Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK I] Car Audio  (Przeczytany 1912 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
[MK I] Car Audio
« dnia: Grudzień 19, 2010, 18:48:15 »
Witajcie, czy ktoś zmieniał w swoim wielorybie głośniki na inne? Radyjko jak radyjko ale interesuje mnie zmiana oryg. głośników na inne tak by efekt był odczuwalny.

Wczoraj zrobiłem małą próbe, tzn. w domu mam kpl. głośników 16 firmy Mac Audio, jakiś model Poo Flat :D
 http://www2.mac-audio.de/typo3temp/pics/c81f2b9422.jpg
Swego czasu chciałem je zamontować w aucie małżonki ale nigdy nie miałem czasu, wczoraj zamontowałem je w Cytrynie na przód, jakież było moje ździwienie gdy załaczyłem ulubioną płytke CD a...w aucie nie grało :o w porównaniu do seryjnych 16-tek te zmienione nie generwowały prawie wogóle niskich tonów, basy były ledwo wyczuwalne, nic nie drżało, nie było uderzenia.
Wsadziłem z powrotem serie i grało sporo lepiej choć niedosyt jest dlatego ciekawią mnie wasze doświadczenia z podmianą głośników w C5.

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2010, 23:28:20 »
Ja miałem takie same zdarzenie po podmiance głośników . Grały znacznie ciszej i bez żadnych efektów .Myślę ze wymiana radia i głośników da upragnioną poprawę jakości dźwięku . Ja nie narzekam na jakość seryjnego audio
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Piotr Paździor

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kraków/Lublin
  • Posiadany samochód: C5 Mk I Break 2004r. 2.0 16v AL4 + LPG STAG Premium
  • Miejscowość: Kraków/Lublin
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2010, 01:05:34 »
Z własnego doświadczenia wiem, że wymiana samego radia (przy seryjnych głośnikach) poprawia jakość i moc systemu audio. Jest to dosyć wyraźna zmiana. Jeżeli natomiast chcemy się bawić w nowe, mocniejsze głośniki, to raczej jedynym słusznym wyjściem jest dodatkowy wzmacniacz. To nie prawda, że to duży problem, koszt i dużo roboty. Niestety, ale sama wymiana głośników nie przyniesie oczekiwanego efektu. Wcześniej jest do zrobienia sporo rzeczy, które znacznie wzbogacą scenę audio w C5. Przerobiłem ten temat dość dokładnie. Z tego co się orientuję, to nikt na forum się jeszcze nie chwalił taką zmianą nagłośnienia. Bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania odnośnie audio w C5.

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2010, 09:34:21 »
Poszukajcie na złomach Opla Vectry B z nagłośnieniem Bose. Miałem taką łeb urywa. Teraz sobie pluje w brodę że nie podmieniłem głośnilków przy sprzedaży
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2010, 10:53:47 »
Cytuj

Bartłomiej Trocha napisał:
Poszukajcie na złomach Opla Vectry B z nagłośnieniem Bose. Miałem taką łeb urywa. Teraz sobie pluje w brodę że nie podmieniłem głośnilków przy sprzedaży


Obawiam się że sama podmiana głośników na niewiele by się tu zdała...nagłośnienie Bose zapewne było wzbogacone o dodatkowy wzmacniacz oraz subwofer w bagażniku (nie wiem jak w Vectrze ale u ojca w Lancii jest Bose z subem).

Offline Piotr Paździor

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kraków/Lublin
  • Posiadany samochód: C5 Mk I Break 2004r. 2.0 16v AL4 + LPG STAG Premium
  • Miejscowość: Kraków/Lublin
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 20, 2010, 14:52:56 »
Dokładnie tak. Same głośniki nic tu nie poprawią. Idąc tym tropem można się pomęczyć i poszukać oryginalnego nagłośnienia JBL dedykowanego do C5 (oczywiście z oryginalnym wzmacniaczem).

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 20, 2010, 15:20:09 »
Cytuj

 Bardzo chętnie odpowiem na wszystkie pytania odnośnie audio w C5.


Piotrze jakie masz głośniki? Czy wymieniałeś wszystkie? (4 x drzi + deska) Jakiego używasz wzmacniacza? Posiłkujesz się dodatkowym subem w bagażniku czy nie?

Offline Piotr Paździor

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Skąd: Kraków/Lublin
  • Posiadany samochód: C5 Mk I Break 2004r. 2.0 16v AL4 + LPG STAG Premium
  • Miejscowość: Kraków/Lublin
Re: [MK I] Car Audio
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 21, 2010, 10:37:19 »
Wczoraj zacząłem odpisywać i napisałem prawie esej na ten temat, ale wywaliło mi korki i moją cierpliwość szlag trafił, więc teraz napiszę bardzo krótko.

Zacząłem od radia, bo fabryczne przestało czytać płyty. Kupiłem najtańszy, aktualny model JVC. Kosztował mniej więcej tyle ile usługa naprawy fabrycznego radia.

Z przodu mam woofer'y z zestawu Helix Dark Blue 62.1 przykręcone na dystansach do drzwi (a nie do tapicerki jak fabrycznie). Spokojnie mieszczą się pod oryginalnymi maskownicami, więc wszystko wygląda tak, jak wyjechało z fabryki. Do tego mam zamkniętą komorę pracy głośnika (niestety na pełne wygłuszenie jeszcze zbieram fundusze). Wysokie tony w desce zostawiłem fabryczne, bo to porządne Harman'y. Tyłu nie ruszałem. Do wszystkich głośników położyłem nowe kable, bo fabryczne są bardzo cienkie i słabe. Całość razem ze zwrotnicami jest podpięta pod wzmacniacz Crunch MXB4100, który jest schowany w schowku przed pasażerem. Wcześniej był Blaupunkt GTA260, ale przy Crunch'u to była zabaweczka. Taki zestaw naprawdę porządnie gra. Ostatnio dokupiłem subwoofer do bagażnika. Jest to Rockford Fosgate Prime w zamkniętej skrzyni z MDF'u. Efekt piorunujący!
Całe moje car-audio rozwijało się stopniowo i powoli. Starałem się też wszystko zrobić minimalnym kosztem, ale z drugiej strony nie pakować się w badziewie.
Chętnie odpowiem na szczegółowe pytania.

Gorąco polecam lekturę poradników i publikacji genialnego człowieka, który o car-audio wie chyba wszystko. Wszystko jest tutaj: Dobry Ton