Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwne hamulce  (Przeczytany 1954 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adrian Łuczyna

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 338
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i avantage + LPG (1993)
  • Miejscowość: Gliwice
Dziwne hamulce
« dnia: Luty 01, 2010, 18:38:14 »
Od zawsze miałem słabe hamulce. Na ile pozwalały fundusze to powoli remontowałem. I tak wymieniłem tarcze, klocki, sorężynki z przodu i cylinderki, szczęki, sprężynki z tyłu. Do tego pompę hamulcową i cały płyn. Mimo tych zabiegów hamulce są bardzo słabe. Zauważyłem, że tarcze z przodu zdzierają się tylko trochę w środku. Wewnątrz i na zewnątrz są pordzewiałe.
Co ciekawe, kiedyś chciałem je dotrzeć. Jechałem na dwójce, lewą nogą naciskając hamulec. Po mocnym zagrzaniu tarcz hamulce nabierały mocy, przy naciśniąciu pedału potrafiłem zablokować koła co wcześniej było niemożliwe. Gdy przestygły, wszystko wróciło to normy - czyli znów słabo.
Gdzie szukać przyczyny?

I jeszcze jedna informacja. W weekend jechałem na Słowację. Też pogrzałem hamulce coby lepiej działały i zatarłem lewy tłoczek. Przez 300km hamował bardzo delikatnie grzejąc tarcze. Hamulce były słabe jak zawsze. Potem coś pukło, pedał wpadł do podłogi, przy hamowaniu pulsował jak ABS (hoć takowego nie mam) i od tej pory przy hamowaniu słychać hrobotanie, takie jakby zdzieranie.
Nie miałem jak dziś zaglądnąć co to się stało bo waliło śniegiem od rana.

W każdym bądź razie, gdzie powinienem szukać przyczyny słabych hamulców?

  • Gość
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 02, 2010, 09:57:34 »
trzeba tam zajrzeć. Mogła się okładzina odkleić i blachą hamujesz.
Z przodu masz obrdzewiałe tarcze??
Samobójca :P
Kupujesz zetaw regeneracyjny na przód.
Tłoczyska wyjmujesz szlifujesz drobnym papierkiem, wymieniasz oringi osłonki, po osłonki wciskasz specjalny smar, na końcu odpowietrzasz i musi być dobrze

Offline Adrian Łuczyna

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 338
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i avantage + LPG (1993)
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2010, 11:53:04 »
Zajrzałem. Klocek od strony tłoczka zdarty do blachy. Drugiego połowa grubości. Kupiłem dzisiaj nowe klocki i tarcze (tarcze były wymieniane rok temu!). Zacisk wyjąłem, wyjąłem tłok, wyczyściłem, nasmarowałem specjalnym smarem, ale oringu nie wymieniłem, bo na 14 idę do pracy, a zestaw będzie dopiero jutro w sklepie. W weekend wymienię.

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2010, 23:40:14 »
Jak mówisz o słabych hamulcach w sensie ze nawet kół nie są w stanie zablokować to albo masz zapowietrzone je co można sprawdzić przed odpaleniem silnika "pompując" pedałem hamulca i jak będzie twardniał i "rósł" pod nogą to masz powietrze w układzie. poza tym moim skromnym zdaniem to trafiłeś trefne klocki prawdopodobnie jakies utwardzane niby sportowe i dopiero po rozgrzaniu ci hamowały. przejechałes po górach i klocek rozgrzał się na tyle ze odpadł od okładziny. przy miekkich heblach stawiałbym na klocek albo powietrze w układzie. ewentualnie przewody mogą być już sparciałe i szczególnie te przy szczękach z przodu gdzie są gumowe z metalową rurką w środku mogą się najnormalniej w świecie przy wdepnięciu "rozdymać" i nie idzie cała sila w tłok.

Offline Adrian Łuczyna

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 338
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i avantage + LPG (1993)
  • Miejscowość: Gliwice
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 03, 2010, 12:51:16 »
hmm... Ciekawe z tymi przewodami gumowymi. Pójdę do sklepu i spytam czy mają, żeby je wymienić.

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 03, 2010, 14:00:27 »
Ja nie stawiam na stówę że to to bo nie widzę tego na oczy i nie mam możliwości wymacania sprawy. najpierw jed obejrzyj czy to może być to . . .

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2010, 16:22:39 »
e z tymi przewodami to nie wiem. coś mi się nie widzi.

sprawdź czy układ nie jest zapowietrzony no i przede wszystkim czy klocki dobrze założyłeś tzn czy swobodnie wracają i dociskają tarczę. może się zakleszczają ?
no i tłoczki, ruszają się swobodnie ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Karol Gozdowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen ZX
  • Miejscowość: Łódź
Re: Dziwne hamulce
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2010, 20:38:34 »
Cytuj

Makar Michał napisał:
Jak mówisz o słabych hamulcach w sensie ze nawet kół nie są w stanie zablokować to albo masz zapowietrzone je co można sprawdzić przed odpaleniem silnika "pompując" pedałem hamulca i jak będzie twardniał i "rósł" pod nogą to masz powietrze w układzie.


u mnie pedał rośnie jak tak pompuje, ale jak juz odpale silnik to pedał hamulca spada i potem hamuje elegancko... co prawda miałem troche przebojów z hamulcami ale kiedy wymienilem z tylu bebny, szczeki i cylinderki to jest wszystko ok...
Citroen ZX 1.4i + LPG... Śmiga bez zarzutu!!