Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana końcówki drążka  (Przeczytany 8139 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Wąsacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Mikulice
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1.9i
  • Miejscowość: Mikulice
Wymiana końcówki drążka
« dnia: Luty 20, 2008, 12:34:36 »
Witam zakupiłem ostatnio końcówkę drążka i przymierzam się do wymiany i mam takie pytanko czy ktoś kiedyś już wymieniał tą końcówkę chodzi mi o stopień trudności wymiany tej końcówki czy są jakieś problemy z tym ??
Pozdrawiam

Offline Andrzej Biniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 575
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3,0 V6 12V 167 KM 1989r HAI bez LPG
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 20, 2008, 13:00:02 »
Cytuj

Piotr Wąsacz napisał:
Witam zakupiłem ostatnio końcówkę drążka i przymierzam się do wymiany i mam takie pytanko czy ktoś kiedyś już wymieniał tą końcówkę chodzi mi o stopień trudności wymiany tej końcówki czy są jakieś problemy z tym ??
Pozdrawiam

Jeżeli nie dysponujesz odpowiednim ściągaczem to Możesz mieć problem i pozostanie tylko ruski przyrząd  :-) . Jeżeli jednak uda Ci się odpiąć drążek , to wykręcając starą końcówkę Licz obroty. Unikniesz w ten sposób konieczności ustawiania zbieżności kół
(jeżeli nowa końcówka jest tej samej długości i ma identyczną długość gwintu)
XM 3.0 V6 1989r HA1 bez LPG.Pozdrawiam. Sprzedany
od września 2008 BMW 735i Automat  x 2szt

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 20, 2008, 13:19:11 »
Witam
Zrobiłem to własnie tydzień temu.. Najpierw chciałem oddać do warsztatu, ale chcieli 100zł + końcówki.. Podpytałem znajomych w tym temacie i postanowiłem zrobić to sam.. Metoda chałupnicza i niektórzy mogą się z niej śmiać ;) Ale do rzeczy:
1. odkręcenie koła ;)
2.wyczyszczenie szczotką drucianą śruby łączącej końcówkę z wahaczem oraz nakrętki kontrującej na drążku kierowniczy oraz użycie w tych miejscach np. Wd 40..
3. minimalne poluźnienie nakrętki kontrującej i odkręcenie śruby przy wahaczu..
4. uderzyłem młotkiem kilka razy w mocowanie końcówki drążka w wahaczu dla rozluźnienia połączenia i następnie wybiłem od góry końcówkę.
5.wykręcić końcówkę z drążka kierowniczego.
I teraz najważniejsza rzecz. Nakrętkę kontry na drążku poluźniałem naprawdę minimalnie, żeby tylko można było wykręcić końcówkę.. Po jej wykręceniu wziąłem suwmiarkę i zmierzyłem odległość nakrętki kontrującej od końca drążka, od główki drążka tak żeby ustalić dokładne położenie  nakrętki kontrującej.. następnie wykręcałem ją i nakręcałem na nowy drążek mierząc żeby była w tym samym miejscu ( zmierz też czy nowa końcówka jest tych samych wymiarach co stara).. następnie wkręcałem końcówkę w drążek kierowniczy do śruby kontrującej.. jeżeli końcówka nie miała wtedy położenia z trzpieniem do góry to korygowałem to drążkiem. Następnie wkładałem trzpień w końcówkę wahacza i przykręcałem.. Wymieniłem od razu dwie końcówki, bo myśle, że warto a cena nie jest duża. Ja dałem 23zł na sztukę. Dokładny pomiar jest ważny żeby nie zgubić zbieżności. Ja pojechałem jednak po wymianie na stację diagnostyczną do znajomego zeby sprawdził mi zbieżność. Okazało się, że jest różnica rzędu 2,3mm i jak stwierdził jest to wartość dopuszczalna.. Pomimo tego poluźniliśmy kontrę i drążkiem wyregulowaliśmy różnicę na 0,00..
 
Wnioski końcowe..
Dowiedz się ile kosztuje wymiana drążków u mechanika ze zbieżnością.. jeżeli jest to kwota dla ciebie niewielka to zleć to jemu.. Możesz też wymienić tym sposobem sam a pojechać na stację diagnostyczną, gdzie ustawiają zbieżność.. U mnie chcieli za samą zbieżność 50zł.. Ja byłem na takiej, gdzie tego nie robią, ale że znajomy to się zrobiło ;)

crprog

  • Gość
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 20, 2008, 14:48:26 »
Ja probowalem sam to zrobić ale predzej bym ukrecił te drazki niz je odkrecił:D takie zaspawane z starosci były... nawet WD nie pomagał:D i musiałem do mechaniora podjechac zeby mi je palnikiem podgrzal i dopiero pod temp pusciłoo a reszta poszła już gładko:)

Offline Mariusz Ilicki

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 1 942
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4 GP 2.0 BlueHDi 14r., Pug 306 1.6 8v 00r., Xsara Picasso 1.8 16v 04r.
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 20, 2008, 15:28:39 »
Z doswiadczenia wiem, że ustawianie na suwmiarkę lub ilość gwintu tylko pozornie zdaje egzamin. IMO zawsze bedzie to już przestawione i bardzo możliwe, że w mniejszym stopniu ale zawsze jakimś może się to (nieustawienie zbiezności) odbic...

  • Gość
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2008, 16:39:45 »
Witam! Co do końcówek to ceny są rózne. Z wymianą zamykamy się w granicach 100zł. Co do odkręcania to ciężki temat. Sam próbowałem i nie ma lekko. Mechanior jednak mi pomógł i wam to takzę polecam. Pozdrawiam

Offline Ryszard Cudek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 173
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xantia 2.1td 1997
  • Zainteresowania: mechanika sport muzyka
  • Miejscowość: Kraków
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 20, 2008, 20:26:38 »
Panowie trzoszkę wiary..
Po pierwsze do odkręcania śruby może być nasadka ale 6 kątna a nie jakieś oczka czy płaskie( może iść płaskim lub oczkiem ale klucz 6 kątny to najlepszy pomysł nic się nie przekręci nie naciąga). Dalej wybijamy najlepiej przez nakrętkę by nie zaklepać trzpienia. Dobrze coś podłożyć pod wachacz np kawałek drewna by wachacza nie nadwyrężąć.
Powymianie końcówki powinno się sprawdzić zbieżność, To znaczy koła mają być równoległe ze wskazaniem na rozbieżność...
ja to sprawdzam na listewkach...Dobrze do tego mieć kanał...
   Wajcha
człowiek uczy się całe życie, i umiera głupi...

Offline Piotr Wąsacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Mikulice
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1.9i
  • Miejscowość: Mikulice
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 25, 2008, 14:58:40 »
Panowie no więc zabrałem się za to sam i wybiłem już końcówkę z wahacza teraz mi zostało wykręcić z tego drążka ale próbuje różnymi sposobami i nawet nie drgnie macie może jakieś pomysly na to żeby to odkręcić jeśli tak to pomóżcie bo zaraz chyba zwariuje

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 25, 2008, 16:54:42 »
A poluzowałeś tą kontrę? Jednym  kluczem trzymasz tą rurkę ( drążek, w który wkręcasz samą końcówkę)  tam jest takie miejsce na klucz jakieś 5-10 cm od tej nakrętki kontrującej, a drugim kluczem luzujesz tą nakrętkę, która jest na końcówce(kontrę). Tylko nie jestem pewny jak tam jest z gwintami czy po obu stronach są prawe czy jeden taki drugi taki. Z prawej strony zmieniałem to był normalny gwint (prawy). Czyli odkręca się kontrę w lewo, nie wiem jak sytuacja z prawej strony wygląda. :-) Powodzenia.

Offline Piotr Wąsacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Mikulice
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1.9i
  • Miejscowość: Mikulice
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 26, 2008, 23:25:54 »
Kontrę poluzowałem i nie dałem sobie z tym rady musiałem jechać do mechanika i zapłaciłem 20zł za wymianę.
W dalszej kolejności mi zostało wymienić łącznik stabilizatora może to pójdzie łatwiej  :-)

Wojciech_Siwek

  • Gość
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 27, 2008, 07:30:58 »
Cytuj

Piotr Wąsacz napisał:
Kontrę poluzowałem i nie dałem sobie z tym rady musiałem jechać do mechanika i zapłaciłem 20zł za wymianę.
W dalszej kolejności mi zostało wymienić łącznik stabilizatora może to pójdzie łatwiej  :-)

a nie prosciej byłoby dopłacic mu 15 zł i wymieniłby ten łącznik :-)

Offline Piotr Wąsacz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: Mikulice
  • Posiadany samochód: Citroen zx 1.9i
  • Miejscowość: Mikulice
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 27, 2008, 10:58:26 »
nie mieli na sklepie tego łącznika :)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Wymiana końcówki drążka
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 17, 2009, 18:24:08 »
Jakie firmy polecacie elementy zawieszenia zeby byly dobre:) Nie koniecznie drogie orginaly:) Chodz mi o koncowki drazkow, laczniki stabilizatora itp:) Jakie firmy polecacie fabryczne na pierwszy montaz:)