Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Korektor siły hamowania  (Przeczytany 6668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.9 TD
Korektor siły hamowania
« dnia: Październik 23, 2013, 20:14:28 »
Witam,

przyszedł czas na kolejną naprawę mojej xsara... Wymiany potrzebuje korektor siły hamowania, jest już mocno zardzewiały. Zapieczona jest ta dźwignia na sprężynie, jak i nie wiadomo jak zachowują się same zawory.

Objawy: przy mocniejszym hamowaniu, jest wrażenie że tył zaczyna hamować pierwszy a przód później, dużo słabiej; całość skalda się na tylnej belce. Po wizycie na rolkach w stacji kontroli pojazdów przednia oś hamuje z siła 2500 N (bez znaczącej różnicy prawe lewe koło) tylna oś: lewe koło 1000N prawe koło 1500 N, brakuje również hamulca ręcznego na lewym tylnym kole. Niestety, różnicy która oś hamuje pierwsza nie da się diagnostycznie w prosty sposób stwierdzić.

Auto posiada również ABS, jedna z pierwszych wersji stąd zamontowano również korektor siły hamowania. Cały problem polega na tym że nie łatwo dostać tą cześć.

Pytanie: Istotne jest czy korektor jest przeznaczony dla samochodu z ABS'em lub bez?

Znalazłem zamiennik, nr oznaczenia OEM zgadza się z oznaczeniem citroena: 4861.92, jednakże w opisie jest zaznaczone że dla aut bez ABS'u.

W mojej wstępnej ocenie, wydaje mi się że ten sam korektor siły hamowania może być montowany zarówno w aucie z ABSem jak i bez.

Proszę o podpowiedź.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 24, 2013, 22:33:06 »
w nowszych autach już tego nie montują,jest to rozwiązane wielokanałowym abesem,ja mam xsarke z 2000r,i absem,i także posiadam to ustrojstwo,mi pomogło wykręcenie korektora,nocna kąpiel w ropie,czyszczenie,rozruszanie tłoka,posmarowanie czego się da i hula do dziś,(uratowałem także w ten sposób korektor wysokości w xanti,taka sama zasada działania)możesz spróbować takiego zabiegu bo korektor to kilka stówek,no chyba że nie chcesz się bawić to wymieniaj,śmiało możesz założyć ten o którym pisałeś,bo korektor pracuje przy każdym hamowaniu,a abs nie,w nowych autach jest inaczej to rozwiązane,w naszych prostych układach abs zastosowali korektor,ale wpierw uporaj się z hamulcami,w sensie takim-posprawdzaj czy nie masz pozapiekanych cylinderków,sprawdź okładziny,zrób ręczny,zobacz czy samoregulatory szczęk działaja prawidłowo,(jeżeli masz bębny),no i tyle z moich porad.I skoro ci tył łapie pierwszy to uporaj się z tym przed pierwszym śniegiem i mrozem
maniek ;-)

Offline Wojtek Giedlar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Leżajsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1.4 isx
  • Miejscowość: Leżajsk
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 22, 2014, 01:10:56 »
Witam.
U mnie natomiast nie hamuje tył. zrobione były linki od ręcznego, toczone bębny nowe szczęki, nowy jeden cylinderek z którego ciekło. byłem na przeglądzie i  praktycznie nie hamują koła z tyłu. Teraz też  wyraźnie czuć, że tył nic nie reaguje.
Mam zamiar  coś z tym w końcu zrobić bo to niebezpieczne jadąc w 5 osób.
Moje pytanie jest takie czy w Citroen Xara 1.4 isx z roku 1999, Bez ABS, jest korektor siły hamowania. Jak to wygląda i gdzie to jest.
Jeszcze słyszałem o tym, że może sie znajdować to przy pompie hamulcowej.
Inna wersja to zatkane przewody hamulcowe, trójnik,albo spęczniałem wężyki końcowe.

Pytam w razie W o ten regulator bo na dniach mam zamiar tam zagląnąć.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 22, 2014, 07:24:29 »
jest,masz go z tyłu przy belce,po stronie pasażera,a czy przy wymianie szczęk,cylinderka,linek zostały odpowiednio rozkręcone samoregulatory?bo jeśli nie to lipa z hamulców,czy ręczny ci działa?
maniek ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2014, 22:36:21 »
W xsarze z 99 roku bez absu nie ma korektora siły hamowania przy belce. Korektor jest w cylinderku. Miałem okazje wymieniac i belke i cylinderek i przy belce nie było tego korektora natomiast cylinderki musiałem kupić droższe własnie z korektorem.

Offline Wojtek Giedlar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Leżajsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1.4 isx
  • Miejscowość: Leżajsk
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2014, 17:45:11 »
Tak ustawiał samoregulatorki, ręczny działa super.
Panie Mariuszu jak to wygląda i  czy napewno jest.  Może jakieś zdjęcie?

Panie Marku jak pisałem wyżej wymieniono jeden  cylinderek bo z niego ciekło, nie wiem  na jaki  wymieniono.  Drugi został bo był ok.  
Koła słabo reagują  na pedał. Dopiero jak się bardzo zaprze to coś hamuje.
Gdzie Pan mówi jest ten korektor?  W cylinderku, który wypycha szczęki? ? Trochę to nie logiczne no bo regulator odpowiada za siłę  hamowania w zależności od obciążenia tyłu samochodu.  To gdzie  i jak miała by być przekazana ta siła nacisku?
Gość mi sprawdzał czy  daje płyn chyba na odpowietrznikach. No i daje.  Ręczny naciągnął, ustawił samoregulatorki.
Nie wiem czy wystarczy takie sprawdzanie? ?
 Już zaczynam się zastanawiać nad pompą czy to nie ona?

Może inaczej jak  przeprowadzić  diagnozę, żeby znaleźć przyczynę?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:00:48 »
Nie umiem tego pokazać bo jest to zintegrowane jakoś z cylinderkiem ten korektor. Nie wiem na jakiej zasadzie to dziala, może w jakiś sposob wylapuje nacisk na tylną oś(nie znalazlem opisu dzialania).W każdym badz razie na pewno jest w cylinderku. Jeśli chodzi o efekt hamowania to zalecane jest wymieać takie cylinderki z wbudowanym korektorem parami. Wtedy będzie prawidłowo hamować.

ps. jak chcesz to podaj nr VIN i sprawdzimy jaki masz cylinderek z tyłu, czy jest z wbudowanym korektorem. Może być prywatna wiadomość.

Offline Wojtek Giedlar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Leżajsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1.4 isx
  • Miejscowość: Leżajsk
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2014, 18:39:36 »
Nic nie widzę żeby było coś zintegrowane.  To jest za małe żeby był tam taki mechanizm jeszcze.  Zresztą jak pisałem wyżej nie ma jak  reagować na nacisk bo przez co.
Nie mogę podać VIN osobie nie znajomej. Hehe to jest karalne czytalem taki artykuł .
Wystarczy xsara 1999, 1, 4 isx, 8V, silnik kfx; bez ABS
 To moge podać.

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2014, 22:05:28 »
skoro podaje płyn,ręczny dobrze łapie to samoregulatory dobrze rozparte są,zanim cokolwiek zrobisz z pompą,w dalszym ciągu pozostaje sprawdzić korektor siły hamowania,bo prawdopodobnie się zapiekł i ducha wyzionął,bądź trzpień wciskający uleciał,sprężyna pękła,jest to słaby punkt hamulców tylnych,teraz dalej,idź pod auto,na kanał jeżeli masz,jeżeli nie to koc pościel i legaj pod zadek,po stronie pasażera przymocowany jest do belki,idą do niego dwa przewody hamulcowe,i dwa wychodzą,sprawdzić czy działa,czy daje się wcisnąć tłoczek,ja swój reanimowałem,poprzez wykręcenie,czyszczenie i smarowanie,zaczął funkcjonować,z drugiej strony nie jest to drogi element.W tym aucie nie ma zintegrowanych korektorów w cylinderkach.Szkoda kolego że mieszkasz tak daleko,bo bym ci pomógł.
maniek ;-)

Offline Wojtek Giedlar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Leżajsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1.4 isx
  • Miejscowość: Leżajsk
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2014, 22:32:39 »
Będę szukał albo pojadę do mechanika z tym zdjęciem i opisem.  Kurde mówiłem mu poszukaj korektora zapomniał. Wszystko inne git zrobił.
Ps. Kilka tyg temu pojechałem do sklepu motoryzacyjnego zapytać ile kosztuje.  Sprdedawca chciał dowód rejestracyjny no i nic nie znalazł.  Mówi mi ; w Pana aucie nie ma korektora. Już zgłupiałem.
No nic wezmę brudne ciuchy starty koc i pod auto poszukać.
 
Niewielki koszt mówisz kolego?  Jaki przedział cenowy mniej więcej?

Offline Mariusz Stępień

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 398
  • Skąd: Żory
  • Posiadany samochód: citroen xsara1,2000r 1.8i exclusiv
  • Zainteresowania: mechanika pojazdowa,wędkarstwo ekstremalne,połów największych drapierzników
  • Miejscowość: Żory
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2014, 22:56:49 »
patrzyłem teraz na stronie citroen servis,i jakoś korektor jest w modelach 1,4,najlepiej jakbyś mi vin na priva posłał,wtedy będzie wszystko jasne,bez obaw.chyba że jest tak jak marek marecki pisze,trzeba po vinie sprawdzić,bo jeżeli jest cylinderek z tym całym ustrojstwem,a wsadził ci zwykły,to pieron wie.
maniek ;-)

Offline Wojtek Giedlar

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Leżajsk
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1.4 isx
  • Miejscowość: Leżajsk
Re: Korektor siły hamowania
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 28, 2014, 17:12:44 »
Wychodzi na to ze nie ma kompensatora. Na stronie citroen.servise w zakładce układ hamulcowy/kompensator/części jest 0 czyli nie ma go.
Chciałem przypomnieć, że hamulce zachowują się tak jak przed wymianą cylinderka. Czyli bardzo słabo hamują.

Czyli wina pomoy???
 Teraz z tym problem bo jest 2 rodzaje.  Cena w hurtowni 200-250 zł sprawdzał mechanik. Na allegro taniej ale tak to jest  na aukcjach opisane ze  szok