Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Opny zimowe - jakie?  (Przeczytany 7416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 03, 2010, 18:10:19 »
Witam. Według amerykanów zima w drodze, więc czas na zakup opon (może i felg) do świeżo zakupionej Xsary. Na obecną chwilę na autku założone felgi 15' wraz z oponami nisko profilowymi. Zastanawiam się nad zakupem felg 14' wraz z oponami na zimę. Nie wiem czy to dobry wybór, akurat do tego auta ale w Xantii 14' na zimę były bardzo dobre. Dodam, że Xantia ma więcej miejsca pomiędzy oponą a nadkolem, a zdarzało się w zimę na 14' felgach, że w nadkolach pełno śniegu, stąd też obawa przed felgami 15'. Na jakich rozmiarach felg i opon jeździcie zimą? Auto użytkowane w mieście, od czasu do czasu planowany wypad na Śniardwy na ryby. Przyznam się, że chętniej został bym na 15', i dokupił opony... bo na wiosnę i tak planuję zakup alu, a zakup 14' to dodatkowy wydatek...
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 03, 2010, 19:51:43 »
Osobiście nie widzę żadnej zalety opony 14" w Twoim wypadku. Skoro do 14" opony musisz kupić specjalnie kupić felgi to nie oszczędzisz wybierając 14".

Zaletą 14" opony byłby węższy rozmiar, bo założyłbyś pewnie 185/65/14. Na 15" możesz też założyć oponę o tej samej szerokości: 185/60/15. Obie opony niehomologowane oficjalnie w xsarze, więc bez różnicy. Ale obie są dobrymi zamiennikami do oryginalnej opony 195/55/15.
 
Xsara
 

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 03, 2010, 20:39:18 »
Czy 55/15 poradzi sobie z kopiejami śniegu tam samo dobrze jak 65/14? Nigdy w zimę nie jeździłem na tak niskim profilu stąd też obawy... Przeważnie było 175/70 i momentami cieżko... a na 55 strach pomyśleć... :P
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 03, 2010, 20:57:09 »
Niech ktoś mnie oświeci i powie mi jakie znaczenie ma profil opony w kopnym śniegu? Wg mnie żadne. Zerowe. IMHO najważniejsze jest dobranie odpowiedniej szerokości (a nie profilu) opony do masy. Prywatnie uważam, że 195/55/15 w 1.4 i 1.6 nie jest najszczęśliwszym połączeniem do kopnego śniegu. Ale mimo wszystko na takich oponach jeżdżę.
 
Xsara
 

Offline Grzegorz Rack

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Posiadany samochód: berlingo II (wcześniej: Kadet, Astra, Astra II, Golf 4, Octavia)
  • Zainteresowania: kawa ;)
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 04, 2010, 00:12:23 »
Jeśli chodzi o opony zimowe to:
rozmiar:

1. węższe niż letnie (większy ciężar na cm2)
2. wyższe niż letnie (wyższe zawieszenie może to kilkanaście mm ale zawsze)

Co do procenta, u mnie pierwsze były Barum (nie pamiętam modelu) - głośna jak diabli ale wdzierały się wszędzie, później eksperymenty a Dunlop. Goodyar - tak jak wcześniej wspomniałem były to eksperymenty). Najlepiej się spisują moim zdaniem Kleber Krisalp (relatywnie ciche i co najważniejsze skuteczne do jazdy po śniegu, błocie i wodzie - na lód nie ma mocnych.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Opny zimowe - jakie?
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 04, 2010, 01:47:40 »
Cytuj

Grzegorz Rak napisał:
Jeśli chodzi o opony zimowe to:
rozmiar:

1. węższe niż letnie (większy ciężar na cm2)
2. wyższe niż letnie (wyższe zawieszenie może to kilkanaście mm ale zawsze)



Ad 2. Nie polecam, wyższe opony nie mieszczą się w nadkolach w Xsarze (szczególnie w tylnych nadkolach), nie mówiąc już o sytuacji, gdy tył siedzi ciut niżej niż oryginał (co jest typowe w xsarach). Sporo już tutaj osób pisało, że opona 195/65/15 i 195/60/15 ociera im o nadkola gdy wsiada ktoś z tyłu.
 
Xsara