Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: wycieraczki oszalały...  (Przeczytany 6057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
wycieraczki oszalały...
« dnia: Listopad 23, 2008, 23:25:27 »
Witajcie,

Może ktoś z Was już miał coś takiego...

Od kilku dni w trybie pracy przerywanej wycieraczki, co jakiś czas same włączają się na najszybszy tryb pracy. Pozostałe tryby działają OK. Dzieje się to nieregularnie, nie ustępuje po ponownym odpaleniu. Nie mogę załapać zależności, nie zależy od obrotów silnika, szybkości itp. Obstawiam jakieś zwarcie, od czego zacząć poszukiwania? Da się jakoś łatwo dostać do samego przełącznika zespolonego?

Inne podejrzenie to tryb automatyczny. Jak włącza się tryb automatycznych wycieraczek w X2? Moja dźwignia wycieraczek ma napis AUTO, ale nie mogę znaleźć przy szybie żadnego czujnika deszczu (kupiłem samochód używany, niewykluczone, że ma np. wymienianą szybę). A więc właściwie nie wiem, czy samochód tryb automatycznych wycieraczek miał, czy też nie. Może teraz coś aktywowałem "niechcący"?

A może po prostu zdjąć klemę na noc? (zgodnie z zasadą - nie wiesz co zrobić - zdejmij klemę... :-)

Macie jakieś pomysły?
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Bartłomiej Czerwiński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 400
  • Skąd: Linköping / Szwecja
  • Posiadany samochód: C4 II 1.6HDi 90KM, 2012 silver | C4GP II FL 2.0HDi 150KM, 2017, silver acier
  • Zainteresowania: żeglarstwo, modelarstwo, mtb, krótkofalarstwo
  • Miejscowość: Linköping / Szwecja
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 24, 2008, 11:52:44 »
Będzie tylko o automatycznych wycieraczkach...
Czujnik jest przyklejony do przedniej szyby, na środku, przy górnej krawędzi. Z kabiny wygląda jak plastikowe pudełko umieszczone na szybie, tuż przed lusterkiem. Moduł ten oprócz automatycznych wycieraczek, odpowiada jeszcze za obsługę automatycznych świateł.
była: Xsara III Coupe 2.0 HDI 90KM '03 silver
jest: C4 II 1.6HDi 90KM, 2012 silver
jest: C4GP II FL 2.0HDi 150KM, 2017, silver acier
Diagbox 7.57 + interfejs w pełni obsadzony

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 24, 2008, 13:37:43 »
Cytuj

Paweł Jurek napisał:
A więc właściwie nie wiem, czy samochód tryb automatycznych wycieraczek miał, czy też nie. Może teraz coś aktywowałem "niechcący"?


Czujnik poznasz po tym jakie masz lusterko:
Lusterko wsteczne.
Lusterko oznaczone numerem 10 to lusterko bez czujnika (stopka która przylego do szyby jest mała - ~3x3 cm).
Lusterko o numerze 11 ma czujnik - jego stopka która przylega do szyby ma ~10x10 cm i widoczne są diody z czujnikiem światła i deszczu przylegające do szyby. Sama szyba też jest inna.

W X2 automatyczne wycieraczki ZASTĘPUJĄ tryb pracy przerywanej wycieraczek (czyli to ustawienie auto).

Na service.citroen.com sprawdź po numerze vin czy powinieneś mieć oryginalnie czujnik czy nie.
 
Xsara
 

Offline Piotr Skrzypek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 681
  • Skąd: Nowa Ruda
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II VTS 2.0 HDI 110 KM
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Telekomunikacja, Informatyka
  • Miejscowość: Nowa Ruda
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 25, 2008, 00:47:32 »
Podobna sprawa z czujnikiem wygląda u mnie w C2. Mam napis auto na dzwigience od w.łączania wycieraczek, ale nietsety czujnika na szybie nie ma :( Podobno teraz jest tak że dają manetke z AUTO a w rzeczywistoscie nie ma tej funkcji :(
Pozdrawiam - p Y p ( Piotr Skrzypek )
-----------------

-----------------
Potrzebujesz pomocy ? - dzwoń 603083506...

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2008, 23:57:37 »
Dzięki za rady :-)

Sprawdziłem - mam małą podstawkę pod lusterko, a więc fabrycznie nie mam czujnika deszczu. Te podejrzenia mamy z głowy. VIN na stronie Citroena też wydaje się "czysty" - bez automatycznych wycieraczek.

Problem pozostaje: wycieczki w trybie z przerwami co jakiś czas same przyspieszają do najwyzzej szybkości w pracy ciągłej. Od czego zacząć poszukiwania?

Macie jakieś pomysły?
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Jacek Kusztal

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 159
  • Skąd: Wędrzyn
  • Posiadany samochód: Xsara 1,8i 8v-1997r. LPG - BRC
  • Miejscowość: Wędrzyn
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2008, 08:37:29 »
A może przekażnik wariuje. Mi ostatnio przestał całkiem działać na wycieraczkach czasowych. Pomogła dopiero wymiana tego przekażnika (taki niebieski pod kolumną kierowniczą).

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 03, 2008, 19:31:46 »
Cóż, zabiorę się za poszukiwania w weekend. Trudno to zdiagnozować, bo problem występuje nieregularnie i nie bardzo wiem od czego zależy...
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 03, 2008, 19:51:20 »
Może coś "sieje" po multiplexie? Masz może nieoryginalne radio? Albo jakieś inne nieoryginalne wyposażenie? (widziałem dokładnie taki problem jak u Ciebie w pugu 206 z niepoprawnie zamontowanym nieoryginalnym radiem).

Kolejny winowajca to może być kończący się przełącznik zespolony. Kosztowna sprawa.
 
Xsara
 

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 03, 2008, 20:11:39 »
Żadnych nieoryginalnych odbiorników prądu...

Co mi ostatnio przyszło do głowy, to fakt, że chyba akumulator jest już trochę wyeksploatowany - ale wtedy widziałbym pewnie jakąś zależność z obrotami silnika - bo wtedy zmienia się prąd ładowania. A tu zależności żadnej - wycieraczki mogą oszaleć zarówno na wolnych obrotach jaki i przy 3 tys....
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Krzysztof Pluta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 VTS 163KM
  • Miejscowość: Radomsko
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 08, 2009, 16:40:25 »
proszę o pomoc. wycieraczki działają tylko na max obrotach. sprawdzałem ten przekaźnik z innej xsary tylko ze 4 drzwi i 1.8 również z sensorem deszczu i nic. może być  inna wada?? może muszę załatwić przekaźniki z VTS ..?? przekaźnik co mam to cyka przy zmianie szybkości wycieraczek ale nic one nie reagują... jak ktoś się orientuje co może być to proszę o pomoc

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2009, 07:43:35 »
Chodzi mi po głowie, że silnik wycieraczki ma oddzielne zasilanie dla małej prędkości i drugie dla wysokiej prędkości. W sumie dochodzą do niego cztery przewody. Wnioskuję, że brak zasilania niskiej prędkości. Tyle, że drogi dalsze prowadzą do BSI. A więc albo w BSI coś marnie funkcjonuje, albo przełącznik funkcjonuje wadliwie. Zacząlbynm od sprawdzenie silnika, czyli podania napięcia na poszczególne złącza. Ze schematu wynika, że w złączu styk 1 to masa, styk 2 to niska prędkość, styk 4 wysoka prędkość i styk 3 to impuls (w położeniu spoczynkowym zwarty z 2). Powodzenia w pracach detektywistycznych.

Offline Piotr Gieryluk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Londyn, Wielka Brytania
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 HDI 110 SX 2002
  • Miejscowość: Londyn, Wielka Brytania
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2009, 00:07:08 »
U mnie z kolei jest trochę inaczej, bo na wszystkich ustawieniach jest ok, oprócz AUTO, gdzie przez pierwsze kilka minut wycieraczki działają normalnie, po czym nawet przy bardzo niewielkich opadach, wchodzą na ultra prędkości. Nie miałem wcześniej auta z automatycznymi wycieraczkami, ale nie wydaje mi się to normalne.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2009, 14:35:41 »
Wobec tego mogę cię jedynie pocieszyć, że często mam podobnie. I daltego wściekam się na ten  mechanizm.  Gdybym miał fukcję pracy przerywanej byłbym zadowolony. Tymczasem często większy sens ma używanie doraźne/migowe niż tej automatyzcnej funkcji. Tyle, że nie da sie tego pozbyć bo było zapłacone.

Offline Krzysztof Pluta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 VTS 163KM
  • Miejscowość: Radomsko
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 10, 2009, 22:38:56 »
miałem taki problem kiedyś. Problem wydaje mi się ze jest do rozwiązania. U mnie było tak ze wycieraczki dobrze nie zbierały wody i zostawała na szybie... Sensor wtedy głupieje... Jeśli kupisz nowe wycieraczki chyba ze naprawdę dobrze Ci zbierają to powinno być wszystko ok... Pozdrawiam....

Offline Piotr Gieryluk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Londyn, Wielka Brytania
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 HDI 110 SX 2002
  • Miejscowość: Londyn, Wielka Brytania
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2009, 01:11:01 »
Tez mi to przyszlo do glowy. Problem w tym, ze wycieraczki mam nowiutkie i zbieraja perfect. Poza tym, czasem naprawde nie ma co zbierac z tej szyby, a one chodza z predkoscia jakby co najmniej urwanie chmury bylo...chyba musze sprobowac na zupelnie suchej szybie...zobacze co sie bedzie dzialo:)Pozdrawiam

Offline Krzysztof Pluta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0 VTS 163KM
  • Miejscowość: Radomsko
Re: wycieraczki oszalały...
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 12, 2009, 16:02:03 »
Marcin mógłbyś mi wysłać na e-mail ten schemat zasilania wycieraczek??:) [email protected] Bardzo był bym wdzięczny. I jeszcze jedno pytanie co to BSI??