 3D.

Offline Tomasz Tokarski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 165
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: '93 BX D Turbo Break XUD7TE
  • Zainteresowania: Rowery poziome
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 21, 2021, 15:40:27 »
... Wygląda na to, że trzeba będzie jednak pobawić się drukiem 3D.
Taka zabawa to czeka nas coraz częściej, ale to chyba dobrze :)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2021, 21:19:52 »
Jak z wytrzymałością takiego druku? W przypadku podnośnika szyby mamy do czynienia z dość dużymi siłami.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 21, 2021, 22:14:32 »
Taka zabawa to czeka nas coraz częściej, ale to chyba dobrze :)

Fakt, jeszcze parę lat temu można było pomarzyć, a obecnie można drukarkę 3d mieć w domu... Zawsze to jakaś opcja na dorobienie części, nie tylko zresztą do samochodu :)

Jak z wytrzymałością takiego druku? W przypadku podnośnika szyby mamy do czynienia z dość dużymi siłami.

Są różne materiały, którymi można drukować, ponoć niektóre bardzo twarde/wytrzymałe, więc będzie trzeba pobawić się w testowanie. Ja odpuszczam temat na okres jesienno-zimowy, bo na to trzeba czasu, którego teraz nie mam na takie zabawy, a jak się zrobi zimno, to i będzie go więcej. Do tego czasu może zaopatrzę się w sprzęt do druku, który chodzi mi już od dawna po głowie :)

Na szczęście klima w XMie działa, to jakoś da się przeżyć te upały  8)

Offline Artur Markowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2.0 T.C.T
  • Zainteresowania: akwarystyka, astronomia, płyty winylowe
  • Miejscowość: Aleksandrów Łódzki
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 22, 2021, 15:57:14 »
Ja też szyb nie muszę otwierać. Tylko trochę głupio na market-owej stacji paliw albo na autostradzie przy bramkach, że się drzwi otwiera i wysiada.
Druk się już doczekał wielu technologii, więc coś się da dobrać. Niestety waz z wytrzymałością materiałów bardzo rośnie ich cena.
Można zawsze trochę przeprojektować część, jeśli jest niewidoczna, tak by wzmocnić słabsze miejsca.
Każdy stary samochód jest bardziej ekologiczny od nowego zmienianego co trzy lata.

Offline Robert Mulewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 800
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Nissan Terrano 3.0, C4 1,6HDI coupe Były:MG TF 1.8 16v ,XM V6 Zender,Saxo VTS, Renault Laguna GT 2.0 16v. CX25TRD Turbo II 1987 oraz wiele innych citroenów
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 22, 2021, 19:17:45 »
Jeżeli są dostępne zestawy naprawcze do nowszych podnośników ze ślizgiem to jaki problem przełożyć swój stary silnik do nowej prowadnicy.Zresztą niech ktoś mi wytłumaczy (poważnie piszę) dlaczego nie można zamontować mechanizmu z mk1 do mk2 i odwrotnie.Przecież ja sprzedaję te mechanizmy zamiennie i ludziom pasują.Różnica występuje tylko w drzwiach kierowcy bo jest inna wtyczka silnika.Ale sam silnik można przełożyć.Oczywiście wiąże się to z przewinięciem linki.I mamy podnośnik po remoncie.Z pozostałymi trzema nie trzeba nic robić.Normalnie pasuję.
2,5 td-najgorszy parch wśród XM-ów

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 22, 2021, 19:38:09 »
Ja też szyb nie muszę otwierać. Tylko trochę głupio na market-owej stacji paliw albo na autostradzie przy bramkach, że się drzwi otwiera i wysiada.
No trochę :) Mi głupio było na przeglądzie, jak gościu walczył z przełącznikami na drzwiach, a żadna szyba nie miała zamiaru się otworzyć (były już odłączone) :D

Jeżeli są dostępne zestawy naprawcze do nowszych podnośników ze ślizgiem to jaki problem przełożyć swój stary silnik do nowej prowadnicy.Zresztą niech ktoś mi wytłumaczy (poważnie piszę) dlaczego nie można zamontować mechanizmu z mk1 do mk2 i odwrotnie.Przecież ja sprzedaję te mechanizmy zamiennie i ludziom pasują.Różnica występuje tylko w drzwiach kierowcy bo jest inna wtyczka silnika.Ale sam silnik można przełożyć.Oczywiście wiąże się to z przewinięciem linki.I mamy podnośnik po remoncie.Z pozostałymi trzema nie trzeba nic robić.Normalnie pasuję.

Taki problem, że nie mam 12 prowadnic nowego typu na wymianę, ale za to mam tyle podnośników starego typu do naprawy, stąd dyskusja na temat części. Sprawa jest jasna, części brak, więc trzeba inaczej kombinować.

PS. Ja nie twierdzę, że nie można montować zamiennie tych podnośników tym bardziej, że sam w MK2 mam podnośniki z MK1. Temat dotyczy tylko naprawy starej wersji, a w zasadzie zorientowania się w temacie.

Offline Wojtek Łuczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 503
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: Xm V6 12v 89r/ C6 2.7
  • Miejscowość: Pruszków
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 23, 2021, 00:04:08 »
Nie wiem czy to pomoże ale do MKI pasuje prowadnica z Fiata, bodajże Punto I. Auto wstawiałem do lakierowania i coś na szybko musiałem ogarnąc. Postaram się ustalić co to było. Pasuje bez problemu, można kupić nowe i cena chyba 15 zł.

Jednak to był Fiat Linea/Grande Punto.
Przypomniało mi się również, że jednak była wymagana drobna modyfikacja, nie mniej jednak element działał bez zarzutu. Co to było dokładnie nie pamiętam, bo minęło już trochę czasu ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 23, 2021, 11:26:24 wysłana przez Wojtek Łuczak »

Offline Robert Mulewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 800
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Nissan Terrano 3.0, C4 1,6HDI coupe Były:MG TF 1.8 16v ,XM V6 Zender,Saxo VTS, Renault Laguna GT 2.0 16v. CX25TRD Turbo II 1987 oraz wiele innych citroenów
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 25, 2021, 18:58:00 »
Przemku nie irytuj się.Napisałem posta w ten sposób bo myślałem że ktoś ma problem  ze znalezieniem części żeby naprawić swój samochód.Ja też mam kilka mechanizmów z połamanymi ślizgami ale wiszą na gwozdziu na części.Nie myślałem że ktoś będący w podobnej sytuacji będzie chciał naprawiać swoje podnośniki na zapas.
2,5 td-najgorszy parch wśród XM-ów

Offline Przemysław Wyderka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 474
  • Skąd: Siemianowice Śląskie
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD Aut. 92' + XM 2.9 Aut. 99' + XM 2.0i 92'; Były: BX 1.4 92'; XM 2.1TD Man. 91;
  • Miejscowość: Siemianowice Śląskie
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 25, 2021, 19:08:35 »
Robercie nie irytuję się, może moja odpowiedź mogła tak wyglądać, ale nie taka była moja intencja :)
Po prostu szkoda mi tych części, z tyłu głowy ciągle jest ta świadomość, że więcej nigdy nie będzie, a z XMem nie chcę się rozstawać, stąd chęć wyremontowania tych podnośników :)  Jakby to był jeden, góra dwa, to bym się nie przejmował, ale 12 sztuk, to chyba warto się podjąć naprawy.

Nawet nie chodzi o naprawianie na zapas. Mam 3 XMy i w każdym po prostu są popękane te ślizgi. W Xmie, którym jeżdżę codziennie mam obecnie sprawną jedną szybę z tyłu, także... wypadało by coś z tym zrobić :D

Offline Kudyba Wojciech

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD; Xantia 2.0 HDI; Picasso 1.8
  • Miejscowość: Kraśnik
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 26, 2021, 07:55:41 »
Mogę wydrukować w celach testowych, ale ktoś musi pomierzyć i zaprojektować bo ja jeszcze za cienki jestem w te klocki.

Offline Robert Mulewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 800
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Nissan Terrano 3.0, C4 1,6HDI coupe Były:MG TF 1.8 16v ,XM V6 Zender,Saxo VTS, Renault Laguna GT 2.0 16v. CX25TRD Turbo II 1987 oraz wiele innych citroenów
  • Zainteresowania: szerokie
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Klips / ślizg - podnośnik szyby
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 26, 2021, 21:58:32 »
Mogę wydrukować w celach testowych, ale ktoś musi pomierzyć i zaprojektować bo ja jeszcze za cienki jestem w te klocki.
Takie rzeczy jak projektowanie i wpisanie tego w program to wymaga kwalifikacji.Pewnie łatwiej by było zeskanować sklejony element skanerem 3D
2,5 td-najgorszy parch wśród XM-ów