Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana oleju silnikowego.  (Przeczytany 8152 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bogumił Matuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.9TD
  • Miejscowość: Katowice
Wymiana oleju silnikowego.
« dnia: Marzec 03, 2009, 18:29:57 »
Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Chciałem poprosić o wskazówki na temat procedury wymiany oleju silnikowego w Xsarce 1.9TD. Generalnie interesuje mnie:
- ile oleju powinno do niej wejść,
- co i jak należy kolejno odkręcić,
- a także wszelkie uwagi co do tego, żeby niczego nie popsuć :-).

Jest to moje pierwsze auto i stąd tak pewnie dla was trywialne pytanie :-).

Dziękuje z góry za wszelkie wskazówki!

Pozdrawiam,
BogMat. :-)

Xylometazolin

  • Gość
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2009, 18:41:54 »
Standardowo tak jak w każdym silniku. Można oczywiście zagrzać moment silnik,żeby olej był cieplejszy i lepiej spływał. Otwieramy wlew, odkręcamy spust w misce olejowej, bodajże na imbusa, i tam łapiemy zużyty olej. Wykręcamy filtr gdy już wszystko spłynie, zakręcamy nowy specjalnym kluczem do filtrów. Zakręcamy spust w misce olejowej tylko z czuciem, by nie zerwać gwintu. Przystępujemy do nalewania oleju, w książce jest mowa o 4,5 litrze, więc wlej jakieś 4 i poczekaj niech spłynie, bo trochę starego oleju zawsze gdzieś może zostać. Skontrolować i ewentualnie dolać do pozycji max. Nie ma co popsuć :)

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2009, 20:48:57 »
Kolega zapomniał dodać, iż bardzo wskazanym jest założenie nowej podkładki (miedziana) pod korek spustowy. Po założeniu starej wysokie prawdopodobieństwo wycieku - drobnego ale zawsze. Przy braku nowej podkładki można polecić wyżarzenie starej (przez kilka minut ogrzewać na palniku gazowym aż będzie czerwona a następnie położyć ja na płytke tego palnika i niech sobie ostygnie razem z nim po wyłączeniu palnika).
A najrozsądniej podjechać do warsztatu co wymieniają olej, w większości (konkurenacja działa) w cenie oleju jest jego darmowa wymiana (kupując samemu olej i filtr nie dostaniemy takiego upustu jak oni kupujący setkami litrów i sztuk, co dobre u Citroena ostatnio od wielu lat we wszystkich są identyczne).
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2009, 22:25:48 »
Cytuj

Wiesław Graban napisał:
A najrozsądniej podjechać do warsztatu co wymieniają olej, w większości (konkurenacja działa) w cenie oleju jest jego darmowa wymiana (kupując samemu olej i filtr nie dostaniemy takiego upustu jak oni kupujący setkami litrów i sztuk, co dobre u Citroena ostatnio od wielu lat we wszystkich są identyczne).


Polecam głównie ze względu na ekologię. Bo co zrobić z 5 litrami zużytego oleju? Warsztat musi mieć stosowne procedury i nie może wyrzucać go do śmieci. Druga sprawa to koszt - ja płacę 20 zł za wymianę oleju, trwa to ~15 minut i nie muszę się martwić o nic. Dodatkowo kupuje w tym samym miejscu olej z beczki (więc kupuję dokładnie tyle ile mi się mieści, a nie tyle ile jest w butelce), olej jest pewny i w cenie takiej jak na allegro bez przesyłki.
 
Xsara
 

Xylometazolin

  • Gość
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2009, 22:33:14 »
No tak , ale ktoś lubi się w to pobawić. Poza tym ja leje zawsze swój olej a nie z beczki, cokolwiek by to miało być. A w bańce zostaje mi 0,5 litra które przydaje się na dolewki więc  żadna strata.

Offline Wojciech Szymański

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Posiadany samochód: Xsara 1.9TD
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2009, 23:07:46 »
Jeszcze jedno do tego co powiedzieli koledzy na temat wymiany oleju.
Wlej troche czystego oleju do nowego filtra i koniecznie posmaruj uszczelkę filtra olejem.

Offline robert dyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 428
  • Skąd: bytom
  • Posiadany samochód: xsara 1 1.9td, xsara picasso 1.6 hdi
  • Zainteresowania: sport no i cytrynka a no i vale 46
  • Miejscowość: bytom
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2009, 09:45:05 »
witam wymiane oleju wykonuje sam wiem dokladnie jaki leje olej jest okazja samemu przy tej okazji zerknac na autko od spodu calosc zajmuje mi 1 godzinke z 1 piwkiem, a poza tym to sama przyjemnosc samemu cos zrobic przy xsarci pozdrawiam

Offline Bogumił Matuła

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.9TD
  • Miejscowość: Katowice
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2009, 11:00:45 »
Dziękuje bardzo za pomoc.

W przyszły weekend się za to zabieram ( póki co części w drodze ;-) ) .

Pozdrawiam,
BogMat!

Offline Tomek Marzec

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Posiadany samochód: Xara HDI 90KM
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 02, 2009, 22:26:28 »
Witam,
Takie pytanko jeszcze odnośnie oleju. Czy po przejechaniu ponad 200tys powinienem zmienić na półsyntetyk? Jak na razie jeżdzę na systetyku i nie ma problemu ale nie wiem czy jest to 'zdrowe' dla silnika??

  • Gość
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 02, 2009, 22:51:09 »
możesz jeździć dalej na syntetyku - nic się nie stanie

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 02, 2009, 23:24:09 »
Cytuj

Tomek Marzec napisał:
Witam,
Takie pytanko jeszcze odnośnie oleju. Czy po przejechaniu ponad 200tys powinienem zmienić na półsyntetyk? Jak na razie jeżdzę na systetyku i nie ma problemu ale nie wiem czy jest to 'zdrowe' dla silnika??


Pewnie, że możesz zmienić na gorszy olej. Ale po co? Skoro możesz jeździć na lepszym - syntetycznym. Znane są przypadki, że po zmianie oleju na gorszy (czyli na półsyntetyczny czy mineralny) silnik zaczął brać więcej oleju. Jeździj na syntetyku, nie ma sensu oszczędzać w tym miejscu. Zresztą co to za oszczędność 15 zł na wymianie oleju co 20 kkm.... Jak to mawiają taksówkarze o HDI: "200 kkm to ledwo dotarty silnik".
 
Xsara
 

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 03, 2009, 10:26:17 »
To ja się podepnę pod temat.
czy macie koledzy problem z korkiem w misce? bo jest ona aluminiowa i przy ostatniej wymianie gwint się wykręcił z niej i mechanik coś tam pokombinował i jest okej ale powiedział że przy następnej będzie już ciężko. ponoć aluminiowe miski tak już maja.

Offline Zdzisław Kostecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Wągrowiec
  • Posiadany samochód: citroen xsara 1,9td break,citroen saxo 1,5 d
  • Miejscowość: Wągrowiec
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 03, 2009, 16:30:57 »
Witam! Pierwszy raz wymieniam olej .Mam pytanko.Czy do xsary 1,9 td wchodzi dokładnie 4,5l?

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 09, 2009, 13:11:36 »
Panowie! Kto mi podpowie, dlaczego w misce olejowej są dwa korki spustowe? Usytuowane jeden nad drugim i o takich samych "parametrach". Czy ma to jakieś znaczenie przy wymienie oleju?

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2009, 08:59:09 »
Panowie Klubowicze z serwisów. Czy dla Was te dwa korki spustowe to też zagadka?

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 19, 2009, 09:45:08 »
No w oryginalnej misce nie bylo dwoch korkow spustowych. W zadnej Xsarze nie ma dwoch korkow spustowych. Zreszta mozesz to latwo sprawdzic np na service.citroen.com

Moze masz nieoryginalna miske olejowa, albo ktos kiedys przy wymianie oleju zewral oryginalny gwint i postanowil dorobic drugi otwor spustowy?
Moje spalanie

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 19, 2009, 14:23:18 »
Szanowny kolego Jacku. Twoje stanowcze twierdzenie o nieorginalności miski, zmusiło mnie do ponownego odwiedzenia stron serwisu Citroena.  Upewniłem się, że to ja mam rację. W moim modelu, są dwa korki. Co prawda na rysunku widnieje jeden, ale juz w tabelce opisowej, jest wyraźnie zaznaczone, że w komplecie są dwa. Na rysunku miski widać dość wyraźnie ich usytuowanie. Sprawa nawiercenia dodatkowego otworu, nie wchodzi w rachubę.

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2009, 10:16:14 »
Co Ty na to, szanowny kolego Jacku?

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 29, 2009, 10:48:46 »
Ja sie sugerowame tylko obrazkami. Jesli jest tak jak piszesz, a widze ze faktycznie masz racje to masz sprawe rozwiazana :) Ale przyznac musisz, ze moja odpowiedz poniekad zmusila Cie do pogrzebania i znalazles odpowiedz :) A to najwazniejsze ;)
Moje spalanie

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Wymiana oleju silnikowego.
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 29, 2009, 18:20:52 »
Jak mówi przysłowie, "podróże kształcą". Masz rację, nasze podróże po stronach internetu i forum, to też możliwość nabycia wiedzy. Cześć, pozdrawiam.