Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika  (Przeczytany 2271 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Skolimowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2.0HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Witajcie!

Mam dziwny problem z czujnikiem temp. płyny chłodzącego (chyba). Objawia się to tym że podczas jazdy zapala się kontrolka STOP a na wyświetlaczu pojawia się komunikat "Engine coolant temp to high" czy jakoś tak.

Dziwne jest to ze komunikat pojawia się dosłownie na sekundę lub dwie i zaraz gaśnie, więc nawet nie zdążę go przeczytać. Wydaje mi się ze skacze też wtedy wskazówka temperatury płynu chłodzącego (na czerwone pole), ale trudno to zaobserwować w ciagu 2 sekund na drodze. O przegrzaniu silnika nie ma mowy, bo dzieje się to na zimnym silniku np po przejechaniu 500 metrów. A po zgaśnięciu komunikatu wskaźnik temp. płyny jest na bialym polu daaaleko od czerwonego.

Takie coś zdaża mi się raz czy 2 na tydzień.

Byłem w serwisie (specjalizują sie w Citroenach, ale nie ASO) powiedzieli, że trudno jest to zdiagnozować bo jak byłem u nich to oczywiście nic się nie działo. Powiedzieli ze nie moga zagwarantować ze wymiana czujnika załatwi problem bo nie sa w stanie tego sprawdzić.

Nie chcę czekać aż całkiem siądzie bo przede mną długa droga wakacyjna i jak w trasie na granicą czujnik wywinie mi jakis numer i obetnie moc silnika albo go zatrzyma to bede ładnie utopiony :(

Czy ktoś miał taki problem? Co to może być i jak to sprawdzić, czy może wymienić czujnik temp. w ciemno? Jeśli tak to czy to jest jeden czujnik czy kilka i czy można sobie poradzić z tym samodzielnie?

Z góry dzięki wszystkim za pomoc!

Offline Michał Wiśniewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Konstancin-Jeziorna
  • Posiadany samochód: jest S-max 2.0 tdci 185KM był C5 kombi 2.2HDI 2002r
  • Miejscowość: Konstancin-Jeziorna
Re: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 19, 2010, 13:30:44 »
Poszukaj w archiwalnych postach na 99% to wymiana czujnika temp. W zależności od zdolności manualnych można to wymienić samemu.

Nie ryzykował bym jazdy z popsutym czujnikiem bo jak jak on zwariuje to komputer np uniemożliwi włączenie klimy, aby oszczędzić silnik przed jeszcze większym przegrzaniem.


Jak będziesz wymieniał sam, to upewnij się że silnik jest chłodny. Ja miałem chłodną górę i gorący dół silnika stąd trochę poparzyłem sobie palce. Dodatkowo wysoka temp utrudniała mi szybką podmianę uszkodzonego czujnika nowym i straciłem za dużo płynu (niedouniknięcia jest ubytek płynu, ).

W przypadku samodzielnej wymiany kup:
- czujnik
- oring (bo łatwo stary zgubić)
- płyn chłodniczy do uzupełnienia


Michał

Offline Marek Skolimowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2.0HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 19, 2010, 14:18:59 »
Dzięki za pomoc, utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że trzeba to wymienić.

Szukałem trochę na forum, ale nie udało mi się znaleźć posta z jakimś poradnikiem co do wymiany (link mile widziany). Z Twojego posta wnioskuję ze czujnik jest gdzieś pod silnikiem.

Przydałaby mi się fotka jak taki czujnik wygląda żebym wiedział co kupuję.

Offline Ryszard Kawaler

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 52
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 1.8 benz + LPG [MkI], C5X7 2.0 HDI 163 KM [MkIII]
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 19, 2010, 14:35:28 »
Z tego co pamiętam to czujnik jest po prawej stronie silnika patrząc na niego od przodu, a wygląda to tak http://www.allegro.pl/item1069774973_czujnik_temperatury_wody_citroen_c5_01_04.html

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 19, 2010, 15:13:09 »
A znajduje się tutaj [dla silnika2,0 hdi 110km]
Pozycja nr-9
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Marek Skolimowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 28
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2.0HDI
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: [MkI] [2.0 HDI] Kontrolka STOP i informacja o przegrzaniu silnika
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 19, 2010, 15:33:51 »
Dzieki!

Teraz wszystko jasne, obejrzę styki na czujniku (może korozja) i zorganizuje sobie czujkę. Z taką instrukcją to dam radę sam :)