Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy  (Przeczytany 15102 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Łudziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: DS5 2.0HDI 163KM 2013r.
  • Miejscowość: Lębork
[MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:06:27 »
Witam!

Wymieniliśmy w garażu rozrząd z mechanikiem który już wiele rozrządów wymieniał, ale takie auto było pierwsze. Rozrząd napewno ustawiony dobrze. Wszystko sprawdzone po kilka razy a samochód nie odpala. Paliwo pod ciśnieniem dochodzi do wtrysku ale wtryski się nie otwierają i paliwo nie jest podawane, sprawdziliśmy bo wykręciliśmy wtrysk o podłączyliśmy go na zewnątrz i widzieliśmy że nie robi wtrysku mimo kręcenia. Teraz problem polega na tym że za  kołem pasowym jest czujnika położenia wału i pierścień magnetyczny tego czujnika. Znalazłem na necie ostrzeżenia żeby go nie dotykać ale wczesniej tego nie wiedzieliśmy i go dotykaliśmy żeby go ściągnąć bo inaczej nie wymieni się rozrządu. Teraz pytanie czy naprawdę dotknięcie mogło go jakoś zniszczyć. Jeśli tak to jak to naprawić i czy istotne jest jakieś jego ustawienie względem rozrządu czy tylko wystarczy żeby był założony i się kręcił. Bo napewno jest założony tylko nie wiemy czy napewno dobrze i czy nie został uszkodzony bo jest aż tak delikatny. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Offline krzysztof kulesza

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: wysokie mazowieckie
  • Posiadany samochód: citroen C5 2001r 2.0 HDI
  • Miejscowość: wysokie mazowieckie
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:13:07 »
Witam

Z tym mechanikiem musieliście coś skopać. Między wałkiem rozrządu a wałem korbowym musi być synchronizacja inaczej nie zapali. Jeśli na pulpicie pojawił się check engin proponuję podłączyć sie pod lexie ??

Offline Łukasz Łudziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: DS5 2.0HDI 163KM 2013r.
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 23, 2010, 23:20:41 »
Pomiędzy wałem korbowym a wałkiem rozrządu jest synchronizacja. Problem podejrzewam jest z tym pierścieniem magnetycznym czujnika położenia wału korbowego którego być może nawet się nie ściąga ale myśmy to zrobili, a może się ściąga tyle że samej ścieżki  magnetycznej się nie dotyka a myśmy dotykali ją napewno. Teraz pytanie czy mogliśmy ją rzeczywiście tym dotknięciem uszkodzić a jeśli tak to co teraz?

Pozdrawiam

Offline Sebastian Sobula

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 281
  • Skąd: Janowice k. Krakowa
  • Posiadany samochód: Berlingo 1.6 VTS, 2005
  • Zainteresowania: Technika, motoryzacja, inżynieria materiałowa, elektronika
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 24, 2010, 09:52:10 »
Raczej od dotykania uszkodzić się nie powinno pewnie to taki sam pierścień jak przy abs-ach.
Na początku był AX  :-]
Było Saxo
Był C5 V6

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 24, 2010, 14:18:55 »
Kolego, z mojego doświadczenia wynika, że jeśli po wymianie rozrządu silnik nie chce odpalić to w 99% winny jest źle ustawiony rozrząd. Jesli Twoj mechanik robił to pierwszy raz to popros kogoś kto wymienia to w cytrynach. Nie wiem jak w 1,6, ale w 2.0 i 2.2 ustawia sie koło wałka rozrządu na blokade (dla 2.2 godz. 16) a klin na wale na godz. 11 (2.2). Wał się też blokuje na otwór albo blokadą koła zamachowego. Gdzieś miałem instrukcje do 1,6, ale teraz nie pamiętam czy tam nie blokuje się też pompy CR ( chociaż wg mnie to byłoby troche bez sensu). Czujnik od dotykania się nie uszkodzi, chyba że go zdjęliście i źle założyliście.

Offline Łukasz Łudziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: DS5 2.0HDI 163KM 2013r.
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 24, 2010, 15:56:14 »
Witam!

Dziś już po diagnozie Lexią. Fachowiec który zna się naprawdę dobrze był zaskoczony. Przejrzał dokładnie samochód lexią. Ustalił że pompa podaje paliwo do wtrysku ale wtryski już się nie otwierają i nie wtryskują paliwa. Wziął nawet plaka i pryskał nim w dolot w pewnej odległości, samochód odpalił na plaku super, nawet nie było zbytnio stukania a po chwili kręcił sie na około 1500 obrotów i chodził jak zegarek, poprostu idealnie ale tylko na plaku. Jutro da mi odpowiedź po konsultacji z serwisem bo był zaskoczony gdyż jego zdaniem samochód powinien chodzić. W 1.6 jest trochę inaczej niż w naprzykład xantii 2.0hdi. Rozrząd(górne koło) blokuje się klinem(bolcem), jest nawet blokada dla pompy(choć ta ponoć jest nieistotna), koło zębate paska od wałka korbowego jest na klinie więc blokuje się cały wał. Blokowaliśmy go względem koła zamachowego, choć tu nie mam pewności czy coś było nie tak więc jeśli ktoś wie gdzie i jak dokładnie blokuje się wał korbowy przy zmianie rozrządu w 1.6hdi to proszę o info.

Pozdrawiam

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 25, 2010, 18:33:05 »
Podaj mi e-maila to Ci wyslę instrukcje, która jest dołaczana do zestawu blokad. Nasze forum nie przyjmuje pdfów. Może nie jest super szczegółowa, ale wszystko potrzebne jest. Swoją drogą to nieźli z Was optymiści jak zabraliście się za wymiane rozrządu nie mając instrukcji jak się go ustawia :)

Offline Łukasz Łudziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: DS5 2.0HDI 163KM 2013r.
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 25, 2010, 20:10:36 »
Witam!

Znalazłem tą instrukcje w necie. Udało nam się w końcu zrobić. Jeszcze coć dziwnie wyje, ale albo pasek wieloklinowy albo coś z rozrządu, ale pojeżdzę troche i potem obejrze pasek. Dzięki za pomoc, od razu mówie że w tych silnikach jest jedna ważna rzecz której w tej instrukcji nie ma.

Pozdrawiam

Offline Dariusz Nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 286
  • Skąd: Chełm
  • Posiadany samochód: C5 [MkI] 1.8 16v 2004r-LPG
  • Zainteresowania: autoelektronika
  • Miejscowość: Chełm
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 25, 2010, 22:12:40 »
Jak wyje to pewnie pasek za mocno napięty.
diagnostyka ****.
Partnerski Warsztat Serwisowy
               STAG

Offline Łukasz Łudziński

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 109
  • Skąd: Lębork
  • Posiadany samochód: DS5 2.0HDI 163KM 2013r.
  • Miejscowość: Lębork
Re: [MK2] 1.6 HDI po wymianie rozrządu nie pali - pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 26, 2010, 12:47:08 »
Witam!

Prawda, kwestia napinacza. W końcu gra jak trzeba. Pełen sukces. Zrobione lepiej jak w fabryce:-) :-) :-)

Pozdrawiam