Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help  (Przeczytany 4911 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« dnia: Luty 20, 2008, 16:47:19 »
Witam! mam pytanie... jak zdiagnozować czy takie cuś małego plastikowego ...taka puszka  przykręcona po prawej stronie obok puszki z przekaźnikami, działa dobrze i czy przekazuje napięcie do nagrzewania świec wystarczająco długo? U mnie podczas przekręcenia kluczyka "cyknie" raz i później tylko lampka gaśnie.

pytanie nr2: Jak  zdiagnozować czy świece grzeją i jaki rodzaj świec mam wkręcony? długiego grzania czy krótkiego???


Proszę o odpowiedź i pozdrawiam :):):)

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2008, 19:53:55 »
Najlepiej sprawdzić ten przekaźnik wykręcając świece i sprawdzając...Powinno być tak przekręcasz kluczyk świeci się kontrolka (świece się nagrzewają podnoszą temp. w komorze wstępnej), kontrolka gaśnie a świece jeszcze grzeją jakis czas.Umnie jak się świece wyłączaja słychac przekaźnik...( podnieś klapę włacz świece i słuchaj bez rozruchu silnika jak cyknie przekaźnik.) I tu wersje  znam dwie jak jedna gaśnie po nagrzaniu to reszta też lub przekaźnik odłącza je naraz...
Można też miernikiem sparawdzić pobór prądu na każdej ze świec ale czasami jest tak że świeca pobiera prąd ale grzeje słąbo... Dlatego najlepiej jest odkręcić świece i oglądać jak grzeją... Lub sprawdzić językiem gdy są  czerwone:)
   Wajcha
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2008, 20:18:14 »
Kurcze.... co do grzania świec to nie wiem. Sprawdzałem czy mają przepływ prądu i czy do nich prąd dochodzi. "językiem" też. Prawda jest taka że cieżki mam dostęp do tych żarowych paskudztw w TD i lipnie z tym wykręcaniem. Ale jak będzie trzeba to trudno. Czy zna ktoś jakąś tanią i dobrą markę świec które musiałbym kupić? I jakiego typu świece potrzebuję do mojej cytrynki...???? Wolno grzejące czy krótko grzejace...jakos tak

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2008, 20:38:12 »
No wiesz koledzy pisali o tanich że tu 2 tygodnie tu miesiąc tu 2 lata , ja nie wiem ale walnoł bym boscha... Nie kombinuj co się dzieje gadać nie chce silnik czy co???
Nie naprawiaj tego co jest sprawne...:) Co do świec krótko gzrejących nic nie słyszałem... Przykro...
Dostęp jet kiepski dobrze mieć długie palce i do tego ładne i szczupłe:) Ale cosik tam odkręcić trzeba...
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Tomasz Staniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 150
  • Skąd: Września
  • Posiadany samochód: C5 2.0
  • Miejscowość: Września
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2008, 16:34:01 »
są świece szybko i wolno grzejne szybko to kilka sekund wolno to kikanascie do kilkudziesieęciu przy zimnym silniku ja za swoje wolno grzejne dalem 45 zl słuząmi już 3 rok szybko grzejne były troche drozsze najważniejsze aby wszystkie były takiego samego typu jeśli chodiz o sprawdzanie swiec to wystarczy omomierz lub amperomierz
postepujesz następująco:
jeśli masz omomierz:
odłaczasz każdąświece po kolei od obwodu jeden koniec do srubki gdzie kabelek drugi do masy przy zimnej świecy musi być przejście z niewielkim oporem jeśli przepalona brak przejścia rozwarcie
z amperomierzem :
podobnie odłaczasz wsztstkie i pomięczy jedna swiece a zasilanie wlanczasz szeregowo amperomierz i zaczynas zgrzec swiece  jesli jest sprawna amperomierz pokazuje wartosc plynącego prądu jeśli świeca się nagrzeje rozłączy obwód przestanie płynąć prąd amperomież wskaż zero dodatkowo mozesz luknąc na zegarek i mniej wiecej sprawdzic czas kazdej od załaczenia zapłonu do rozłacvzenia powinien byc mniej wiecej taki sam
pozdruffki
był zx 1.9D, peugeot 406 2.0

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2008, 17:41:10 »
Witam! Mam w związku z tym pytanko natury czysto informacyjnej...Czy orientuje się ktoś ile mogą kosztować te krótko-grzejne świece? Jeśli tak to proszę o linka lub kwotę na jaką muszę się psychicznie nastawić? Pytanie drugie to raczej o silnik bo jeśli przy zimnym silniku kręci...kręci ...kręci i tak  z 20 sek a później nieregularnie pracuje jak już zaskoczy czy tu problemem mogą być wyżej wymienione świece? czy też to małe urządzenie sterujące ???? Proszę help

Offline Łukasz Godula

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 525
  • Skąd: Stolica/ Michałowice/Chylice
  • Posiadany samochód: Xantia naftova 1,9 s turbodmychadlem, C1 Desire, Dacia Logan MCV 0,9 s Turbodmychadlem
  • Zainteresowania: Lubię grzebac w hydro-zawieszeniach
  • Miejscowość: Stolica/ Michałowice/Chylice
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2008, 23:33:04 »
Jesli dostają prąd a mimo to na zimnie jest problem  z odpaleniem a na ciepło pali bez wiekszych problemów to na 90% wina świec.

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 23, 2008, 11:27:47 »
Tak jak napisał kolega wyżej... Czasami jet tak że świece pobierają prąd ale mimo to nie grzeją tak jak powinny...Słabo lub częściowo... Nie nagrzewaja się do takiej temperatury jak powinny...Ogólnie świece powinny nagrzrewać się do czerwoności około 1000stopniC więc najlepiej wykręcić  świece i sprawdzić jak grzeją...
Powoodzenia   Wajcha
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 26, 2008, 18:45:03 »
Dzięki. Jutro idę do Auto-france servis citroena kupić świece. oryginalne francuskie w Bydgoszczy kosztują 31zł za sztukę. Jak pytałem to gościu powiedział mi że są do mojego typu samochodu.
Ps: muszę odpalić by moje nowo narodzone dziecko -córeczkę odebrać ze szpitala. Pozdrowienia Tatuś :)

Offline Tomasz Smogulecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 211
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: ZX 1.9 TD Volcane
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 27, 2008, 22:46:55 »
Jeszcze troche nerwów stracisz przy wymianie, bo ta pierwsza od rozrządu jest dosyć skutecznie schowana za pompą, ale da się zrobić.
Pozdrawiam
Falco

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 28, 2008, 09:56:20 »
no ok....po wymianie świec...ale....odpala jakby chciał a nie mógł. Czy w moim autku jest może jakś czujnik sterujący silnikiem? czytałem coś o czujniku położenia wału...gdzie on być?

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 28, 2008, 20:12:33 »
Jest cosik takiego ale daje sygnał na obrotomierz i  ewentualnie na EGR...W dieslach zapłon jest samoczynny i nic czujnik wału tu nie zmieni...
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 28, 2008, 20:15:18 »
A czy znachor sprawdzał przekaźnik???  
Nie kombinuj pisz co go boli nie chce odpalić czy może tylko te świece Ci nie dają żyć...  A sorki doczytałem resztę twych informacjii...
Nie równo pracuje no świece ale jezeli nie to , no to powietrze w paliwku...
Może być  tak masz małą nieszczelność na układzie i przez czas jakiś dostaje się powietrza, a paliwo się wtedy cofa i nie ma co pompa popchnąć .A zanim naciągnie z baku to tak miją 20 sekund...
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 28, 2008, 20:23:07 »
opiszę problem....otóż. Wymiana świec nic nie dała. Owszem jak gra pod maską to gra ale z odpalaniem lipa. Przy zimnym silniku graniczy to z cudem. Kręci rozrusznik, dioda nagrzewania świec świeci jakieś 7-10 sek i gaśnie. Jak kręci to z rury wydechowej idą spaliny wiec jest chyba ok. Jeśli chodzi o moment odpalenia to z początku słychać jak chodzi jakby na 2 gary a później się wyrównuje po jakiś 10 sek. Gdy przygazuję to z tyłu pierw idzie ciemniejsza smużka a potem biały dymek. Nie wiem co to moze być więc przyczyny szukam w tym cusiu. Ma ktoś jakieś konkretne sugestie? Pozdrawiam

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 28, 2008, 20:38:37 »
A ja idę za ciosem ...
Zrób tak załóż na gruszkę kawałek przewodu paliwowego przeźroczystego.  Najlepiej od gruszki do pompy może być kawałek np 10cm... Sprubój zapalić jak zapali zostaw niech pochodzi chilkę 5min. Zgaś silnik i zostaw. Przyjdź po  jakimś czasie 4 godz. i popatrz na wężyk czy nie ma tam powietrza po prostu popompuj gruszką i patrz na przewód paliwa.
W takim silniku jest barzo mało elektryki tylko świece elektrozawór. Ale to ostatnie wykluczam bo wogóle byś nie zapalił..
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 28, 2008, 20:42:35 »
A co z przekaźnikiem...
Może na początek zrób jeszcze inaczej ... Podepnij świece na krótko do akumulatora i odpal silnik czy zagada będziesz wiedział czy to świece...Na krótko masz rozumieć kablami prosto z akumulatora. Na wszelki wypadek odepnij zasilanie na świece by przekaźnik nie miał Ci za złe...Grzej je bna krótko tak 15 sec i do kabiny i obroty ...powodzenia i pisz...
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Tomasz Smogulecki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 211
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: ZX 1.9 TD Volcane
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 29, 2008, 02:31:03 »

1. Bierzesz voltomierz i sprawdzasz: jeden kabelek do masy na akumulatorze, drugi do świecy. Przekręcasz kluczyk, słychać cyknięcie i powinno się pojawić napięcie ok 12V na ok 10 sek. Jeżeli jest - to dobrze. Jeżeli nie ma - to sprawdzasz przekaźnik.


2. Posprawdzaj wszyskie łączenia przewodów paliwowych, czy przypadkiem nie zasysa powietrza. Wstaw zaworek zwrotny na przewód paliwowy, tak aby paliwo nie cofało się do zbiornika.


Stawiam na pkt.2. jeżeli świece są nowe i prąd dochodzi. Walczę z podobnym problemem i u mnie powietrze ciągnie przez obudowę filtra paliwa. Dzisiaj ją oblepiłem i czekam co będzie jutro,

Pozdrawiam
Falco

  • Gość
Re: Urządzenie sterujące nagrzewaniem świec!!! Help
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 08, 2008, 13:43:47 »
DZiękuję bardzo serdecznie drodzy koledzy!!! Kupiłem nowe świece NGK- nie znam firmy. Pali bez problemu. Przy wymienianiu sprawdzałem stare i okazało się że grzeją tak że nawet po 10 sek na akumulatorze mogę ich ręką dotknąć. Niniejszym uważam temat za zamknięty. Pozdrowienia i dziękuję za liczne wskazówki.