Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wentylator się nie załącza  (Przeczytany 10130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Mikołowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Libiąż
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 LPG-Bezyna 92 Rok
  • Miejscowość: Libiąż
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 22, 2008, 17:08:10 »
Hejka wszystkim:) Zerklem dzis do porad ktore mi nadeslaliscie nie bardzo wiedzialem gdzie jest odpowietrznik chlodnicy chyba ze to byl ten kranik na gorze chlodnicy nic innego tam nie bylo zaczalem od niego potem odpowietrznik przy termostacie na ampul na koniec odpowietrznik nagrzewnicy z obydwoch poplynal plyn. Po pozgrzaniu silnika do 90 stopni wentylator nie ruszyl wiec zrobilem tak jak Wojtek napisal odpiolem wtyczke z chlodnicy wzialem kawalek kabla byly tam dwie koncowki ktore zwarlem tym wlasnie kawalkiem kabla wiatrak odrazu zaczal krecic... wiec jesli jest czujnik w chlodnicy to najwidoczniej on padl zdjecie z niebieska kostka a jak wy uwarzacie??

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 22, 2008, 18:12:58 »
Wentylator powinien się włączyć dopiero coś koło 100 stopni. Jak wskazówka temperatury cieczy zrówna się z pierwszą kreską nad 90 stopni. Dokładnie wygląda to tak jak na zdjęciu w moim podpisie poniżej. Dopiero w tym położeniu powinien wentylator się załączyć. Nie czekałeś za krótko?

Offline Tomasz Mikołowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Libiąż
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 LPG-Bezyna 92 Rok
  • Miejscowość: Libiąż
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 22, 2008, 20:20:05 »
Mariuszu to moj ZX jest jakis dziwny jak juz pisalem po wyzej temperatura nawet w lato gdy bylo goraco nie przeskakiwala wyzej niz 90 stopni a wentylator i tak sie zalanczal gdy sie zatrzymalem pod blokiem slychac bylo ze chodzi po chwili sie wylanczal i bylo ok. A teraz gdy wymienilem wode na plyn najpierw dmuchal zimnym powietrzem nawet gdy mial 90 stopni teraz gdy osiaga 90 stopni dmucha cieplym powietrzem a wentylator stoi w miejscu dwa razy temperatura podskoczyla tak jak u ciebie na zdjeciu a i tak wentylator stal w miejscu myslalem zeby wykrecic ten czujnik i go jakos sprawdzic np miernikiem tylko nie wiem czy sie tak da?? Po co kupywac nowy skoro nie wiem czy jest sprawny najpierw musze sie upewnic

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 22, 2008, 20:36:21 »
Może wskazówka Ci się zacina i nie wskazuje powyżej 90 stopni. ;-) Teoretycznie można go sprawdzić miernikiem. Kiedyś sprawdzałem  w innym samochodzie taki czujnik zanurzając go w wodzie i gotując do wrzenia. Ten w naszych samochodach powinien przełączyć się w 98 stopniach tak więc możesz próbować w taki sposób. :-)

Offline Tomasz Mikołowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 70
  • Skąd: Libiąż
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 LPG-Bezyna 92 Rok
  • Miejscowość: Libiąż
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 23, 2008, 20:28:39 »
Moze i tak spróbuje ale to dopiero po swietach do pracy ide dopiero 5 stycznia wiec mam troche czasu a co do wskazowki to jest chyba wporzadku podskoczyla na jakies 95 stopni a potem stojac na swiatlach opadla widac plyn dobrze go chlodzi grumt ze sie nie gotuje plyn.;)

  • Gość
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #30 dnia: Grudzień 24, 2008, 00:23:19 »
Jeśli stojąc na światłach wskazówka opadła to znazy że zadziałał wentylator...:|

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #31 dnia: Grudzień 24, 2008, 09:45:38 »
No raczej. Bez wentylatora nie ma możliwości żeby na postoju samym krążeniem płynu w chłodnicy się schłodził. :|

Offline Winicjusz Roszkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V 2001
  • Zainteresowania: citroen :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 22, 2009, 23:50:50 »
Witam wszystkich.Mam problem z ogrzewaniem mojego zx-a a mianowicie chocby temperatura siegala 100 stopni z nawiewow leci zimne powietrze.Sprawdzilem poziom plynu i okazalo sie ze jest go stanowczo za malo wiec dolalem i na wszelki wypadek odpowietrzylem.Nic to nie dalo i dalej wialo zimnem.Chociaz co dziwne zaobserwowalem ze czasami leci cieple powietrze ale tylko kiedy wlaczam nawiew na 1 lub 2 stopien ale kiedy jade szybciej niz 50-60 km/h to wieje znowu zimnem.Sprawdzilem caly uklad chlodzenia i dziwne bo wszystkie rurki/przewody sa gorace tylko te ktore prowadza do nagrzewnicy sa letnie.Czy czeka mnie wymiana nagrzewnicy?Prosze o rade.Pozdrawiam
byl Citroen ZX 1.4 B+G Avantage a jest Xsarunia :)

  • Gość
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 23, 2009, 00:01:50 »
Niestety są to objawy zatkanej nagrzewnicy
Pomorze wymiana (stosowanie różnych środków do urożnienia mogą tylko zaszkodzić)
Koszt niewielki, ale kupa roboty
Można wymienić samemu jeśli czujesz sie na siłach, na forum pomozemy jak możemy :)

Offline Winicjusz Roszkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Walbrzych
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 1.6 16V 2001
  • Zainteresowania: citroen :)
  • Miejscowość: Walbrzych
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 24, 2009, 13:49:06 »
Dziekuje za odpowiedz-cena nagrzewnicy nie jest wysoka ale wymiane przeprowadzi mechanik bo z moimi zdolnosciami to autko po naprwie bedzie jezdzic do tylu;) ale jeszcze raz dziekuje za chec do pomocy.Pozdrawiam
byl Citroen ZX 1.4 B+G Avantage a jest Xsarunia :)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 21, 2009, 09:36:16 »
Kiedy ma sie wlaczyc tem wiatrak bo sam nie wiem czy u mnie on dziala prawidlowo.Mam wersje z klimatyzacja.Gdzie sie znajduje termostat  w 1.6 moze ktos wrzucic fotke?oraz czujnik temp.dajacy informacje do kompa

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 25, 2009, 20:04:31 »
Gdy wentylator sie nie wlacza zewrzyj przewodem wtyczke od czujnika temp.chlodnicy-wentylator powinien sie obracac /jego styki powinny sie zalaczac przy temp.97 st.C.Jesli wentylator pracuje po zwarciu  wtycki to sprawdz ten czujnik,wykrec go i gotuj wode w garczku razem z termometrem i czujnikiem a do czujnika podlacz omomierz i jego styki winny sie zaqlaczyc przy 97.st.

Offline Artur Gałka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 153
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: ZX 1,6i Aura '92 BDY
  • Miejscowość: Elbląg
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #37 dnia: Sierpień 04, 2009, 18:27:26 »
Witam, ja dodam od siebie swoje obserwacje. Wczoraj jechałem po 22 (więc chłodno) jednak na tyle długo, że silnik nagrzał się do 100 stopni, i włączył się naturalnie wentylator, ale do tego załączyła się dodatkowo czerwona kontrolka temperatury (czerwona kropka). Dodam że pare dni temu odkręcałem czujnik cieczy, żeby go sprawdzić, trochę pociekło, ale potem dokładnie go z powrotem zakręciłem. I Teraz jakie podjąć kroki?

- czy zająć się odpowietrzaniem itd, czy to coś poważniejszego?


EDIT: I dodam że niepokojąco zaczął od tego precederu, czyli 2 ni już, jakoś szybciej zużywać płyn chłodniczy, z 4 kreski od MAX, już jest na 6-tej.

EDIT 2: po długim poszukiwaniu w Szukajce, znalazłem to:

klik
ZX-spectrum

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #38 dnia: Sierpień 04, 2009, 21:27:21 »
Uwazam ze jesli ci pocieklo to powinienes uzupelnic plyn i odpowietrzyc bo prawdopodobnie czujnik temp.nie jest w wodzie.

Offline Ryszard Witek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Chmielów
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,4 ;C4 Picasso 1,6 diesel 2007r exklusiv
  • Miejscowość: Chmielów
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #39 dnia: Sierpień 05, 2009, 20:47:13 »
Po uruchomieniu silnika jest chlodzenie bloku i nagrzewnica/termostat zamkniety/ po przekroczeniu temp.termostatu /nie pamietam ile st.c/ termostat sie otwiera i plyn chodzacy przedostaje sie do chlodnicy i jest chlodzony,gdy temp.przekroczy 97 stC. czujnik znajdujacy sie w chodnicy zwiera swoje styki i uruchamia wentylator i ten czujnik jest odpowiedzialny aby nie przegrzac silnika.

Offline Artur Gałka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 153
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: ZX 1,6i Aura '92 BDY
  • Miejscowość: Elbląg
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 10, 2009, 15:39:56 »
Witam cytryniarzy.

Po odpowietrzeniu układu chłodzenia, jeździłem przez parę dni bez problemów. Jednak dziś, w miarę gorąco było, do tego dynamiczniejsza jazda, i znowu zapaliła się kontrolka od temperatury. Wiatrak załącza się prawidłowo. Jednak po kilkunasto minutowej jeździ po mieści, praktycznie bez stania w korkach, coś mu tam przygrzewa. Co dalej? Skoro wiatrak się załącza?

Poradzcie coś. Dzięki pozdrowienia.
ZX-spectrum

Offline Łukasz Dzik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 60
  • Skąd: Krobica
  • Posiadany samochód: Citroen ZX1.4i
  • Miejscowość: Krobica
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 10, 2009, 15:42:30 »
witam jesli zapala sie jednoczesnie lampka od temperatury i oleju to maly poziom oleju tak bylo w moim przypadku :)
Citroen ZX 1.4i 94r  :)

Offline Artur Gałka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 153
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: ZX 1,6i Aura '92 BDY
  • Miejscowość: Elbląg
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 11, 2009, 19:06:45 »
NIe, nie są to dwie kontrolki, jeszcze się to nie zdarzyło. Zapala się od temperatury, ale tylko wtedy gdy żwawiej się jeździ...
ZX-spectrum

Offline Artur Gałka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 153
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: ZX 1,6i Aura '92 BDY
  • Miejscowość: Elbląg
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 29, 2009, 14:49:38 »
wstawiłem nowy czujnik włączenia wentylatora chłodnicy, i przy 90-ciu paru stopniach włącza się wiatrak, ale do tego pojawia sie kontrolka temperatury na desce. płynu mam full

Od momentu odpowietrzania trzema odpowietrznikami, przecieka mi odpowietrznik chłodnicy, przez ten koreczek, jakby nie był dobrze zakręcony, co jednak wykluczam, bo jest dokładnie przykręcony tak jak był od początku. Czy ma on coś wspólnego z tą kontrolką?
ZX-spectrum

Offline Michał Nowicki

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: łódź
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.6i 1992r
  • Miejscowość: łódź
Re: Wentylator się nie załącza
« Odpowiedź #44 dnia: Listopad 26, 2009, 17:05:54 »
Witam
Jestem"szczęśliwym" posiadaczem cytrynki(pierwszy francuz w rodzinie)mam pytanie co do optymalnej temeratutry pracy silnika.
U mnie wygląda to tak że zwykle jest w granicach 60-70stp(przynajmniej tak pokazuje wskaźnik)  więc to napewno za mało,to jest pewnie przyczyną wysokiego spalania gazu13-14l,
Jednak jezeli tylko na 3-5min stane  wkorku temp wzrasta do 90 i włącza się wentylator. I tu moje pytanie jaka powinna być prawidłowa temp. i przy jakiej powinien włączyć  się wentylator
Citronen zx 1.6 92r
z góry dzięki za rady