Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: samodzielna wymiana oleju silnikowego [MKII]  (Przeczytany 1728 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline piotr olczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 22
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 HDI 2.0 MkII
  • Miejscowość: warszawa
samodzielna wymiana oleju silnikowego [MKII]
« dnia: Sierpień 15, 2010, 18:28:01 »
Chciałbym samodzielnie wymienić olej silnikowy (stosowne ponaglenie na wyswietlaczu "-100". Niestety nie znam podstawowych danych aby to wykonać.

Ile litrów oleju jest potrzebne (podobno 5,5l),
Jaki olej kupić auto z FAP (Czy Total Ineo 5W30 to dobry wybór może są lepsze),
Jaka jest procedura wymiany (co jak zrobić, odkrecić, zakrecić itd..)
Czy jest wymagane postawienie auta na kanał, podjazd (myślę że tak ale pewności nie mam),
Czy wynagana jest również wymiana filtru oleju (jeżeli tak to jaki rodzaj filtru kupić może jakiś symbol).

Wcześniej troche googlowałem lecz mało skutecznie bo na powyżej spisane pytnia pełnej odpowiedzi nie mam.

Offline Paweł Perczyński

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C5 kombi
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: samodzielna wymiana oleju silnikowego [MKII]
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 15, 2010, 19:01:48 »
Moim zdaniem najprościej jednak pojechać do serwisu olejowego i wymienić olej na miejscu. Odpada nam problem dodatkowy: co zrobić z przepracowanym olejem. Po za tym, kupując olej na miejscu wymiana jest gratis, ale wybór należy do ciebie.

Jeżeli chodzi o rodzaj oleju to, gdzieś powinieneś mieć naklejkę ze starego lub w książce zapisane jaki był zalany ostatnio i wlej po prostu ten sam jaki był. Filtr oleju oczywiście obowiązkowo również do wymiany. W sklepie dokładnie powiedzą jaki pasuje (tu nie powinno być żadnego problemu).

Co do samej wymiany to oczywiście najlepiej jest mieć kanał lub podnośnik, bo musisz wejść pod spód.
Najpierw będziesz musiał odkręcić dolną osłonę silnika, później korek olejowy z miski olejowej (nie zapomnij odkręcić korka wlewu oleju), następnie odkręcasz filtr olejowy.
montaż w odwrotnej kolejności, najpierw filtr olejowy (nie zapomnij wcześniej posmarować delikatnie uszczelki olejem), zakręć korek olejowy, zalej olej (sprawdź czy nigdzie nie cieknie) zakręć dolną osłonę silnika.

To tak pokrótce opisana procedura wymiany oleju.

Offline Mirosław Wilk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Posiadany samochód: C5 II 2.0HDI break 2007r.
Re: samodzielna wymiana oleju silnikowego [MKII]
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 15, 2010, 19:08:56 »
No to ja się dołożę z pytaniem. Poprzedni właściciel serwisował auto co 20 tys. km lub co rok. A w książce obsługi wychodzi, że można co 30tys. km lub co 2 lata. Oczywiście wyświetlacz woła mnie do serwisu przy 80 tys., ale czy na pewno? Może poprzedni właściciel miał ustawione "trudne warunki użytkowania"? Jak jest u was?