Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa  (Przeczytany 12301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Płokita

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C 5 2.0 Hdi Break
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Zielona Góra
[MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« dnia: Lipiec 28, 2008, 22:24:58 »
Koledzy jak to jest w naszych "wielorybach"kontrolka rezerwy włącza się gdy w zbiorniku znajduje się 6 litrów paliwa,a co jeżeli dolejemy np 10 litrów czy powinna zgasnąć ( na chłopski rozum tak);natomiast u mnie po dolaniu w dalszym ciągu świeci się lampka rezerwy,oraz na komputerze nie zwiększa się zasięg do następnego tankowania.Czy to normalne? Czy macie podobne objawy?Wcześniej tego nie obserwowałem,może dlatego że nigdy jeszcze nie miałem mniej niż połowę zbiornika,a może to kolejna usterka:(

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2008, 22:30:30 »
rezerwe w tych samochodach mozna programowac,nie ma reguły Ty mozesz miec wiecej inni moga miec mniej

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 28, 2008, 23:33:30 »
Dlaczego mam wrażenie, że zasięg do tankowania jest obliczany po przejechaniu iluśtam kilometrów? Czyli po dolaniu, powinieneś chyba przejechać ileś kilometrów żeby wskazanie się zmieniło.
Jakkolwiek z lampką rezerwy nie wiem, bo nigdy nie zjechałem tak nisko z poziomem :)  (paliwa oczywiście :D)
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 28, 2008, 23:40:57 »
Ja jechałem. U mnie rezerwa zapala się jak mi zostaje do przejechania około 70-80 km. Zdarzyło mi się też dolać tak jak u Ciebie te 10 l. ropy. Kontrolka zgasła, zasięg się zwiększył. Na 100 %.
Pozdrawiam.

Offline Piotr Witkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Posiadany samochód: citroen c5 MK II 2005 2.0 HDI
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 29, 2008, 07:17:38 »
U mnie jest inny problem. Jak zaświeci się kontrolka to mogę przejechać ok. 10 km. Czy można to jakoś zmienić żeby limit km na rezerwie zwiększył się troche? Czy konieczna jest wizyta w ASO?
Citroen C5 2.0 HDI kombi 2005 [Mk II][/URL][/img][img][IMG]http://www.fothost....

Offline Mariusz Wójcicki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 break 2002r. 2.0 benzyna
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 29, 2008, 15:50:41 »
U mnie lampka rezerwy odapala sie gdy komp. pokazuje ze moge przejechac jeszcze okolo 90 km. Ale nie mam tego problemu co autor watku, wystarczy ze doleje doslownie 5 litrow i lampka gasnie, a komp. pokazuje nowa wartosc. Jest bardzo czuly w porownaniu z kompem w Focusie, tam dolanie 5 litrow niczego nie zmienialo we wskazaniach kompa i dochodzilo do zabawnych sytuacji - komp krzyczy ze moge przejechac ZERO km. a ja jade :)

Offline Marcin Płokita

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C 5 2.0 Hdi Break
  • Zainteresowania: Motoryzacja
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 29, 2008, 16:36:19 »
Dzisiaj rano wsiadam do swojej C5 i wskazówka poziomu paliwa pokazuje ponad 1/4  komputer pokazuje że do kolejnego tankowania pozostało 320 km.Chyba jakaś zawiecha była ale jest już OK-ciekawe;)

Offline Marcin Rycicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: Xm 2.9V6 '98
  • Miejscowość: Lubin
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 27, 2008, 12:19:02 »
Cytuj

Marcin Płokita napisał:
Koledzy jak to jest w naszych "wielorybach"kontrolka rezerwy włącza się gdy w zbiorniku znajduje się 6 litrów paliwa,a co jeżeli dolejemy np 10 litrów czy powinna zgasnąć ( na chłopski rozum tak);natomiast u mnie po dolaniu w dalszym ciągu świeci się lampka rezerwy,oraz na komputerze nie zwiększa się zasięg do następnego tankowania.Czy to normalne? Czy macie podobne objawy?Wcześniej tego nie obserwowałem,może dlatego że nigdy jeszcze nie miałem mniej niż połowę zbiornika,a może to kolejna usterka:(


Ja także tego zjawiska doświadczyłem. Tankowałem z poziomu rezerwy do około 3/4 pojemności baku, kluczyk był w stacyjce (obok siedział mój Ojciec). Po odpaleniu auta kontrolka rezerwy nie zgasła. Pomogło dopiero zamknięcie auta w przerwie na trasie na 15 minut, by komputer uaktualnił wskazanie poziomu paliwa:) Tak więc przy tankowaniu należy wyciągnąć kluczyk ze stacyjki i wszystko będzie dobrze:)
::Citroen Xm : Najszybsze żelazko na świecie!::

Offline Robert Jesionczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 447
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Był: C5 MkI 2.2HDI sedan 2003, C5 MkIII 2.0 16V Exclusive BVA sedan 2008 oraz C2 1.4 Exclusive 75 KM Sensodrive 2007. Jest C5AC 1600 PureTech 2019
  • Zainteresowania: narty, piłka nożna, rolki, motoryzacja, aktywny wypoczynek
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 27, 2008, 23:13:26 »
U mnie taki objaw nigdy nie wystąpił. Być może dlatego, że do otworzenia korka potrzebuję kluczyka. Więc zawsze przy tankowaniu kluczyka nie ma w stacyjce. Może tu jest "pies pogrzebany" :]

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 28, 2008, 17:30:44 »
Cytuj

Robert Jesionczak napisał:
U mnie taki objaw nigdy nie wystąpił. Być może dlatego, że do otworzenia korka potrzebuję kluczyka. Więc zawsze przy tankowaniu kluczyka nie ma w stacyjce. Może tu jest "pies pogrzebany" :]


Tankowanie powinno się zawsze przeprowadzać przy wyjętym kluczyku.
Odnośnie 2,2 oraz innych hdi z fapem ważne jest aby po zatankowaniu odpalić na chwile samochód a potem wyłączyć i poczekać kilka minut gdzieś na parkingu aż pompa zadozuje odpowiednią ilość eolysu do baku. Jest to bardzo ważne przy jeździe na trasie gdzie czasem robi się 400 km bez wyłączenia silnika. Jeśli bak był pusty i tankowanie było pod korek to w paliwie nie będzie eolysu i do następnego uruchomienia silnika nie będzie działał prawidłowo układ oczyszczania spalin co zaowocuje problemami z fapem.
Odnośnie rezerwy to u mnie po zaświeceniu jest ok. 6L ropy. Dobrze jest tankować zawsze pod korek i nie dopuszczać zbyt często do bardzo niskiego stanu paliwa. W hdi najlepiej jak poziom nie spada poniżej 1/4. U mnie wskaźnik oraz komputer pokazuje dosyć dokładnie poziom paliwa w baku i zasięg.

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 28, 2008, 23:03:25 »
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
W hdi najlepiej jak poziom nie spada poniżej 1/4.


Hmmmm....... A czemu? Jak będę wyjeżdżał paliwo bardziej to oprócz tego co napisałeś, czymś to grozi?
Pozdrawiam.

Offline Krzysztof Szanecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 4 164
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C5 MkII 2.0 HDi 2007
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 28, 2008, 23:34:29 »
Hm... nie wiem czemu miałby nie być poniżej 1/4. Co prawda nigdy mi się rezerwa jeszcze nie zapaliła, ale już byłem grubo poniżej 1/4. Komputer pokazywał w okolicach 60-70 km do końca. Tankuję zawsze bez kluczyka w stacyjce.
Pozdrawiam,
Krzysiek
http://www.webstyle.com.pl

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 29, 2008, 23:55:18 »
Cytuj

Michał Koman napisał:
Cytuj

Artur Juchniewicz napisał:
W hdi najlepiej jak poziom nie spada poniżej 1/4.


Hmmmm....... A czemu? Jak będę wyjeżdżał paliwo bardziej to oprócz tego co napisałeś, czymś to grozi?
Pozdrawiam.


Na początku mojej przygody z c5 miałem problem z odpaleniem samochodu chociaż wskaźnik pokazywał jescze pare litrów i jeszcze nie świeciła się rezerwa. Samochód zawiozłem na lawecie do mechanika  a ten kazał na początek dolać 20L ropki i okazało się że sam odpalił :-)
Gość poradził mi abym nie jeździł na pustym baku bo hdi tego nie lubią. Dodatkowo przy pustym baku przy różnicy temperatur lubi się skraplać woda no i na dnie zawsze jest największy syf i lepiej aby pompa tego nie zaciągała. Oczywiście czasami zdarza mi się jeździć na rezerwie, ale staram się aby to nie zdarzało się za często.

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 30, 2008, 00:39:38 »
Fakt, na dnie zbiornika zawsze gromadzą się jakieś odpady. I właśnie dla tego, żeby gromadziło się ich jak najmniej ja wyjeżdżam zbiornik do oporu. Tak robiłem w każdym aucie jakim do tej pory jeździłem, czy to służbowym czy prywatnym i wierz mi albo nie, ale nigdy nie miałem zapaskudzonych filtrów paliwa. Ze zwykłej fizyki wynika, że jeżeli tych zanieczyszczeń jest mało, to są one w stanie osadzić się w filtrach bądź w odstojniku wody. Co innego, jeżeli faktycznie na dnie zgromadziło się sporo "szlamu" i silnik zaciągnie "pełną piersią" - tego faktycznie żaden filtr nie wyfiltruje.
A tak swoją drogą, to nie wiem gdzie ten mechanik pobierał nauki, gdyż o takim jak ja opisuję sposobie tankowania, uczą w bodajże drugiej klasie samochodówki.
Pozdrawiam.

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 30, 2008, 10:58:07 »
Czasami jedno złe tankowanie potrafi położyć silnik więc odnośnie tych dywagacji z zanieczyszczeniami to może byc różnie. Lepiej chyba co jakiś czas jest oczyścić zbiornik, u siebie zrobiłem to raz profilaktycznie- na szczęście nie było jakiegoś syfu. Wg mnie bezpieczniej jest nie wyjeżdżać paliwa do końca, zwłaszcza że np. komputer może odczytać, że jest za mało paliwa i nie uruchomi silnika - tak jak było u mnie. W większości silników diesla ciężko jest odpowietrzyć układ paliwowy po awarii z powodu braku paliwa.

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 30, 2008, 11:23:57 »
A tu już wkraczamy w temat jakości paliwa i zaufania do danych stacji. ;-) Ale to już było a tu jest off topic.
Pozdrawiam. :-)

Offline Daniel Horbowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 138
  • Skąd: Helmstedt Niedersachsen Niemcy.
  • Posiadany samochód: Były AX ,ZX a obecnie :C5 MKII 1,6 FAP 2005,C5 MK3 3,0HDI,DS5 HYBRID4 +C6 2,7 HDI Exlussiv, XM 2,5 TDI 1994
  • Miejscowość: Helmstedt Niedersachsen Niemcy.
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 26, 2008, 13:17:47 »
Ja powiem tak.... miałem już kilka Citroenów i dokładność odmierzania ilości paliwa przez wskaźnik to raczej niezbyt mocna strona tej marki.Zwykle bywało tak że do połowy baku wskaźnik robił to względnie dokładnie ,ale od połowy do zera potrafił pokazać różne cuda.(Taka uroda:).Dlatego nauczony różnymi przygodami mam zasadę jak poziom dochodzi do połowy baku lecę tankować i tyle (innym też polecam)

Offline Roman Kłosiński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 382
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manu; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan; BX 1,6, ....... użytkownik marki od 89r
  • Zainteresowania: Motoryzacja, Elektronika
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 26, 2008, 17:38:03 »
:) wg. niektórych opisów dla większego bezpieczeństwa i ekonomii należy zamontować dodatkowy filtr z odstojnikiem (lepsze to niż czyszczenie zbiornika) i zmienić zbiornik na mniejszy o 1/4 (zbędny balast). Jest jeszcze jedna możliwość. Zmontować sobie konkretny filtr z kilkustopniową filtracją, wozić go lub wbudować w miejsce pomniejszonego zbiornika i przez niego tankować.
-----------------------------------------------------------------
C5 X7 2,0 HDI 163KM Tourer manual; C5 X7 2,0 HDI 163KM Sedan aut;   BX 1,6 ....były C5 2,0 HDI mkII; Xantia 2,0 16V mkII; Xantia 1,6 mkI; BX 1,4e, TGE .... z citroenem od 89r

Offline Mirosław Piotrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 243
  • Skąd: Roma
  • Posiadany samochód: C5 kombi 2.2HDI Excl. 2002r
  • Miejscowość: Giżycko
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 26, 2008, 18:53:41 »
Wyciągam kluczyk nawet jeśli wysiadam tylko na chwilę. Historia jest prawdziwa, przytrafiła się mojemu koledze. Wysiadł na chwilę za potrzebą, trzasnął drzwiami i dopiero zrozumiał swój błąd. Środek lasu silnik na chodzie, drzwi się zaryglowały, komórka w środku, deszcz leje a zapasowy klucz leży sobie w biurku w odległym o 20 km domu. Jakiś życzliwy kierowca użyczył mu w końcu telefonu i kolega dowiózł mu zapasowy klucz

Offline Lucjan Dzumla

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 329
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: C4 GP II; C3 III
  • Miejscowość: Opole
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2008, 19:42:41 »
U mnie występuje czasami taki problem, że nagle wskaźnik i komputer meldują, że paliwa już prawie nie ma, a ja mam w baku jeszcze co najmniej 1/4 diesla... Nie pomaga zgaszenie auta i wyjęcie kluczyka. Problem ustępuje dopiero po zatankowaniu.
---
były C5 Break I, C4GP I, C3 II

Offline Robert Guzik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 35
  • Skąd: wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2001 2.0 HDI 130 tys
  • Miejscowość: wrocław
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 29, 2008, 22:13:26 »
Moja c5 dwa razy zaliczyła wyssanie paliwa do końca-pierwszy raz po 77 km od zapalenia sie kontrolki rezerwy--do stacji CPN na którą miałem zjechać brakło 1,5 km :)--ale to było moje niedopatrzenie  i dzieki temu miałem wątpliwa przyjemnośc zaopatrzyć sie w karnisterek na paliwo i spacer--na szczęście po zalaniu wystartowała bez większych problemów . Drugim razem niestety zrobiła mnie w konia bo ujechałem zaledwie 12 km  i padła....i znów spacerek i kupno drugiego kanisterka ( poprzedni został na działce bo postanowiłem sobie że 20 km bedzie moją granicą jazdy na rezerwie)  C5 jak zwykle była sprytniejsza niż ja i teraz mam dwa zapasowe zbiorniki  :)

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MkI]kontrolka rezerwy paliwa
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 29, 2008, 22:50:48 »
Jeszcze nie mam kanisterka [i nigdy nie miałem ]ale u mnie kontrolka rezerwy zapala się jak mam 120km do tankowania kiedyś dojechałem do 66km do tankowania i zaczęła mi migać
ta cyferka 66 km do tankowania. Gdzieś wyczytałem że jak miga to jest 6 litrów w baku nie mam zamiaru sprawdzać więc tankuje zaraz po zaświeceniu rezerwy albo gdy przejadę około 260km, bo tankuje zwykle za 100 pln i to mi na tyle wystarcza .Ale teraz jak paliwko jest takie tanie to za 100pln wlewam 30L ,to spoko potoczę się  ze 300 km !!!!
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r