Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx  (Przeczytany 1250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz Rzymski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.8 automat
  • Miejscowość: Szczecin
automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« dnia: Lipiec 17, 2010, 01:07:26 »
Witam mam pytanko odnośnie automatycznej skrzyni biegów w cytrynce mojej Żony. Otóż automatem jeżdże już od jakiegoś czasu (amerykańkim) ale francuzkim dokładniej mówiąc niemieckim (skarzynia ZF) od niedawna. Według mnie ta skrzynia ma możliwość hamowania silnikiem, dokładniej mówiąc podczas hamowania czuć ,że auto powoli zrzuca biegi i "hamuje silnikiem" ?! Czy tak w tych skrzyniach jest ? Czy to objaw powolnego końca przekładni ? Z Góry Bede Bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestje.

Pozdrawiam

Rzymek

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2010, 23:34:49 »
Cytuj

Arkadiusz Rzymski napisał:
Witam mam pytanko odnośnie automatycznej skrzyni biegów w cytrynce mojej Żony. Otóż automatem jeżdże już od jakiegoś czasu (amerykańkim) ale francuzkim dokładniej mówiąc niemieckim (skarzynia ZF) od niedawna. Według mnie ta skrzynia ma możliwość hamowania silnikiem, dokładniej mówiąc podczas hamowania czuć ,że auto powoli zrzuca biegi i "hamuje silnikiem" ?! Czy tak w tych skrzyniach jest ? Czy to objaw powolnego końca przekładni ? Z Góry Bede Bardzo wdzięczny za jakiekolwiek sugestje.

Pozdrawiam

Rzymek

hmm, nie wiem z czym porownujesz ale jezdzilem wieloma automatami i kazdy zrzuca biegi w dol i w jakis sposob hamuje silnikiem. Sprobuj bardziej sprecyzowac gdzie potencjalnie lezy problem, na czym polega roznica itp.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Arkadiusz Rzymski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.8 automat
  • Miejscowość: Szczecin
Re: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 29, 2010, 19:35:03 »
Dzięki za odzew ! Porównuje do skrzyni w moim Chryslerku Grand Voyagerku tutaj gdy tylko zdejme noge z gazu auto toczy się jak na luzie , i nie czuc żadnego redukowania biegów. W cytrynce kiedy puszcze gaz auto powoli wyhamowywuje i czuc jak spadają biegi w dół. Czasami to odbywa się prawie nie wyczuwalnie , a innym razem dośc wyraźnie.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 29, 2010, 23:17:41 »
Grandem akurat nie mialem okazji, ale jezdzilem wieloma autami z automatem (wypozyczalnie itp), i zrzucanie biegow w dol jest czyms normalnym, zarowno gdy hamujemu silnikiem, jak rowniez gdy hamujemy hamulcem. Oczywiscie jest mozliwe ze rozne skrzynie roznie sie zachowuja, sa inaczej pomyslane, maja inna elektronike (czy raczej hydromechanike). oczywiscie najlepiej byloby gdyby napisal ktos kto jezdzil taka skrzynia w ZXie.
W kazdym razie nigdy nie slyszalem zeby cos takiego bylo objawem padu skrzyniu, typowe objawy zuzycia to slizganie, problemy z przelaczaniem biegow, objawy ktore wyraznie podpadaja. A tutaj jak dobrze rozumiem wszystko dziala ok, po prostu inaczej zachowuje sie w porownaniu do GV.
Sprobuj w dziale Xantii i/lub C5 wyszukac Grzeska Rozyckiego, on jezdzi tylko automatami, przez dluzsza chwile mial ZXa z automatem wlasnie (chyba 1.9i), zanim ktos mu "szkode calkowita" wygenerowal.  Mysle ze bedzie umial Ci pomoc, czy nawet sprawdzic w swoim bierzacym aucie.
Ja automatami jezdze dorywczo, glownie autami z wypozyczalni (chociaz dosc mocno przymierzalem sie do c5 z automatem, tylko sztuki nie znalazlem fajnej), wiec bardziej zwracam uwage na dzialanie skrzyni przy dodawaniu gazu, a nie przy puszczaniu :D
Zreszta w ostatnich kilku przypadkach bawilem sie raczej tiptronikiem, mozna sprawniej poruszac sie autem w gore  - ja decyduje o zmianie biegow, a w dol pelny automat, samo sie zmienia. Ale czy czuc hamowanie silnikiem? no chyba tak, normalnie jak w kazdym innym aucie. gdyby auto jechalo jak na luzie (czyli nie zwalnialo silnikiem) to chyba zwrocilbym uwage.

Sie rozpisalem, troche luzno na temat. Do ZXa z automatem tez sie przymierzalem gdy kupowalem swojego. Ale to czasy przedunijne byly, w PL pojedyncze sztuki, na zachodzie troche po komisach, ale kombi w zasadzie tylko z silnikiem 1.8, za cene dziwna. Majac do wyboru klima czy automat, wybralem auto z klima i slabszym silnikiem, bez automatu. Sluzy dzielnie, wlasnie musialem dowod wymienic, bo mi sie przeglady skonczyly...;-) chociaz teraz juz na emeryturze po malu, i jako nauka jazdy dla zony.

pozdrawiam
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Jacek Kowalski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Skierniewice / Tomaszow Maz.
  • Posiadany samochód: ZX 1.8 Aura aut. '93r
  • Zainteresowania: włoszczyzna ;-)
  • Miejscowość: Skierniewice / Tomaszow Maz.
Re: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2010, 13:48:33 »
Cytuj

Arkadiusz Rzymski napisał:
Dzięki za odzew ! Porównuje do skrzyni w moim Chryslerku Grand Voyagerku tutaj gdy tylko zdejme noge z gazu auto toczy się jak na luzie , i nie czuc żadnego redukowania biegów. W cytrynce kiedy puszcze gaz auto powoli wyhamowywuje i czuc jak spadają biegi w dół. Czasami to odbywa się prawie nie wyczuwalnie , a innym razem dośc wyraźnie.


Też zauważyłem różnicę o której piszesz(tu ZX vs. Lincoln).
Być może w amerykanach "pełne spięcie" jest załączane tylko np. pod dużym obciążeniem, albo tylko na nadbiegu, albo tylko po wyłączeniu nadbiegu(O/D OFF - co jednocześnie może uruchamiać program "sportowy"), a w pozostałych przypadkach hamowania silnikiem brak? Chyba że tak naprawdę różnica sprowadza się do zestrojenia skrzyni? Skoro amerykańskie silniki są bardziej zmulone to analogicznie skrzynia raz, że utrzymuje niskie obroty(w górę zmienia szybko, w dół maksymalnie opóźnia), dwa, że przełożenia są długie, do tego spora masa auta.. i przez to moment hamujący jest mniej wyraźny?

crprog

  • Gość
Re: automatyczna skrzynia biegów 4hp14 w citroen zx
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 05, 2010, 21:07:51 »
Podepnę się do tematu... mojej mamusi Aura ma ostatnio pierwsze problemy od zakupu a mamy ją już 3 lata :( coś się dzieje ze skrzynia, a dokładnie chyba z mechanizmem, czasem coś blokuje odpalanie i trzeba mocno dźwignią szarpać żeby zaskoczyło, czasem odpala na P albo N w zależności od tego jaki ma chumorek :-) czy tam jest jakiś czujnik? wcześniej tylko na P odpalał teraz raz odpala a raz nie ( nie chce kręcić ) jak to tam jest wbudowane? czy przy przełaczniu na P jest jakiś czujnik wzbudzany? w mechanizmie? a może wewnątrz skrzyni? nie jet to wina rozrusznika ostatnio wymieniony na nowy Valeo, w starym urwało sie coś w wirniku :/