Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.  (Przeczytany 1053 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.
« dnia: Styczeń 13, 2011, 13:03:59 »
Witam wszystkich miłośników cytrynek:)

Posiadam samochód Citroen ZX, 1,4i, 75kM z 1993 roku. Od niespełna dwóch miesięcy silnik pracuje nie prawidłowo. Tzn, pewnego dnia samochód zaczął szarpać podczas jazdy. Jadąc powyżej 60km/h było dobrze, zaś przy sfolgowaniu i zredukowaniu biegu zaczynał szarpać i to dość mocno. Następnie jakiś czas później samochód dostał bardzo wysokich obrotów (w granicach 1500-2000), po przeczyszczeniu wszelkich przewodów i styków wróciły obroty do normy lecz szarpanie było i jest nadal. Znowu jakiś czas tak pojeździłem i teraz na wolnych obrotach jest od (600-900 obrotów) i nie ma żadnej płynności w pracy, a przy ok , 1100 obrotach silnik pracuje płynnie-tak było kiedyś. Może ktoś wie co jest przyczyną falowania tych obrotów i szarpania?

Dodam jeszcze(być może to ma istotny wpływ), że samochód czeka wymiana uszczelki pod głowicą gdyż w jednym miejscu nad alternatorem się poci olejem i z tego co widać olej powoli zaczyna przedostawać się do chłodnicy. Czy będzie konieczne planowanie głowicy? I w jakiej cenie można go dokonać?

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

Offline Artur Paul

  • Moderator
  • **
  • Wiadomości: 771
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Citroën C5 3.0i V6 24v EXCLUSIVE
  • Zainteresowania: motoryzacja :D
  • Miejscowość: Kutno
Re: Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 13, 2011, 21:32:48 »
to chyba logiczne ;P jak uszczelka wali olej to i płyn może zalewać tłoki ale powinien się przepalać :) świece, przewody WN, silnik krokowy, nie wiem jak w 1.4 ale sprawdziłbym cewkę ?(czy moduł zapłonowy cokolwiek tam jest zastosowane i odpowiada za zapłon)
Odpala normalnie ? Chodzi na wszystkie gary ? Czujnik temp płynu chłodniczego miałem w 1,6i walnięty i strasznie dużo palił i szarpał i oczywiście wymieniłem świece itd.... Nie wiesza Ci się linka gazu na przepustnicy ? Bo jak trzyma takie obroty to tak może być...

Pozdrawiam

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 13, 2011, 22:25:07 »
Samochód pali wręcz idealnie. Nawet w największe mrozy od razu odpala. Przewody nie iskrzą i są raczej dobre. Świece były wymieniane. Linka na przepustnicy też się nie blokuje więc to nie może być tego wina. Mimo tego że olej przedostaje się do chłodnicy w silniku ubywa go naprawdę minimalnie.

Offline Grzegorz "Zubi_" Zubrzycki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 543
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: 2x ZX Xantia, Megane Kombi -były :/|Laguna IImkI 1.8 LPG|Xsara 1998r. 1,6 8V LPG|Mazda 323f BJ 1.5
  • Zainteresowania: Piłka nożna, kobiety, mój ZX i Xantia, komputery, elektronika, j.angielski
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2011, 13:13:29 »
Odłącz klemy od aku na co najmniej 15min (najlepiej na 0,5h). Następnie po podłączeniu ich zagrzej auto do momentu załączenia się wentylatora chłodnicy. I sprawdź wtedy jak jeździ. Jeżeli dobrze to komp nałapał błędów i rozjechały się mapy.

Jeżeli olej dostaje się do chłodnicy to jak najszybciej wymieniaj tę uszczelkę. Planowanie zwykle jest w granicach 100zł. Można zrobić, zaszkodzić nie zaszkodzi a ew. może pomóc.
Jak nie wymienisz jej na czas to spotka Cię to co mojego teścia. Szlifowanie tłoków, plan głowicy, a może i coś gorszego. Generalnie objawy zaczną się nasilać i w czasie apogeum silnik na wolnych obrotach zacznie się dławić, rzucać i szarpać, jakby na dwa gary palił.
---
Renault Laguna IIphI Grandtour - "emerytowóz"
Xsara 1,6 8V + LPG "Elwirowóz"
Mazda 323f BJ 1,5 16V - "teściowóz"

Offline Piotr Felczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 63
  • Skąd: Płock
  • Posiadany samochód: ZX 1,4i, 75kM TU3M KDX
  • Zainteresowania: Informatyka
  • Miejscowość: Płock
Re: Nieprawidłowa praca silnika na benzynie.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2011, 18:52:40 »
No właśnie silnik ma czasem takowe objawy. Mam nadzieje, że do połowy lutego samochodzik wytrzyma bo planuje wtedy wymianę paska rozrządu, uszczelki i oleju. Jeśli głowica nie zostanie splanowana to będą tego jakieś skutki?
Silnik obecnie z obrotami praktycznie wrócił do normy chociaż obroty są znacznie niższe niż powinny być, ale spróbuje to wyregulować jeszcze. Silnik obecnie jest mało elastyczny. Ciągle trzeba redukować biegami gdy już się wolniej jedzie ponieważ będzie szarpał i słychać takie stukotanie jakby przeguby było słychać czy coś w tym stylu. Ale przeguby są raczej dobre.
Czeka mnie również wymiana zawieszenia przedniego, gdyż już wszystko się wyrobiło od jazdy po niestety jak to mawiają "polskich drogach".


____________________________
Cytrynka „kąt ciasny ale własny”