Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno  (Przeczytany 2070 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Mońko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,0CT
  • Miejscowość: Łódź
XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« dnia: Październik 02, 2009, 17:41:53 »
Witam!!

Może mi coś poradzicie - przeszukałem tematy, ale nie natrafiłem na podobny...

Otóż od kilku dni niepokoją mnie wibracje od silnika, które przenoszą się niemal całkowicie na karoserię. Efekt znacznie ustępuje kiedy jest rozgrzany silnik - i nie tylko silnik - od silnika musi nagrzać się "reszta", bo kiedy temperatura na wskazówce dojdzie do 80-90 stopni, to musi upłynąć jeszcze kilkanaście minut zanim wszystko się uspokoi. Wystarczy także, że rozgrzeję silnik (mam niecałe 10 minut do pracy), drgania są, gaszę, wychodzę z auta, wracam np. po godzinie i drgań nie ma - widocznie coś od ciepłego silnika jeszcze się rozgrzewa.
Wibracje występują niezależnie od biegu, niezależnie od zawieszenia, od niczego innego... Tylko od temperatury "czegoś".

Poduszki były wymieniane 3 tygodnie temu. A w ogóle ile jest poduszek w XMie 2,0? Może nie wszystkie zostały wymienione...

Niepokoi mnie ten efekt, bo nie wiem czy można z tym jeździć, a w poniedziałek i wtorek czeka mnie trasa w sumie prawie tysiąc km...

Dzięki z góry za wszystkie podpowiedzi...

Offline Michal Pawlaczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 518
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Laguna I PhII 1,9 dTi
  • Miejscowość: Poznań
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 02, 2009, 18:30:05 »
Witamy na forum :)  No z opisów wynika ja poduszka silnika. Z tego co pamiętam są 3, prawa, lewa, i pod silnikiem. Mimo to takie zachowanie często generuje uszkodzone koło dwumasowe. Radziłbym to sprawdzić.

Offline Michal Pospiech

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: XP1,8 16V, VEL SATIS V6 3.5 były XMy , BXy i C3
  • Miejscowość: Rybnik
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 02, 2009, 19:17:16 »
witam ja mam 2CT i motor i skrzynia jest zawieszony w czterech miejscach. Nie było w 2CT koła dwumasowego. może twoja cytrynka nie pali na wszystkie gary. warto sprawdzić. pozdrawiam
:-) Tylko hydro - ale na razie męczę sie na stalowym :-(

Offline Tomasz Mońko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,0CT
  • Miejscowość: Łódź
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 03, 2009, 00:01:19 »
Cytuj
Witamy na forum :)
Witajcie :D Bardzo mi miło, wcześniej nie przywitałem się, bo ... już kiedyś tutaj bywałem (w innym wcieleniu - Xantia), tylko nic nie pisałem ;) XM'a mam od czerwca.
Cytuj

Michal Pospiech napisał:
witam ja mam 2CT i motor i skrzynia jest zawieszony w czterech miejscach.
O, o , właśnie o tę informację mi chodziło, bo ja ostatnio, polegając na zaleceniach warsztatu, poleciłem wymienić trzy (a przyjechałem z zamiarem wymiany jednej...). Zatem to mnie trochę "uspokaja", bo najbardziej się martwię kiedy nie wiem co się dzieje i gdzie szukać przyczyny.
Wymieniane były poduszki lewa, prawa i pod silnikiem z prawej strony auta, a w takim razie chyba jeszcze jest gdzieś przy skrzyni?
Cytuj
Nie było w 2CT koła dwumasowego
I dzięki Bogu, bo to by była chyba dość niewesoła kwota?
Cytuj
może twoja cytrynka nie pali na wszystkie gary. warto sprawdzić
Ee, to to bym poznał! Wiem jak się zachowuje silnik w takim stanie, przede wszystkim nie da się nie odczuć tragicznego spadku mocy (jeździłem poza tym chwilę z rozwalonymi kablami, które raz stykały, raz nie...), no i wibracje są zupełnie inne. Tego się naprawdę nie da pomylić z niczym innym. Ja na zimno odpalam i jadę, moc jest bardzo dobra, ogólnie bardzo jestem zadowolony z tego silnika, mięciutko i równo pracuje, ciągnie jak... turbo ;)
Też podejrzewałem poduszkę, ale trochę zmyliło mnie to, że po rozgrzaniu jest w zasadzie ok. Nie wydaje mi się prawdopodobne, że dylatacja może pomagać - chyba nie jest taka ogromna? Ale może np. twardość gumy się zmienia? Sam nie wiem :/
Na razie i tak mam trasę do zrobienia, a później podjadę do warsztatu. Tylko gdzie? Wczoraj byłem "byle gdzie" żeby mi szybko sprawdzili i tak jak się spodziewałem - panowie "nie znaleźli żadnego uszkodzenia" i podsuwali tak głupawe domniemane przyczyny, że ... Stwierdziłem, że musi być to ktoś poważny, kto wie co to XM.

Offline Michal Pospiech

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: XP1,8 16V, VEL SATIS V6 3.5 były XMy , BXy i C3
  • Miejscowość: Rybnik
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2009, 15:20:13 »
witam. czwarte mocowanie jest pod zbiornikiem LHM-u. Ciężko wyczuć z czego te wibracje. pomyśle jeszcze, pogadam z bratem i jak coś się wykombinuje:)  to się odezwie. pozdrawiam
:-) Tylko hydro - ale na razie męczę sie na stalowym :-(

Offline Tomasz Mońko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,0CT
  • Miejscowość: Łódź
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 04, 2009, 00:25:32 »
Dzięki za stopniowe naprowadzanie :)
Będę wdzięczny jak jeszcze coś podpowiecie.
A tę poduchę pod zbiornikiem LHMu to da się jakoś obejrzeć bez zdejmowania zbiornika? Pewnie nie? Dziś musiałem jeszcze nadprogramowo jechać w sumie ponad 400km. Wibracje doprowadzały mnie do szału. Na ciepło było lepiej, ale nie idealnie. Na dziurach dało się wyraźnie odczuć jak "dociskało" silnik do dołu - drgania przenosiły się dużo silniej gdy wyjeżdżało się z dołka, czyli silnik był dociskany do reszty. W końcu lakier mi zacznie odpadać od budy od tego wytrzęsienia ;)

Offline łukasz markiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 332
  • Skąd: nowe miasto n/pilicą
  • Posiadany samochód: xm 2.0i 8v+lpg bez KAT bez HA
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: nowe miasto n/pilicą
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 13, 2009, 16:40:10 »
A tłómniki gdzieś ci nie obcierają o karoserie?Na ciepło może guma się rozgrzewa i już tak nie chałasuje.Są dwa mocowania silnika,jeden obok pompy a drugi przy skrzyni biegów.

Offline Tomasz Mońko

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen XM 2,0CT
  • Miejscowość: Łódź
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2010, 14:10:21 »
Dawno mnie tu nie było ;)

A jednak - poduszka!
Nie brałem tego pod uwagę, bo miała zaledwie trzy tygodnie, ale jak widać jakiś wadliwy towar dostałem - rozwaliła się po tak krótkim czasie.
Wymieniono mi ją bezpłatnie.

Dzięki Wam za pomoc!

PS. Wibracje od tłumika też już przerabiałem - inaczej brzmiały, poza tym przyczyną też były poduszki silnika. Były zbite i całość obniżyła się sporo, łącznie z układem wydechowym. Po wymianie poduch - spokój.

Pozdrawiam!! :)

Offline Michal Pospiech

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: XP1,8 16V, VEL SATIS V6 3.5 były XMy , BXy i C3
  • Miejscowość: Rybnik
Re: XM 2,0TCT - wibracje od silnika na zimno
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2010, 16:18:38 »
czasami tak jest ze nowa czesc sie tez zepsuje. najwazniesze ze juz wszystko ok :-)
:-) Tylko hydro - ale na razie męczę sie na stalowym :-(