Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...  (Przeczytany 4072 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Krawczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Wągrowiec
  • Posiadany samochód: C4 z 2005r automat
  • Miejscowość: Wągrowiec
[ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...
« dnia: Luty 20, 2010, 13:35:34 »
Dziś auto podłączyłem pod urządzenie diagnostyczne ST-6000  Black power  i zobaczyłem , że  tester pokazał różne dawki paliwa na wolnych obrotach " dawki te zmieniały się co chwile  to są przykładowe

cyl. 1      0,66
cyl. 2      0,11
cyl  3      0,04
cyl 4      -0,83    ta była ujemna

czasami również pokazywało się na cyl. 2 wartość ujemna  
Tak więc mam pytanie czy tak jest prawidłowo czy któreś wtryski są do wymiany .

 A i jeszcze jedno nie mogłem znaleźć funkcji aby włączyć poprzez tester "szwedzkie światła" czy to tylko można w serwisie ?

Offline Roman Czarnota-Bojarski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: BX 1,9D BREAK 1991r, C5 BREAK 2,0 HDI 2002
  • Miejscowość: Warszawa
Re: [ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2010, 16:15:29 »
To działa tak:
Na wolnych obrotach sterownik silnika mierzy przyspieszenie wału korbowego po zapłonie na poszczególnych cylindrach i koryguje dawkę wtrysku tak, aby to przyspieszenie było równe dla każdego cylindra. Dzięki temu silnik pracuje równo na wolnych obrotach. Korekcja dawki zależy od aktualnego przebiegu spalania w poszczególnych cylindrach, a ten zależy od stanu wtryskiwacza, pierścieni, zaworów, stopnia napełnienia przez powietrze.
Te wartości, które podałeś nie są dawką wtrysku, tylko korekcją dawki podstawowej, dlatego jedna jest ujemna, a sumują się do zera - mniej więcej.
Nie pamiętam jaka jest norma dla silnika HDI, ale te wartości są małe i na pewno nie są powodem, żeby cokolwiek naprawiać.  W większości silników normą ok 2,5.
Co do świateł to prawdopodobnie trzeba mieć oryginalny komputer diagnostyczny - programy do diagnozy silników są uniwersalne, ze względu na przepisy ekologiczne i możliwość diagnozy stanu silnika na stacjach diagnostycznych, a programy sterujące komfortem i elektroniką pojazdu każda fabryka wymyśla sama :(
A po za tym:
Saxo 1,5d 1998 - Matki
C4 1,6 HDI - siostry
Było:
BX - 1,9d 1990
BX - 1,9 GTi automat 1993

Offline Dariusz Sztok

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Skąd: Rzeszow
  • Posiadany samochód: citroen c5
  • Miejscowość: Rzeszow
Re: [ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2010, 20:21:52 »
Koledzy mam takie pytanko posiadam citroena c5 2002 rok i ostatnio zatankowałem z 40 litrow i wskazowka od paliwa nie drgneła co sie dzieje pomurzcie

  • Gość
Re: [ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 22, 2010, 18:56:24 »
hej
czy przypadkiem miales wlaczony zaplon?
jesli tak ,to dolej choc klika litrow i bedzie ok.

Offline Paweł Krawczyński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Wągrowiec
  • Posiadany samochód: C4 z 2005r automat
  • Miejscowość: Wągrowiec
Re: [ MK I ] Jaka prawidłowa dawka paliwa HDI...
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 23, 2010, 20:05:10 »
Tak potwierdzam kiedyś  nalałem paliwa na włączonym silniku i się wskaźnik zablokował , ale po ponownym nalaniu wszystko wróciło do normy ...