Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek  (Przeczytany 6544 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« dnia: Kwiecień 23, 2008, 20:16:56 »
Mam bardzo dziwny problem z moim pojazdem, a mianowicie po wizycie u elektryka, który naprawił mi rzekomo usterkę nieładowania akumulatora- niestety po 10 minutach w aucie znowu padł i jadę na reklamację, ale nie o to konkretnie mi chodzi.
Mechanik naprawił nie działającą kontrolkę od ładowania akumulatora- teraz zapala się na zapłonie i gaśnie po odpaleniu, chociaż ładowania nie ma, ale na desce zostają palące się kontrolki zamieszczone na zdjęciu. Po odbiorze nie działa również prędkościomierz, chociaż elektryk twierdzi, że zegarów nie wyjmował ( ja w to nie wierzę, ktoś to musiał zepsuć).
Elektryk powiedział po sprawdzeniu, że kontrolki oznaczają za małe ciśnienie oleju. Według mnie dziwne, ponieważ co ma kontrolka oleju do hydrauliki i poziomu płynu w chłodnicy.

Ma ktoś jakiś pomysł?

Jadę do "fachowca" na reklamację i chcę mieć argumenty.

Z góry dziękuję za pomoc i przepraszam że się tak rozpisałem, ale to mnie do pasji doprowadza , bo co spec to inna diagnoza, a jak nie ładował tak nie ładuje... :-(

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Problem z elektrykom.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 23, 2008, 21:30:30 »
Cytuj

Robert Robson napisał:
Wygląda na to, że coś dobrze nakombinował z tymi kontrolkami!. Pewno sobie chciał uprościć robotę a napytał sobie biedy...

Ładowanie sprawdza się przede wszystkim miernikiem pod obciążeniem i bez bezpośrednio na akumulatorze, to jest miarodajne nie kontrolka. To co się świeci to do oleju, może tylko kabel spadł a to drugie to brak płynu chłodniczego i często się zacina czujnik w zbiorniku lub rzeczywiście jest go mało. STOP się świeci gdy jakaś czerwona kontrolka się zaświeci, do tego jeszcze wyświetlacz incydentów i pikacz byś wiedział, że coś szwankuje.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektrykom.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 23, 2008, 21:40:57 »
Z tym miernikiem to wiem jak jest. Przy poprzednich problemach z alternatorem sobie zakupiłem :-)

Coś przekombinował to na pewno...Na gwarancji mi to musi zrobić...

Tylko co się mogło stać z prędkościomierzem?!   Mam nadzieję, że to tylko linka spadła.

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2008, 23:05:56 »
Sęk w tym, że kontrolka ładowania gaśnie a nie ładuje. Na akumulatorze niskie napięcie ( około 11, a powinno być około 14V jak ładuje).

To wszystko to dziwna sprawa, bo na wyświetlaczu incydentów nic się nie wyświetla, a napewno wyświetlacz działa, bo inne rzeczy lubią się tam pojawiać  ( na przykład:  DEFECTVE R. STOP LAMP,  DEFECTIVE L. STOP LAMP... :)

Mam nadzieję tą sprawę wyjaśnić na dniach...

Jak ktoś ma jakieś pomysły, proszę się dzielić :evil:

Offline Wojciech Łapiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 228
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 tourer 2.0 hdi 2015, Peugeot 407 SW 2.0 hdi 2009
  • Zainteresowania: podróże, wędkarstwo, fotografia
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2008, 10:00:42 »
Cytuj

Mateusz Basara napisał:
Sęk w tym, że kontrolka ładowania gaśnie a nie ładuje. Na akumulatorze niskie napięcie ( około 11, a powinno być około 14V jak ładuje).

To wszystko to dziwna sprawa, bo na wyświetlaczu incydentów nic się nie wyświetla, a napewno wyświetlacz działa, bo inne rzeczy lubią się tam pojawiać  ( na przykład:  DEFECTVE R. STOP LAMP,  DEFECTIVE L. STOP LAMP... :)

Mam nadzieję tą sprawę wyjaśnić na dniach...

Jak ktoś ma jakieś pomysły, proszę się dzielić :evil:

Kiedyś była prosta zasada działania kontrolki ładowania. Była wpinana pomiędzy wyjścia diód wzbudzenia i diód prostowniczych. Dopóki różnica napięć wynosiła ok. 10-12V (alternator nie kręcił się albo nie ładował) kontrolka świeciła. Gasła po prawidłowym zadziałaniu alternatora. Czasem kontrolka żarzyła się, gdy padła jedna z diód prostowniczych ("dodatnia" różnica napięć) lub gdy padła dioda wzbudzenia ("ujemna" różnica napięć). Niestety w samochodach najeżonych elektroniką wszystko jest możliwe; nie obowiazują żadne "klasyczne" reguły ...
dawniej: Xantia Break 1,9 td
             Safrane 2,3 Si
             Nevada 2,1 D
             R 11 1,7
             Visa 1,9 d

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2008, 13:19:18 »
Cytuj

Wojciech Łapiński napisał:

Kiedyś była prosta zasada działania kontrolki ładowania. Była wpinana pomiędzy wyjścia diód wzbudzenia i diód prostowniczych. Dopóki różnica napięć wynosiła ok. 10-12V (alternator nie kręcił się albo nie ładował) kontrolka świeciła. Gasła po prawidłowym zadziałaniu alternatora. Czasem kontrolka żarzyła się, gdy padła jedna z diód prostowniczych ("dodatnia" różnica napięć) lub gdy padła dioda wzbudzenia ("ujemna" różnica napięć). Niestety w samochodach najeżonych elektroniką wszystko jest możliwe; nie obowiazują żadne "klasyczne" reguły ...

Nie mam pojęcia jak tu działa ta kontrolka ładowania. Mi jak padło ładowanie przestał też działać klimatronik gdyż jak potem to zbadałem załączany jest układem który go włącza gdy napięcie przekroczy odpowiednią wartość. Pojechałem nie do elektryka tylko na warsztat specjalizujący się w francuzach i tamci zawieźli alternator to firmy specjalizującej się w naprawach  alternatorów i rozruszników. Po zbadaniu okazało się, że alternator szmelc i nie opłaca się go naprawiać więc kupiłem używany u gościa gdzie naprawiałem auto. Przy okazji zmieniłem pasek wielorowkowy oraz naprawiłem napinacz.  Żadnych tam kombinacji z kontrolkami. Sam zmierzyłem iż napięcie jest do bani i tyle. Kontrolka cały czas się żarzyła a na zapłonie przed zapaleniem świeciła mocno jak inne. Teraz na zapłonie świeci się wyraźnie ciemniej od pozostałych i gaśnie od razu jak silnik zapali. Oczywiście ładowanie mam dobre.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 24, 2008, 17:39:30 »
Mi przede wszystkim chodzi o ten zestaw nie gasnących kontrolek, bo mi elektryk mówi, że nie ma ciśnienia oleju, dlatego nie gasną - według mnie to kompletna bzdura (podczas naprawy ładowania ostro coś zrypali i stąd ten problem- zresztą tak jak z prędkościomierzem ).

Jeszcze jest jedna ciekawa sprawa, a mianowicie cały fragment deski z wyświetlaczem incydentów jest luźny, według mnie panowie nie wiedzieli jak to rozebrać i połamali (nawet są ślady kleju w niektórych miejscach).
Czy można to rozebrać bez wyjmowania licznika (z tego co czytałem w dziale "zrób to sam" to można).

Ładowanie to osobna historia - alternator sprawny coś na kablach pewnie.

Jutro odstawiam na reklamację i czekam z niecierpliwością na rozwiązanie tej sprawy.

Offline Mateusz Marcinkowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 889
  • Skąd: Leszno
  • Posiadany samochód: citroen XM MKII 3.0 V6.24V -->Exclusive<-- 1994r motor ZPJ/4/Z (UKZ) LPG Landirenzo I
  • Zainteresowania: elektronika, informatyka, fotografia, bioinżynieria
  • Miejscowość: Leszno
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 24, 2008, 21:13:38 »
ja mając XM'a rozebralem przednią deske, bo naprawialem wyswietlacz incydentow, i nic nie polamalem tylko przypadkiem cosik sie stalo z licznikiem przebytych kilometrow tym dolnym, bo zaczął przeskakiwac, ale po wyzerowaniu przestało skakac i działa oki, ale z kablami nie wiem, czy mogł nakombinowac, bo tam jest wtyczka, ktorej nie idzie inaczej wcisnąc, bo nie pozwoli na to wtyczka co idzie do kontrolek. idzie jedna wiązka zakonczona wtyczką, a jest to rozdzielone dopiero na płytce
:evil::-)  :-) XM MKII[email protected] :-)  :-):evil:

Radio Code od 30zl Zapraszam FOTKI

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 25, 2008, 01:10:38 »
Moja teoria na ten temat jest taka, że po podłączeniu kontrolki ładowania, która odkąd kupiłem samochód nie działała, spowodowało ten defekt (czerwono na desce).

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 25, 2008, 11:53:31 »
Cytuj

Mateusz Basara napisał:
Moja teoria na ten temat jest taka, że po podłączeniu kontrolki ładowania, która odkąd kupiłem samochód nie działała, spowodowało ten defekt (czerwono na desce).

Może tak może nie. W poradach masz instrukcję z fotkami jak zdemontować wszystko w tych okolicach do obu wersji XM-a. Kontrolki są mocowane do jednego wspólnego elementu składającego się z płytki drukowanej gdzie są gniazda do żarówek. Łatwo to popsuć i ja bym szukał innej używanej części i już. Można próbować jak ja znaleźć wadliwą ścieżkę ale do tego trzeba lupy o dobrego oświetlenia oraz wprawnego oka i szczęścia. Po za tym jak ktoś coś kombinował nie wiadomo co i lepiej kupić coś co prawdopodobnie było sprawne.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2008, 13:24:54 »
Sprawa została wyjaśniona.

Elektryk okazał się poważnym, a przy tym spoko gościem. Winny był poprzedni mechanik, który nawet paska wieloklinowego nie umiał dobrze naprzeżyć.
Ładowanie jest już w porządku.

Prędkościomierz nie działał, ponieważ pękł plastik na lince przy liczniku, został kropelką potraktowany i kręci jak nic (był już kiedyś klejony, więc przyszedł na niego czas- a niedługo i czas na wymianę).
Plastiki mam już lepiej poskręcane i wszsytko gra. Niepotrzebnie się człowiek na elektryka wściekał, a to nie była jego wina.

Palące się kontrolki niestety oznaczają problem z olejem. Dziś mam wymianę oleju i filtra, jeśli nie pomoże będziemy dalej walczyć, ale jestem dobrej myśli.

Udało mi się znaleźć fachowca od Citroenów w mojej okolicy. Naprawdę znający się na rzeczy mechanik. Poprzedniego super "fachowca" musiałem zmienić, ponieważ okazało się po ostatnich naprawach, że to nie ten gość u którego chcesz serwisować swój pojazd :-)

Dzięki wszsytkim gorąco za pomoc :-)

Offline Julian Donajski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 137
  • Skąd: Gorzów Wlkp.
  • Posiadany samochód: XM 2.1TD MkII automat 1995 HAII
  • Zainteresowania: święty spokój o ile istnieje
  • Miejscowość: Gorzów Wlkp.
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2008, 16:20:57 »
Cytuj

Mateusz Basara napisał:

Udało mi się znaleźć fachowca od Citroenów w mojej okolicy. Naprawdę znający się na rzeczy mechanik. Poprzedniego super "fachowca" musiałem zmienić, ponieważ okazało się po ostatnich naprawach, że to nie ten gość u którego chcesz serwisować swój pojazd :-)

Dzięki wszsytkim gorąco za pomoc :-)

Nie tylko Ty tak masz. Ja też zmieniłem mechanika ba nawet w tym samym warsztacie bywają lepsi o gorsi mechanicy. Kiedyś tam zmieniałem pasek wielorowkowy  oczywiście w tym warsztacie i od razu regulacja była na końcu aż się skończyła po roku z haczykiem. Pojechałem znów i nowy pasek okazał się znów prawie za długi, przyszedł innych mechanik i okazało się iż napinacz jest  źle zmontowany. Po naprawie okazało się iż pasek jest dobry a regulacja jest w połowie nie na końcu.
Pozdrawiam
XM2.1TD automat 1995
klient Media Markt

Offline Adrian Szwarc

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 48
  • Skąd: Piekary Śląskie
  • Posiadany samochód: Citroen_xm 91 obecnie C5 2.2 BiTURBO
  • Miejscowość: Piekary Śląskie
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 04, 2009, 22:22:10 »
witam cie Mateusz powiedz mi jak rozwiazałes w koncu ten problem ze swiecacymi sie kontrolkami poniewaz mam ten sam problem co ty  silnik 2.1 td 1991 z gory serdeczne dziekiii
Citroen  Xm 2.1 Td rok 91 :-)  :-)  :-)  :-)  :-)
Citroen C5 2.2 BiTURBO 2008  :-(  :-(  :-(
ASTRA cabrio TWIN TOP 1.8

Offline Mateusz Basara

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Starogard Gdański
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,1 TD 91r.
  • Miejscowość: Starogard Gdański
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 23, 2009, 23:13:02 »
Wymiana czujnika oleju pomogła na kontrolki. Nie polecam tych najtańszego, bo możliwe, że będziesz dwa razy wymieniał.

Offline Adrian Szwarc

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 48
  • Skąd: Piekary Śląskie
  • Posiadany samochód: Citroen_xm 91 obecnie C5 2.2 BiTURBO
  • Miejscowość: Piekary Śląskie
Re: Problem z elektryką - dziwne powiązania kontrolek
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 01, 2009, 10:34:49 »
cze Mateusz mam prosbe odezwij sie odmnie na gg 7585741 bo che pogadac z gory dzieki
Citroen  Xm 2.1 Td rok 91 :-)  :-)  :-)  :-)  :-)
Citroen C5 2.2 BiTURBO 2008  :-(  :-(  :-(
ASTRA cabrio TWIN TOP 1.8