Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Co wymienic i na co zwrocic uwage?  (Przeczytany 4260 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« dnia: Marzec 03, 2009, 18:40:05 »
Witam moja xsara rocznik 2003/2004 ma aktualnie przebieg 70 tys.km.
Wiem,wiem jak na ten rocznik to symboliczny,ale za to w VTS 2003 mam 35 tys:]
A teraz do sedna: Szukalem w instrukcji obslugi,ale nie potrafie znalezc,przy jakim przebiegu nalezy wymienic pasek rozrzadu,napinacze itd??Na co jeszcze warto zwrocic uwage przy przebiegu 70 tys.km.?
Jak do tej pory (uzytkuje ta xsare 3 lata) jestem bardzo zadowolony,serwis auta polega wylacznie na przegladnieciu czy wszystko jest ok,na okresowej wymianie plynow eksploatacyjnych i czesci typu lacznik stabilizatora,zarowki.
Uwazam,ze to bardzo malo awaryjny samochod,dlatego wlasnie pytam na co zwrocic uwage przy tym przebiegu,aby utrzymac ta bezawaryjnosc.
Prosze nie wieszac na mnie psow za opcje "szukaj",sumiennie szukalem i nie znalazlem:]
Dodam jeszcze ze xsara ma silnik 1.6 16V 110 km - moze byc potrzebne.
Z gory dziekuje za pomoc.

  • Gość
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 03, 2009, 19:30:53 »
Dalej kontrolować auto - a rozrząd za pierwszym razem chyba po 120 tys km lub 5 lat.

Offline Wojciech Wodzyński

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 618
  • Skąd: Barycz
  • Posiadany samochód: Fiat Bravo II 1.4 T-Jet
  • Miejscowość: Barycz
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 03, 2009, 20:01:55 »
Rozrząd po 120 tysiącach lub 10 latach. Ja u siebie czekam do 90 tysięcy i wymieniam.

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 03, 2009, 20:42:59 »
Cytuj

Wojciech Wodzyński napisał:
Rozrząd po 120 tysiącach lub 10 latach.


Wojtku,
skąd masz info o 10 latach? zwykle sewisy mówią o 5 latach...

Mam właśnie zagwozdkę, bo piąty rok mi mija, a przebiegu jeszcze nie za dużo... (75 tys.)
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 03, 2009, 21:29:06 »
Cytuj

Paweł Jurek napisał:
Cytuj

Wojciech Wodzyński napisał:
Rozrząd po 120 tysiącach lub 10 latach.


Wojtku,
skąd masz info o 10 latach? zwykle sewisy mówią o 5 latach...

Mam właśnie zagwozdkę, bo piąty rok mi mija, a przebiegu jeszcze nie za dużo... (75 tys.)


Z książki serwisowej Citroena chociażby. Ale nie radzę czekać - ja robiłem w aucie licząc 8,5 roku i przy przebiegu ca. 89k km i jak się okazało, pasek osprzętu był już niewyjściowy, pompa wody kończyła się, a pasek rozrządu zaczynał się rozkładać. Obawiam się, że do 120k km nie doczekałbym.
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 03, 2009, 21:53:34 »
Hmmm jaki bedzie koszt tej zabawy?bo trzeba wymienic pasek napinacze i pompe wody od  razu prawda?oczywiscie jesli chodzi o ceny to w przyblizeniu w miare dobrych jakosciowo zamiennikow,nie liczac robocizny.
Da sie bez rozbierania sprawdzic stan paska?
Aktualnie moj samochod ma troche ponad 5 lat,jednak przebieg tak jak pisalem 70 tys.km.,wiec uwazam,ze nieduzy.
katowac tez katowany nigdy nie byl...
Jesli nie bedzie to straszliwy koszt to na wiosne sie za to zabiore.Tylko prosilbym o napisanie jakie dokladnie czesci mam zakupic.
Ostatnie pytanie :Czy "zwykly" mechanik naprawiajacy auta wszystkich marek,taki potocznie zwany "pan Zdzisiu,Heniu"czy inny taki da rade sobie z wymiana tychze podzespolow?Czy jak to czesto sie zdarza w przypadku cytryn wymagana jest fachowa wiedza i znajomosc danego modelu?
A tak na marginesie bo mi ten temat gdzies po glowie lata:jest mozliwe,aby przy naprawde lekkiej nodze w trasie jadac z predkosciami 80-90 max(na piatym biegu) xsara 1.6 110 km spalila 5,8 litra benzyny srednio?tak podawal mi komputer,trasa liczyla prawie 200 km,zastanawiam sie czy wierzyc tej "elektronice dla ubogich":]

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2009, 21:57:55 »
Cytuj

Borys Zapała napisał:
Hmmm jaki bedzie koszt tej zabawy?bo trzeba wymienic pasek napinacze i pompe wody od  razu prawda?oczywiscie jesli chodzi o ceny to w przyblizeniu w miare dobrych jakosciowo zamiennikow,nie liczac robocizny.
Da sie bez rozbierania sprawdzic stan paska?
Aktualnie moj samochod ma troche ponad 5 lat,jednak przebieg tak jak pisalem 70 tys.km.,wiec uwazam,ze nieduzy.
katowac tez katowany nigdy nie byl...
Jesli nie bedzie to straszliwy koszt to na wiosne sie za to zabiore.Tylko prosilbym o napisanie jakie dokladnie czesci mam zakupic.
Ostatnie pytanie :Czy "zwykly" mechanik naprawiajacy auta wszystkich marek,taki potocznie zwany "pan Zdzisiu,Heniu"czy inny taki da rade sobie z wymiana tychze podzespolow?Czy jak to czesto sie zdarza w przypadku cytryn wymagana jest fachowa wiedza i znajomosc danego modelu?
A tak na marginesie bo mi ten temat gdzies po glowie lata:jest mozliwe,aby przy naprawde lekkiej nodze w trasie jadac z predkosciami 80-90 max(na piatym biegu) xsara 1.6 110 km spalila 5,8 litra benzyny srednio?tak podawal mi komputer,trasa liczyla prawie 200 km,zastanawiam sie czy wierzyc tej "elektronice dla ubogich":]


1. Koszta: Uszczelniacze Elring 60 PLN (30 PLN sztuka), pompa SKF 160 PLN, rolki INA + pasek Gates około 270 PLN, robocizna - skolko ugodno.
2. Robota prosta, mechaników od Francuzów nie trzeba.
3. IMHO spaliła dużo. Mi takie spalanie wyszło przy trasie ca. 500 km, przy średniej prędkości 90 km/h i to w kombi, przy sporym obciążeniu. Ale latem. Spalanie najlepiej mierzyć od tankowania pod korek po tankowanie pod korek.
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 03, 2009, 22:35:35 »
Po 5 latach warto skontrolować i ewentulanie wymienić płyn chłodniczy (i zalać znów jakimś long-lifem, żeby co 2 lata nie wymieniać). Podobnie płyn hamulcowy (tutaj mówi się o wymianie co 2-3 lata).

Ja rozrząd wymieniłem oryginalny po 65 kkm, zaraz po kupnie auta, dla bezpieczeństwa, nie ufałem sprzedawcy na tyle, żeby dojeździć do 120 kkm. Kosztowało mnie to 3 lata temu ~600 zł: częsci z robocizną. Teraz mam 166 kkm i jeszcze 10 kkm zrobie nim wymienię ponownie.
 
Xsara
 

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 03, 2009, 22:36:44 »
Wiem wiem,takie sprawdzenie spalania byloby idealne i w 100% prawdziwe,jednak rzadko stac mnie na nalanie pod korek,jak od czasu do czasu trzeba zatankowac paliwozernego VTSa,ktory prowokuje do deptania i pali jak smok:]
Czyli mam rozumiec,ze benzynowy silnik 1.6 moze faktycznie palic w trasie ponizej 6l i moge w miare wierzyc w to co podaje komputer?oczywiscie jest to swieza sprawa,w zimie na pelnym grzaniu lecialem (dodam jeszcze,ze CA chyba tez troche podnosi spalanie).
Robocizna "skolko ugodno" jest praco-czasochlonna?nie wiem czy w jednej flaszce sie wyrobie...
Czyli na wymiane calosci tego co jest wymagane plus minus 5 stowek wystarczy...uuuf,wole nie pisac jaka cene zaspiewalo ASO Citroena...juz mialem wizje kupowania czerstwego chleba do konca zycia...
Dzieki wielkie dobroczynco,zapewniles mi spokojny sen:]

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 03, 2009, 22:38:57 »
Hmmm a jakie sa koszty plynu chlodniczego i hamulcowego?i co tam w ogole wchodzi?bo jak mam oddawac samochod do mechanika to niech zrobi za jednym razem calosc i pozwoli mi spokojnie spac.
Hamulcowy jakis DOT-4?czy jak zwykle cos "francuskiego"?

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 03, 2009, 22:46:12 »
Cytuj

Borys Zapała napisał:
Wiem wiem,takie sprawdzenie spalania byloby idealne i w 100% prawdziwe,jednak rzadko stac mnie na nalanie pod korek,jak od czasu do czasu trzeba zatankowac paliwozernego VTSa,ktory prowokuje do deptania i pali jak smok:]

Jak by to powiedzieć... VTS pali bardzo mało jak na osiągi które prezentuje. Raptem 10-12 litrów w mieście. Teraz mam przyjemność podróżować czasem autem, które pali po mieście od 14 litrów do 20.
Cytuj

Czyli mam rozumiec,ze benzynowy silnik 1.6 moze faktycznie palic w trasie ponizej 6l i moge w miare wierzyc w to co podaje komputer?

6 litrów przy spokojnej jeździe bez problemu. Ja co prawda jeżdżę na ekologicznym paliwie, więc nie wiem ile benzyny spalam, ale LPG dało się zejść do 7-8 w bardzo spokojnej trasie.
Cytuj

oczywiscie jest to swieza sprawa,w zimie na pelnym grzaniu lecialem (dodam jeszcze,ze CA chyba tez troche podnosi spalanie).

W trasie nie ma w praktyce znaczenia czy masz ustwienie pełne grzanie. Silnik i tak musi być chłodzony, więc czy przez nagrzewnicę, czy przez chłodnicę - obojętne. Klima w zimie nie działa, więc też nie wpływa na spalanie.
 
Xsara
 

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 03, 2009, 22:48:41 »
chodzilo mi o car audio bo to jednak troche pradu ciagnie,co prawda jeszcze nie robi sie "choinka" z samochodu,ale jest obciazone,ale jak tu sobie odmowic The Beatles:]

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 03, 2009, 22:51:08 »
Co do spalania jeszcze to dla mnie wlasnie 12 litrow to jest duzo.Znajomy jezdzi Durango V8 HEMI,jak mu spali 15 to jest caly szczesliwy,norma jest jakies 25 litrow,zeby slyszec mruczenie V8,ale to juz inna kategoria.Mam za slaba drukarke,aby wyprodukowac tyle papierkow z napisem NBP:]

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 04, 2009, 09:14:54 »
Tak w formie swobodnego żartu dodam iż rozważania i ubolewanie ile to kosztuje to chyba nie na miejscu.

DAWNO DAWNO TEMU - przed wojną mówiono, że jak stać było CHŁOPA na KONIA to musi być stać go też na OBROK bo inaczej by go nie kupił.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Piotr Poznaniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 113
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C4ST 2018, 1.2 PT 131KM, Saxo 1.1 Chrono 2001 130kkm
  • Miejscowość: Poznań
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 04, 2009, 10:19:39 »
Cytuj

Borys Zapała napisał:
Czyli na wymiane calosci tego co jest wymagane plus minus 5 stowek wystarczy...uuuf,wole nie pisac jaka cene zaspiewalo ASO Citroena...juz mialem wizje kupowania czerstwego chleba do konca zycia...


Ja w ASO dałem 700zł za kompletny rozrząd z wymianą.

Offline Borys Zapała

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 119
  • Skąd: Pszczyna
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara III VTS , Citroen Xsara III Prestige
  • Miejscowość: Pszczyna
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 05, 2009, 21:56:47 »
no widzisz...a to cena z robocizna?mnie z robocizna zaproponowano troche ponad 1400 zl...

Offline Franciszek Broda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: ruda slaska
  • Posiadany samochód: xsara II 1,4 i - 75 KM , oraz 1,6 16V - 109 KM
  • Miejscowość: Warka
Re: Co wymienic i na co zwrocic uwage?
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 18, 2009, 20:37:53 »
Cytuj

Borys Zapała napisał:
no widzisz...a to cena z robocizna?mnie z robocizna zaproponowano troche ponad 1400 zl...
   

No to zdrowo przesadzili. W Gliwicach wymieniają za 700 zeta - ale silnik 1,4 benzyna.