Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Uszkodzony wentylator chłodnicy  (Przeczytany 9314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Uszkodzony wentylator chłodnicy
« dnia: Luty 15, 2008, 22:13:09 »
Witam,
mam problem i chciałbym prosić o radę.
Lekko wyszczerbił mi się wentylator chłodnicy i przy załączeniu całe auto dostaje nieprzyjemnych wibracji.
Sam wentylator przykręcony jest do części napędzającej za pomocą jednej śruby.
Byłem dziś na ASO i poprosiłem o podanie ceny tego drobiazgu.
Uswiadomiono mnie, że nie mogę kupić samego wentylatora, ale cały komplet z silniczkiem.
Wszystko bagatela prawie 1200 pln :-|  :-|  :-|
Ponoć musi to być idealnie wyważone.
Tylko po jaką #$%!%ę jest tam ta jedna śruba mocująca, po odkręceniu, której jednym ruchem można zdemontować wiatraczek.
Dajcie znać czy to wyważenie to nie przesada. Wcale nie uśmiecha mi się płacić tyle kasy za taki drobiazg.
Dobrze, że jeszcze nie muszę w komplecie wymieniać chłodnicy. :-|

Offline Piotr Cybulski

  • Sponsor
  • ***
  • Wiadomości: 1 718
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 2.0 HDi 180KM, Peugeot 508 2.0 HDi 180KM
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2008, 22:17:29 »
przesada, ja mam u siebie wymienieone w xsarze i mozna dokpic sam wiatrak na allegro lub w sklpeach nowy ... zalozony mam i jest ok koszt ok.100 zł
Były:
AX 1990,AX 1996,Xsara 1.6 1998,Xsara Picasso 1.8 2000,C5 2.2HDi 2002,Saxo 1.6VTS 1999,Xsara 2.0 16V VTS Muskieter 1998,Xsara Picasso 2.0 16V 2006,406 Coupe V6 1998,C4 2.0VTS 2006,C4 2.0HDi Loeb,C4 2.0HDi 2007,C5 2.0HDi 2008,4007 2.2HDi 2008,C5 2.7HDi 2009, 308 GT 1.6HDi 2013

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2008, 10:52:31 »
Miałem spalony silnik wentylatora, w ASO mogłem kupić cały wentylator chyba nawet z obudową za coś ok.  tysiąca zł (XSARA II). Kupiłem na allegro sam silniczek (420W), zamocowałem do niego śmigło i po "odpaleniu" na krótko myślałem że rękę mi wyrwie, ledwie utrzymałem. Pewnie silnik pochodził od auta wypadkowego i miał lekko skrzywioną ośkę. Przy dużej średnicy i prędkości wiatraka były naprawdę duże drgania. Podkładając fragment żyletki pod śrubkę mocującą śmigło udało się znacznie zmniejszyć bicie, i jest OK. Ponadto na skrzydłach wentylatora są blaszki wyważające.

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 16, 2008, 17:38:56 »
Dzięki, w takim razie kupuję sam wiatrak. poradźcie mi tylko czy dam  radę sam zdemontować cały przedni zderzak bez podnośnika i czy nie ma tam jakichś jednorazowych spinek, które trzeba kupić do ponownego montażu.
A może ktoś z klubowiczów ma taki wiatrak na zbyciu?

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 22, 2008, 12:22:10 »
Szukam tego wiatraka w sieci, ale nikt nie potrafi mi powiedzieć czy będzie pasował. Są od innych silników. Mam ze strony serwisowej citroena numer katalogowy całego wentylatora, ale nie mam jak porównać z innymi silnikami bo trzeba podać VIN.
Koledzy pomóżcie i sprawdźcie na swoich VIN-ach  (korzystając ze stronki http://service.citroen.com/ )jaki macie numer katalogowy. Mój to 1253 G4.
Załączam też rysunek z katalogu.

Moje auto jest z 2006r i ma klimę. Model jak w profilu. Interesują mnie więc wszystkie inne.

Z góry dziękuję

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 22, 2008, 17:19:05 »
Jest problem z zalogowaniem się na tej stronie. Jak stronka ruszy dam znać.

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 22, 2008, 17:40:47 »
Dzięki Wielkie. Liczę, że pomoże mi w tym problemie więcej osób, a temat może w przyszłości się przydać nie tylko mnie.

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 22, 2008, 18:21:52 »
Opiszę swoją "przygodę" z silnikiem wentylatora chłodnicy. Poszukiwałem silnik (przegrzane uzwojenie, spalony bezp. serwisowy 60A). Na allegro i szrotach pytano mnie czy wiatrak mocowany jest na śrubkę czy na nakrętkę, i czy ośka silnika ma jedno, czy dwa nacięcia. W moim przypadku silnik 420W, mocowanie na nakrętkę, jedno wycięcie (w otworze wiatraka jedna wypustka). Z tego co, ustaliłem takie same silniki były Peugeotach tyle że z inną wtyczką.

nr ref 1253 A4

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 22, 2008, 19:04:44 »
No tak, tylko jak to sprawdzić. Wentylator pracuje i nadal jest zamontowany. Dopóki nie zdejmę przedniego pasa sie nie dowiem, a nie zdejmę póki nie będę miał nieuszkodzonego wentylatora.
Tylko jakiego? :-]

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 22, 2008, 19:57:36 »
Nie wiem jak jest w pikusiu. U mnie wystarczyło zdjąć atrapę chłodnicy (cztery zatrzaski) i dostęp do wiatraka gotowy, później tylko ta jedna nakrętka mocująca go do silniczka.

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 22, 2008, 20:16:00 »
Tu niestety wszystko jest dokładnie ukryte i wydaje mi się, że cały przedni zderzak to trzeba będzie zdjąć.

Offline Andrzej Jaroszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 364
  • Posiadany samochód: Był: Xsara Picasso 1,8 16V; Xsara 2.0 16V
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 22, 2008, 20:28:59 »
Może nie takie to straszne. Przy wymianie żarówek pozycyjnych (fatalny dostęp) zdejmowałem zderzak. Po jednym wkręcie przy nadkolach, 2-3 przy atrapie i chyba dwa od dołu, plus kilka zatrzasków. U Ciebie jest napewno inaczej - może ktoś kto ma takiego pikusia podpowie. Aby zabezpieczyć się przed przypadkowym otarciem zderzaka warto robić to we dwóch, na miękkim podłożu np. trawiastym.

Sądzę, że trudno będzie kupić sam wiatrak. Z reguły przy kolizji, właśnie on zostanie uszkodzony.

  • Gość
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 22, 2008, 22:24:19 »
Miałem już raz problem z wentylatorem nie musisz zdejmować zderzaka wystarczy odkręcić śruby z leflektorów i odkręcić czarny pas  wtedy masz spory dostęp do chłodnicy i wentylatora u mnie spalił się silnik jedyne pytania jakie mi zadawano to czy jest jeden wentylator czy dwa radzę jak najszybciej wyjąć wentylator póki jest jeszcze chłodno wyjmiesz i będziesz miał od razu jasność jaki masz kupić mi teraz padła jakaś cewka przy tym wentylatorze i kręci się cały czas więc wyjąłem bezpiecznik jak się zrobi trochę cieplej to się musze do tego dobrać

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 23, 2008, 10:17:50 »
Witam,
przyznaję, że jestem lekko rozczarowany. Dziękuje kolegom za zainteresowanie i pomoc merytoryczną w kwestii montażu demontażu, ale przyznaję, że liczyłem iż choć kilka z tych 200-tu osób, które czytały wątek jednak sprawdzą numer na stronce serwisowej.
Jeśli są problemy jak to zrobić, chętnie opiszę, choć to już było na tym forum.
Oczywiście moglibyście jeszcze podać mi swoje VIN-y, a ja sam sprawdzę. To chyba nie jest żadną tajemnicą. Przecież opisujemy dokładnie tutaj swoje auta.

Naprawdę zaoszczędzi mi to wiele czasu i na pewno będzie pomocne w przyszłości również dla innych, mających podobne problemy.

Dzisiaj sprawdzałem i stronka już działa prawidłowo


Pozdrawiam

Offline Bartosz Brzozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 115
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: C4 Picasso 1.6HDi SX Pack
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 23, 2008, 18:18:41 »
Witam,
W Picasso z 2001 r 2.0 HDi jest jeden wentylator o nr 1253 C8.
Pozdrawiam,
Bartek
--

Offline Jan Bielawski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Jastrowie
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6.HDI 2004r
  • Miejscowość: Jastrowie
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 23, 2008, 18:43:21 »
Witam. Mam ten sam silnik i wentylator o tym samym symbolu. Mój samochód jest z 2004 r. Wentylator kupowałem na giełdzie w Poznaniu bo samochód był uszkodzony.Po pewnym czasie wentylator zaczoł piszczeć i musiałem się ponownie do niego dostać. Sam wiatrak jest osadzony na osi i przykręcony nie nakrętką a wkrętem i zaślepiony naklejką .O ile pamiętam na osi silnika było jedno nacięcie. Co do zdjęcia zderzaka to jak już pisano nie ma problemu. Można to zrobić samemu posiadając kilka kluczy.
Jan

Offline Jurek Watrakiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Ostrołęka
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6
  • Miejscowość: Ostrołęka
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 23, 2008, 19:54:19 »
W Picasso 1,6 2005 również 1253 C8

Offline Artur Dolecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 21
  • Skąd: ŁOŚ
  • Posiadany samochód: Picasso 1.6HDI (110KM) -2006r.
  • Miejscowość: ŁOŚ
Re: Uszkodzony wentylator chłodnicy
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 24, 2008, 01:12:56 »
Wielkie Dzięki