Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(  (Przeczytany 7793 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jurij Martyniuk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 241
  • Skąd: Bialystok/Gródek
  • Posiadany samochód: C6 3.0 HDI 2010. C2 vtr 1.4 8v+gaz 2004. C4b7 1.6 vti+gaz 2010.
  • Miejscowość: Bialystok/Gródek
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 29, 2008, 01:10:19 »
jeżeli po wyjęciu iglicy, z powrotu nic nie leci albo kapie to na pewno jest zatkane sitko na cewce, w zasadzie nie sitko a otworek, mycie nic nie daje, trzeba wydłubać sitko i cienkim stalowym drucikiem przepchać otworek.
Pozdrawiam, Jurek :-)
Był XM 2.0i, XM2.5td, ZX 1.9D, AX 1.5D, XM 2.1td

Offline Grzegorz Kowalski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 674
  • Skąd: Andrychów
  • Posiadany samochód: Citroen C4 B7 Exclusive, Scenic 2 1.9 dci
  • Miejscowość: Andrychów
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 10, 2008, 13:04:09 »
Witam.

Chciałbym odświeżyć temat ponieważ podobny bój jak kolega Damian tocze ze swoim układem HA.

Od początku jak mam to auto - Xantia (93r) jest bardzo twarde zawieszenie. Przez ostatnie dwa miesiace próbuje zlokalizować przyczyne nieprawidłowego działania (sterowania) cewkami HA.

Po kilku tygodniowej jeździe z kontrolką podłączoną do przedniej cewki HA okazało się komputer HA nie rozróżnia czy auto stoi czy jedzie. Okazało sie, że czujnik prędkości pojazdu był uszkodzony - skorodowały ścieżki na płytce. Po naprawieniu tzn polutowaniu komputer HA zaczął nareszcie podawać napięcie na cewki zgodnie z głównymi zasadami działania. Wszystko było OK przez dwa dni.

Zawieszenie ponownie stało się twarde. Wczoraj zrobiłem test z otwieraniem drzwi na postoju. Okazało się, że cewki tykają a zawieszenie wcale nie jest miększe. Zrobiłem również test z odłączeniem kompa HA w pozycji max i podłączeniem w pozycji szosa. Zawieszenie nie "podskoczyło" nawet 1 mm pomimo wyraźnie słyszalnego "tyknięcia" cewki. Pomyślałem, że pewnie padła kula centralna HA ale po wykręceniu jej i zewnetrznych ogledzinach wygladała na dobra. Po złożeniu wszystkiego na tej samej kuli CUD!!! Zawieszenie ponownie miekkie czyli 3 kula 100% sprawna. Długo się nie nacieszyłem bo po 2 min ponownie to samo - cewki "tykają" i piszczą ale zawieszenie twarde. :(


Napięcie na cewkach:
w chwili wzbudzenia około 11V
podrzymanie okolo 2,7V

Wygłąda to tak jakby komp podawał za małe (za krótko) napięcie wzbudzenia na cewki. Albo cewki HA padają tylko nie chce mi się wierzyć, że obydwie naraz !


Proszę o pomoc co dalej robić, gdzie szukać.

Będe wdzięczny za wszelkie informacje.
Pozdrawiam
Był: BX 1.9D (91r.), Xantia 2.0 16V (93r.)

Offline Łukasz Godula

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 525
  • Skąd: Stolica/ Michałowice/Chylice
  • Posiadany samochód: Xantia naftova 1,9 s turbodmychadlem, C1 Desire, Dacia Logan MCV 0,9 s Turbodmychadlem
  • Zainteresowania: Lubię grzebac w hydro-zawieszeniach
  • Miejscowość: Stolica/ Michałowice/Chylice
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 10, 2008, 13:17:00 »
cewki do wymiany!

Offline Grzegorz Kowalski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 674
  • Skąd: Andrychów
  • Posiadany samochód: Citroen C4 B7 Exclusive, Scenic 2 1.9 dci
  • Miejscowość: Andrychów
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 10, 2008, 13:28:35 »
Cytuj

lukasz godula napisał:
cewki do wymiany!


Nie naguje tego co piszesz :) ale mozesz uzasadnic swoja wypowiedz?

Przed naprawa czujnika predkosci cewki działały tylko komp HA sie zawieszal i utwardzał nie wtedy kiedy trzeba (albo wtedy kiedy mu się chciało). Wszystkie testy z drzwiami i odpinaniem kompa były OK.
Był: BX 1.9D (91r.), Xantia 2.0 16V (93r.)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 11, 2008, 21:14:55 »
Cytuj

Grzegorz Krupnik napisał:
Cytuj

lukasz godula napisał:
cewki do wymiany!


Nie naguje tego co piszesz :) ale mozesz uzasadnic swoja wypowiedz?

Przed naprawa czujnika predkosci cewki działały tylko komp HA sie zawieszal i utwardzał nie wtedy kiedy trzeba (albo wtedy kiedy mu się chciało). Wszystkie testy z drzwiami i odpinaniem kompa były OK.

No nie ma siły cewka to elektrozawór i albo działa albo nie. Mogą walnąć obie co w tym dziwnego ale też może być wada komputera HA. Wracając do cewki jeśli iglica się przesunie zgodnie z założeniem konstruktora to musi być miękko chyba, że jest mocno zasyfiany cały układ. Nie wiem jak jest u ciebie ale u mnie było słychać gdy iglica opadała utwardzając daną oś. Może być coś z czujnikiem ruchu nadwozia lub potencjometrem przy pedale gazu. Można to po rozłączać i sprawdzić co się dzieje. Co prawda na postoju HA jako taki nie działa więc może jednak wymienić czujnik prędkości. W XM MkII jest ten sam co do licznika. Z tego co wiem na postoju utwardza tylko czujnik przy pedale gazu w trakcie przygazówki ale niektórzy twierdzą, że u nich utwardza też czujnik ruchu nadwozia jak się autem pobuja ale ja tego nie zaobserwowałem.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Dominik Rudzki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 510
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: MOTOCYKL :P
  • Zainteresowania: to i owo...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #30 dnia: Lipiec 12, 2008, 09:22:16 »
Najprostsze, najtansze i najszybsze co powinienes na poczatku zrobic to inny/nowy komputer wlozyc (lub oddac do elektronika ten podejrzany)...
BYLY:
XM 2.0i BVM RFZ '91 Harmonie - HAI - klima - Gris Gabion
XM 2.0i BVA Ambiance 1992 Vert Triton
XM 3.0 V6 12V '90 Harmonie - BVM - Rouge Mandarin

Offline Grzegorz Kowalski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 674
  • Skąd: Andrychów
  • Posiadany samochód: Citroen C4 B7 Exclusive, Scenic 2 1.9 dci
  • Miejscowość: Andrychów
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #31 dnia: Lipiec 12, 2008, 15:22:34 »
Witam.

Dzisiaj zauważyłem, że po nocy lub dłuższym postoju podczas podnoszenia przodu cos piszczy i przestaje gdy auto wypoziomuje sie do pozycji szosa. Pisk wydobywa sie z okolic przedniej kuli HA.

Czy przyczyną pisku który jest tylko w czasie podnoszenia może być spowodowany zabrudzonym sitkiem??

Proszę o szybką odpowiedz.

Z góry bardzo dziękuje :)
Był: BX 1.9D (91r.), Xantia 2.0 16V (93r.)

Offline Dominik Rudzki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 510
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: MOTOCYKL :P
  • Zainteresowania: to i owo...
  • Miejscowość: Warszawa
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 12, 2008, 17:55:27 »
Cisnienie...?
BYLY:
XM 2.0i BVM RFZ '91 Harmonie - HAI - klima - Gris Gabion
XM 2.0i BVA Ambiance 1992 Vert Triton
XM 3.0 V6 12V '90 Harmonie - BVM - Rouge Mandarin

Offline Damian Mitoraj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 36
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD 1995 MkII, HA2
  • Miejscowość: Kraków
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 04, 2008, 21:20:28 »
Co do piszczenia to nie mam pojęcia, a co do reszty to wygląda że jest tak jak było u mnie - czyli padły cewki ( ew. komputer). Jeżeli masz możliwość, podmień komputer - i będzie wiadomo co zawiodło. Komputer jest raczej naprawialny. Cewki nie bardzo, nowe są drogie a używane mogą zawieść. Jeżeli nie chcesz się bawić w wymiany czegokolwiek, unieruchom iglice cewek w pozycji otwarte - będziesz miał komfortowe auto i zero problemów z czujnikami, śniedziejącymi wtyczkami, padającymi cewkami i kto wie czym jeszcze.
Ja zrobiłem juz ładne parę tysięcy km po takim zabiegu i jest wszystko OK, choć obawiałem się że będą jakieś niestabilności przy szybszej jeździe. Nic takiego się nie dzieje, jest komfortowo i bezpiecznie.

Offline Grzegorz Kowalski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 674
  • Skąd: Andrychów
  • Posiadany samochód: Citroen C4 B7 Exclusive, Scenic 2 1.9 dci
  • Miejscowość: Andrychów
Re: HA prawdopodobnie działa - a auto sztywne :(
« Odpowiedź #34 dnia: Sierpień 06, 2008, 12:12:47 »
Cytuj

Damian Mitoraj napisał:
Co do piszczenia to nie mam pojęcia, a co do reszty to wygląda że jest tak jak było u mnie - czyli padły cewki ( ew. komputer). Jeżeli masz możliwość, podmień komputer - i będzie wiadomo co zawiodło. Komputer jest raczej naprawialny. Cewki nie bardzo, nowe są drogie a używane mogą zawieść. Jeżeli nie chcesz się bawić w wymiany czegokolwiek, unieruchom iglice cewek w pozycji otwarte - będziesz miał komfortowe auto i zero problemów z czujnikami, śniedziejącymi wtyczkami, padającymi cewkami i kto wie czym jeszcze.
Ja zrobiłem juz ładne parę tysięcy km po takim zabiegu i jest wszystko OK, choć obawiałem się że będą jakieś niestabilności przy szybszej jeździe. Nic takiego się nie dzieje, jest komfortowo i bezpiecznie.


Witam.
 
Narazie zrobiłem tak jak piszesz - obróciłem sprężynki na iglicy zaworu HA tak aby było cały czas miękko. Nie narzekam na komfort jazdy choć ma małe ale...
Co do piszczenia związanego z podnoszeniem samochodu ucichło po zablokowaniu iglicy.
Był: BX 1.9D (91r.), Xantia 2.0 16V (93r.)