Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: obieg powietrza  (Przeczytany 848 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sylwester Rabenda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Zator
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D Avantage
  • Miejscowość: Zator
obieg powietrza
« dnia: Czerwiec 08, 2010, 18:30:14 »
Witam
Pytanie z tych "naiwnych"
Czy w Citroen ZX 1.9D z 1992 r. jest gdzieś przełącznik/jakaś wajcha, określająca obieg powietrza? Mam wrażenie jaby był cały czas włączony wewnętrzny obieg. Wprawdzie "zapachy" z zewnątrz nie dochodzą do kabiny - i to jest ok. ale parowanie w kabinie już nie jest ok.
Dzięki

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: obieg powietrza
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2010, 20:16:32 »
W zx zamykanie obiegu odbywa się jednym pokrętłem od nawiewu. Poniżej pierwsza fotka bez obiegu, pozostałe dwa wersje z obiegiem, który można zamknąć.

Offline Sylwester Rabenda

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Skąd: Zator
  • Posiadany samochód: ZX 1.9D Avantage
  • Miejscowość: Zator
Re: obieg powietrza
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2010, 21:27:35 »
Dzięki za odpowiedź
niestety mam pokrętło bez obiegu wewnętrznego (fot. nr 1) - ale o tym to ja wiedziałem.
hipotetycznie jednak (nie jestem pierwszym włąścicielem tego samochodu) poprzedni właściciel mógł zmienić panel sterowania na taki właśnie - bo akurat taki miał.
może też być inny sposób - bardziej mechaniczny - przestawienie jakiejś wajchy przy silniku, czy co...
w "dużym fiacie" np. coć się przełączało przy wlocie powietrza do filtra - inaczej na zimę, inaczej na lato - podobnie przecież może być z obiegiem powietrza w zx
... gdzie szukać?

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: obieg powietrza
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 09, 2010, 04:14:59 »
wyjmij dmuchawe i sprawdz czy nad dmuchawa widzisz swiatlo czy nie :) jak widzisz i to w calym kanale znaczy ze zasysa ci z zewnatrz i jest ok. dmuchawe wyjmujesz odkrecajac polke od strony pasazera, dalej bedziesz widzial co robic. gdyby sie jednak okazalo, ze ktos podmienil u ciebie panel sterowania to ten 3 mam na sprzedaz bo sam kiedys niepotrzebnie kupilem myslac ze moj mam zepsuty ;) sprawdz na podszybiu, od strony pasazera czy nie masz jakiegos filtra samorobki, moze juz zapchany i dlatego nie ciagnie powietrza, badz ewentualnie zapchane jakimis liscmi i innymi smieciami.
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.