Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?  (Przeczytany 9950 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« dnia: Listopad 29, 2008, 14:10:31 »
Witam


Mam mały dylemat, a mianowicie - posiadam XSARĘ II rok 2001 z silnikiem 1.4. Moje pytanie jak w temacie, czy podczas przełączenia z świateł mijania na długie obie żarówki się palą, czyli żarówka od mijania i od długich. Pytam się ponieważ zmieniałem przełącznik ( wymieniałem bebechy ) i nie zwróciłem uwagi jak było na starym. Proszę posiadaczy tych samochodów o naprowadzenie mnie na trop czy u mnie działa dobrze czy jest inaczej.

Ale się rozpisałem.


Pozdrawiam klubowiczów

  • Gość
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 29, 2008, 14:23:21 »
W chwili gdy mrugasz "długimi" czy nie pociągasz dźwigni do końca tylko na 1/2 pozycji świecą się obie żarówki natomiast jak włączysz długie światła świecą tylko żarówki od świateł długich
PS uzupełnij info o aucie w profilu

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 29, 2008, 14:26:28 »
Cytuj

Krzysztof Olczak napisał:
W chwili gdy mrugasz "długimi" czy nie pociągasz dźwigni do końca tylko na 1/2 pozycji świecą się obie żarówki natomiast jak włączysz długie światła świecą tylko żarówki od świateł długich
PS uzupełnij info o aucie w profilu

Tylko, że ty masz Xsare mkI, a Kolega mk2.... Masz może żarówki H4?
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 29, 2008, 15:34:27 »
Witam

Dzięki za odzew

Profil już poprawiam, a co do żarówek to są H7 + H1 + H3 przeciwmgielne wszystko w jednej lampie


Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie

  • Gość
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 29, 2008, 16:55:28 »
pisze jak jest w 307 więc analogicznie pewnie jest i w xsarze II
Wszystko widać jak się dojedzie bliżej ściany i widać podczas zmiany świateł, światła krótkie święcą w punkt A a światła długie w punkt B, każdy jest to w stanie zauważyć

  • Gość
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 29, 2008, 17:58:27 »
W większości X1 jest reflektor z żarówką H4 i wtedy przy włączeniu długich na stałe krótkie gasną.

W X2 (z tego co wiem wszystkich) i X1 Exclusive/VTS są osobne żarówki do długich i krótkich z osobnymi komorami pod kloszem  (np u mnie w każdym kloszu 2xH7) - w tych samochodach po włączeniu na stałe długich krótkie świecą nadal.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2008, 18:57:21 »
Witam

Również tak przypuszczałem ale wolałem się upewnić.
Spotkałem się z takim stanem w Fiacie Punto II, Renault Scenic gdzie oba żarniki były w osobnych komorach i oba się paliły razem.

Dzięki za poświęcony czas, będę spał spokojniej

Pozdrawiam

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 11, 2008, 13:09:43 »
Cytuj

Tomek Ciosek napisał:


W X2

(...)

 po włączeniu na stałe długich krótkie świecą nadal.


Niestety jest to nieprawda, w X2 świecą albo krótkie albo długie.
Ponadto razem z właczeniem długich wyłączają się też przeciwmgielne.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 11, 2008, 14:18:40 »
No to kolega Będkowski zamieszał nam nieźle. Tylko, czy aby kodeks drogowy coś tam nie traktuje o warunkach używania świateł dodatkowych w tym przeciwmgielnych? A co do łązcego świecenia to faktycznie zależy od tego jaki reflektor zamontowano w samochodzie. Tyle, że jestem rzekonany (może się mylę), że Xsara II ma tylko reflektor z diema oddzielnymi zarówkami tj nie H4. A w atkim przypadku świecą się łącznie.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 11, 2008, 22:42:11 »
Witam


Teraz to jest zagadka. Po opisach widzę, że większość wypowiadających się ma X2. Sprawdźcie jak możecie w swoich samochodzikach jak jest w rzeczywistości, rozwieje to wszystkie niewiadome.
Wspomnę iż lampa jest z osobnymi komorami na każdą żarówkę z żarówkami jak podałem wyżej.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie, niestety nie mogłem wcześniej - praca.

Pozdrawiam

  • Gość
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 11, 2008, 23:01:36 »
Cytuj

Marek Będkowski napisał:
Cytuj

Tomek Ciosek napisał:


W X2

(...)

 po włączeniu na stałe długich krótkie świecą nadal.


Niestety jest to nieprawda, w X2 świecą albo krótkie albo długie.
Ponadto razem z właczeniem długich wyłączają się też przeciwmgielne.


Może masz jakieś zwarcie? Nigdy z czymś, o czym piszesz się nie spotkałem...

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 14, 2008, 09:25:15 »
Nie dawało mi to spokoju, szukałem w sieci informacji na ten temat i okazało się, że są różne rozwiązania. Jeżeli producent zaprojektował lampę tak, że światła mijania i drogowe mogą się świecić razem na lampie powinno być oznaczenie HCR natomiast jeżeli te światła mają świecić albo jedno albo drugie powinno być oznaczenie HC/R. Problem w tym, że w Xsarze nie ma ani tego ani tego, jest za to:
HC
HR.
Zgłupiałem ale szukałem dalej. Trafiłem na kolegę, który ponad wszelką wątpliwość potwierdził, że ma tak jak ja, ale... w Berlingo rocznik 2005. fabrycznie od nowości tak było.
Fakt, większość aut z rozdzielonymi światłami mijania i drogowymi ma świecące się razem, ale to jest IMHO bez sensu ;) Co to daje oprócz pożerania większej ilości prądu i grzania się lampy? Przecież z samej swojej idei światła drogowe mają świecić dalej więc te mijania gdy świecą się razem z "długimi" w niczym nie polepszają zasięgu widzenia.
Zauważmy też, że w przypadku lamp z żarówkami H4 po włączeniu długich mijania gasną - nie świecą się dwa włókna tylko jedno.

Może problem jest gdzie indziej. jak wiadomo pierwsze Xsary II miały trochę inne rozwiązania elektryczne jak te późniejsze. Chocby to, że przeciwmgielne powędrowały w dolną część zderzaka, klakson trafił na kierownicę, włącznik zespolony com zamiast standardowego. może więc przy tej okazji zmieniono sposób świecenia długich. Wydaje się to o tyle prawdopodobne, że o ile pamiętam w tych późniejszych można ustawić światła tak, żeby same się włączały po włączeniu zapłonu - u mnie nie.
W każdym razie ciekawa sprawa i okazuje się jednak, że rację mamy zarówno kolega którego niesłusznie oskarżyłem o nieprawdę (przepraszam) ale moja wersja też jest prawdziwa.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 14, 2008, 11:35:44 »
Witam


Widzę, że temat jest dość rozwojowy. Zauważyłem u siebie że podczas włączenia samych świateł długich ( odłączone żarówki krótkich ) jest duże niedoświetlenie przed samochodem. Myślę, że powinny się świecić razem?
Nic. Pozostaje mi jeszcze poczekać na dalsze sugestie. Być może spotkam kogoś w XSARZE :-) i się zobaczy naocznie jak ma być.
Marku dziękuje ci za bezinteresowne zaangażowanie w mój problem.

Pozdrawiam wszystkich

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 14, 2008, 13:36:10 »
Może szkoda zachodu, ale skoro wdałem się w dyskusję to jeszcze raz wypowiem się. Otóż nie jest prawdą, że w X II nic nie dja światła mijanioa podczas świecenia drogowych. Owszem dośc soro doświetlają drogę przed samochodem i wszerz. A że pożerają prąd to fakt. Ludzie ciszą się, ze śwuiecą świtała mijania w słoneczny dzień i to jeszcze w mieście kiedy oświetlają zderzak poprzednika. Dodam jeszcze, że przy marnej wodoczności jeśli włązcę dodatkowo światła przeciwmgielne to też sporo poprawim naświetlenie jezdni. Tyle, że jak napisełme prawie nie mam okazji uzywać tych świateł.

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 28, 2009, 16:12:19 »
Miałem do czynienia z kilkoma samochodami, które miały dzielone lampy na światła drogowe i światła mijania i KAŻDE z tych aut miało zapalone światła mijania kiedy paliły się światła drogowe.
Zaznaczę, że byly to różne auta, z różnych roczników - Moje 2 ZX'y (94,92), Fiesta szwagra (96), A6 szwagra (96), 2 x Fabia szwagra - auto służbowe (nówka z 2007r i starsza z początku produkcji), Peugeot 306 (01).
Nie neguję co tu jest napisane, ale dla mnie się wudaje to conajmniej dziwne. Wyłączenie świateł mijania jak zapalają się światła drogowe przy dzielonych lampach dawałoby ewidentnie efekt jak przy zastosowaniu żarówek H4 (a więc kompletnie niedoświetlony obszar przed pojadzem i oświetlony obszar daleko przed pojazdem) a tego chyba inżynierowie chcieli uniknąć.

Z moich obserwacji wynika, że lampy dzielone mają jakby 2 strefy świecenia - normalne światła mijania i zaraz za nimi zaczyna się strefa świateł długich dająca fajny efekt równomiernego oświetlenia drogi przed autem na dużej odległości.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 28, 2009, 16:38:16 »
Witam

Dzięki za spostrzeżenia.

W ubiegłym tygodniu ( przepraszam za brak informacji z mojej strony ), spotkałem na skrzyżowaniu na czerwonym świetle Pana w średnim wieku w X2. Stał obok mnie. Po małej gestykulacji z mojej strony aby opuścił szybę dowiedziałem się od niego iż w jego samochodzie jest tak samo jak w moim, czyli ŚWIATŁA MIJANIA ORAZ DROGOWE PALĄ SIĘ RAZEM.


Myślę, że wszystkie niedomówienia powinny się wyjaśnić dla mnie oraz innych szukających pomocy.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim KOLEGOM, którzy chcieli pomóc.


Pozdrawiam

Offline Piotr Poznaniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 113
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C4ST 2018, 1.2 PT 131KM, Saxo 1.1 Chrono 2001 130kkm
  • Miejscowość: Poznań
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 28, 2009, 21:54:07 »
Dorzucę swoje trzy grosze (do tej pory jakoś ten temat mi umykał). Jak niedawno sprawdzałem żarówki przed przeglądem rejestracyjnym zaobserwowałem, że świecą albo mijania albo drogowe (przy włączeniu na stałe). Też wydało mi się to dziwne ponieważ we wcześniejszym aucie świeciły one równolegle.

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 29, 2009, 14:19:45 »
Witam



Widzę, że w tych samochodach jest wszystko możliwe.
Są dwa rodzaje przełączników różniące się budową, ja akurat miałem starszy model.
Ale wracając do sprawy, jak wspomniałem na początku naprawiałem przełącznik zespolony świateł przez zamianę środka tego przełącznika z drugim przełącznikiem pochodzącym z BERLINGO. Objaw był taki, że po przełączeniu na światła długie przełącznik wracał sam na pozycję świateł mijania a co za tym idzie nie przełączał na światła długie - robił to kiedy chciał, zwłaszcza na nierównościach (prawdopodobnie winne były plastikowe zapadki mechanizmu przełączającego).
Podłączałem również przełącznik z BERLINGO ale tam były lampy z żarówką H4, a co za tym idzie paliło albo włókno mijania albo długich - czyli prawidłowy objaw w BERLINGO.
Elementy wymieniane nie różniły się niczym od siebie, więc nastąpił przeszczep ( ale wiadomo może ma być inaczej i człowiek zaczyna myśleć, może to nie to )

Hmmm rozpisałem się trochę

Pozdrawiam wszystkich

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 31, 2009, 19:37:07 »
Problem w tym, że przynajmniej w Xsarze II prawie za wszystko odpowiada BSI. Odpowiada także za włączanie świateł. W moim aucie palą się razem drogowe z mijania a gdy wcześniej używałem przeciwmgielnych (w zderzaku) to jeszcze i one też się świecą, czyli mam prawie choinkę uważam jednakże, że  NADMIAR WIDOCZNOŚCI DROGI (gdy ciemno) NIKOMU JESZCZE NI ZASZKODZIŁ !!!    A w dzień raczej nie używamy świateł drogowych do jazdy - chyba że przez pomyłkę.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Paweł Górecki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 46
  • Skąd: Myszków
  • Posiadany samochód: wcześniej Saxo 1.5D, teraz Xsara II, 2.0HDI
  • Miejscowość: Myszków
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 26, 2009, 22:49:59 »
Witam!
za wiele nie dołożę, ale mi świecą razem: mijania i drogowe.
pozdrawiam

Offline Jacek Mierzejewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 121
  • Skąd: OSTRÓDA
  • Posiadany samochód: Była Xsara II + Saxo jest Peugeot 407 sedan 2008/2009 2.0HDI + Renault Clio II
  • Miejscowość: OSTRÓDA
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 27, 2009, 17:56:17 »
Witam

Pawle, dołożyłeś dużo. Taka odpowiedź powinna paść w drugiej lub trzeciej odpowiedzi :).

Pozdrawiam

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 27, 2009, 20:44:44 »
U mnie tez swieca albo mijania albo drogowe, razem tylko przy zajaczku :)
Moje spalanie

Offline Łukasz Nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 365
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara SX+ 1.6 16V 2001; Citroen C4 VTR Pack 1.6 HDI 2009
  • Zainteresowania: Citroen.... każdy
  • Miejscowość: Poznań
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 03, 2009, 22:59:50 »
U mnie (Xsara II 1.6 16V koniec 2000 roku) świecą mijania razem z drogowymi, ale jak włączę drogowe nie mam dostępnych przeciwmgielnych, nawet po przekręceniu manetki. Po wyłączeniu drogowych, przeciwmgielne można włączyć. Lampa w tym roczniku ma wbudowane wszystkie 3 lampy + postojówka + kierunek

Offline Piotr Bochenek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 71
  • Skąd: Essen
  • Posiadany samochód: Xsara II 2.0HDi 90KM
  • Zainteresowania: informatyka
  • Miejscowość: Essen
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 04, 2009, 11:20:23 »
Przeciwmgielne mogę używać na postojowych i mijania, na długich gasną. I jeśli ich nie wyłączę na manetce, to przy wyłączaniu długich automatycznie się zapalają.

Co do mijania i długich, to przy mruganiu długimi świecą się razem, ale jak załączę długie na stałe to mijania gasną.

PS
Lampy jak na zdjęciu autka, z oddzielnymi komorami.

Offline Łukasz Nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 365
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara SX+ 1.6 16V 2001; Citroen C4 VTR Pack 1.6 HDI 2009
  • Zainteresowania: Citroen.... każdy
  • Miejscowość: Poznań
Re: XSARA II Światło mijania razem z długimi czy osobno ?
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 05, 2009, 20:54:09 »
Tak, dokładnie... U mnie jest tak samo. Natomiast w Księżniczce mogę używać przeciwmgielnych w zestawieniu ze światłami postojowymi, w zestawieniu z postojowymi+mijania, oraz w zestawieniu z postojowymi, mijania i drogowymi razem. Same światła mijania przy włączeniu drogowych też nie gasną i świecą razem z nimi