Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mk1, 2002] docisk hamulca  (Przeczytany 2667 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Węcławik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Skierbieszów
  • Zainteresowania: football
  • Miejscowość: Skierbieszów
[mk1, 2002] docisk hamulca
« dnia: Maj 11, 2010, 20:28:03 »
witam, po wymianie kół zimowych na letnie docisk hamulca ociera o felgę w obu kołach osi przedniej. Po przejechaniu niewielkiego odcina obie felgi robią się gorące. Jaka może być tego przyczyna ?? Dodam, że poprzednio po wymienieniu kół letnich na zimowe miałem ten sam problem ...

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 11, 2010, 20:45:45 »
Wnioskuję że podczas zimy nie przeszkadzało Ci że felgi się grzały ?????
A tak na poważnie pierwszy raz czytam o takim przypadku ,o tylnym zacisku to normalka ale przód??????
Może prowadnice masz zatarte i zacisk nie pływa na prowadnicach ???
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Piotr Węcławik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 23
  • Skąd: Skierbieszów
  • Zainteresowania: football
  • Miejscowość: Skierbieszów
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 12, 2010, 09:55:31 »
w zimie podszlifowałem i już nie było problemu ... ale teraz nie chce robic tego po raz drugi ... a jaka byłaby przyczyna tego w osi tylnej skoro piszesz że to normalka ??

Offline Tomasz Omiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 279
  • Skąd: Polkowice
  • Posiadany samochód: C-elysee 1.6 Vti, Cactus 1.2 82KM
  • Miejscowość: Polkowice
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 12, 2010, 11:26:28 »
Z tyłu jest inna konstrukcja. Aluminiowy zacisk przykręcony do metalowego wahacza w miejscu styku utlenia się co powoduje jego odchylenie w kierunku felgi.
Z przodu jest odlew, który nie powoduje odchylania. Jedyne co może być to nieodbijanie klocków ale to powoduje grzanie w pierwszej kolejności tarczy.
Demontowałem całkowicie jarzmo z przodu i nie mam pomysłu co może powodować jego odchylenie.

Offline Pawel Sochal

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: c5 2.0 hdi 2001 sedan
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 24, 2010, 01:42:03 »
przepraszam ze odkopuje stary watek

rozumiem ze takie odchylenie sie zacisku dotyczy tylko hamulcow tarczowych?

od 2 dni pojawil mi sie metaliczny szum podczas hamowania, niekiedy mam wrazenie ze po ruszeniu tez chwile trzyma, dochodzi z tylu a tam mam bebny - czy moze to byc poprostu zuzyta okladzina? czy korozja i blokujacy sie/zapieczony zacisk

mam nadzieje ze tydzien jeszcze wytrzyma... a potem, znow czlowiek poplynie w serwisie, ehh

pozdrawiam

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 24, 2010, 09:19:39 »
Coś nie kumam z twojego postu ,na początku zdania piszesz o bębnach ??? pierwszy raz czytam że z tyłu były bębny!!!! a dalej piszesz o zapieczonym zacisku!!!! zdejmij koło i zrób zdjęcie
podeślij tutaj i się zobaczy.
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 24, 2010, 13:43:09 »
Metaliczny szum podczas hamowania w zdecydowanej większości przypadków świadczy o całkowitym zużyciu okładziny ciernej. Natomiast jeżeli przez otwory w felgach widzisz jedynie podrdzewiałą powierzchnię (tak jak bęben hamulcowy), a masz Citroena C5, to możesz mieć 100 % pewności, że tylne hamulce w tym aucie w ogóle nie działają. Jak napisał kolega przede mną: C5 na wszystkich kołach ma hamulce tarczowe.
Pozdrawiam.

Offline Pawel Sochal

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: c5 2.0 hdi 2001 sedan
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 24, 2010, 21:51:03 »
no to potwierdziliscie moje obawy

korozja -> zacisniete zaciski -> brak okladzin (metaliczny szum) -> uszkodzone zaciski -> wymiana zaciskow i [color=ff0000]piii[/color]a wie czego jeszcze = poplyniecie finansowe po raz kolejny (ciekawe ile $$$ znowu)

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 419
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V LPG kombi 2001r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 24, 2010, 22:14:10 »
U mnie występował metaliczny szum w końcowej fazie hamowania, który dochodził z tyłu. Okazało się, że klocek zdarł się już niemal do metalu, a więc wymiana klocków i po sprawie.
Co do grzania się z przodu, to C5 ma taką przypadłość (też to miałem), że zacina się ręczny hamulec, a dokładnie to cięgiełko przy zacisku (przy tarczy), do którego podpina się linkę od hamulca ręcznego. Trzeba to przesmarować wd 40 i ponoć na jakiś czas jest spokój. U mnie na na razie się nie zacina. u mnie było to z jednej strony, bodajże od strony pasażera o ile dobrze pamiętam. Śmierdziało z tej strony i nagrzane było, no i okazało się, że ta przypadłość. Przez to może wydrzeć nierównomiernie klocki i tarcze.

Offline Michał Koman

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 726
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: C5 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Łódź
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 25, 2010, 01:12:53 »
Cytuj

Pawel Sochal napisał:
no to potwierdziliscie moje obawy

korozja -> zacisniete zaciski -> brak okladzin (metaliczny szum) -> uszkodzone zaciski -> wymiana zaciskow i [color=ff0000]piii[/color]a wie czego jeszcze = poplyniecie finansowe po raz kolejny (ciekawe ile $$$ znowu)


Bez przesady. Można kupić zestawy naprawcze do zacisków. Chodzi jedynie o uruchomienie tłoków w zaciskach. Z tego co pamiętam z pracy na warsztacie, w zdecydowanej i absolutnej większości, jest to możliwe. Podaję jeszcze dane tarcz hamulcowych:
Typ tarczy hamulcowej: pełny,
Średnica zewnętrzna: 275 mm,
Grubość tarczy hamulcowej [mm]: 14 mm,
Średnica wewnętrzna: 71 mm,
Wys.: 62 mm,
Min. grubość: 12 mm,
Il. otworów: 4
Jeżeli tarcza spełnia wymogi co do grubości to pomimo tego, że jest ciut skorodowana nie powinno być z nią najmniejszych problemów. Zakładam, że uda się uruchomić tłok w zacisku, więc bądź dobrej myśli i po prostu oddaj autko do dobrego mechanika a wszystko będzie OK.
Pozdrawiam.

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk1, 2002] docisk hamulca
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 25, 2010, 09:53:58 »
Ja ostatnio robiłem właśnie regenerację zacisku jeden tłoczek się przycinał zestaw naprawczy około 30 pln + do tego dwie śruby na każdą stronę z ASO śruba kosztuje około 11 pln .Odkręcenie zacisku to największy problem ale dobry mechanik sobie poradzi .
A przy okazji pozbyłem się stukania przy hamowaniu .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r