Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Piszczy przy hamowaniu  (Przeczytany 2397 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Piszczy przy hamowaniu
« dnia: Wrzesień 12, 2009, 23:48:09 »
Witam ponownie,
od jakiegoś miesiąca piszczy mi przy dość gwałtownym hamowaniu z niewielkiej prędkości jaką jadę. Piszczenie 'z tyłu'.

Myślałem, że problem dotyczy klocków, jednak dziś po wymianie i przetoczeniu tarcz z tyłu problem nadal występuje.

Jakieś sugestie?

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2009, 01:29:00 »
hmmm tarcze to sie chyba 10 lat temu toczylo.....


Będę za nią tęsknił :)

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2009, 01:32:02 »
O to ciekawe, bo parę dni temu w ASO powiedziano mi, że mam do wymiany klocki z tyłu i 'pasuje jeszcze przetoczyć tarcze z przodu'.

Z ciekawości: dlaczego?

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2009, 08:07:44 »
Niektóre rodzaje klocków hamulcowych przed końcem eksploatacji wydają ostrzegawczy odgłos podobny do gwizdu i wtedy trzeba je wymienić.
 
Drugą przyczyną powodującą taki efekt są różnego rodzaju zanieczyszczenia zgromadzone w okolicach zacisku, które podczas pracy hamulca ocierają się o tarcze wydając pisk. Tą usterkę można skutecznie usunąć przez oczyszczenie układu np zmywacz do hamulców firmy BERNER. Jest niedrogi a zarazem skuteczny

 Co do toczenia tarcz jeśli na tarczach występują tylko progi a grubość tarczy mieści się w normie to śmiało można toczyć.

Natomiast jeśli tarcza jest zwichrowana, lub grubość tarczy jest poniżej minimalnego wymiaru ta należy wymienić OBYDWIE tarcze na osi nawet gdy jedna z nich jest dobra.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Dawid Pieron

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara II VTS 2003r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2009, 14:10:39 »
Jarosławie: to samo myślałem, ale jak pisałem po wymianie klocków jest to samo. Zanieczyszczenia to również raczej nie są ponieważ piszczy to nieustannie od jakiegoś miesiąca.

Offline Adam Harych

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 692
  • Skąd: Przygodzice
  • Posiadany samochód: E46 zastąpiło Xsare, Volvo S40 1.9Di 102km, E46 320D 136km, Mercedes A-class 1.7CDI 90k
  • Miejscowość: Przygodzice
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2009, 14:35:36 »
piszczec moze  ( pewnie tak jest) dlatego ze jest zle dobrana twardosc klockow do tarcz. Innymi slowy zbyt twarde klocki beda powodowaly piszczenie jesli nie beda sie slizgac po odpowieniej tarczy, zbyt miekkie klocki beda sie zbyt szybko zuzywac i nie powinny piszczec.


Będę za nią tęsknił :)

Offline waldemar walendziak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: c 15 - Berlingo
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 13, 2009, 14:47:50 »
ja bym proponował  przyjżec się czy piasta łożyska jest w należytym stanie i zwróc uwage czy to jest ciagly gwizd  czy chrobot nowe klocki obejmują obszary nie wytarte  starymi
nie wiem  jaki przebieg ale tarcze  w tym roczniku to tylko wymiana przetaczanie obniża skutecznośc hamowania przy dużej dynamice jazdy cienkie tarcze palą klocki i staja się twarde co powoduje gwizd i wibracje

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: Piszczy przy hamowaniu
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 13, 2009, 14:56:55 »
Pisk to wynik drgań, jakie powstają w kole. Wszystko przebiega na podobnej zasadzie jak w instrumentach muzycznych. Jego przyczyny mogą być dwojakie. Pierwsza to niewłaściwy dobór materiałów, z których wykonane są bębny i szczęki, albo tarcze i klocki. Nie wływa to jednak na długość drogi hamowania. Trzeba w takim przypadku po prostu poczekać, zużyć szczęki lub klocki które mamy, a następne kupić dopasowane.

Można  kupić w sklepach specjalny, zapobiegający piszczeniu spray, którym spryskuje się hamulce od wewnątrz.
Nigdy nie stosowałem,  nie wiem jak to działa, i czy jest skuteczny
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil: